Нека има Еко подфорум в Бг-Мамма!

  • 8 765
  • 177
  •   1
Отговори
# 120
  • София
  • Мнения: 13 236
Meg!, защо да не е в Клюкарника? Там се обсъждат достатъчно сериозни теми от много голям брой потребители.

# 121
  • Мнения: 212
Един въпрос - ако реша да пусна тема с чисто екологична насоченост, напр.:

'Екологията - какво означава тя за вас?',

или

'Мислите ли, че екологията е най-важния проблем?',

къде е най-правилно да я пусна?
 Peace

Екологията е естествена наука, която изучава взаимодействията между организмите и между организмите и околната среда. Тя е пряко свързана с науки като биохимия, физиология, генетика, еволюционна биология и много други. Ако някой има интерес към типично научно-екологични теми като популационна генетика или молекулярна екология, предполагам може да пусне темата си в подфорум "Хоби".

Опазването на околната среда, макар и свързано с екологията, не е синоним на екология, а се занимава с мониторинг, контрол и управление на човешкото влияние върху околната среда, заедно с необходимите технологични, икономически и политически решения за профилактика, корекция и компенсация на емисиите в околната среда.

Що се отнася до маркетинговия неологизъм "еко", то понятията тук съвсем се размиват. Поглеждайки първия пост и някои следващи, очевидно е, че самите желаещи да има подобен подфорум, имат проблеми с дефинирането на понятието "еко" и концептуалните му граници.

Личното ми мнение е, че посочените в първия пост теми нямат допирни точки с науката екология.
Някои от тях се занимават с мерки за опазване на околната среда, което си е предмет на подфорума "Нашият дом".
Други теми - ЕБХ например има отношение към отглеждането на децата и ранното им приучване към хигиенни навици, но никакво отношение към екологията и съмнителна стойност за опазване на околната среда - пестят се памперси, но се използват големи количества вода и перилни препарати за прането на многократните пелени. Темите за здравословното хранене, вегетарианството, веганството, суровоядството пряко касаят храненето.

Сравнително малкият брой и постоянен състав на списващите по трети посочени теми трябва да им подскаже, че проблемът с популярността на тези теми не е в липсата на "еко" подфорум (ETA: към който те така или иначе не принадлежат), а в липсата на интерес от страна на мнозинството от останалите потребители към "идеи на килограм" или "идеи в пакет"...

Последна редакция: ср, 03 фев 2010, 14:22 от Persona

# 122
  • Мнения: 479
Идеята за нов под форум не цели популяризация на идеи, а удобство и удовлетворяване на потребност на група (малка или голяма зависи от преценката на преценяващия) потребители на форума, както неколкократно беше пояснено.

А когато има осъзната подобна потребност, то тя със сигурност ще бъде удовлетворена, по един или друг начин  Simple Smile

# 123
  • София
  • Мнения: 13 236
Идеята за нов под форум не цели популяризация на идеи, а удобство и удовлетворяване на потребност на група (малка или голяма зависи от преценката на преценяващия) потребители на форума, както неколкократно беше пояснено.

А когато има осъзната подобна потребност, то тя със сигурност ще бъде удовлетворена, по един или друг начин  Simple Smile

Е тук е цялата работа.. аз например смятам, че трябва да се популяризират ЕКО идеите, а това няма как да стане в отделен подфорум, както бяха дадени и примери. Няма логика идеи, които трябва да се популяризират да бъдат "затворени" на едно място където я някой влезе, я не...
Осъзнатата потребност, за да стане осъзната изисква полупяризация.  Wink

# 124
  • Мнения: 3 869
Vache, а можем ли да разчитаме на помощ от модератор при събирането на "зелените" теми в справочна такава? Вече има една такава тема, проблемът е че списъкът на първа страница не може да се обновява, освен ако не се намеси модератор, затова в момента към темата се добавят мнения със съответните линкове. На първа страница на темата, линковете са подредени по раздели, и въпреки, че са много, ориентирането е лесно. Темата е в Алтернативния.

# 125
  • София
  • Мнения: 13 236
Meg!, няма никакъв проблем!!!  Peace
Може ли линк към темата? Може и на лични.  Wink

# 126
  • Мнения: 3 869
Meg!, няма никакъв проблем!!!  Peace
Може ли линк към темата? Може и на лични.  Wink

Пиша тук, тъй като изразявам лично мнение отговоряки, а може би други потребители ще имат по-интересни идеи как да направим темата-списък още по-удомна с подкрепата и помощта на модератор:

Това е темата с подредените на първа страница линкове:  "ЗЕЛЕНА "(ЕКОЛОГИЧНА) ТЕМА- 4 http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=426830.msg12385910#msg12385910

А това е тмата-указател, която сега ни помага да следим новото и кое къде се намира из форума: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=426104.0;topicseen

# 127
  • София
  • Мнения: 13 236
Понеже Алетрнативния форум няма модератор аз бих предложила някой, който следи темите да опреснява 1 постинг и после някой от модовете ще подменя информацията.  Wink

# 128
  • София
  • Мнения: 407
Екологията е естествена наука, ...

Опазването на околната среда, ...

Що се отнася до маркетинговия неологизъм "еко", ...


Мисля си, че ако все пак се реши да има някакъв подфорум трябва цитираната терминология да е строго дефинирана към правилата му,като така ще може да се ограничи навлизането на теми, които нямат нещо общо. Тези термини може да дефинира някой с повече познания. Ако пък има тема, която може да е във един, или друг подфорум, защото касае няколко проблема едновременно, то тогава този, който я пуска, ще има избор, къде да направи това според важността на проблемите в темата. Естествено, и модераторите ще имат право на преценка.

# 129
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Мисля си, че ако все пак се реши да има някакъв подфорум трябва цитираната терминология да е строго дефинирана към правилата му,като така ще може да се ограничи навлизането на теми, които нямат нещо общо.

Не се ли разбра, че такъв форум засега няма да има...?

# 130
  • София
  • Мнения: 407
Мисля си, че ако все пак се реши да има някакъв подфорум трябва цитираната терминология да е строго дефинирана към правилата му,като така ще може да се ограничи навлизането на теми, които нямат нещо общо.

Не се ли разбра, че такъв форум засега няма да има...?

Докато има такава тема, надеждата остава.  Peace

# 131
  • Мнения: 2 132
За мен също създаването на еко подфорум ще е едно голямо улеснение. Това е главно тематиката, която ме интересува и понеже не ходя на работа, ами гледам детето, отделям по 15-20мин няколко пъти дневно за компютъра. Преглеждам само темите, които ме интересуват и нямам време да минавам през всички подфоруми. Примерно в красива мама, наш дом, нашите деца, семейства и т.н. влизам 2-3 пъти месечно. В клюкарника пък само в кино и литература като ми остане време, че другата част хич не ми допада Simple Smile

# 132
  • Мнения: 2 241
Мисля си, че ако все пак се реши да има някакъв подфорум трябва цитираната терминология да е строго дефинирана към правилата му,като така ще може да се ограничи навлизането на теми, които нямат нещо общо.

Не се ли разбра, че такъв форум засега няма да има...?

Докато има такава тема, надеждата остава.  Peace

 Laughing Да не вземе набързо да изчезне темата  Whistling

# 133
  • София
  • Мнения: 13 236
За мен също създаването на еко подфорум ще е едно голямо улеснение. Това е главно тематиката, която ме интересува и понеже не ходя на работа, ами гледам детето, отделям по 15-20мин няколко пъти дневно за компютъра. Преглеждам само темите, които ме интересуват и нямам време да минавам през всички подфоруми. Примерно в красива мама, наш дом, нашите деца, семейства и т.н. влизам 2-3 пъти месечно. В клюкарника пък само в кино и литература като ми остане време, че другата част хич не ми допада Simple Smile

А нали не забравяме все пак, че основната идея на форумите от самото начало беше Бременност и майчинство. Не вярвам всеки потребител да допуска, че при негово желание ще никнат подфоруми като гъби, защото не чете в един или друг подфорум  Wink


 Laughing Да не вземе набързо да изчезне темата  Whistling

Какво те кара да мислиш, че ще изчезне?  Rolling Eyes

# 134
  • Мнения: 289
Какво те кара да мислиш, че ще изчезне?  Rolling Eyes
newsm78 Може би случилото се с подобни теми от съвсем близкото минало, модератерствани от участващи в тази дискусия модератори,твърдящи, че са безпристрастни (и с това си мнение искрено се надявам да не разлютя по-горните).  Praynig

Общи условия

Активация на акаунт