Нека има Еко подфорум в Бг-Мамма!

  • 8 755
  • 177
  •   1
Отговори
  • Мнения: 658
“Преди да стана майка, признавам си, не се замислях толкова за бъдещето на планетата или поне колко много мога да направя лично аз, за да живея по начин, който по-малко й вреди. Но появата на моето „сто процента натурално” бебе и откритието, че то може да живее, хранейки се само от „сто процента натуралното” ми тяло, се съчетаха с експлодиралото ми майчинско чувство на отговорност за света, който ще обитават децата ми. И с осъзнаването, че, търсейки решенията за отглеждане на децата си в една консуматорска култура, не само отричаме това, което по природа искаме и можем, но и директно допринасяме за още по-шеметното унищожаване на планетата. Че родителската любов и грижа е устойчив ресурс и опитите да я заменим с купуване и изхвърляне на предмети не само ни депресира и отдалечава от децата ни, но и съсипва света, който им оставяме в наследство. Това разбиране направи решенията за избора ми на „родителски стил” доста лесни, тъй като смислените варианти, между които избирах, въобще не бяха толкова много. Експериментът още продължава, но резултатите дотук са силно окуражаващи.
Защото, както казва още една „естесвена” майка, Ингрид Бауер, има само едно нещо, от което бебето наистина се нуждае – от нас, родителите. И само едно нещо, което трябва да правим – да присъстваме истински в живота му. Най-големият подарък, който можем да дадем на децата си, сме ние самите – тялото ни, одобрението ни, отзивчивостта ни, времето и енергията ни. Нищо не може да бъде по-просто и същевременно по-голямо предизвикателство, нищо друго не може да ни направи по-уязвими, нито да ни вдъхне повече сила. Нищо друго не може да ни даде повече свобода, здраве и живот”.

Василена Доткова, "Близо до б … 090;о"


С тези най-точни думи, цитирани от любимата ми книга, искам да изразя желанието на част от родителите, които пишат тук, за създаване на Еко подфорум в BG-Mamma. Смятаме, че броят на потребителите, които са приели дълбоката отговорност на „родителски стил” в хармония с природата около нас и в самите нас е достатъчно голям за да бъде уважена молбата ни. Бихме искали да има отделен подфорум, в който да бъдат обединени всички досегашни еко ("зелени") теми, разпилени за момента на различни места из BG-Mamma; отделна секция, в която да обменяме опит, да споделяме всичко, което ни вълнува по темите по-долу и да разчитаме, че аудиторията, споделяща този подфорум е съставена от еко-привърженици или най-малкото от търсещи такава информация. Сега еко темите са хаотично пръснати, често пъти не достигат до правилната аудитория, трудни са за откриване, не веднъж по-големите от тях преминават в off-topic, защото редовните им участници нямат къде другаде да коментират сходни теми.   
BG-Mamma е най-големия форум в България, който обединява хора от различни полове, възраст, лайфстайл, начин мислене и пр. Това е негово предимство, но и отговорност, затова смятаме за толерантно, ако бъде уважен интереса на голяма част от потребителите му към информация за „родителство в хармония с природата”.

С анкетата целим да измерим реалния интерес към създаването на Еко подфорум в BG-Mamma.

Нека тази тема не се приема от никого като протест, а като основателна молба към модераторите, резултат от отдавна споделена необходимост на част от потребителите! В тази връзка, за да бъде предложението ни прецизно, нека изберем заедно
* Какво да бъде името на новия Еко подфорум?
* Еко форум или Еко подфорум? Къде е мястото му?


Нека тук да продължим и с обобщението на „зелените” теми – указател, който Grace започна в подфорума за Алтернативна медицина за да ни улесни в намирането на информация.
тема - указk … 77;ми
"Зелена" (Е& … ;ма-2
Зелена (еко … #1084;а - 3
"ЗЕЛЕНА "(Е& … МА- 4
ЕКО БЕБЕ - II
ЕКО БРЕМЕН … 72;та
Алтернати& … 80;ка
Алтернати& … #1082;а - 2
Алтернати& … 77;на
Да живеем в … 7; си
Да живеем в … #1089;и - 2
Да живеем в … #1089;и - 3
Да живеем в … #1089;и - 4
Да живеем в … #1089;и - 5
Някой изсл … 6;во? - превърна се в тема за безопасна домакинска посуда
Био зеленч … 80;на
Филтрират& … 2;та?
Магазини з … 95;ки
Нетоксичн& … 5;ВЦ)
Здравосло& … 72;ст
Здравосло& … #1090;а - 2
Ах, прекрас … ие!!!
Зелено сел … 80;ще
Пелени и га … ;ба 4
Раждане в к … 98;щи
Раждане в к … #1097;и - 2
Раждане вк … #1097;и - 3
Раждане вк … ;щи 4
Без земя... Б … 83;ие
Мами вегет … 83;им
Мами вегет … #1080;м - 2
Мами вегет … #1080;м - 3
Маймунска& … 77;ма
Всякакви у … 90;ва
(Био) зеленm … 80;на
Естествен& … 98;би
дизпозер/м … 95;ка
Миризма от … 8;ци)
Събиране и … 86;да
За изхожда … 72;не
За изхожда … ;ст 2
За изхожда … ;ст 3
За изхожда … ;ст 4
За изхожда … ;ст 5
За изхожда … ;ст 6
За изхожда … ;ст 7
За изхожда … ;ст 8
За изхожда … ;ст 9
За изхожда … ма 10
За изхожда … ма 11
Естествен& … 80;те
Веганство& … 87;ит
Събирате л … ; си?
Започнах р … 0;ва?
Квасите ли … 82;о? 
Експериме& … 03;ко
как се прав … 7;не?
Как се прав … 9;ло?
Искам таки … 0;он)

Последна редакция: нд, 31 яну 2010, 22:49 от Kabiv

# 1
  • Мнения: 381
Ох, хайде, с нетърпение го чакам този подфорум!!!
Колкото до това да има или не - разбира се, че трябва да има, тази тема става все по-актуална, намира все повече привърженици, и съответно информацията трябва да е събрана на едно място, не разпиляна.
Честно казано, мисля си, че този подфорум ще е един от най-посещаваните. Peace

# 2
  • Мнения: 1 650
Еко бебе... Wink

# 3
  • София
  • Мнения: 2 009
А какво е общото между еко и  раждането вкъщи?  newsm78

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 5 028
Нека... Hug

# 5
# 6
  • Мнения: 4 187
Би било чудесно !

# 7
  • Португалия
  • Мнения: 4 232
Да!

# 8
# 9
  • Мнения: 232
Kabiv,  Peace

Еко не е просто- надслов, иницаитави или модно течение. Да си eco-friendly е нещо повече от това да изплозваш еко продукти  - това  е начин на поведение, на разбирания и смятам че все повече от пишещите тук мислят, действат или подкрепят тозин начин на живот.

# 10
  • Мнения: 2 652
Да отвсякъде!

Браво, Kabiv! Добре, че пусна темата, защото аз нещо се замотах, а и нямаше да я съчиня така добре  Hug

Предложение: да си бъде изцяло отделен форум
Предложение за име: Зелен форум или Съжителство в хармония с природата

Последна редакция: нд, 31 яну 2010, 23:01 от _Grace_

# 11
  • Мнения: X
Подкрепям!

# 12
  • Мнения: 2 652
А какво е общото между еко и  раждането вкъщи?  newsm78

Еми как какво?! Вместо да раждаш на някакви стерилизирани с химии чаршафи, раждаш вкъщи на органик памук, пран със сапунени ядки, къпеш бебето с филтрирана вода, ако се наложи шишето е B-sphenol free ... и така  Mr. Green

# 13
# 14
# 15
  • Мнения: 3 988
А какво е общото между еко и  раждането вкъщи?  newsm78

Някои твърдят, че се наблюдава тенденция по-еко ориентираните да раждат по-често в къщи. За България става дума.
Според мен няма (много) общо (в глобално отношение). Но на този етап такива теми най-лесно ще намират място в такъв форум.

Кабив, браво!  Hug Дано има файда.  Peace

# 16
  • Мнения: 803
Момичета, всичко е добре дотук, но разпространете инофрмация за искането си из другите подфоруми.
Не всички, които биха подкрепили, четат в този.

# 17
  • Мнения: 658
Момичета, всичко е добре дотук, но разпространете инофрмация за искането си из другите подфоруми.
Не всички, които биха подкрепили, четат в този.
Аз вече си позволих да информирам в няколко теми, може да се включите и вие Simple Smile

# 18
# 19
  • Мнения: 2 185
Определено има нужда от такъв (под)форум. Хората, които се вълнуваме от такава тематика трябва да търсим различните теми къде ли не разпръснати из форума. Ще е чудесно да са събрани на едно място.

# 20
  • Мнения: 2 652
Момичета, всичко е добре дотук, но разпространете инофрмация за искането си из другите подфоруми.
Не всички, които биха подкрепили, четат в този.
Аз вече си позволих да информирам в няколко теми, може да се включите и вие Simple Smile

И аз, и аз. Явно телепатично сме се стиковали, щото не те мернах там, където аз пусках Simple Smile

# 21
  • Мнения: 274
За! В хармония с природата!

# 22
# 23
# 24
# 25
  • София
  • Мнения: 407
Подкрепям! Peace  Hug

# 26
  • Мнения: 902
  bouquet  Hug Hug Oпределено съм ЗА такъв (под)форум! Peace

# 27
  • Мнения: 129
Абсолютно е необходим!

... както писах в маймунската тема, когато стана въпрос
... темите, които биха запълнили един такъв подфорум ги има вече така или иначе. Когато ме интересува нещо, свързано с раждането и гледането на деца, предпочитам да задам въпроса и да прочета мненията най-вече на тези, които споделят моите възгледи за живота, защото и аз искам да гледам децата си по маймунския начин, например. Ако публикувам тема в общия подфорум най-вероятно ще получа купчина отговори, които няма да паснат на моето светоусещане, включително и заяждания, а тези, чиито мнение ме интересува, в повечето случаи са престанали да преглеждат общите теми, така че най-вероятно няма да видят моя въпрос. Обособяването на подфорум, който е отворен за всички, не е отделяне с тухлена стена, а начин за тези клиенти (защото все пак сме такива), които се интересуват, да имат лесен достъп до интересуващите ги теми, а не да обикалят целия форум. И, разбира се, избягва се честото пререкание, поне по моя опит в повечето случаи тези, които се итнересуват от природосъобразен живот, обикновено проявяват търпимост към чуждите мнения, а същевременно биват квалифицирани по разни начини.

Последна редакция: пн, 01 фев 2010, 03:58 от Milush

# 28
  • Бургас
  • Мнения: 316
Нека има!  Simple Smile

# 29
  • Мнения: 832
Аз също съм ЗА  Peace

# 30
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Да има Peace

# 31
  • Мнения: 2 746
Подкрепям идеята!
 Peace

# 32
  • Мнения: 861
Напоследък все повече се интересувам от тази тема.
Подкрепям идеята.  Peace

# 33
# 34
  • Мнения: 6 713
Повечето хора са съгласни Grinning Гледам, че има гласували против - какви ли са техните доводи? Thinking

# 35
  • Мнения: 2 241
И аз съм "ЗА"  thumbsup

# 36
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


 Администраторите винаги са се старали темите да са сортирани по съответните подфоруми.Някак си раждането вкъщи и направата на домашни мебели не ми се връзват да са на едно място.Ще стане както в "Майки бъдещи и настоящи" едно време.Теми за имена, за р.дни.....всичко на едно място.

  За мен си знам къде да вляза и да видя за направата на домашно мляко, или за здравословното хранене.Освен това пословичното "Запис  Peace" го ползват 90% от потребителите и е много лесно да намерят темата която искат.

 За това съм против - не, че някой го интересува. Simple Smile

# 37
  • Мнения: 1 354
Да, би било хубаво Peace

# 38
  • София
  • Мнения: 1 272
ЗА с двете ръце  Hug

# 39
  • Мнения: 189
Някак си раждането вкъщи и направата на домашни мебели не ми се връзват да са на едно място.Ще стане както в "Майки бъдещи и настоящи" едно време.Теми за имена, за р.дни.....всичко на едно място.

  За мен си знам къде да вляза и да видя за направата на домашно мляко, или за здравословното хранене.Освен това пословичното "Запис  Peace" го ползват 90% от потребителите и е много лесно да намерят темата която искат.

 За това съм против - не, че някой го интересува. Simple Smile

нека да са ни на едно място и да не търсим постоянно в огромния океан.........
а който си знае къде да влезе ок и нека си се записва

направата на дом.мебели - разбира се - има си начини да се избегнат бои и разни там други
раждането в къщи - тези жени мисля различно, искат хармония с природните закони, нещата да се случват както природата повелява, а не "дишай, напъвай" и това ако не е зелено

# 40
  • Мнения: 6 999
За съм Simple Smile
Не знаех за това преброяване, благодаря, че пуснахте линк в моята тема Simple Smile

# 41
  • Мнения: 479
Определено съм "за"  Simple Smile Не съм кой знае колко еко, обаче ме интересува  Peace

Отделен е въпросът, че при толкова материализиран форум, е добре да се направи нещо за "идеята"  Wink

# 42
  • Мнения: 1 849
Да, разбира се!  Peace

# 43
# 44
  • Мнения: 2 070
Гласувах с Да, но съм на мнение, че трябва да се обедини с хомеопатичния/алтернативния/ и когато има граждански инициативи от рода на тази против ГМО и други подобни - темите да не са ограничени само в него, а да може да се пише в Клюкарника и на други места  Peace

# 45
  • Мнения: 644
Да. Peace
Ще е по-удобно.

# 46
  • Мнения: 48
И аз съм за "Да". По-лесно ще ми бъде в търсенето. Обичам думите "естествен" и "натурален".

# 47
  • Мнения: 1 677
Аз също смятам, че е добре да има такъв еко подфорум.

# 48
  • Португалия
  • Мнения: 4 232
прочетох само едно мнение „против“...останалите десет защо са гласували  с „Не“  newsm78

# 49
  • Мнения: 195
Чудесна идея! ЗА  Peace

# 50
  • Мнения: 3 869
Кабив, чудесна работа си свършила!!!
Факт, че зелените теми не са много (както се вижда от списъка) но са пръснати почти по всички подфоруми и е доста трудно да намериш нещо, освен ако някой не ти прати линк. Търсачката на форума е най-трудната, с която съм работала, обикновенно излиза всичко друго, но не и търсеното...
В момента повечето зелени теми са подслонени в Алтернативния без да са алтернативни - просто там модераторската намеса е най-пестелива...
Така че, и аз съм за Еко подфорум - лутаното ще ми бъде спестено...

Мисля също че мястото на темата "Раждане вкъщи" на този етап е именно в Еко подфорума - от една страна в Майки не би оцеляля (на този етап), от друга в Родители в Чужбина, откъдето дойде, не влизат много хора извън живеещите в чужбина. А раждането вкъщи не Еко само заради средата, но и заради липсата на химия.
Темата за мебелите от картон също трябва да е в Еко подфорума, а не там където е сега, защото тази алтернатива се предпочита именно от хората, които искат нещо по-чисто - без стърготини, тонове лепило и ламинат за капак.
Темата ЕКО БЕБЕ е при отчетните без да има нищо отчетно в нея, но просто няма къде бъде сега, а иначе мястото й е точно в Еко подфорума.

# 51
  • Мнения: 7 821
Някак си раждането вкъщи и направата на домашни мебели не ми се връзват да са на едно място.Ще стане както в "Майки бъдещи и настоящи" едно време.Теми за имена, за р.дни.....всичко на едно място
На мен също. Ще стане някакво мазало.
Да не говорим, че ако се отделят всички еко идеи (раждането в къщи изобщо не е еко за мен) ще се четат и виждат само от потребители, които са заинтересовани. Това с нищо няма да помага за популяризирането им, а именно на него трябва да се набляга. Ако темите за ЕБХ от началото бяха забутани някъде изобщо нямаше да имат толкова последователи. Същото се отнася и за редица други "инициативи".
А вегетарианството с какво точно е еко? И ако ядеш месо няма ли начин да си еко?
Ако си мислите, че като се отделите няма да четете мнения които са в разрез с идеите ви се лъжете, за справка вижте алтернативния здравен, там пак си е бойно поле.
Против съм.
А темата не е за тук, за правила е.

Последна редакция: пн, 01 фев 2010, 11:22 от .Ели.

# 52
  • Враца
  • Мнения: 2 311
задължително!

еко-темите са много /не само съществуващите в момента, а всички онези, по които би могло да има дискусия/ и така ще е по-лесно да се систематизират и да се търсят.

# 53
  • Мнения: 2 132
Идеята не е за това да не четем мнения различни от нашето. Напротив, всеки е добре дошъл. Просто сега темите са толкова разпръснати, че повечето даже не ги знам къде са. Примерно колко знаят, че има тема Еко бебе или Еко бременност, които се намират в Отчетни? Надали някой еко ориентиран ще влезне в отчетни, за да провери дали случайно тям няма такава тема Simple Smile Отделно, че е голяма чуденка къде да се пускат такива теми..

П.П За вегетарианството- спестяват се много ресурси, които са необходими за отглеждането на животните за месо. Това, ако не е еко...

# 54
  • Мнения: 7 821
Идеята не е за това да не четем мнения различни от нашето. Напротив, всеки е добре дошъл. Просто сега темите са толкова разпръснати, че повечето даже не ги знам къде са. Примерно колко знаят, че има тема Еко бебе или Еко бременност, които се намират в Отчетни? Надали някой еко ориентиран ще влезне в отчетни, за да провери дали случайно тям няма такава тема Simple Smile Отделно, че е голяма чуденка къде да се пускат такива теми..

П.П За вегетарианството- спестяват се много ресурси, които са необходими за отглеждането на животните за месо. Това, ако не е еко...
Да, еко ориентиран може и да не влезе в отчетния, но тези теми са отчетни или бъркам? Обаче темите за киселото мляко са си баш на мястото, както и темите за разделния боклук да не говорим за тези за боклукомелачките. Не е ли мястото на темите за раждане в мамешкия?

Аз така като гледам линковете темите или са за тук и са вечен скандал или за клюкарника за да ги видят повече хора или са някакви отчетни.

# 55
  • Мнения: 3 869
Да, еко ориентиран може и да не влезе в отчетния, но тези теми са отчетни или бъркам? Обаче темите за киселото мляко са си баш на мястото, както и темите за разделния боклук да не говорим за тези за боклукомелачките. Не е ли мястото на темите за раждане в мамешкия?

Аз така като гледам линковете темите или са за тук и са вечен скандал или за клюкарника за да ги видят повече хора или са някакви отчетни.
[/quote]

Ели, Еко Бебе не е отчетна тема! Там се споделя информация къди да се намерят еко продукти за бебета от пелените, през играчките до шишетата и храните, кои конвенционални продукти какви еко алтернативи имат и пр.
За раждането темата без съмнение мястото й е в Майки, но там има достътчно войни и без тази тема. Вече 2 пъти беше пускана в Майки и после с помощта на модератор премества именно заради сбълсъка на мнения който се получава там. Темата е за споделяне на информация и опит, а не "за и против" (такива теми имаше няколко в Майки), но повечето хора просто са много силно провокирани от заглавието и не се сдържат да си изкажат мнението макар и темата да не е "за и против".

# 56
  • Мнения: 7 821
Ели, Еко Бебе не е отчетна тема! Там се споделя информация къди да се намерят еко продукти за бебета от пелените, през играчките до шишетата и храните, кои конвенционални продукти какви еко алтернативи имат и пр.
За раждането темата без съмнение мястото й е в Майки, но там има достътчно войни и без тази тема. Вече 2 пъти беше пускана в Майки и после с помощта на модератор премества именно заради сбълсъка на мнения който се получава там. Темата е за споделяне на информация и опит, а не "за и против" (такива теми имаше няколко в Майки), но повечето хора просто са много силно провокирани от заглавието и не се сдържат да си изкажат мнението макар и темата да не е "за и против".
С други думи, си съгласна с мен искате - да отделим няколко теми за да няма скандал ... от гледната точка на модератор идеята не е лоша, не завиждам на АнМари за тези теми и и свалям шапка, че ги чете нон стоп  Shocked  bouquet . А понеже тези теми са 2, 3 да мушнем при тях и всякакви други, че да има самостоятелен подфорум.
Ами не, мнението ми не се променя.
Това че разделихме Крисчан от Бърди не намали скандалите, само модераторите знаем колко често трием там и как ни се пълнят пощите с оплаквания.

ПС И ме дразни двойния стандарт, който някои от споделящите "еко" идеи искат. От една страна е супер да пуснеш някаква идея във форум с десетки хиляди потребители, за да търсиш съмишленици, а пък от друга не искаш да четеш нищо против. И като посъбереш стотина последователи първо искаш отделен подфорум пък после си правиш сайт със собствени форуми, където никой не ти казва колко не си велик. А накрая започваш да произвеждаш нещо и помежду другото ми пускаш малка дискретна реклама във форума с хилядите, не в своя.

Сори, ако съм обидила някого! Лично мнение.

Последна редакция: пн, 01 фев 2010, 12:03 от .Ели.

# 57
  • Чехия
  • Мнения: 1 071
Твъдро за съм поне човек ще знае къде какво да търси, за инфо без да се мотае... после по-лесно е да питаш, на точното място и да си сред най-вече сродни души с които да споделиш без да си усвиркан.

# 58
  • Мнения: 3 869
Независимо колко подкрепили има тук, ще стане това, което решат модераторите и (евентуално) собствениците на сайта. В крайн сметка никой не се мори да поддържа такъв огромен сайт за удобството на малка група потребители. Ако идеята не допадне на модераторите и собствениците, няма да се реализира. Мисля, че настоящата тема е само информативна за взимащите решение, но няма никакво влияние върху самия процес на взимане на решението. В този смисъл аз си изказах мнението, без да влагам в този акт особени надежди, надхвърлящи чисто информативния характер на тази тема за тези които взимат решения за форума.

# 59
  • Мнения: 3 695
Силно подкрепям идеята за такъв подфорум и се надявам да се осъществи.  Peace

# 60
  • София
  • Мнения: 15
И от мен едно ДА! С удоволствие ще наглеждам темите в него.

# 61
  • la Città Eterna
  • Мнения: 375
Аз също подкрепям идеята. Не виждам с какво би променило наличието на противоположни и отричащи мнения - то и сега ги има. Но едно групиране би било удобно за всички потребители. А въпросът за екологията май е наболял в световен мащаб, далеч не е каприз на няколко майки от този форум. Това, че виждам темите тук събрани, за мен лично е безкрайно удобно - нито знаех, че съществуват, нито бих ги търсила самоцелно. Но ако ги има поднесени като подфорум, вероятно бих ги посещавала доста често.

# 62
  • Мнения: 2 132
Аз пък честно казана, по еко темите рядко срещам някакви безмислени заяждания, които изобилстват в доста други теми от форума.

# 63
  • Мнения: 386
Макар "еко"да се лепи къде ли не и всичко да е относително, съм За.

# 64
  • Universe
  • Мнения: 1 556
Гласувах с да  Peace
Благодаря на ентусиастите, събрали тази информация  Heart Eyes

# 65
  • Мнения: 11 327
Разбирам много добре доводите на Ели -  който иска, намира.
Но е доста по-прегледен форума откакто има подфорумите Хоби, Наш дом, Кино и Телевизия и Литературен клуб.
В този ред на мисли според мен тече и идеята за зелен подфорум.

# 66
# 67
# 68
# 69
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


   Аз пак не разбрах LaughingИскате темите да са сортирани в един подфорум, нали?Но само вие ще си ги знаете.Ако съм нов потребител и искам да родя вкъщи как да се сетя, че искам да съм еко?Или, че ако ставам вегетарианка пак съм еко?Според мен пак ще се заформи едно сектантско общество както е ставало и преди.

 За мен темите са разпределени идеално.Като ме интересува как да храня здравословно децата си директно кликвам на "Нашите деца".Като реша да кова мебели ще отида в "Нашият дом".Голяма каша и смехория ще настане в противен случай.Представям си как искам да родя вкъщи и отивам при тукашен лекар и му казвам"Докторе, искам еко раждане на еко мебели".Или поне сменете името на подфорума, че наистина е смешно.

# 70
  • Мнения: 27
И аз съм за!

# 71
# 72
  • Мнения: 46 573
Против.

Не съм чела темата, може да повтарям някой.
Когато темите се пускат в другите подфоруми, дори едно цъкване от любопитство може да има ефект в/у потребителя, не за друго, а понеже все му изскача на 1 страница да кажем, ако същата тема си е в някъде в подфорума ЕКО, най-вероятно никога няма да влезе.

А и подфорумите станаха множко, накрая имам чуството, че всяка тема ще е подфорум ...

# 73
  • Мнения: 289
Подкрепям!

# 74
  • Мнения: 25 744
Против.
Освен, че ще се размие идеята от този миш-маш, който ще се получи с темите, боя се, че подфорумът ще се изроди в някаква секта, което ще отблъсне всички, които иначе биха проявили интерес към идеята. А и ако темите са си в тематичните подфоруми, винаги шансът случаен човек да попадне там е много по-голяма.
Може би достатъчно да се пуснат заковани теми-библиотеки с линкове към всички еко-теми, както е направено в първия пост. Така който търси, лесно ще намери.  Peace

# 75
  • Мнения: 19 337
Може би не трябва да се казва Еко форум, а нещо друго. В немския форум, където чета, има подфорум Природен/Естествен начин на живот. Там се споделя всичко свързано с начина на живот по-близък до  природата, като се изключва обсъждане на  храненето. Например алтернативи за пломби, неотровни мебели, пране с натурални препарати, домашна градина, алтернативна козметика и т.н.


# 76
  • София
  • Мнения: 13 217
Разбирам много добре доводите на Ели -  който иска, намира.
Но е доста по-прегледен форума откакто има подфорумите Хоби, Наш дом, Кино и Телевизия и Литературен клуб.
В този ред на мисли според мен тече и идеята за зелен подфорум.


Всички ли умишлено бягат от думата "естествено" и използват еко, зелено и пр... ? Rolling Eyes

# 77
  • Мнения: 11 327
Разбирам много добре доводите на Ели -  който иска, намира.
Но е доста по-прегледен форума откакто има подфорумите Хоби, Наш дом, Кино и Телевизия и Литературен клуб.
В този ред на мисли според мен тече и идеята за зелен подфорум.


Всички ли умишлено бягат от думата "естествено" и използват еко, зелено и пр... ? Rolling Eyes
Не, ни най-малко.
Явно се въртим в някакъв порочен кръг да се казва еко (или зелен както аз предложих), но "Естствено кътче" примерно звучи много добре. Или "Близо (назад) до природата"?

# 78
  • Мнения: 2 241
Съгласна съм, че думата "еко" е неподходяща.
Може би просто трябва да се помисли повече върху името на този подфорум (ако изобщо ще го има)

# 79
  • София
  • Мнения: 13 217
Вечернице, въпросът ми беше риторичен  Mr. Green Peace

# 80
  • Мнения: 8 242
По принцип съм ЗА Simple Smile Да се обединят подобни идейки ...
Както има алтернативна медицина блабла.. Нека да има и "алтернативен начин на живот" Simple Smile

Като цяло за мен лично има доста по-безсмислени подфоруми - като Татковци например.. или Майки бъдещи и настоящи.. в която е такъв бъркоч.. ама Simple Smile Модераторите си знаят как се оправят  Mr. Green Но.. това е една друга тема Simple Smile

# 81
  • Мнения: 658
"Близо до природата" ми харесва. Браво, Вечи Peace Даже, ако не влезнем в разрез с авторските права на "Близо до бебето", бих предложила и "Родителство в хармония с природата".  Упс, май "Естествено" използваха този слоган, а?

Последна редакция: пн, 01 фев 2010, 19:31 от Kabiv

# 82
  • София
  • Мнения: 84
ЗА,

добре е да се обмисли името.

# 83
  • Мнения: 189
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=414477.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=405498.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=348477.0

мисля, че и на тези теми, макар и "позамрели", но все пак ги има, им е мястото в съдържанието на кандидат зеления форум
дори и да не стане, поне ще си направим додър указател

# 84
  • Мнения: 344
... "Естствено кътче" примерно звучи много добре. Или "Близо (назад) до природата"?
на мен това страшно ми допада thumbsup


има теми за които сега разбирам, благодарение на поста на Кабив
ако не попадна случайно или някой ми е дал линк не бих могла да ги намеря!

# 85
  • В сърцата на четирима мъже/е,може и малко повече да са:-)))/
  • Мнения: 1 808
За Peace

# 86
  • Мнения: 7 821
Според мен, преди да мислите имена е най-добре да изчакате администратор да се произнесе ще има ли изобщо форум.

# 87
  • Мнения: 289
Е, хайде, нищо не пречи поне да се помечтае, нали?

# 88
  • Мнения: 658
Според мен едно по-прецизно име на форума, което да изразява по-точно какви теми да се включват вътре би помогнало на модераторите да вземат решение. Мисля, че темата върви в правилната насока Simple Smile

# 89
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Мисля, че темата върви в правилната насока Simple Smile

 Вярно ли?????Сега видях, че една от предложените теми е как да направим децата си вегетарианци ooooh!Вярно ли това за вас е еко и близо до природата?????Ще влезе някое младо майче, ще прочете заглавието и без да мисли ще сложи на зеле и моркови детето си.Ей за такова сектантско общество говорех.В това няма нищо полезно и нормално-дете направено насила вегетарианче NaughtyДругите теми не искам и да ги отварям, явно и те са стресиращи.

 

# 90
  • Мнения: 479
Не виждам връзката между това къде е темата и това дали някоя майка ще се довери сляпо на инфото там  newsm78

# 91
  • Португалия
  • Мнения: 4 232
кое е стрес ,определяме индивидуално-според нагласата на светогледа ни  Peace
fotinaklaros ,мерси  Hug  една от темите е Зелено селище ,където има страхотни идеи за зелен начин на живот,което според мен е недоизясненото понятие в спора,и именно от там идва проблема
от всичко дотук ми се струва,че ние ще си искаме,ама дали ще ни се даде .... newsm78

# 92
  • Мнения: 189
Биляна, стува ми се, че визираш мен с темата, която бях пуснала преди време.....

Сега видях, че една от предложените теми е как да направим децата си вегетарианци ooooh!Вярно ли това за вас е еко и близо до природата?????Ще влезе някое младо майче, ще прочете заглавието и без да мисли ще сложи на зеле и моркови детето си.Ей за такова сектантско общество говорех.В това няма нищо полезно и нормално-дете направено насила вегетарианче NaughtyДругите теми не искам и да ги отварям, явно и те са стресиращи.

темата не е да направим децата си вегетарианци, а да отглеждаме детето като такова, защото убеждението на родителите е такова и ние щем не щем докато детето е малко и все още ние вземаме решение вместо него предаваме нашия модел на поведение.........

да, да си вегетарианец е еко и си близо до природата - http://video.google.com/videoplay?docid=-6176563723666627529#  

да, ако влезе някое младо майче и без да мисли слага само зеле и моркови на детето си ще му навреди....

да живееш в хармония с природата и света не е сектанство....

детето ми няма да е насила направено вегетарианче, просто ще е такова докато порасне до толкова, че да реши какво да бъде то самото.......

Последна редакция: вт, 02 фев 2010, 11:43 от fotinaklaros

# 93
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Биляна, стува ми се, че визираш мен с темата, която бях пуснала преди време.....
Сега видях, че една от предложените теми е как да направим децата си вегетарианци ooooh!Вярно ли това за вас е еко и близо до природата?????Ще влезе някое младо майче, ще прочете заглавието и без да мисли ще сложи на зеле и моркови детето си.Ей за такова сектантско общество говорех.В това няма нищо полезно и нормално-дете направено насила вегетарианче NaughtyДругите теми не искам и да ги отварям, явно и те са стресиращи.

темата не е да направим децата си вегетариянци, а да отглеждаме детето като такова, защото убеждението на родителите е такова и ние щем не щем докато детето е малко и все още ние вземаме решение вместо него предаваме нашия модел на поведение.........

да, да си вегетариянец е еко и си близо до природата - http://video.google.com/videoplay?docid=-6176563723666627529#  

да, ако влезе някое младо майче и без да мисли слага само зеле и моркови на детето си ще му навреди....

да живееш в хармония с природата и света не е сектанство....

детето ми няма да е насила направено вегетариянче, просто ще е такова докато порасне до толкова, че да реши какво да бъде то самото.......


    Ето за това говорех! StopИмам достаъчно време изкарано в този форум и осъзнавам, че сега е времето да напусна темата.

  Започна се, от това се опасявах, от такива постинги!

 Наистина не ви желая успех за създаването на нов подфорум.Не заради мен, ами заради много други податливи жени.

 Поздрави и приятен ден!

# 94
  • София
  • Мнения: 13 217
ВегетариАнец мисля е правилната дума..  Wink

# 95
  • Мнения: 2 132
Е ти поне като живееш в Англия трябва да си по-добре запозната, че вегетарианците не ядат само моркови и зеле  Grinning Там поне живеят милиони такива. Иначе вече обяснихме по- назад в темата защо вегетарианството е и екологично. Не виждам и кое му е сектантското Simple Smile Отделно, че всяка майка си има глава на раменете.

# 96
  • Мнения: 189
Vache, благодаря!  bouquet


Биляна, след като не се чувстваш добре тук и след като нещата са ти чужди, значи наистина си взела правилното решение........

а относно до това за податливите жени.......много моля.. всичко е много добре обмислено и осъзнато.........

успех по пътя ти желая
.....и преключвам спора или там каквото се води, защото всичко това е в разрез на моята душевна хармония........

# 97
  • Мнения: 324
И аз съм за, но като гледам настроенията май няма да има голям смисъл от моето мнение.

Много странно ми звучи това, че щяло да се превърне в секта – ще се превърне, ако отношението е такова.
Като станахме вегетарианци, всички ни гледаха много странно и с недоумение,особено пък като заявихме, че и детето няма да яде месо. Когато мъжа ми каза на своите роднини за това наше решение, последва ”И откога сте в тази секта?!?!”
Мисълта ми е, че нашето отношение към нещата им придава някакъв оттенък. Ако един човек смята, че ЕКО е секта, то без значение в кой подфорум се намира дадена тема, за въпросния човек тя ще си е табу и толкова.

Обаче не ми е ясно нещо – защо „насила направено” месоядно да е по-малко стресиращо от „насила направено” вегетарианче? И не знам защо хората си мислят, че вегетарианците хрупат само моркови и зеле??? А пък, ако една майка е толкова податлива, че да си остави детето само на моркови и зеле, толкова по-зле за въпросната майка, явно не влага мисъл в нещата, които прави.

# 98
  • Мнения: 545
fio (а и останалите). извинете че ви прекъсвам, но това е правила условия и указания, моля, недейте да го обръщате на 'еко' дискусии. Моля да се прекрати.
----

сега едно лично (персонално) мнение: не мисля, че е необходим отделен подфорум. най-малкото, защото всеки отделен подфорум всява страх и ужас по време на т.нар. "архивиране", когато темите трябва да се нападнат по подфоруми така че да се виждат и тук и в архива по сходен начин.
---
И още съвсем лично мое си: ако се поразцъкате, ще забележите, че за много каузи и прочие се прави една 'библиотечна' тема която съдържа препратки към други теми. Това се прави от различни хора по различни поводи, а самите теми за екология така или иначе са различни, защото тази дума 'еко' крие зад себе си доста широка гама от понятия. Като гледам, дори желаещите за такъв подфорум го класифицират от алтернативна медицина (може би, някои от вас, даже религиозна основа) до вегетарианство и веганство. А за мен еко е предимно технология, и няма нищо общо с яденето или неяденето на месо. Това е само пример колко широко е това (да ме прощавате) медийно понятие. Недейте да спорите, идете и проверете  с какво се занимава ЕКО-логията, и колко далече е вегетарианството от въглеродните емисии. Останалото съдържание е к'вото всеки му е хрумнало да си го допише. Да, смятам че с това понятие МНОГО се злоупотребява. Когато си го разделите по 'визии', ще видите, че всяка от групичките си го представя различно, едните от душевна хармония и мироглед (каквото и да се крие зад тази дума) - другите до чиста химия.

еди
ПС без коментар, но не оставям настрана и възможността за нарочно манипулиране на понятията. без коментар, моля, правено е и сигурно ще бъде правено отново, т.е. рискът да се появят замаскирани под 'еко' хора с други идеи и идеали е реален.

Последна редакция: вт, 02 фев 2010, 13:38 от T3-M4

# 99
  • Мнения: 324
Извинявам се  Rolling Eyes

Вегетарианството не е чак толкова далеч от въглеродните емисии и от екологията като цяло, но... спирам

# 100
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Твърдо ПРОТИВ...! Naughty
Най-вече заради факта, че зад част от темите и идеите се "крият" изключително много крайни възгледи... Които нерядко могат да бъдат опасни...

# 101
  • Мнения: 3 988
Като чета мненията на модераторите, каквито и да са резултатите от анкетата, нов форум няма да има.
Ще е хубаво поне да заковат библиотечните теми по останалите подходящи форуми и да ги актуализират при необходимост. Някои от аргументите им за отказ са разумни според мен, но далеч не всички.

Когато си го разделите по 'визии', ще видите, че всяка от групичките си го представя различно, едните от душевна хармония и мироглед (каквото и да се крие зад тази дума) - другите до чиста химия.

Така е, Еди!  Peace Ще се въздържа от конкретни примери.  Flutter

# 102
  • Мнения: 122

Твърдо ПРОТИВ...! Naughty
Най-вече заради факта, че зад част от темите и идеите се "крият" изключително много крайни възгледи... Които нерядко могат да бъдат опасни...

Има нещо такова Peace

# 103
  • Мнения: 479
Добре де, на мен не ми стана ясно защо обединяването на тези така опасни теми ги право дори по-опасни отколкото са поотделно съществуващи  newsm78

# 104
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Защото няма модератор, който да следи евентуален такъв подфорум, че дори и двама...
А и така сега темите са си на местата... Не им трябва търсене на ново място...

# 105
  • Мнения: 479
Ако няма модератор, може да се намерят доброволци за целта  Wink

А и така сега темите са си на местата... Не им трябва търсене на ново място...

А това вече е съвсем отделен довод.

# 106
  • Добрич/Етрополе
  • Мнения: 252
 Peace аз съм ЗА Еко подфорум  Peace

# 107
  • София
  • Мнения: 13 217
Ако няма модератор, може да се намерят доброволци за целта  Wink

А и така сега темите са си на местата... Не им трябва търсене на ново място...

А това вече е съвсем отделен довод.

А те дали ще бъдат безпристрастни? От това, което аз лично виждам в алтернативните теми се съмнявам...
Всеки един от нас като модератор е бил понякога пристрастен и в тези моменти е давал решението в ръцете на друг мод, който не е обвързан емоционално с темата. А дали така би било в евентуален ЕКО подфорум? Wink

# 108
  • Мнения: 479
Vache, съвсем не знам  Simple Smile Нито кандидатствам, нито предлагам някой. Просто си мисля, че "нямането" не е довод против идеята Wink
И не виждам причина модераторът на този евентуален под форум да не процедира по начина, който описваш в случай на морално колебание  Wink

# 109
  • Мнения: 2 652
Хубаво. Разбрах. Не може ли тогава да бъде подфорум само за "зелени" (естествени) практични работи? БЕЗ раждания, хранения и прочие сърбящи теми.

Примерно:
купих си органик чорапи
намерих завеса за банята без ПВЦ
от къде естествен килим, неизбелван
разделните боклуци

и т.н. практични зелени работи.

# 110
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
...Примерно:...

купих си органик чорапи - Красива мама...
намерих завеса за банята без ПВЦ - Нашият дом...
от къде естествен килим, неизбелван - Нашият дом...
разделните боклуци - Нашият дом...

Там ще са много по на място... Wink

# 111
  • Мнения: 2 185
Да, ама като не влизам в Красива мама, как да разбера, че има от къде да си купя органик чорапи? Ей това е въпросът. Сред морето от други глупости едва ли ще се ориентирам за това, което ме интересува, а и няма как да обикалям всички под форуми, за да търся информация в тематиката, която ме вълнува. Ако теми от подобен характер са събрани на едно място би било много по-лесно.

# 112
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Сред морето от други глупости едва ли ще се ориентирам за това, което ме интересува, а и няма как да обикалям всички под форуми, за да търся информация в тематиката, която ме вълнува.

Проявете малко повече уважение към темите на другите потребители във форума на БГ Мамма, моля...!
Не може интересуващите вас да са полезни, а останалите да са глупости...

# 113
  • Португалия
  • Мнения: 4 232
ами тогава проявете уважение и вие,та ни кажете ясно и точно-стойте си тихо и кротко-няма да има под-форум Peace

аз такова усещане добивам от постовете на началството дотук Sad Peace

# 114
  • Мнения: 6 362
Подфорумите тук са достатъчно много тематично разделени.

99.9% от изписаните в първата публикация теми си имат определено, точно, конкретно, тематично място в определени подфоруми.
Раждането си е за мамешкия подфорум, храненето - за подфорума за хранене, магазините за играчки (пък било те и дървени) - в На пазар, избелването на зъби и козметиката в Красива мама,  боклукомелачката - в Нашия дом и т.н.

Не съм против идеите. Против съм създаването на нов подфорум и отделянето на теми, които си имат място в тематичните подфоруми в отделен такъв.
Отделен е и въпросът доколко това би било полезно и за самите идеи. Абсолютно убедена съм, че темите ще са много по-малко намираеми и четени и много по-малко "нови" потребители ще се включват в тях, ако са отделени в нов подфорум.

По същия начин бих приела и предложение за "неекологичен" подфорум, в който да се съберат теми за раждане със секцио, хранене с АМ и готови пюрета, химически препарати за почистване и обсъждане на парфюми и бои за коси - всяка от темите си има място в съответния тематичен подфорум.

# 115
  • София
  • Мнения: 407
Един въпрос - ако реша да пусна тема с чисто екологична насоченост, напр.:

'Екологията - какво означава тя за вас?',

или

'Мислите ли, че екологията е най-важния проблем?',

къде е най-правилно да я пусна?
 Peace

# 116
  • Мнения: 3 869
Един въпрос - ако реша да пусна тема с чисто екологична насоченост, напр.:

'Екологията - какво означава тя за вас?',

или

'Мислите ли, че екологията е най-важния проблем?',

къде е най-правилно да я пусна?
 Peace

В Клюкарника  Mr. Green (не, сериозно, не виждам къде другаде, най-много в Алтернатвния при многото други свъсем неалтернативни неща, които инаме няма къде да отидат....)

# 117
  • Мнения: 2 241
В началото бях "За", но сега изчетох всички коментари и смятам, че тези които са "против" са доста по-добре обосновани.
За съжаление няма как да променя вота си в анкетата (не, че има голямо значение).


...Примерно:...

купих си органик чорапи - Красива мама...
намерих завеса за банята без ПВЦ - Нашият дом...
от къде естествен килим, неизбелван - Нашият дом...
разделните боклуци - Нашият дом...

Там ще са много по на място... Wink



Това са чудесни примери.
Човек, когато иска- намира.
 Peace

# 118
  • Мнения: 3 869
Аз съм редовен потребител, инересуват ме доста неща, следя доста теми и два подфорума. Много по-лесно ще мие да следя още 1 подфорум, вместо да се лутам в мнообразието от теми в непознати подфоруми. В "Красива мама" няма какво да търся, в "На пазар" е такава лудница, че не бих могла да намеря темата за пелените - добре че я следя от самото начало и не се налага да я търся.
Споделих вече, че търсачката на форума ме затруднява, въпреки достатъчно дългия ми стаж в нет-търсенето.
Лично аз, когато гласувах, изходих егоистично единстевно и само от личното си удобство - ще ми е в пъти по-удобно, ако всички "зелени" и "еко" теми са на едно място. Нямам амбиции да разпространявам идеи и да заразявам хора с тях. Достатично ми е лесно и бързо да попадам на интересуващата ме информация.

И понеже съм егоист, приемам като абнолутно значими и важни (точно колкото и моето егоистично мнение) и всички други егоистични аргументи, независимо дали са "за" или "против" Simple Smile

# 119
  • Пловдив
  • Мнения: 5 028
Meg,  newsm10
Точно по същите причини и аз гласувах "ЗА".

# 120
  • София
  • Мнения: 13 217
Meg!, защо да не е в Клюкарника? Там се обсъждат достатъчно сериозни теми от много голям брой потребители.

# 121
  • Мнения: 212
Един въпрос - ако реша да пусна тема с чисто екологична насоченост, напр.:

'Екологията - какво означава тя за вас?',

или

'Мислите ли, че екологията е най-важния проблем?',

къде е най-правилно да я пусна?
 Peace

Екологията е естествена наука, която изучава взаимодействията между организмите и между организмите и околната среда. Тя е пряко свързана с науки като биохимия, физиология, генетика, еволюционна биология и много други. Ако някой има интерес към типично научно-екологични теми като популационна генетика или молекулярна екология, предполагам може да пусне темата си в подфорум "Хоби".

Опазването на околната среда, макар и свързано с екологията, не е синоним на екология, а се занимава с мониторинг, контрол и управление на човешкото влияние върху околната среда, заедно с необходимите технологични, икономически и политически решения за профилактика, корекция и компенсация на емисиите в околната среда.

Що се отнася до маркетинговия неологизъм "еко", то понятията тук съвсем се размиват. Поглеждайки първия пост и някои следващи, очевидно е, че самите желаещи да има подобен подфорум, имат проблеми с дефинирането на понятието "еко" и концептуалните му граници.

Личното ми мнение е, че посочените в първия пост теми нямат допирни точки с науката екология.
Някои от тях се занимават с мерки за опазване на околната среда, което си е предмет на подфорума "Нашият дом".
Други теми - ЕБХ например има отношение към отглеждането на децата и ранното им приучване към хигиенни навици, но никакво отношение към екологията и съмнителна стойност за опазване на околната среда - пестят се памперси, но се използват големи количества вода и перилни препарати за прането на многократните пелени. Темите за здравословното хранене, вегетарианството, веганството, суровоядството пряко касаят храненето.

Сравнително малкият брой и постоянен състав на списващите по трети посочени теми трябва да им подскаже, че проблемът с популярността на тези теми не е в липсата на "еко" подфорум (ETA: към който те така или иначе не принадлежат), а в липсата на интерес от страна на мнозинството от останалите потребители към "идеи на килограм" или "идеи в пакет"...

Последна редакция: ср, 03 фев 2010, 14:22 от Persona

# 122
  • Мнения: 479
Идеята за нов под форум не цели популяризация на идеи, а удобство и удовлетворяване на потребност на група (малка или голяма зависи от преценката на преценяващия) потребители на форума, както неколкократно беше пояснено.

А когато има осъзната подобна потребност, то тя със сигурност ще бъде удовлетворена, по един или друг начин  Simple Smile

# 123
  • София
  • Мнения: 13 217
Идеята за нов под форум не цели популяризация на идеи, а удобство и удовлетворяване на потребност на група (малка или голяма зависи от преценката на преценяващия) потребители на форума, както неколкократно беше пояснено.

А когато има осъзната подобна потребност, то тя със сигурност ще бъде удовлетворена, по един или друг начин  Simple Smile

Е тук е цялата работа.. аз например смятам, че трябва да се популяризират ЕКО идеите, а това няма как да стане в отделен подфорум, както бяха дадени и примери. Няма логика идеи, които трябва да се популяризират да бъдат "затворени" на едно място където я някой влезе, я не...
Осъзнатата потребност, за да стане осъзната изисква полупяризация.  Wink

# 124
  • Мнения: 3 869
Vache, а можем ли да разчитаме на помощ от модератор при събирането на "зелените" теми в справочна такава? Вече има една такава тема, проблемът е че списъкът на първа страница не може да се обновява, освен ако не се намеси модератор, затова в момента към темата се добавят мнения със съответните линкове. На първа страница на темата, линковете са подредени по раздели, и въпреки, че са много, ориентирането е лесно. Темата е в Алтернативния.

# 125
  • София
  • Мнения: 13 217
Meg!, няма никакъв проблем!!!  Peace
Може ли линк към темата? Може и на лични.  Wink

# 126
  • Мнения: 3 869
Meg!, няма никакъв проблем!!!  Peace
Може ли линк към темата? Може и на лични.  Wink

Пиша тук, тъй като изразявам лично мнение отговоряки, а може би други потребители ще имат по-интересни идеи как да направим темата-списък още по-удомна с подкрепата и помощта на модератор:

Това е темата с подредените на първа страница линкове:  "ЗЕЛЕНА "(ЕКОЛОГИЧНА) ТЕМА- 4 http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=426830.msg12385910#msg12385910

А това е тмата-указател, която сега ни помага да следим новото и кое къде се намира из форума: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=426104.0;topicseen

# 127
  • София
  • Мнения: 13 217
Понеже Алетрнативния форум няма модератор аз бих предложила някой, който следи темите да опреснява 1 постинг и после някой от модовете ще подменя информацията.  Wink

# 128
  • София
  • Мнения: 407
Екологията е естествена наука, ...

Опазването на околната среда, ...

Що се отнася до маркетинговия неологизъм "еко", ...


Мисля си, че ако все пак се реши да има някакъв подфорум трябва цитираната терминология да е строго дефинирана към правилата му,като така ще може да се ограничи навлизането на теми, които нямат нещо общо. Тези термини може да дефинира някой с повече познания. Ако пък има тема, която може да е във един, или друг подфорум, защото касае няколко проблема едновременно, то тогава този, който я пуска, ще има избор, къде да направи това според важността на проблемите в темата. Естествено, и модераторите ще имат право на преценка.

# 129
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Мисля си, че ако все пак се реши да има някакъв подфорум трябва цитираната терминология да е строго дефинирана към правилата му,като така ще може да се ограничи навлизането на теми, които нямат нещо общо.

Не се ли разбра, че такъв форум засега няма да има...?

# 130
  • София
  • Мнения: 407
Мисля си, че ако все пак се реши да има някакъв подфорум трябва цитираната терминология да е строго дефинирана към правилата му,като така ще може да се ограничи навлизането на теми, които нямат нещо общо.

Не се ли разбра, че такъв форум засега няма да има...?

Докато има такава тема, надеждата остава.  Peace

# 131
  • Мнения: 2 132
За мен също създаването на еко подфорум ще е едно голямо улеснение. Това е главно тематиката, която ме интересува и понеже не ходя на работа, ами гледам детето, отделям по 15-20мин няколко пъти дневно за компютъра. Преглеждам само темите, които ме интересуват и нямам време да минавам през всички подфоруми. Примерно в красива мама, наш дом, нашите деца, семейства и т.н. влизам 2-3 пъти месечно. В клюкарника пък само в кино и литература като ми остане време, че другата част хич не ми допада Simple Smile

# 132
  • Мнения: 2 241
Мисля си, че ако все пак се реши да има някакъв подфорум трябва цитираната терминология да е строго дефинирана към правилата му,като така ще може да се ограничи навлизането на теми, които нямат нещо общо.

Не се ли разбра, че такъв форум засега няма да има...?

Докато има такава тема, надеждата остава.  Peace

 Laughing Да не вземе набързо да изчезне темата  Whistling

# 133
  • София
  • Мнения: 13 217
За мен също създаването на еко подфорум ще е едно голямо улеснение. Това е главно тематиката, която ме интересува и понеже не ходя на работа, ами гледам детето, отделям по 15-20мин няколко пъти дневно за компютъра. Преглеждам само темите, които ме интересуват и нямам време да минавам през всички подфоруми. Примерно в красива мама, наш дом, нашите деца, семейства и т.н. влизам 2-3 пъти месечно. В клюкарника пък само в кино и литература като ми остане време, че другата част хич не ми допада Simple Smile

А нали не забравяме все пак, че основната идея на форумите от самото начало беше Бременност и майчинство. Не вярвам всеки потребител да допуска, че при негово желание ще никнат подфоруми като гъби, защото не чете в един или друг подфорум  Wink


 Laughing Да не вземе набързо да изчезне темата  Whistling

Какво те кара да мислиш, че ще изчезне?  Rolling Eyes

# 134
  • Мнения: 289
Какво те кара да мислиш, че ще изчезне?  Rolling Eyes
newsm78 Може би случилото се с подобни теми от съвсем близкото минало, модератерствани от участващи в тази дискусия модератори,твърдящи, че са безпристрастни (и с това си мнение искрено се надявам да не разлютя по-горните).  Praynig

# 135
  • София
  • Мнения: 13 217
Какво те кара да мислиш, че ще изчезне?  Rolling Eyes
newsm78 Може би случилото се с подобни теми от съвсем близкото минало, модератерствани от участващи в тази дискусия модератори,твърдящи, че са безпристрастни (и с това си мнение искрено се надявам да не разлютя по-горните).  Praynig

Ако е нарушавала правилата (нямам идея за коя тема точно говориш)... тази не нарушава, още повече, че се намира баш на точното място. А какво му пречи на потребителя ако не е доволен от решение на модератор да уведоми администраторите? Така е честно, нали?  Wink

# 136
# 137
  • Мнения: 3 869

Понеже стана ясно, че засега не се предвижда създаването на Еко подфорум, можем ли да се възползваме от предложението на Vache?

Понеже Алетрнативния форум няма модератор аз бих предложила някой, който следи темите да опреснява 1 постинг и после някой от модовете ще подменя информацията.  Wink

Удобно ли е по този начин? Как точно да стане? (въпросът е към потребителите, не към модераторите) Някой да информира мод за новопубликуваните връзки в темата-указател и да посечи кои раздели на 1-ва страница на Зелена (Екологична) Тема да вялзат?!  newsm78

# 138
  • Мнения: 658
А всъщност удобно ли е един човек да се ангажира с това? Меги, би ли поела тази задача?

Друго, вече коментирахме, че повечето теми се намират в по-слабо посещаемите подфоруми и че са трудно откриваеми, обосновахме се достатъчно по въпроса. Това се отнася и за двете теми, които сега коментираме за закован указател - едната се намира в Алтернативния, а другата - в Нашият дом. Тъй като общото между всички "зелени" теми е това, че сме майки / родители, които целят да живеят и да отгледат децата си в хармония с природата, бих искала да предложа закованият указател да се намира в "Майки". Това би била една добра отправна точка за всички родители, които се интересуват от еко, био, зелено, естествено...

# 139
  • Мнения: 6 999
Ми не сте всички родители, ама щом смятате, че майки ще е най-добре, майки да е Rolling Eyes

# 140
  • Мнения: 3 869
Ами в нашия случай (без подфорум засега), си мисля, че Зелена Екологична Тема си е на мястото в "Нашя дом", но разглеждам "нашия дом" като по-общо понятие - нашият дом Земята Simple Smile
Въпросът е дали може да бъде закована тази тема или е по-обре да има закована тема "Зелен Екологичн Указател" (или него такова) където да не се пише много, но да може да се ъпдейтва редовно първа страница и да се добавят нови теми там. За снова на указателя би послужила разбира се, първа страница на Зелената Екологична Тема.
Отделно разни зелени еколологични въпроси и мнения мога да се дискутират както и досега в Зелената Екологична Тема.
Какво мислите?

Единствено темата за раждането е за "Майки" по мое мнение, но времето тя да може да просъществува там все още не е дошло, затова е по-добре да остане там където е сега. Достатъчно е, че ако човек напише ключови думи в Гугъл първо му излиза именнот тази тема. Т.е. проблем с търсенето за нея специялно няма Simple Smile

# 141
  • София
  • Мнения: 13 217

Понеже стана ясно, че засега не се предвижда създаването на Еко подфорум, можем ли да се възползваме от предложението на Vache?

Понеже Алетрнативния форум няма модератор аз бих предложила някой, който следи темите да опреснява 1 постинг и после някой от модовете ще подменя информацията.  Wink

Удобно ли е по този начин? Как точно да стане? (въпросът е към потребителите, не към модераторите) Някой да информира мод за новопубликуваните връзки в темата-указател и да посечи кои раздели на 1-ва страница на Зелена (Екологична) Тема да вялзат?!  newsm78


Мег аз нямах предвид точно това... Останалите потребители пращат готови коригирани първи постинги и ние ги подменяме. Така мисля, че е редно. Това означава някой от най-задълбочено четящите в тази тема да допълва първия постинг и после да го изпраща на мод като текст. Вие не можете да коригирате, но можете чрез цитат да позлвате цялото съдържание на 1 постинг с тагове и всичко... Това го казвам, защото аз лично не бих имала време да се наема да поддържам непрекъснато линк по линк която и да е тема с изкл. на библиотеките например. А ако някой друг се навие да го прави - ОК, няма проблем  Wink

# 142
  • Мнения: 3 869
Vache, благодаря за разяснението; сега те разбрах Simple Smile

# 143
  • Мнения: 658
Аз имах предвид в "Майки (бъдещи и настоящи)" да бъде закована тема - указател на зелените теми, намиращи се в BG-Mamma. Тоест тази тема да съдържа списък на зелените теми във форума без в нея да се дискутира значението на думата "екология", дали вегетарианството и раждането в къщи са еко... "ЗЕЛЕНА "(ЕКОЛОГИЧНА) ТЕМА е библиотека за всякаква екологична информация, намираща се както във форума, така и извън него (има връзки към външни източници) , също така тя е дискусионна тема. А нали искаме обединяваща отправна точка, която да води към всички останали теми във форума? Нещо като тази закована тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=168884.0
Така, а аз дали те разбирам правилно Vache?  Embarassed

# 144
  • София
  • Мнения: 13 217
Vache, благодаря за разяснението; сега те разбрах Simple Smile

Няма проблеми!  Peace

Kabiv, за заковаването на тема в Майки да кажат модовете там  Wink
А иначе нали за това говорим за отправна точка. Обаче, това което аз обясних беше, че тази отправна точка трябва да се поддържа актуална. Затова предложих вместо при всеки новопоявил се постинг или тема (защото аз разгледах конкретните две постнати тук) да се информира модератор. Принципно е по-лесно един човек, който чете повече тези теми и ги следи да поправя първият постинг като текст и някой модератор ще го подмени. Проблемът е, че аз лично нямам време да следя моят подфорум, останалите, без конкретен мод и да поддържам дадена отправна точка актуална. В темите, които са на този принцип обикновено един потребител следи и събира линковете и после модератор подменя. Grinning
Но Kabiv замисли се дали е възможно една тема да бъде хем справочна, хем дискусионна. Зависи от обема на информацията де, но все пак... И как ще се определи къде да седи тази отправна тема? В кой подфорум?

И друго искам да попитам.. редно ли е след като тази тема е обединяваща за теми в бг-мамма да има линкове към други външни източници. Може ли да сме сигурни, че няма да се превърне в тема събрала информация от места в нета, но не и от бг-мамма?

# 145
  • Мнения: 658
Последно, че и аз започнах да се обърквам. Rolling Eyes Vache, точно това предложих и аз - справочна тема без дискусии и без линкове към външни източници. Сега въпроса е къде?

# 146
  • София
  • Мнения: 13 217
Последно, че и аз започнах да се обърквам. Rolling Eyes Vache, точно това предложих и аз - справочна тема без дискусии и без линкове към външни източници. Сега въпроса е къде?

Нямам идея  Rolling Eyes
Нека и други модове да се включат...

# 147
  • Мнения: 1 048
А няма ли да е по-добре,ако е Алтернативен подфорум,а не еко,няма ли да е по-приемливо и по-обхватно

# 148
  • Добрич/Етрополе
  • Мнения: 252
Имам идея, но не знам дали е давана преди  Blush - на всяка от "зелените" ни теми, да има линк към "указателя на зелени теми" - така, ако влизате само в мими, ще се ориентирате и за дома, и за другите, т.е. намерите ли една еко-тема, ще стигнете и до другите....
ПП. сега виждам, че на 1-ва страница на ЕБХ-то няма такава препратка  Wink http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=424945.0  Peace

# 149
  • Мнения: 902
Е, не всички четат "Майки (бъдещи и настоящи)" (аз специално - не) , може да се сложи в няколко форума - така поне ще има частично, минимално решение.  Например да има в Наш дом, Майки, Алтернативна медицина и още един ( за Кърменето, примерно), но някой трябва да се заеме с обновяването им...

# 150
  • Добрич/Етрополе
  • Мнения: 252
Е не всички четат "Майки (бъдещи и настоящи)"(аз специално - не) , може да се сложи в няколко форума - така поне ще има частично, минимално решение.

точно това имах предвид - във ВСЯКА еко тема да има препратка към, указателя, а вече от него - кой където си иска да се насочи, но всички на 1-я си пост да имат и него в линковете си.... май не го обяснявам добре  ooooh!

# 151
  • Мнения: 6 713
Да, нека да има на 2-3 места поне, така по-лесно се проследяват. Защото и аз влизам пък основно във форумите, които са пълни с глупости както се изразиха някои потребители. Tired

# 152
  • Мнения: 6 362
Относно създаването на обобщена справочна тема с линкове към останалите, мисля, че най-добре е да е в Общ отчетен подфорум (дори може да я заковем, за да не потъва назад). 

Така хем ще е лесно достъпна, хем ще може да се редактира непрекъснато от този, който пусне темата (само в отчетните подфоруми редакцията не е ограничена).

# 153
  • Мнения: 2 132
В Общ отчетен подфорум влизат май най-малко потребители..

# 154
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 842
В Общ отчетен подфорум влизат май най-малко потребители..
Нали става дума именно за това (пиша бавно):

1. Създава се справочна тема. Тя не е дискусионна. В нея са събрани всички линкове, които е нужно (някой без много страсти трябва да подбира, си мисля).

2. Така създадената тема е закачена в Общ отчетен.

3. В Общ отчетен не е ограничено редактирането на първия пост, затова който се наеме да я поддържа, ще може сам да я обновява с нови линкове и да чисти стари.

4. Линк към тази тема с ресурси може да се дава в различните еко-теми (и не само еко, защото както колегите са отбелязали на по-задните страници, поне половината теми определено нямат общо с екологията; иначе е ясно, че човек ако засуче нещата, ще намери начин да върже която и да е тема с екология, но не това е целта).

5. Имаме еди-колко-си най-разнообразни теми - за зелено родителство, за разделно събиране на боклука, за менструални чашки, за ЕБХ и т.н. - всяка стои в съответния си подфорум, но във всяка е даден линк към общата ресурсна тема, където са събрани линкове към всякакви други теми, които може да са от интерес (именно така, защото не всеки, който прави едно, ще прегърне всички други идеи).

6. Който влезе в дадена тема, вижда в началото й линкът към ресурсната библиотечна тема и ако желае, я посещава.

7. Ако някой линк го заинтригува, по линка, по линка - стига до съответната тема.

8. Така че, в крайна сметка няма да е никаква пречка това, че ресурсната библиотечна тема стои в Общ отчетен, а даже е плюс; по същия начин е плюс, че темите хем си стоят в тематичните подфоруми, и се виждат от всички посетители, хем са линкнати в ресурсната библиотечна тема.

9. Край.

# 155
  • Мнения: 2 132
Аз това го разбрах, но нали по-назад се коментираше, че целта е да се популизира еко идеята и за това си мисля, че Общ отчетен не е най-подходящото място, защото не е много посещаван.

# 156
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 842
E, по-популярно от най-разнообразни теми в най-разнообразни подфоруми аз не виждам как може да стане Grinning

# 157
  • Мнения: 2 132
E, по-популярно от най-разнообразни теми в най-разнообразни подфоруми аз не виждам как може да стане Grinning
Като се сложи справочната тема в по-посещаван подфорум  Wink

# 158
  • Добрич/Етрополе
  • Мнения: 252
В Общ отчетен подфорум влизат май най-малко потребители..
Нали става дума именно за това (пиша бавно):

1. ....

това имах предвид, но не го обясних добре....  Whistling

# 159
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Като се сложи справочната тема в по-посещаван подфорум  Wink

Бързо ли четете или не искате да разберете...? newsm78

# 160
  • Мнения: 2 132
Като се сложи справочната тема в по-посещаван подфорум  Wink

Бързо ли четете или не искате да разберете...? newsm78
Аз разбрах, че няма кой да си играе Simple Smile

# 161
  • Мнения: 2 652
Като се сложи справочната тема в по-посещаван подфорум  Wink

Бързо ли четете или не искате да разберете...? newsm78
Аз разбрах, че няма кой да си играе Simple Smile


Дааа, дааа. Разбрахме - "ще ви замолим най-любезно да ви забием в трета глуха и ако искате еко-меко - търсете си навън".

# 162
  • Мнения: 6 362
Извинете, но вече и аз не разбирам.
Искате, ако може, форум, но ако не може форум, то поне по една тема във всеки форум и ако може персонален модератор, който да организира и допълва темите с линкове, защото на вас не ви се занимава и не обичате да влизате в други подфоруми.
А най-добре, ако е възможно, някой да смила и синтезира информацията и да ви праща по мейл най-важното и то само това, което ви интересува, защото не ви се четат глупости из форумите.

Нали идеята бе за справочна тема със събрани линкове, връзка към която да има във всяка една еко-зелена тема, независимо в кой подфорум е и тази тема да може да се допълва и обновява непрекъснато? Не може хем да е в друг форум, хем да може да се допълва и редактира непрекъснато, а отделен модератор за една тема няма как да се назначи, нито пък има модератор, който да се занимава персонално само с това.

# 163
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Писали сме едновременно с Мамма... И аз само да я допълня...


Аз разбрах, че няма кой да си играе Simple Smile

Дааа, дааа. Разбрахме - "ще ви замолим най-любезно да ви забием в трета глуха и ако искате еко-меко - търсете си навън".

При условие, че повечето разбраха, какво точно искаме да ви кажем... Нямам идея защо продължавате да давате гласност на високопарни фрази без практически смисъл...
Първият от горните два цитата е твърде грубо изображение на действителността... Да, наистина, модераторите са малко... Не могат изобщо да покрият четенето на всичко, което трябва да четат... Потребителите са над сто хиляди, модераторите - една шепа хора (около двадесетина)... И това го пиша не като оправдание, а като молба... Многократно изречена от колегите в тази тема... Да синтезирате сами информацията и да я давате в сдъвкан вид на модераторите, пък те да я слагат в първия постинг на тази тема... Защото...
Вие сте радетели за "екологичната" тематика... Вие искате такивата теми да бъдат обединени... Разбрахте, че отделен подфорум няма да се направи... Тема, която ще е библиотеко-указател на избраните от ВАС теми от целия форум е компромисен вариант... Що се отнася до мястото й - общ отчетен подфорум... То е изключително подходящо... Какви са тези подмятания за трета глуха и подобни...? Уверявам ви, че евентуален "екоподфорум" би бил тридесет и трета глуха, не трета... А е подходящо мястото, защото там, САМИТЕ ВИЕ, радетелите на идеята, ще можете да редактирате и допълвате... Дори има неписано съгласие от модераторите и администраторите във форумите, отчетни теми да се пускат от специално създаден за целта "публичен акаунт"... Идеята е да не е натоварен един единствен потребител със задачата за събирането на информацията... А да си размените на лични паролата за този акаунт... И тази "еко" тема във вид на библиотека и указател... Да се прави от повече хора, не от един единствен... Опцията за неограничено във времето редактиране на постинги в отчетните подфоруми, ги прави и ЕДИНСТВЕНОТО място, където това е възможно... Никъде другаде не може да се случи... Затова - на тази тема, там й е мястото...
Да се надяваме, че след така подробно изнесеното ви обяснение... Всички ще сте разбрали...

И много моля, подмятания като горните две, повече да няма... Сами си "вредите" по този начин... Поведение и писане в стил ала "ощипаната Марийка от горната махала"... Няма как да помогне да се осъществи вашият замисъл...



Редакция: Забравих да спомена... Идеята на тази тема указател е да ИНФОРМИРА систематизирано и изчерпателно потребителите за търсената информация... Нейната идея не е да бъде нечия ТРИБУНА, някой да се изявява или да прокламира нещо... Че да трябва да е в посещаван подфорум и да я видят повече хора... Още повече, че Общ отчетен подфорум е един от "най-популярните", ако се съди от статистиките на форума... Почти наравно с Майки - бъдещи и настоящи, Клюкарник, Красива мама и другите най-посещавани форуми... Затова нямате никакво основание за подмятания от сорта ("трета глуха", "не е посещаван" и прочие)...!

Последна редакция: сб, 06 фев 2010, 16:13 от Ekcnpec

# 164
  • Мнения: 658
OK, нека да приемем това, което ни предлагат модераторите. Според мен предложението им е добронамерено. Времето ще покаже дали това решение е работещо Wink
Не се смятам за безпристрастна за да се ангажирам лично с воденето на справочната тема, напротив, но все пак нека да вървим напред и да не тъпчем на едно място. Предложението за "публичен акаунт" беше много добро и това ще освободи един конкретен потребител от личния ангажимент да следи и обновява.  Peace
Създадох този акаунт - Зелен информатор за да го използваме като публичен. Надявам се, че името ви допада Mr. Green Ще подготвя и справочната тема в общия отчетен за да я заковат модовете. После се надявам и други зелени да се включт в обновяването на темата, защото аз наистина не се чувствам безпристрастна и това беше забелязано (профила ми беше рафиниран от модератор Confused ). Ще пиша, когато съм готова.

# 165
  • Мнения: 2 132
Ekcnpec не рабрах много защо горното ми изречение предизвика такава реакция. Просто констатирах, че съм разбрала, че няма кой да се занимава с модерирането на една такава тема, ако е из другите подфоруми. Нито съм вложила някакво лошо чувство, нито упрек, даже и усмивка има накрая.

А не е ли по-лесно да се закове вече съществуващия еко справочник и в него да се публикуват само линкове към новосъздадени теми?

# 166
  • Мнения: 957
Разбира се,че да  bouquet Hug

# 167
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
А не е ли по-лесно да се закове вече съществуващия еко справочник и в него да се публикуват само линкове към новосъздадени теми?

Не, няма да е по-лесно, защото няма да има кой да го допълва...
Просто го ползвайте при създаването на новата тема...

# 168
  • Мнения: 2 652
В тази нова закована тема не разбрах ще се пише ли? Защото, ако само се обновява първа страница, няма да излиза в нови отговори.

# 169
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
В тази тема ще се пише... Но няма да се водят дискусии, а ще се събират линкове...
А това, че не се добавя нов постинг... А само се редактира първия такъв... Отново ще вади темата в нови отговори на моите публикации с логото до името на темата...

# 170
  • Мнения: 658
Рапорт даден - ˚*˚ ЗЕЛЕНА / ЕКО / "ЕСТЕСТВЕНА" БИБЛИОТЕКА ˚*˚ . Имам още малко работа по систематизирането...
Да я изпълним с нови съдържателни теми, пък нека времето покаже дали с този указател ще се постигне целта ни за повече ориентация, по-бърз и лесен достъп до темите с еко съдържание.
_Grace_ , Meg!, ще се включите ли в обновяването на библиотеката, плийз?

# 171
  • Мнения: 3 988
Кабив, прекрасна работа.   bouquet
Аз бих се включила в обновяването.

# 172
  • Мнения: 6 999
Ако натисна извести, ще ми излиза в новите публикации, нали?
Не е нужно да пиша запис  Mr. Green
Ако намеря нещо интересно, ще ви го пращам за одобрение за темата Simple Smile

# 173
  • Мнения: 2 652
Kabiv, ще се включа, разбира се  Hug

# 174
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Ако натисна извести, ще ми излиза в новите публикации, нали?
Не е нужно да пиша запис  Mr. Green

В "Нови отговори на моите публикации" няма да ти излиза...
Ще получаваш уведомления в мейла си...
Само че, предварително трябва да организираш по подходящ начин опциите на своите известия в профила...
Като отидеш в , после Известия и Е-мейл, трябва да отбележиш от падащото меню...
Озаглавено като "За темите и форумите, за които съм поискал оповестяване, ми съобщавай за:"...
Та там, от падащото меню избираш "Отговорите и модерирането"...
Като не забравиш след избора на тази опция да натиснеш бутона "ЗАПАЗИ НАСТРОЙКИТЕ"...

За да ти излиза темата в "Нови отговори на моите публикации", трябва да публикуваш мнение в темата... Разбира се, вместо дебилното "Запис", можеш да публикуваш някакъв смислен постинг... С подходящ за включване линк към някакъв материал, тема или друга информация...
Успех...!

# 175
  • Мнения: 6 999
Merci, Експрес.
Няма да пиша запис, и на мейла ми стига Simple Smile
Като имам интелигентно включване, ще се включа  Grinning

# 176
  • София
  • Мнения: 178
Да!

# 177
  • Мнения: 4 390
Aganka , не четете и пишете наизуст.
Смятам, че вече темата е за заключване.

Общи условия

Активация на акаунт