? към майките в Германия

  • 50 589
  • 124
  •   1
Отговори
  • Мнения: 124
Бременна - термин 29 март/ Попринцип работя в БГ, ноември след последният ми болничен от БГ излязох в неплатен отпуск за гледане на 1вото ми дете- отпуската е до юни, като мислех да я прекъсна с болничен. В Германия съм от 26 Ноември, веднага си направих здравна осигуровка към ВКК с документ от БГ Е104, започнах да получавам детски за 1вото ми дете, получих и някакво писмо за добре дошла в пенсионноосигурителната им каса и номер, получих и писмо с номер за данъци, който номер когато започна работа един ден трябвало да го предам на работодателя или нещо от сорта, даже детето ми получи такъв номер. И когато се наложи да си взема документи Е115 и Е116- на основание на които да изляза по майчинство- както ми обясниха в НОИ, се оказва че нямам право, защото не съм работела в Германия/ Та питанката ми е- какви права имам в такъв случай в Германия? Имам ли право освен детските и на нещо като еднократна парична помощ за раждане както е в БГ? А ако нямам право на тази парична помощ в БГ ще имам ли при условие, че нямам документи Е115 и Е116?

# 1
  • Мнения: 1 677
Здравей,
най-добре е да попиташ тук - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=464563.0

# 2
  • Мнения: 489
За документите Е... нямам никаква представа, но в Германия ще взимаш 300 евро майчинство за 12месеца. Нямаш право да получаваш такова от двете държави. Еднократна помощ при раждане тук няма! Българската пък не ти се полага, понеже детето ти няма да се отглежда в БГ.

# 3
  • Мнения: 7 605
Правилно ли разбирам, че си принципно постоянно живуща в БГ, там си осигурена и там ползваш услугите на НОЙ. И сега си в Германия със цел раждане, имаш документ че си осигурена в БГ и искаш да получаваш немско майчинство? Това няма как да стане  Naughty Детските получаваш понеже те са в зависимост от местожителството на детето - ако се гледа в БГ, получаваш български детски и обратно.
Майчинството обаче е друга бира и нямаш право на такова тук. Представям си какъв майчински туризъм щеше да има, ако беше така  Crazy
http://www.elterngeld.com/elterngeld-berechtigte.html
Цитат
Gesetzestext (§ 1 VII BEEG)
Ein nicht freizügigkeitsberechtigter Ausländer oder eine nicht freizügigkeitsberechtigte Ausländerin ist nur anspruchsberechtigt, wenn diese Person

1. eine Niederlassungserlaubnis besitzt,
2. eine Aufenthaltserlaubnis besitzt, die zur Ausübung einer Erwerbstätigkeit berechtigt oder berechtigt hat, es sei denn, die Aufenthaltserlaubnis wurde
a) nach den §§ 16 oder 17 des Aufenthaltsgesetzes erteilt,
b) nach § 18 Abs. 2 des Aufenthaltsgesetzes erteilt und die Zustimmung der Bundesagentur für Arbeit darf nach der Beschäftigungsverordnung nur für einen bestimmten Höchstzeitraum erteilt werden
c) nach § 23 Abs. 1 des Aufenthaltsgesetzes wegen eines Krieges in ihrem Heimatland oder nach den §§ 23a, 24, 25 Abs. 3 bis 5 des Aufenthaltsgesetzes erteilt oder
3. eine in Nummer 2 Buchstabe c genannte Aufenthaltserlaubnis besitzt und
a) sich seit mindestens drei Jahren rechtmäßig, gestattet oder geduldet im Bundesgebiet aufhält und
b) im Bundesgebiet berechtigt erwerbstätig ist, laufende Geldleistungen
nach dem Dritten Buch Sozialgesetzbuch bezieht oder Elternzeit in Anspruch nimmt.

# 4
  • Мнения: 124
Правилно ли разбирам, че си принципно постоянно живуща в БГ, там си осигурена и там ползваш услугите на НОЙ. И сега си в Германия със цел раждане, имаш документ че си осигурена в БГ и искаш да получаваш немско майчинство? Това няма как да стане  Naughty Детските получаваш понеже те са в зависимост от местожителството на детето - ако се гледа в БГ, получаваш български детски и обратно.
Майчинството обаче е друга бира и нямаш право на такова тук. Представям си какъв майчински туризъм щеше да има, ако беше така  Crazy
http://www.elterngeld.com/elterngeld-berechtigte.html
Цитат
Gesetzestext (§ 1 VII BEEG)
Ein nicht freizügigkeitsberechtigter Ausländer oder eine nicht freizügigkeitsberechtigte Ausländerin ist nur anspruchsberechtigt, wenn diese Person

1. eine Niederlassungserlaubnis besitzt,
2. eine Aufenthaltserlaubnis besitzt, die zur Ausübung einer Erwerbstätigkeit berechtigt oder berechtigt hat, es sei denn, die Aufenthaltserlaubnis wurde
a) nach den §§ 16 oder 17 des Aufenthaltsgesetzes erteilt,
b) nach § 18 Abs. 2 des Aufenthaltsgesetzes erteilt und die Zustimmung der Bundesagentur für Arbeit darf nach der Beschäftigungsverordnung nur für einen bestimmten Höchstzeitraum erteilt werden
c) nach § 23 Abs. 1 des Aufenthaltsgesetzes wegen eines Krieges in ihrem Heimatland oder nach den §§ 23a, 24, 25 Abs. 3 bis 5 des Aufenthaltsgesetzes erteilt oder
3. eine in Nummer 2 Buchstabe c genannte Aufenthaltserlaubnis besitzt und
a) sich seit mindestens drei Jahren rechtmäßig, gestattet oder geduldet im Bundesgebiet aufhält und
b) im Bundesgebiet berechtigt erwerbstätig ist, laufende Geldleistungen
nach dem Dritten Buch Sozialgesetzbuch bezieht oder Elternzeit in Anspruch nimmt.
Не, не искам немско майчинство, но за да си взема българското ми трябват тези документи, които в Германия ми отказват.

# 5
  • Мнения: 124
За документите Е... нямам никаква представа, но в Германия ще взимаш 300 евро майчинство за 12месеца. Нямаш право да получаваш такова от двете държави. Еднократна помощ при раждане тук няма! Българската пък не ти се полага, понеже детето ти няма да се отглежда в БГ.
До колкото разбрах нямам право на немско, тъй като не съм работила тук. Но не за това дойдох да раждам в Германия. Просто се наложи да се преместим, направих си здравна осигуровка, а сега се оказва, че не мога да си ползвам правата. Все пак съм БГ гражданин, водя се на работа в Б-я, просто ще родя тук. Но ми отказват документите. А и никой не е казал, че няма да го отглеждам в Б-я/ Просто ще го родя тук, май месец се прибирам.

# 6
  • Мнения: 7 605
Кого си питала за издаване на Е115 и 116 и какво ти отговориха?

# 7
  • Мнения: 124
Кого си питала за издаване на Е115 и 116 и какво ти отговориха?

От немско ли- не съм питала аз а свеки, аз не знам езика- ми не можело защото съм имала адресна регистрация в немско, но когато трябваше да си  направя здравната осигуровка ми искаха и регистрация/ От БГ си извадих Е104 за тази здравна, и от НОИ казаха, че за да изляза по майчинство тр да си взема Е115 за болничния 45 дни преди раждането и после Е116 за след, като ги взема се обаждам в работата да им кажа и те тр да ми пуснат някакъв си протокол. Ама нещо не се получава...

# 8
  • Мнения: 7 605
А къде е питала свекърва ти? Е115 според мен се попълва от гинеколога - нали той удостверява че трябва да излизаш в болнични!

# 9
  • Мнения: 124
А къде е питала свекърва ти? Е115 според мен се попълва от гинеколога - нали той удостверява че трябва да излизаш в болнични!
Ами питахме при гинеколога, от там ни казаха да питаме в здравната. Та от здравната каса ни казаха/ Явно всичко произлиза от това, че имаме регистрация тук, но пък без тази регистрация нямаше да мога да си направя здравната осигуровка. Това е омагьосан кръг.  Sad

# 10
  • Мнения: 467
с какъв статут си тук? Омъжена ли си? Мъжът ти Бг ли е? Колко време смяташ да останеш в Германия и в коя държава ще ви е постоянния адрес?

# 11
  • Мнения: 124
с какъв статут си тук? Омъжена ли си? Мъжът ти Бг ли е? Колко време смяташ да останеш в Германия и в коя държава ще ви е постоянния адрес?
Еми и двамата сме бълг граждани, той смята да работи в Германия, но още не е започнал работа. И сега съвсем се обърках, защото свеки каза, че адресната рег което сме направили била постоянна. Е да ама нали по лична карта се водя в БГ, сега  какво? Тя казва, че мога да имам 2 адресни регистрации, нещо не съм много сигурна че е така- не може 2 адресни. Хем тук хем там. Свекър ми е немец- не мога да го питам директно за подробности, той уж нещо и обяснява на свеки, тя превежда, ама май или тя нещо не е доразбрала или аз не мога да схвана/

Последна редакция: сб, 13 фев 2010, 21:34 от Mariya_AN

# 12
  • Мнения: 19 296
А защо няма право на еднократна помощ? Аз като раждах бях студентка и ни дадоха еднократна помощ, но забравих вече как се казва. Беше около 1200 евро и сумата зависи от бундесланда и доходите.
За правата те съветвам да идеш в някое Stelle na Profamilia и там ще ти обяснят за какви пари можеш да кандидатсtваш.
http://www.profamilia.de/outputdb/10Beratungsstellen_&_Med._Zentren/10/354

За свекъра ти нищо не разбрах. Съпругът ти е българин така ли?
Аз имам две регистрации. Едната по лична карта в БГ и едната тук. Не знам колко е правилно, но за 8 години винаги е било така и не съм имала проблем.

# 13
  • Мнения: 7 605
А мъжът ти има ли изобщо право да работи тук?
На основа на какво си си направила здр. осигуровка тук? Частно застрахована ли си, или ли получила немска карта въз основа на Е104? Ако е второто, то тогава не ти трябва изобщо регистрация тук.

# 14
  • Мнения: 489
Schneefrau, при положение, че има адресна регистрация и здравна осигуровка тук и е ЕУ-гражданин, се води freizügigkeitsberechtigt и може да получава Elterngeld (майчинство) в размер на 300 евро (щом не е работила). Няма право да получава и от БГ (демек двойно), затова не и дават въпросните документи. Няма право на Mutterschaftsgeld -  ще рече болничният 40 дни преди раждането и 8 седмици след това.
Soleil, ти говориш за помощ при бременност и раждане за социално слаби семейства.  Peace Ако отговаря на критериите по доход ще и дадат, но трябва да отиде да си поиска, де. Аз имах предвид еднократна помощ при раждане за всички, както в БГ, че няма тук.  Peace

 Mariya_AN, вижте първо накъде сте - с оставане тук, докога, работа за мъжа ти и т.н и тогава се разбирай с институциите.

Общи условия

Активация на акаунт