Моят син и неговите "приятели" - как да постъпя?

  • 5 558
  • 52
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8 999
Накратко историята: синът ми е във втори клас. От детската градина има двама приятели - Х и У, изричното им желание беше да са в един клас. Така и стана. Дотук - добре. Миналата година моят хубостник си занесе Пиеспито в училище заедно с една допълнителна карта с голяма памет /струваше към 100 лв./. Въпреки нашите предупреждения, че в училище не се носят скъпи и малки неща, той реши, че е по-важно да покаже на приятелите си какво има. Същият ден картата изчезна. Нито някой разбра как, нито къде може да я е затрил. Понесе си наказанието, защото го бяхме предупредили да не я носи.
Вчера приятелят му Х привикал другия У и нещо му шушнал на ухото. После двамата се приближили до моето дете и У го попитал дали помни как миналата година му е изчезнала картата. Моят потвърдил. Тогава Х се изпъчил и заявил гордо: "Аз ти я откраднах и сега е моя!". Синът ми настоял да му я върне, но Х само се хилел и казал, че това никога няма да стане.
Не проумявам случката, честно!
Първо как майката на Х не е усетила, че детето й е "намерило" толкова скъпа вещ и защо не е реагирала? Второ - защо Х, след толкова време прави самопризнания? Трето - дали наистина Х е откраднал картата, или просто е искал да подразни моя син /и защо да го дразни - нито са се карали, нито са имали някакъв конфликт, заради който да му говори такива неща просто напук/?
Какво да правя, не знам. Майката на Х я познавам от доста години вече /покрай децата/, не сме близки приятелки, но сме в добри отношения, децата се канят на рождени дни, играят заедно. Направо не може да ми се обърне езикът, за да я попитам дали случайно не е забелязала синът й да има карта, която тя не е купувала. Да говоря директно с Х, да го попитам дали наистина е откраднал картата? Хм, пак ми се струва нередно. Да въвлека класната в тази ситуация - то ще стане цяло чудо.
Снощи детето ми беше много разстроено - не толкова от самата кражба, а от разочарованието, че един от най-близките му приятели е постъпил така с него. Днес вече е по-спокоен и ми заяви, че ще даде нов шанс на Х - щели да си останат приятели, но ако отново му открадне  нещо, нямало повече да му проговори.
Май стана дългичко, а?

# 1
  • Мнения: 2 556
Не съм изпадала досега в подобна ситуация. Но ако ми се случи нещо подобно, почти съм сигурна, че няма да говоря с майката на другото дете. Точно защото не съм сигурна взело ли е то картата наистина или не. А разговора ще насади траен проблем между родителите, може впоследствие и между децата.

Може би бих се изкушила да посъветвам сина ми да каже на детето: "Щом сега е твоя, покажи ми я да я видя" Wink И ако картата се появи наяве, тогава вече бих действала. Колкото до това, че майката не е забелязала, ако картата е в детето - странно е. Толкова време да не забележи чужда вещ, и то скъпа. Синът ми е носил у нас само 1 път едно малко тек декче, купуват си ги от лавката в училище. Разменили са си ги с приятел и веднага говорихме откъде е и т.н., за да знам.

Помисли спокойно, наистина е неприятна подобна проява между приятели, но изчакай да ти дойде най-добрата идея.

# 2
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
Много вероятно е да го дразни. Няма нужда да има причина, децата се дразнят понякога и без причина  Crazy
И аз имах подобна случка преди много години. Изчезна дек добре подбрани yu-gi-oh карти. Така и не разбрахме къде и как  Thinking Един от съучениците на сина, с който се засичаха на тренировки и който често идваше у нас на гости, беше му казал, че той ги е взел. Не повдигнах въпроса пред никого, защото реално нямах доказателства, пък и синът ми считаше, че съученикът му само го дразни. Но от тогава отношенията им се влошиха и повече на гости у нас не беше поканен  Crossing Arms

# 3
  • София
  • Мнения: 17 343
Не знам как изглежда картата, но ако е нещо малко, напълно е възможно майка му да не я е видяла или разбрала какво е и дори да я попиташ, да няма точен отговор.
Аз лично бих говорила с майката, поне мисля, че ако детето Х беше моето, бих искала да ми се каже. Най-малкото, дори да не я е взел, бих говорила с него що за поведение демонстрира пред приятеля си.
Колкото до отношенията между децата - смятам, че синът ти си е взел решение, нека да си действа спрямо него.

# 4
  • Мнения: 8 999

Може би бих се изкушила да посъветвам сина ми да каже на детето: "Щом сега е твоя, покажи ми я да я видя" Wink И ако картата се появи наяве, тогава вече бих действала.

Ами тя си е карта като карта, всеки може да има такава /ако си купи, разбира се/. По нищо не можеш да отличиш и да прецениш дали е твоята или не.

А синът ми в момента определено иска да игнорира случая, все едно че никой нищо не му е казвал, че не му е изчезвало нещо. Иска да продължи да са приятели с Х. И аз съм склонна да го подкрепя в това решение, защото за него ще бъде много по-тежко да загуби приятел, отколкото да загуби вещ. Но все пак ...

Бърди, картата е дребна, но има голяма памет. А Х си я ползва в неговото Пиеспи. Все пак някой му е качил игри на тази карта, най-вероятно родителите му, не биха могли да не забележат, че детето им е придобило такава вещ.

# 5
  • Мнения: 2 556
Децата правят големи щуротии понякога. Знаеш ли ги какво им е в главите.  Wink

И аз мисля, че чак карта за psp да не видят родителите е странно, малко вероятно е да са толкова заринати с такива, че да не им знаят броя. Е, може детето да не я ползва, а да я крие някъде, но тогава цял трилър става. Аз бих подминала този случай, но ще имам червена лампичка за втори такъв. Около сина ми засега не сме имали случаи с изчезване на каквото и да е, затова реален опит нямам.

# 6
  • София
  • Мнения: 17 343
Да, шом детето също има ПСП, сигурно родителите му знаят що е то карта (аз от позицията на нямаща такова чудо го написах, че аз ако видя мога и да не се светна).
Но пак, не бих подминала пък аз.

# 7
  • Мнения: 2 474
Аз бих говорила с майката на въпросното детенце.Както и бих искала ,ако съм на нейно място да знам,че има вероятност детето ми да е откраднало.Все пак ти не го набеждаваш без причина,само със съмнение-детето само си е признало.И ако се окаже,че само е искало това дете да подразни твоето е по-малкото зло.
За да избегна такива случки,сега докато сме още на градина спазвам уговорката с госпожите да не внасяме играчки и скъпи вещи в учебното заведение.

# 8
  • Мнения: 2 156
Винаги ще има съмнение,докато не си изясниш ситуацията с майката на детето.Започва с картата,а до къде се стига ..... Тактично поговори с майката,ако е интелигентен човек ще те разбере,ако не - по-добре без такива "приятели".Приятелството се заслужава!Лично аз не бих оставила така нещата/имам горчив опит с голямия ми син/ По-добре сам,от колкото с неподходящи приятели.
/Мисля си,че ако някой трябва да помни такава случка от преди година това не трябва да са приятелите,а потърпевшия,които е получил и урок!/

# 9
  • София
  • Мнения: 253
Според е мминало прекалено много време и май не си струва да се конфликтува с родителите на онова дете. Пък и наистина не бива да се носят в училище такива скъпи неща.

# 10
  • София
  • Мнения: 6 999
Според мен най-важното в случая е какво ще говориш с детето си. Какви изводи ще си направи той за ситуацията и за това кой му е приятел, кой не е и защо се получава така... Допълнително защо може приятелят му да е взел нещо негово и какви са изводите и т.н.

Отделно - аз не бих се обидила ако някой ме попита дали дъщеря ми има вещ, която ние не сме й купували. Нещо повече - при подобен случай бих се обидила, ако НЕ ме попитат.

Преди 1-2 години дъщеря ми се връщаше от градина с разни дребни подаръчета от приятелката си. При първа възможност се срещнах с родителите и ги попитах знаят ли за подаряването.

Малко са ми странни коментарите, че не бива да се носят скъпи вещи в училище. Скъпа или не всяка вещ си има собственик и децата следва да уважават правото на собственост. Може би като порастна не трябва да ходят със скъпа кола на работа, за да не им я открадне някой...?  newsm78

# 11
  • Мнения: 7 325
Преди 3 години на моя син му откраднаха новия хубав телефон от раницата в училище. Беше първи клас. Майка ми е се е опитала да го потърси, но в училището са и обяснили че телефоните всеки ден сменят притежателите си и ако не иска да го крадат да не му дава да носи телефон или скъпи играчки. Аз също смятам, че не е редно в училище да се носят такива неща ( особено ПСП, ДС и др. )Не всяко дете има такива, но почти на всяко му се иска да има и някои присвояват чуждата вещ без да се замислят много много. Друг е въпроса как трябва да е възпитано за да открадне, но ..... родители всякакви. А картата действително е много малка като размер и ако другото дете е имало подобна ( с по малко памет ) и я е заменило с вашата много е вероятно родителите да не са се усетили. Проблема е че въпросното дете е постъпило много грозно и подло, първо със самата кражба и второ с това че е направило признание по доста нагъл и демонстративен начин. Лично мое мнение е, че твоето дете няма работа с другото и шансовете за ново приятелство които иска да даде са напълно излишни, но ...... Аз бих му обяснила, че приятелството преди всичко е доверие, и този който те краде и те лъже и те манипулира не може да ти бъде приятел. Редно е да споделиш с майката това което се е случило защото това дете ако действително е откраднало и нещата останат без последствия, ще живее с чувството за безнаказаност и кой знае каква ще я свърши по нататък. Ако ли пък не е, родителите му би трябвало да му обяснят, че подобен род лъжи до нищо добро не водят. Аз лично бих предпочела да разбера за такава случка за да мога да реагирам по правилен начин.

# 12
  • Мнения: 763
Прехвърлих набързо коментарите на другите момичета и ако се повтарям, моля за извинение!
Твоят разказ ме навежда на две мисли. Първата е , че  детето ти е мъдро! Изключително правилна е реакцията му - ще преглътна сега, но ако пак се случи, ще реагирам! Браво на него! За мен това е доброто решение. Ако все пак те гложди отвътре и искаш отговор на ситуацията, би ли могла да говориш с майката на Х? Просто да й разкажеш случката, така както я разказа на нас - без страсти и емоции. Обективно и честно. Да обясниш, че си в недоумение и да я попиташ какво мисли по въпроса. Един вид, да й поискаш съвет. Дори и да не ти каже нещо смислено, сигурна съм, че ще се изкуши да разпита сина си по-късно. а пък това, че си й поискала съвет, няма да я настрои враждебно към тебе. Ти не обвиняваш детето й, а търсиш мнението й!
Аз лично обаче не бих реагирала сега, но бих останала нащерк! Peace

# 13
  • Мнения: 8 999
Честно казано, не бих се намесила във взаимоотношенията на детето ми с негови приятели /нищо, че е мъничък/, ако изрично не ме помоли за това. Когато се е обръщал към мен с молба да го защитя, да му съдействам, винаги съм реагирала. Но сега той явно не иска да се шуми около случката. Смятам да се съобразя с желанието му. Разбирам го. Той си иска приятелчето и е готов да загърби тази случка, при това съвсем чистосърдечно. Говорихме много за приятелството, за предателството, за всичко. Но синът ми се хвана като удавник за сламка за моето предположение, че може Х да го лъже, че е откраднал от него, за да го ядоса само. Гледам го, че сърчицето му се къса. Това е първият голям шамар, който животът му нанася.

# 14
  • Мнения: 9 776
Аз пък не бих оставила нещата просто така. Имахме навремето една крадлива съученичка /в съседна паралелка/, и сега дъщеря и е с моята в един клас. Предупредила съм детето си за въпросното момиче. Освен това е факт, че често им изчезват някакви неща на съучениците и. Скъпи платненки, телефони, разни други вещи. Ние досега не сме се парили, но не е късно. Не казвам, че е точно това момиче. Но от споделяното от дъщеря ми установих, че е същата стока като майка си.
Във вашият случай бих говорила с родителите. Вярно, че е минало много време, но щом синът им се сеща за нещо такова, значи има защо. Най-малкото заради изречените думи можете да го попитате /чрез родителите/. За класната - аз не бих разчитала на съдействие оттам. Първо - защото е минало много време, и второ - защото "скъпи вещи в училище не се носят" ooooh!.

Общи условия

Активация на акаунт