Пролетно настроение в Париж и Прованса - тема 25

  • 40 922
  • 741
  •   1
Отговори
# 45
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 711
        Ч Е С Т И Т О    Р О Ж Д Е С Т В О    Х Р И С Т О В О

Gogko, малко напред във времето ни пренесе  Wink  Hug

Честит Великден и от мен!

Да ви се похваля - много съм доволна тази година от себе си - за първи път (след един неуспешен предишен опит) успях да докарам приличен козунак, тоест, бриош от Ванде в български прочит  Laughing

Mimaa, от картата на метрото запомни линия 1 - по нея или близо до нея са много забележителности - Дефанс, Триумфалната арка, Шанз Елизе (Champs Elysées), площад Конкорд, Тюйлери, Лувърът, Кметството, Бастилията... Айфеловата кула не е далече от Триумфалната арка, както и Операта от площад Конкорд. Само Монмартър е по-встрани.
Ето и карта на Париж с основните забележителности за ориентир : http://www.federal-hotel-paris.fr/tourisme/ressources/carte-paris.jpg
Добри впечатления имам от хотелите от веригата Ибис, макар и не във Франция: http://www.ibishotel.com/fr/reservation/hotel-paris.shtml . По принцип, в централните райони (от 1ви до 8ми) цените са по-високи, отколкото в другите. Аз лично имам слабост към 14ти и 15ти райони, но съм пристрастна към Рив Гош (левият бряг) на Сена  Laughing.
Препечатвам (с малки допълнения) един мой стар пост, където бях давала примерен изпитан маршрут за разходки, не включващ посещения в музеи и шопинг.
Първи ден - тръгва се от Айфеловата кула (метро 6, спирка Bir Hаkeim), пресича се моста (Pont d'Iena), минава се през Trocadero, после по avenue Клебер се стига до Триумфалната арка (за по-бързо може и с метрото - линия 6 от Трокадеро, спирка Charles de Gaulle-Etoile). Трумфалната арка -> Шанз-Елизе -> тръгвате надолу по авенюто. Като стигнете долната част на Шанз Елизе, може да се отбиете надясно по avenue Winston Chrurchill - минавате покрай Grand Palais (вдясно) et Petit Palais (вляво) - павилиони построени за световното изложение през 1900г, а сега музеи -> стигате до Сена, пресичате я по моста "Александър III" и стигате до Инвалидите (комплекс, чието строителство е започнало по времето на Луи XIV с цел да се погрижи за военните инвалиди от войните, които е водил, впоследствие доразвит от Наполеон, в момента е военна болница и музей, а в катедралата му е саркофагът на Наполеон).
Връщате се обратно на Шанз Елизе -> place de la Concorde с обелиска -> Тюйлери -> Лувъра -> надолу по rue de Rivoli (или покрай Сена) до Hôtel de ville (Кметството). После пресичате Сена (надясно) -> Стигате до Notre-Dame (Парижката Света Богородица). В момента сте на острова Ile de la Cité. Ако искате - влизате малко навътре - може да видите Съдебната палата, (встрани е La Concièregerie, където е била затворена Мария-Антоанета) и Sainte-Chapelle. От Съдебната Палата пресичате пак Сена (наляво като сте с лице към палатата) и стигате до Place Saint-Michel с фонтана. Другият вариант е от Notre-Dame да пресечете Сена и да стигнете до Saint-Michel през малките улички - rue de la Huchette (пълна с ресторанти). От фонтана на Сен-Мишел влизате в малките улички надясно - rue de Saint-André-des-Arts - rue de Buci - rue Dauphine. Пак стигате до Сена. Тръгвате по кейовете на Сена (надясно, като сте с лице към нея) и вървите, докато се върнете на Айфелoвата кула. По пътя минавате пред голяма сграда с трева по фасадата - това е наскоро откритият музей на примитивните изкуства (Musée de Quai Branly). Вече е тъмно и може да седнете на тревата на Champs-de-Mars (в дъното е Военното училище) и да гледате как кулата свети с хиляди светлини на всеки кръгъл час в продължение на 10 минути. Д
руг вариант - от rue de Buci пресичате boulevard Saint-Germain, тръгвате по малките улички към църквата Saint-Sulpice (придобила популярност покрай „Шифъра на Леонардо”), връщате се на boulevard Saint-Germain, свивате по rue de Saints-Pères и излизате на Сена до Musée d'Orsay. Тругвате покрай Сена, докато стигнете до Айфеловата кула.
Втори ден - Монмартър и Операта Гарние -> rue de la Paix- Place Vendôme или Монмартър и le Marais с Place des Vosges и площада на Бастилията (от която не е останало почти нищо над земята  Grinning).
Ако искате да отидете до Версай, предвидете един ден.

# 46
  • Мнения: 746
Благодаря ти много Роца-такъв изчерпателен отговор не съм очаквала .Мислех ,че никой няма да ми отговори  ,защото може би се повтарям а и аз нямах време да изчетя темичките назад Blush.Мерси много мила  bouquet  bouquet  bouquet

# 47
  • Мнения: 65
Здравейте, момичета!

Имам питане към всички французойки, които са имали щастието да ползват летише Шарл дьо Гол - предстои ми пътуване, ще трябва да сменям два терминала на летището - от терминал 2 F до терминал 2 D - трудно ли е за оправяне на това летище, защото който попитах, всеки доста ме наплаши как там трудно ставало преминаването от терминал до терминал - общо взето, трябвало да се изкачвам по стъпала, да ползвам асансьори, ескалатор, влак между терминалите, пътека, и пр. и това трябва да го свърша за около 2 часа.

Какво е вашето впечатление. Знам, че въпросът ми е малко нетипичен, дори смешен, но съм притеснена.
Знам английски и немски, но не и дума френски.

Това е!

 Praynig Praynig Praynig

# 48
  • Мнения: 201
Здравейте, мами французойки!
Надявам се да сте прекарали чудесно празничните дни!
Боби, как ти се отрази празничното сорти?

Ние си бяхме у дома, семейно, почти ежедневно, с хубави яйца и домашни козунаци, с "роти" защото агнешко никой не обича. И си казахме че толкова приятен Великден отдавна не сме празнували, спокойно, без напрежение, без неотменното ядене до завтъкване. Днес релакс, аз поградинарствах с малката, голямата щерка отиде да гледа "Алиса в страната на чудесата", а тати е обещал да си подреди бумагите. И другата седмица по това време трябва да сме си вече в бг.

За туристическите питания, съжалявам, не мога да съм полезна, не съм пътувала през Париж, не познавам летището.

# 49
  • Мнения: 1
 Joy Joy JoyУмрях да се смея Роца.Не ми се случва често да съм толкова завеяна.
Явно имам нужда от почивка вече.Вчера бях напрегната с децата,направо ме подлудиха Laughingда са ми живи и здрави.Макар,че са с голяма разлика каката много играе с малкия и той направо пощурява.
Как сте мами,как изкарахте?Аз ходих с децата по вилите и вечерта нямах сили да се движа.

Лека работна седмица от утре на работещите дами  bouquet

# 50
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 711
Май тия дни ще се включвам по туристически въпроси Simple Smile
Мимаа, моля, няма защо  Grinning
Бетина, терминал 2D и 2F са един до друг. Като си вземеш багажа (ако ще трябва да си го вземеш), просто следваш стрелките с надпис "Terminal 2D". Не би трябвало да ти отнеме повече от 15 минути. Ето и карта на летището : http://www.aeroportsdeparis.fr/ADP/en-GB/Passagers/Access-maps-c … CDG/maps/maps.htm . Ето и гид за прекачванията  - http://www.aeroportsdeparis.fr/ADP/en-GB/Passagers/Access-maps-c … onnection-flight/ - кликваш на кой терминал пристигаш и от кой излиташ и ти дава маршрута най-отдолу. Летищният персонал обикновено говори сносен английски  Peace.

Ние изкарахме празниците вкъщи, свекърите ни бяха на гости. Пантадка, и ние бяхме без агнешко, а на риба. Камбанката беше (и още е) хремясала. Но това не й попречи да дивее. Оф, утре пак на работа  smile3514. Добре, че седмицата е кратка  Laughing. Още 3 и съм в отпуска, юпиии!  Laughing

# 51
  • Мнения: 65

Бетина, терминал 2D и 2F са един до друг. Като си вземеш багажа (ако ще трябва да си го вземеш), просто следваш стрелките с надпис "Terminal 2D". Не би трябвало да ти отнеме повече от 15 минути. Ето и карта на летището : http://www.aeroportsdeparis.fr/ADP/en-GB/Passagers/Access-maps-c … CDG/maps/maps.htm . Ето и гид за прекачванията  - http://www.aeroportsdeparis.fr/ADP/en-GB/Passagers/Access-maps-c … onnection-flight/ - кликваш на кой терминал пристигаш и от кой излиташ и ти дава маршрута най-отдолу. Летищният персонал обикновено говори сносен английски  Peace.


Роца, благодаря за информацията.
Преминавам транзитно през летището, т.е. имам  около 2,5 часа време между полетите - от единия самолет с прекачване в другия. Предполагам, че в това летище няма практика да се взима багаж и да се чекира отново за другия полет. Поне досега на трасферните летища през които съм минавала не ми се е налагало.

# 52
  • Мнения: 628
Здравейте, момичета!

Как ми е позната историята "да си подреди бумагите" хахаха - моя любим го прави всеки уикенд, никога не успява до край! la pintade, разходката ми беше екстра, после голямо лежане му ударих, но се снабдих с чудни зеленчуци от пазара в Екс - една сергия има с едни сестри от манастир, честно ви казвам много са им вкусни продуктите, просто съм голям фен!

Яйцата ни не станаха красиви, нямахме оцет обикновен и с балсамиковия съсипахме цветовете ...
В неделя - един агнешки бут, спанак и ориз, а мъжа ми такъв сладкиш ми направи, че заслужава медал! Паве о шокола, въртя едни палачинки, после шоколад, после с фолио в хладилника да стегне и придобие форма, та като се реже на резенчета после - в средата са навитите палачинки на руло...а, скри ми шапката. Ще ви постна снимка, много калорично обаче ...ужас. Аз съм вече +9 кг, все се успокоявам, че за началото на 7-ми месец е ок май,но не съм убедена в оставащите какво ми предстои ...

За Роаси Шарл Дю Гол - само да споделя, ама да не ми се смеете !!! Това е единственото летище, където успяхме да си изпуснем самолета заради една патица от охраната, която каза "за вашия полет е рано, сега Прага приемаме"... и ние отидохме да пием кафе и не сме чули, че ни търсят...та мъжа ми искаше после за огромните обици да я докопа, но го удържаха другите от охраната да не я стигне ... тогава го видях като дракон - излизаше огън от носа и ушите му... Та персонално не го обичаме и все го избягваме ако може Wink иначе е супер организирано летище !


# 53
  • Мнения: 201
Бобии, направо успокои момичето дето пита за летището! hahaha Аз съм имала подобно преживяване на летището в Цюрих, не успях да изпусна самолета, но на косъм беше...та явно навсякъде се случва.
За езика не е проблем, по принцип би трябвало да се справят успешно на английски, все пак е хъб.
Снимка на сладкиша няма да е зле да постнеш, че олигавих клавиатурата само докато те чета...обаче евентуално не може ли и мъжа да постнеш (адреса на лични), за колкото време там му трябва да спретне едно такова шоколадово удоволствие и ти го връщам обртно! newsm17 Или евентуално заменям, с майстор на плаващи острови...   chef

Да, кратка е седмицата (вашите учат ли тази сряда?), но пък толкова неща трябва да свърша за тези 4 дни, че се чудя какво изобщо правя тук.

Самурайче, в четвъртък съм в Лион цял ден, ще си погледна програмата и ако има пролука, ще ти пиша на лични телефон, ако искаш да си спретнем една бърза среща.




# 54
  • Мнения: 1 224

Самурайче, в четвъртък съм в Лион цял ден, ще си погледна програмата и ако има пролука, ще ти пиша на лични телефон, ако искаш да си спретнем една бърза среща.






 newsm17 Дано да има пролука, дано да има пролука...Все за мене няма форумски срещи, искам и аз да се видя с някой  Hug Айде чакам да ми пишеш!Аз не съм такъв майстор като на Боби съпружието, но съм си купила една книга "Шоко мания" с изпитани рецепти за любители и както имаме поне кило шоколадови яйца в къщи тъкмо се чудех какво да свъртя.що ли ми требва да я купувам тая книга, сега трябва и нещо на тема фитнес да си взема...Айде чакам те да пием биричка на терасата, ако не щеш шоколадов десерт и макита ще ти направя ти само додИ!
И от мен Честито (пре)рождество Христово. Гогко и аз много се смях! Wink
Роц, а като си в отпуска след 3 някъде ще ходите ли?Питам си аз...профилактично...
Чумбеблагодаря за готината темичка!

Пролетта най-сетне дойде и аз засадих доматиту  Sunglasses Тази година минах на корнишони, щото реколтата от карставици не беше добра миналата и имаше диспропорция в салатата.Наблегнах и на марулите.Сега остава само да поливам надвечер с маркуча от терасата  Flutter
И тази година имам спретнат график с гостуващи приятели и роднини.Ех, как се радвам че е отново топличкооо!

П.П.май ще се разминем с дружното къмпингуване, така ли излиза  Sad

# 55
  • Мнения: 628
Поствам го, Пинтадка веднага! Рецептата ще взема от любимия като си дойде от работа довечера!

# 56
  • Мнения: 26
О, браво на него  chef
Очакваме рецептата с нетърпение  !
Аз май съм намерила единственият французин, който не умее да готви  Rolling Eyes

# 57
  • NICE,FRANCE
  • Мнения: 175
Оаоо,Боби страхотен ти е сладкишът Hug,браво на майстора!!
Да ви кажа,момичета,каква лудница е пред гишетата за издаване на новите документи,страшна работа ooooh!Става въпрос за България,тук съм в момента,да не се чуди някой за какво става въпрос Laughing.И ако някой се прибира в близките два-три дни,има много дъъъжд #Cussing out,гадост.

# 58
  • Мнения: 3
Здравейте  момичета, ,  много сте напред с вкусотиите за Великден – козунаци, великденски сладкиши .. Браво на вас ! Добре, че мъжа ми не може да види какви неща правят другите българки   Blush
 При  нас  стана много семпло  тет-а-тет  с  шампанско,  6 яйца боядисани с лучени люспи и  риба меч  на тиган за 5 мин.. За сметка на това се бяхме мобилизирали в обзавеждането и най-сетне приключихме с всички стаи , а кухнята е само сглобена, но не е монтирана за момента.
Дъщерята на мъжа ми изненадващо реши да ни дойде на гости предстоящия уикенд и нямаше  как да се излагаме .. запретнахме ръкави  Laughing
Отивам да подреждам библиотеката с книгите , но вече ще се включвам по-често , че сериозната работа свърши .Юпиии ! Grinning
Julia B. добре дошла! Има си и предимства, ако съпруга ти не е добър в готвенето- няма да те изкушава с френски специалитети, които колкото са вкусни, толкова са и калорични.  Особено ако имаш слабост като мен към сладкишите... Аз откакто съм във Франция  chef се простих с моите 58 кг.

Последна редакция: ср, 07 апр 2010, 18:39 от Letizia

# 59
  • Мнения: 26
Здравей Letizia ! И на мен Франция много зле ми се отрази на линията Cry
Първата година дори качих 10кг - чак се уплаших и отидох на лекар ! А той - какво да ми каже - от стрес било  Crazy  Е, после успях да сваля няколко кила, но сега след двете раждания... май трайно ще се закотвя на +10
Та, всичко това за да ти кажа, че и сама се справям с дебелеенето  Embarassed  така че нямам нищо против малко помощ в готвенето, но милият - не че не се опитва, но хич не умее !  
Затова пък и не е притенциозен - може по цяла седмица само макарони да яде - на мен първа ми писва  Wink

Последна редакция: ср, 07 апр 2010, 21:26 от Julia B.

Общи условия

Активация на акаунт