Q&A
Обобщени въпроси и отговори от темата *
Какво е нормалното развитие на речта при децата и как се различава по отношение на възрастта?
Какви са признаците за безпокойство относно развитието на речта при децата?
Какви са препоръките за родители, чието дете не говори на 2 години или по-късно?
* Предложените въпроси и отговори се генерират машинно от автоматизиран езиков модел на база потребителските мнения в темата. Генерираното съдържание може да е непълно, неактуално, подвеждащо или неподходящо. Вашите оценки спомагат за подобряване на модела и неговото усъвършенстване.
-
Какво е нормалното развитие на речта при децата и как се различава по отношение на възрастта?
Нормалното развитие на речта при децата варира индивидуално и може да се различава. Обикновено двегодишно дете трябва да може да казва отделни думи и да образува изречения от 2 думи. Важно е дали детето разбира, изпълнява команди и отговаря на говорене. Слуховите способности и реакцията към комуникация са ключови за оценката на речевото развитие. Нормалното развитие на речта при децата варира, но обикновено 2-годишни деца трябва да имат около 50 думи в своя активен речник. Пасивният им речник обикновено е по-богат, като разбират повече думи, отколкото могат да произнесат. Важно е да наблюдавате и разбирате дали детето ви разбира прости команди и дали има пасивен речник.
-
Какви са признаците за безпокойство относно развитието на речта при децата?
-
Какви са препоръките за родители, чието дете не говори на 2 години или по-късно?
Родителите, чието дете не говори на две години, трябва да се консултират с лекар или специалист по речта. Насърчаването на комуникацията с детето чрез книги и разговори е важно. Ако има притеснения, препоръчително е да се потърси професионална помощ. Препоръчително е да се консултирате с логопед, като посещенията са приятни за детето. Детските логопеди използват игри и дейности, за да ангажират децата. Следващият преглед при педиатър е след шест месеца, но обикновено не се обръща внимание на нервно-психичното развитие. Важно е да се идентифицират и адресират потенциални проблеми с езиковото развитие възможно най-рано.
-
Кога да планирам консултация с логопед?
-
Какви са ключовите признаци, които трябва да присъстват, за да се изчака до 2-годишна възраст преди да се потърси логопед?
Когато беше по малка казваше повече думички от сега, като мама баба тата тате бау не не айде, но сега казва само мамамам папаппапа и нене понякога. Водих я на една консултация с логопед преди месец и половина и тя ми каза че според нея детето няма проблем, не е аутист и трябва да изчакам. Ако когато е на 2 год и 10 месеца все още не говори тогава може да се започне работа с нея. Но аз все още продължавам да се притеснявам. В бургас има училище "Монтесори" заведох я и там. Посъветваха ме да работя с нея посредством игри свързани с развиване на финната моторика (пръстите на ръцете). След месец ще започне курс 2 пъти в седмицата - мама и аз и мисля да я водя...дано помогне. Иначе когато и говоря в повечето случаи усещам, че ме разбира, но не винаги изпълнява когато и кажа нещо. Когато не желае да го направи или не ме разбира, не знам кое от двете е само ми вика насреща все едно ми се кара. Посъветвайте ме, моля, нека някой да ми пише, ако вижда своето дете в написаното от мен. Благодаря!

и вече не сме актуални по темата
, но донякъде по тази причина още не съм пристъпила към посещение при специалист, защото се притеснявам въобще дали ще може да се осъществи такова
, когато детето не е особено общително.