За бързи въпроси и отговори,за тези,които нещо ги вълнува,но не искат тема - 29

  • 35 795
  • 743
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 9 913
привет, и аз имам въпрос пак - всички рецепти, на които попадам за пълнозърнести хлебчета, съдържат и бяло брашно. Защо? В момента ми се пекат хлебчетата само с пълнозърнесто брашно и май станаха доста твърди отгоре....да не е  от това, че са само с пълнозърнесто брашно?

# 31
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
привет, и аз имам въпрос пак - всички рецепти, на които попадам за пълнозърнести хлебчета, съдържат и бяло брашно. Защо? В момента ми се пекат хлебчетата само с пълнозърнесто брашно и май станаха доста твърди отгоре....да не е  от това, че са само с пълнозърнесто брашно?

Не мисля, че е от това. Аз ги правя по тази рецепта и винаги са си ОК, само вместо бяло брашно ползвам пълнозърнесто. Но като ги извадиш ги намажи с бучица масло, само мини отгоре с нея и завий или напръскай с вода и пак завий с кърпа и няма да са твърди.

# 32
  • Мнения: 9 913
да - благодаря - станаха чудесни, аз ги напръсках с вода и са само с хрупкава коричка, не са твърди. По-нататък ще изпробвам различни смески брашно  Crazy

# 33
# 34
  • Мнения: 9 154
тити, пълнозърнестото брашно винаги се смесва с % бяло.  Иначе не бухват особено и стават по-твърди.  Имаше технологично обяснения на това, ама не мога да го изровя от книгата сега  newsm78

# 35
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Пеп-40, аз моите пълнозърнести хлебчета или хляб като ги правя, вземам само пълнозърнесто брашно и го меся обаче по-меко, след което го сгъвам по начина по който съм показала в рецептата и никога не е бил сух или сбит и отгоре също като напръскам с вода и завия не става твърд, пухва също, не съм имала проблем. Аз лично винаги го отдавам на това сгъване, посредством което влиза много въздух в тестото и така бухва по-лесно. Също съм доста любопитна каква е причината, да не става сух и сбит, затова като си дойда в БГ, ще опитам да направя пълнозърнест хляб от пълнозърнесто брашно купено от БГ, да видим какво ще се получи.

# 36
  • Мнения: 9 913
всъщност мъж ми каза, че е по-сбит хлябът, на мен ми хареса. А вярно, че не бухнаха така.
мерси, пепчо, ще се експериментира  Peace

# 37
  • Мнения: 19
В темата "Снимай, покажи!" saby (дано не бъркам името ) показа една торта с 3 вида шоколад. Има ли вариант разглобяемата форма за торта да се смени с нещо друго. Почти съм отчаяна вече, но неведнъж съм се убеждавала в изобретателността на дамите тук. Ще копна и рецептата за тези, които са я пропуснали.

mitsie, страхотни курабийки си приготвила  Peace, ама голяма игра трябва да е паднало  Crazy.

 Ето и обещаната рецепта, но предупреждавам , че има една съставка, която в България я няма, това е т.нар квас или куахада, но си мисля че би могло да се замени с желатин  Peace. Преимуществото му е, че стяга много бързо кремът, предполагам че много по-бързо от желатина.

      Торта с трите шоколада

 Блат:
 1 пакет бисквити (около 200 крама)
 3 суп.л. разтопен маргарин или масло

 150 гр. черен шоколад
 150 гр. млечен шоколад
 150 гр. бял шоколад
 750 мл.течна сметана (около 33 %масленост)
 750 мл. мляко
 100 гр. захар
 3 пакетчета желатин (куахада за Испания)


 Блат-бисквитите се смилат с блендер или се натрошават. Смесват се хубаво с разтопения маргарин или масло.
С тази смес се покрива дъното на разглобяема форма за торта, като се притиска добре.
Слага се в хладилника да се стегне няколко минути.

 Крем с черен шоколад- ако се прави с желатин се слага желатинът в съд с малко студена вода да набъбне.
Слага се да се загрява на котлона 250 мл. сметана с 250 мл. мляко и 75 гр. захар до завиране.
Снема се от огъня и се прибавя черният шоколад като се бърка до пълното му разтапяне.
Прибавя се сместта към набъбналия желатин и се бърка докато се разтвори добре.
Кремът се излива внимателно върху бисквитения блат.
Оставя се на хладно или в хладилник докато се стегне.

 Приготвя се следващият крем по същия начин,само че с млечния шоколад. Преди да се излее върху другия крем е добре да се мине с вилица по повърхността на стегналия се вече крем с черен шоколад. По този начин залепват добре двата крема. Кремът се излива внимателно с черпак. Оставя се да се стегне на хладно отново, Следва приготвянето на крема с бял шоколад по същия начин като предните два крема.
 Тортата се вади от формата и се украсява по желание след като се е стегнала хубаво  Peace.

 Аз правих малка торта, с половината продукти  Wink.

# 38
  • Мнения: 9 154
Също съм доста любопитна каква е причината, да не става сух и сбит, затова като си дойда в БГ, ще опитам да направя пълнозърнест хляб от пълнозърнесто брашно купено от БГ, да видим какво ще се получи.


В общи линии е това, но днес е петък е не намирам книгата  newsm78
тъй като пълнозърнестото брашно е неизчистено зърно,  не може да бухне тестото.  Бялото брашно е фино, има по-голяма сила и от него се получава по-голям обем, правилна форма и разпределена шупливост . 


Венетке, в Бг  80% ще попаднеш на менте пълнозърнесто, което е снежнобяло и фино. Оглеждай се добре какво купваш  Peace

# 39
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Пеп-40, ако трябва да съм откровена, то и тук не съм сигурна дали е 100% пълнозърнесто както го пише. Но ето този хляб е уж от биологично чисто 100%-тово пълнозърнесто брашно,  купено е тук в Австрия, а ето виж какъв пухкав хляб се получи. Така че и аз не знам, чудя се и не намирам отговор, защото теорията и резултата от моята практика, се разминават в този случай.

Пълнозърнеста питка

Пълнозърнест хляб

Начупен пълнозърнест хляб

Последна редакция: пт, 16 апр 2010, 23:42 от Venetta

# 40
  • Мнения: 616
Така....имам около половин литър мляко и 10тина яйца които трябва бързичко да се използват че да не заминат в коша. Идеи??? (по възможност нещо солено, в краен случай ще е някой кекс с много яйца..)

# 41
  • Мнения: 22 867
В темата "Снимай, покажи!" saby (дано не бъркам името ) показа една торта с 3 вида шоколад. Има ли вариант разглобяемата форма за торта да се смени с нещо друго.

gergana1happy, вземаш си една равна чиния или поднос или нещо, в което ще бъде тортата. От картон си изрязваш нещо като ринг - една лента, на която съединяваш хубаво двата края с телбод, тиксо или каквото измислиш, после я обличаш в алуминиево фолио или домакинско, това, дето е като найлон и слагаш върху чинията. Бисквитения слой лесно ще го нагласиш, после другите кремове не трябва да ги изсипваш съвсем течни, а леко да изчакаш да започне да стяга желатинът. Ама леко, че минеш ли го тоя момент, ще трябва да загряваш сместа да се отпусне. Изливаш внимателно, хубаво е някой да ти помага, т.е. да крепи ринга за всеки случай. Като застине тортата, срязваш внимателно ринга, преди това минаваш внимателно с нож по краищата, за да откъснеш тортата от него, и готово. С моя приятелка правихме желираната торта на Рая в едни примитивни условия по тоя начин, стана, ама и голям смях падна, пък и страх от моя страна да не протече кремчето. По-лесно ще ти е да минеш през някой магазин и да си купиш разкопчаваща се форма.  bouquet

# 42
  • Мнения: 19
Ейййй сигурна бях, че има някаква цака  Laughing В интерес на истината в теб ми беше надеждата lebrex   bouquet Hug Тортата я глася за рождения ми ден, който е след около седмица и може и да се сдобия с такава форма, но не е много сигурно. Както се казваше в един виц: "Пари за ракия няма, ти мебели купуваш!"  hahaha
Отново много благодаря  Blush Hug

# 43
  • Мнения: 9 154
Така....имам около половин литър мляко и 10тина яйца които трябва бързичко да се използват че да не заминат в коша. Идеи??? (по възможност нещо солено, в краен случай ще е някой кекс с много яйца..)

крем карамел? За това мляко ще ти останат 3-4 яйца, но от тях може омлет да направиш с нещо си.  Или салата от яйца.

# 44
  • Мнения: 22 867
Ейййй сигурна бях, че има някаква цака  Laughing

gergana1happy, при предложения метод просто е вероятно (не, че е задължително) да изпокъсаш малко нерви, докато с формата е по-лесно. Но, ако си отделиш време и си по-търпелива и внимателна, ще я направиш. Кремчето при тортата, която аз правих, е доста-по-течно, от кисело мляко беше, но стана. Успех ти пожелавам и да изненандаш приятно всички на рождения ден с тая хубава торта! Ефектна е и вкусна. Вярно, че скоро не съм я правила, но добре помня вкуса и вида и.  bouquet

Аз, понеже отдавна си търся само рингове, но не попадам на такива, отскоро съм се замислила дали да не потърся някой тенекиджия, може би ще се съгласи да ми направи няколко от ламарина. newsm78

Общи условия

Активация на акаунт