Връщаме парите от майчинството?

  • 33 330
  • 270
  •   1
Отговори
# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
жалба в инспекцията по труда-щом прекъсваш майчинството си трябва да си на работа/отпуск или болничен

# 31
  • Мнения: 541
mama Yo какво стана с вас?

# 32
  • Мнения: 160
Здравейте!
През 2007 година и аз наруших закона, като пуснах на ясла детето си, 1 месец, преди да навърши две години. Вече няколко пъти писах, защо съм го направила и това сега не е от значение. Все още не са ми пратили известие от НОИ, но аз исках да съм подготвена и помолих колежката ТРЗ да провери, какво пише в декларацията, която съм попълнила. Оказа се, че има две декларации, попълнени от мен, като и в двете никъде не пише, че детето не е настанено в детско заведение, изобщо нямаше подобен текст. Възможно ли е това? Колежката твърди, че всичко, което съм попълнила е в два екземпляра и не е възможно да го няма при нея т. е не съм попълвала подобна декларация. Говорим за 2005 година - задължително ли беше попълването на такава декларация тогава? Какъв е варианта в досието ми да няма декларация с подобен текст.

# 33
  • Мнения: 331
През 2005г.  законът беше друг.

# 34
  • Мнения: 2 531
Това да вземеш храна от яслата и да се води на ясла е съвсем различно. Ако не си правила никакви иследвания, не си дала здравния му картон подписан от личния -няма как въобще да се води на ясла. Абсурдно е . всъщност е толкова трудно да приемат едно дете, места няма ,куп документи се попълват, а сега ще излезе и че пък се води просто само заради храната. Невъзможно е.
За съжаление е така - абсурдно, на яслите им е изгодно защото водят по списък деца, без да се натоварват с грижи. Как иначе си представяте да има 25 деца на възраст 1,5-3 г. в група/ нашите са с толкова по списък/?!!! А и както каза директорката- на делегирани бюджети сме.....  Rolling Eyes
mama Yо, аз също бях така месеци, от лятото мин. година. Няма вариант да вземеш храна без да водят присъствие на детето/освен ако нямаш много близък там нелегално да ти я взима/- те отчитат много стриктно порционите и няма как просто да сготвят повече за вас! А такса за яслите на плащаш ли????
Аз записах моето дете юли 2009 , неумишлено наруших з-на, веднага щом разбрах прекратих майчинството си и се върнах на работа- 12,2009, до скоро в справките за подадени документи в НОИ ми излизаше към майчинството дата на прекратяване 1.12.2009 , но мин. седмица забелязах че са я променила- дата на прекратяване 07.2009, сега чакам и аз писмо от тях.  Embarassed

Последна редакция: вт, 25 май 2010, 13:25 от veni-b

# 35
  • Мнения: 1
Майки срещу искането на НОИ да върнат майчинството

От: Майки от Хасково

Линк на петицията: http://bgpetition.com/maychinstvo/index.html

# 36
  • Мнения: 2 885
Няма вариант да вземеш храна без да водят присъствие на детето/освен ако нямаш много близък там нелегално да ти я взима/- те отчитат много стриктно порционите и няма как просто да сготвят повече за вас! А такса за яслите на плащаш ли????

В известните на мен в квартала детски ясли (София) се взима храна от деца, които НЕ ПОСЕЩАВАТ яслата. Т.е. в ДК към яслата се готви за определен брой ВЪНШНИ деца над всекидневният порцион на тези, които посещават яслата. Води се списък, записването става с молба с изходящ номер и копие от акта за раждането, но се чака много време ред - трябва да се отпише някое дете, за да може следващото в списъка да взима храна с купони. И ще ми кажете, че трябва да се връща майчинството? При условие, че детето реално не посещава яслата, не плаща и такси съответно????? newsm78 newsm78 newsm78

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
немирница ,това за което говориш е различно,защото е с купони т.е регламентирано.Масово ДК е към някоя ясла.Използва се наличната кухня

# 38
  • Мнения: 6 274
Майки срещу искането на НОИ да върнат майчинството

От: Майки от Хасково

Линк на петицията: http://bgpetition.com/maychinstvo/index.html

Както вече беше коментирано, не виждам кой ще ги подкрепи за това, че се опитват да прескочат Закона, пък и са недоволни след това, че не им се е получило.  Tired

# 39
  • Мнения: 2 531
Няма вариант да вземеш храна без да водят присъствие на детето/освен ако нямаш много близък там нелегално да ти я взима/- те отчитат много стриктно порционите и няма как просто да сготвят повече за вас! А такса за яслите на плащаш ли????

В известните на мен в квартала детски ясли (София) се взима храна от деца, които НЕ ПОСЕЩАВАТ яслата. Т.е. в ДК към яслата се готви за определен брой ВЪНШНИ деца над всекидневният порцион на тези, които посещават яслата. Води се списък, записването става с молба с изходящ номер и копие от акта за раждането, но се чака много време ред - трябва да се отпише някое дете, за да може следващото в списъка да взима храна с купони. И ще ми кажете, че трябва да се връща майчинството? При условие, че детето реално не посещава яслата, не плаща и такси съответно????? newsm78 newsm78 newsm78
Детето на ясла или кухня се записва??? Към нашите ясли има и кухня, записването  е обаче само за кухня ,както ти го описваш и с купони се взима храна. Няма оформяне на документи и мед. изследвания като за ясли! Яслите пък са с мес. такса. Имах в предвид че няма вариант да се взима храна нелегално-все е регламентирано някак си ,поинтересувай се как точно е записано детето ти!

# 40
  • Мнения: 160
През 2005г.  законът беше друг.
Щом е бил друг закона през 2005, защо тогава искат информация от яслите за посещаващите деца от 2005 година насам? Освен това кога се е променил закона, защото детето ми е родено през 2005 и тогава съм подписвала декларация, но съм го дала на ясла през 2007 година. Някъде четох, че има санкционирани майки още за 2006 година. Всъщност аз само разпитвам, за да бъда готова, ако евентуално получа такова писмо, все още не съм получила.

# 41
  • Мнения: 1 820
Майки срещу искането на НОИ да върнат майчинството

От: Майки от Хасково

Линк на петицията: http://bgpetition.com/maychinstvo/index.html

Както вече беше коментирано, не виждам кой ще ги подкрепи за това, че се опитват да прескочат Закона, пък и са недоволни след това, че не им се е получило.  Tired

Аз ще ги подкрепя,защото и аз получих писмо!А това е абсурдно,пълна глупост и поредната простотия!А ти недей да бъдеш толкова голяма защитничка на закона,защото ЗАКОНИ в Б-я няма,или има за някой,за други не.
Не разбирам как в една нормална държава майките се насърчават да раждат,дават им се помощи,а сега ние ще си пълним бюджета на гърба на децата ни. ooooh!Това че съм записала детето си на ясла септември за да и се пази място и съм я пуснала април месец ми искат почти 2000 лв.Никъде не съм била уведомена,че трябва да попълвам нови декларации и да ми прекратят майчинството,подписах такава ,че  ако детето не е навършило две години -а аз се върна на работа,ще ми бъде прекратено майчинството на половина,но за ясла никой не ми е казал.Оделен е въпроса че няма как да ми свърши майчинстово март а приема в яслата е чак другия юни.Не мога да си хвърля детето на яслата и да се върна на робата.А ще си приспаднат ли парите за такси и лекарства и консумативи дето всяка майка е похарчила?Никоя от нас не е похарчила тези пари за ексурзии,почивки дрехи и т.н. А аз за тази ясла съм плащала,всеки го е правил!Ходило,платил си си колкото време е ходило-в тези декларации който видях чак сега след 3 год,пише ако детето е настанено на пълна държавна издръжка.Че кое и е пълното на издръжката?Нали си плащаш  #Crazy
В яслите нямат деца,затварят групи и се молят за деца,за да няма съкращения.Дъщеря ми е вземала само храна от там известно време но са и водели присъствие,за да има запазено място  Ако имаше закон нямаше да се стигне до това положение.Директорките на яслите щяха всяка година грижливо да си вършат работата като подават декларация в НАП всеки месец на новоприети деца или на 6 мес -без значение.От там виждат точно и ясно кой ходи на ясла,на каква възраст е и майката получава ли пари за майчинство например.Нямаше да има недоразбрали.Ако някой просто си вършеше работата.............
Но тъй като сега решиха че трябват антикризисни мерки,решиха да ги вземат от майките.Но за кой ли път се убеждавам че сме на този хаус защото ние самите не сме единни.Какво да говорим някой от горе да седне да мисли за нас  Sick

# 42
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
червенокоса вещица,това с взимането на храна и пазенето на място с присъствие вече сме го коментирали.Не е редно да се прави.И който го е правил сега ще си носи последствията.Това,че не си била уведомена,че като детето ходи на ясла/води му се присъствие ти трябва да се върнеш на работа/отпуск/болничен също е дъвкано-пише го в документа,който подписваш-чети.Не знанието на закона не те унивинява

а майките,които са спазили закона,за тях какво-пари ли ще им дават или медали,или просто са се минали,за разлика от теб?

# 43
  • Мнения: 6 274
Така лиии?
Я гледай ти!
Значи ти, щото си по- хитра, хем няма да ходиш на работа, хем ще си пазиш мястото на детето в детската.
Е, съжалявам, няма да стане.
За всеки тарикатлък се плаща и като се правите на хитри, сега ще си плащате.
Ама не си била чела.
Ми, чл. 6 - да си!
 Crossing Arms

Последна редакция: вт, 01 юни 2010, 22:54 от Джуличка

# 44
  • Мнения: 3 621
Джуличка пари връщат майки, които са дали децата си на ясла, а не са се върнали на работа, или да си пуснат платения отпуск. Стоят си в къщи и си получават обезщетението за отглеждане на дете до 2 годишна възраст.
Съвсем естествено е, ако няма достатъчно места в детските ясли, с предимство да се ползват децата на работещи родители.

Общи условия

Активация на акаунт