Връщаме парите от майчинството?

  • 33 319
  • 270
  •   1
Отговори
# 15
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Доживях да прочета, че счетоводител не знае за съществуването на Кодекс на труда и Кодекс за социалното осигуряване Joy

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Goldie ,явно счетоводителят се опитва да се измъкне от ситуацията,за да не го обвинят него.Май устно е бил уведомен,че детето е на ясла/взима храна /едно и също е/ и не е отреагирал.

# 17
  • Мнения: 21
Сега пак говорих със счети,каза ми,че няма смисъл да я отписвам от храната в яслата,защото вече е свършило. Беше особено възмутен,че и той не знаеше за този закон и досега имал много майки по майчинство,на които децата дори са посещавали ясли,но такова нещо с връщането на парите не му се е случвало. След малко щял да ходи в НОИ,и към 17:30 да му се обадя.
ooooh! ooooh! ooooh!
Е чак пък счетоводител да не знае, че нямаш право да получаваш майчинство при положение, че детето ходи на ясла... това изобщо не го вярвам.
 

Въпросът е,че детето не посещава ясла,просто взимам само храната оттам.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Въпросът е,че детето не посещава ясла,просто взимам само храната оттам.

това ясно,но за да ви дават храна ви водят присъствие
няма друг начин-това е ясла,а не ДК

# 19
  • Мнения: 3 621
Въпросът е,че детето не посещава ясла,просто взимам само храната оттам.
това ясно,но за да ви дават храна ви водят присъствие
няма друг начин-това е ясла,а не ДК

Според мен яслата също е в нарушение, защото нямат право да дават храна на деца, които не я посещават. Явно водят, че детето посещава яслата.

# 20
  • София
  • Мнения: 423
Не знам за кой град става въпрос, но е направо нахално  ooooh! Колко хиляди семейства се чудим какво да правим и как да свържем двата края с гледане и работа, а някой даже си позволяват да заемат място само заради яденето  Shocked . Би трябвало да има някаква санкция, освен връщането на майчинството  Crossing Arms.

# 21
  • Мнения: 21
Не знам за кой град става въпрос, но е направо нахално  ooooh! Колко хиляди семейства се чудим какво да правим и как да свържем двата края с гледане и работа, а някой даже си позволяват да заемат място само заради яденето  Shocked . Би трябвало да има някаква санкция, освен връщането на майчинството  Crossing Arms.
Мила,ако си разбрала правилно,аз не съм заемала място в яслата,нито съм правила на детето изследвания. А това,че порциона съм го вземала,си е мой проблем. Пиша тук за съвет,а не за друго.Относно мнението ти за санкцията,май ако на теб ти се беше случило,нямаше да си на същото мнение. Но както и да е,не ти го пожелавам. Sad

# 22
  • Мнения: 160
Не знам за кой град става въпрос, но е направо нахално  ooooh! Колко хиляди семейства се чудим какво да правим и как да свържем двата края с гледане и работа, а някой даже си позволяват да заемат място само заради яденето  Shocked . Би трябвало да има някаква санкция, освен връщането на майчинството  Crossing Arms.
Мила,ако си разбрала правилно,аз не съм заемала място в яслата,нито съм правила на детето изследвания. А това,че порциона съм го вземала,си е мой проблем. Пиша тук за съвет,а не за друго.Относно мнението ти за санкцията,май ако на теб ти се беше случило,нямаше да си на същото мнение. Но както и да е,не ти го пожелавам. Sad
В малките градове, места колкото искаш в яслите и това че вземаш храна, изобщо не означава, че заемаш мястото на друго дете. Въпроса е, че не е регламентирано само вземане на храна, поне при нас е така. В един друг форум спорихме с едно майче, което ме убеждаваше, че в София дори и в други градове има разкрити кухни, към яслите, за деца, които не посещават, а само вземат храна. Не става въпрос обаче за млечна кухня. Просто в една кухня готвят за децата, посещаващи ясла и децата, които само вземат храна. Някой чувал ли е затова? Струва ми се малко абсурдно, но все пак...

# 23
  • Мнения: 6 274
Аз пък не мога да разбера, ако наистина се е водело присъствие на детето, каква е тази директорка и кой й позволява да "приема" деца, без каквито и да било изследвания?!
Според мен тук не толкова майката, колкото директорката е виновна.
Ако е обяснила всичко подробно и е вършела това, за което й се плаща да върши, майката може би щеше да се замисли и дори да се откаже от това взимане на храна.

# 24
  • Мнения: 3 621
Според мен тук не толкова майката, колкото директорката е виновна.
Ако е обяснила всичко подробно и е вършела това, за което й се плаща да върши, майката може би щеше да се замисли и дори да се откаже от това взимане на храна.


И аз това казах по-напред в темата. Детските градини, предполагам и яслите вече са на делигирани бюджети и имат сметка да ги посещават повече деца, защото им плащат според децата които са записани.
В големите градове където има недостиг на места това не е проблем, но явно в по-малките и селата някои директори прибягват до такива трикове, за да могат да представят повече деца които ги посещават, и да получат повече пари.

# 25
  • Мнения: 160
Според мен тук не толкова майката, колкото директорката е виновна.
Ако е обяснила всичко подробно и е вършела това, за което й се плаща да върши, майката може би щеше да се замисли и дори да се откаже от това взимане на храна.


И аз това казах по-напред в темата. Детските градини, предполагам и яслите вече са на делигирани бюджети и имат сметка да ги посещават повече деца, защото им плащат според децата които са записани.
В големите градове където има недостиг на места това не е проблем, но явно в по-малките и селата някои директори прибягват до такива трикове, за да могат да представят повече деца които ги посещават, и да получат повече пари.

Абсолютно си права, но май и в по-големите градове правят така. Струва ми се, че четох дори за София, но допускам и че това са "оправдания" на майки, за да не връщат майчинства, които с нищо няма да им помогнат, де.
Преди време работех в ясла и наистина беше забранено да се водят само за храна деца, но кой прави проверки? То може и все още да е забранено и тук е мястото на РИОКОЗ, да проверят медицинските свидетелства на децата, които са в списъците. Тогава вече ще се види вината на директорките, защото разбирам, че докато не тръгнат реално децата на ясла, не им се иска медицинско свидетелство.

# 26
  • Мнения: 2
ЗА съжаление изпращат такива разпореждания , доколко те почиват на закона е друг въпрос. На първо място настаняване по смисъла на чл. 53 ал.3 ксо може да извърши само и единствено съда , никой друг. освен ако децата Ви не са настанени от съда Вие не може да го направите следователно не попадате в тази хипотеза и искане за връщане е напълно незаконно. Поправката в закона е от 2006 г. и е внесена от Хасан Адемов , който и по настоящем е депутат от ДПС , но от тогава до момента държавата не е търсила връщане поради това , че не е намирала основание за това. / на сайта на НС има и мейл / . Всичко тръгва през 2009г. от съда в Сливен / които показа , че е послушен пред Бойко и минава през ВАС , като сумата е пренебрежително малка съдът да прочете документите и ВОАЛА вече съществува нова практика и ново тълкуване на закона.
  По отношение на госпожите които протестираха за местата , считам да оставя волеизлеянията им без коментар , поради проявеното тесногръдие и нарцисизъм , нека знаят , че са далеч от фоктори с които държавата трябва да се съобразява.
 Аз лично си наех адвокат при липса на хранодни още на административна инстанция ми отмениха месечите през които от яслата заявиха че детето не я е посещавало.

# 27
  • София
  • Мнения: 8 943
molbata izob6to ne e zavedena v vhodq6tite registri,no pak personala obslujva6t qslenata grupa mogat da potvardqt 4e podadah takava molba. a pak i to mnogo dobre se vijda,4e 6 meseca deteto nqma nito 1 den presastvie
А плащани ли са такси за тези 6 месеца? Защото ако директорката не ви е отписала, сте дължали такса. Сега би трябвало да ви я начислят и нея. Ако я няма начислена, това също може да послужи като аргумент, че детето не е посещавало.

# 28
molbata izob6to ne e zavedena v vhodq6tite registri,no pak personala obslujva6t qslenata grupa mogat da potvardqt 4e podadah takava molba. a pak i to mnogo dobre se vijda,4e 6 meseca deteto nqma nito 1 den presastvie
А плащани ли са такси за тези 6 месеца? Защото ако директорката не ви е отписала, сте дължали такса. Сега би трябвало да ви я начислят и нея. Ако я няма начислена, това също може да послужи като аргумент, че детето не е посещавало.
Моя случай е абсолютно същия. В друга тема писах, че след консултация с адвокат отговора беше- парита към НОИ ще си ги върнете, а вие трябва да съдите яслата. Това се чудя, след като не съм плащала такси как ще ми водят детето на ясла. Каква смелост има тази директорка да го прави незнам. От самата ясла ми дават справка, с дните който са посещавани и изведнъж в нои информацията се разминава.

# 29
здравейте,
искам съвет, от 15 март детето ми   ходи на ясла,няма 2 г .Аз съм наясно с процедурата,обаче счетоводството не или просто не му се занимава. Работа мога да започна  следващия месец тогава ме иска работодателя , а до тогава ми се отказва отпуск ,дори и неплатен ,за който настоявах с обяснение че съм по майчинство . Въпроса ми е мога ли сама да подам декларации в Ной за спиране на майчинство и как да се боря с некоректен работодател при който все пак ще се върна но и благодарение на него ще получа и рев. акт ,много съм объркана а и не мога да си позволя да се караме.









Общи условия

Активация на акаунт