Френски език

  • 21 886
  • 114
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 400
Ето ме. Синът е на 5 години, след 2 години е първи клас, аз съм с френска филология, но не защото съм 'втора ръка', а защото така реших на времето, в далечната 1990 година. Факт е, че човек, който първо е учил френски, после много по-лесно влиза в час с английския. 
Здравей,радвам се,че открих колега тук  bouquet  bouquet
Синът ти ще учи френски,нали Crazy


# 91
  • Мнения: 5 370
Да, естествено, смятам, че после лесно може да се надгради английският.

Олреди - не съм се засегнала кой знае колко, но ти приемам извиненията.
Аватарът ми и подписът са достатъчно красноречиви в посока на това дали лесно се засягам или не. Laughing  Форестър да ги преведе, че мене ме е срам.
сега-по същество.Прочетох темата, признавам, че тонът на моменти излиза от добрите обноски и се минава в нападки. Допреди 3-4 години само се занимавах - освен с работата - с подготовка на кандидат-емигранти за Канада, Кебек. Всички бяха с отличен английски или поне много добър, ис френския видяха истински зор. Като човек, който владее на средно ниво английския, смятам, че граматиката му е доста по-опростена, което на по-късен етап създава проблеми на тези, решили да усвоят И френски език.
Затова моето ЛИЧНО мнение е - първият език да е различен от английския, напр-немски, френски, испански, италиански, ако щете. И после инглиш като втори чужд.

П.С. По отношение на репликите за колцентровете-във времена на криза и безработица те останаха на заслон, заплати-поне при мене-не се орязаха, бонуси се дават, социални продобивки-както в началото. Факт е, обаче, че не всеки може да вирее там. Дори и за МНОГО добри пари.
Аз, обаче, понеже умирам да говоря, нямам никакви проблеми с клиентите. А може би е деформация от учителските ми години. Laughing

Важното е да надграждаш знания, примерно, технически. Или икономически. Тогава вече ставаш ценен кадър и можеш да си въртиш кончето както искаш.

# 92
  • София
  • Мнения: 2 361
Не тази вечер, Жозефина, най-после истинска защита на фр. език. А не груби нападки.
Относно изучаването на чуждите езици - Преди време имаще в "24 часа" подлисник посветен на преводаческатата работа и изучаването на чужди езици. Включваше интервю с Мариана Хил и научни разработки относно усвояването на езици. Оказа се ,че има и чисто слухови особеност. Всеки език има диапазон, в който са звуците. Доколкото си спомням най-широк беше за руски и фр. език. И това може да е аргумент за някои родители да запишат децата си да учат фр. език от по-ранна възраст, ако искат да го усвоят с тънкостите. Но не може да бъде единствено основание при избора чедото на кой език да се посвети.

# 93
  • София
  • Мнения: 18 040


Важното е да надграждаш знания, примерно, технически. Или икономически. Тогава вече ставаш ценен кадър и можеш да си въртиш кончето както искаш.
Ти самата си го казала.. WinkСъчетанието от  икономически, технически или други познания с владеенето на езици, те прави ценен кадър.Тогава не виждам причина за учудване от тенденцията на отлив при кандидатстващите за филологиите към днешна дата, което пък неминуемо води до прием в тези специалности и на по-слабо владеещите съответния език. Peace
Колкото до поредността на езиците...Всичко отново е строго индивидуално.От 5-годишна възраст ходех на английски в тогавашния Алианс, а после и на курсове и частни уроци.След 7 клас ме приеха в немската и всички около мен повтаряха тази леко клиширана фраза, че след изучаването на английски  , ще видя зор с усвояването на далеч по-трудна граматика , каквато е немската. WhistlingЕ, не познаха.Когато учиш даден език с желание, нещата вървят и не са толкова зависими от поредността на изучаване.Същото важеше с пълна сила  и за моя близка приятелка, която през годините ходеше с мен на английски, а след седми клас отиде в 9-та ФЕГ.Не само, че нямаше проблеми с усвояването на френския, ами беше и отличничката на випуска. WinkЯвно френската много й е дала, въпреки опитите на Форестър да ни убеди в обратното.Днес въпросната жена заема ключова позиция в голяма асоциация, редовно пътува до Белгия и е ценен кадър от години с двата овладяни на високо ниво западни езика .
И като черешка на тортата ще ти кажа, че ако френски или немски според теб се учат трудно след английски, как стои тогава въпросът с овладяването на трети, съвсем несвързан с  гореупоменатите език.Следвайки подобна логика, усвояването на такъв език, би трябвало да е непосилна задача с оглед на съвсем различната и в повечето случаи доста по- сложна граматика, непозната лексика и странен начин на писане..Е, ще те разочаровам, задачата е напълно по силите на човек, стига да си я постави.Говоря от първо лице, единствено число, така че трудно мога да бъда обвинена от Мосю Форестър в непознаване на фактите..

# 94
  • Мнения: 5 370
Ако трябва да бъда откровена, Олреди, аз съм пример на човек, овладял-но позабравил-език, нямаш нищо общо с френски. Говоря за холандски.И аз съм от тези, дето лесно учат езици, в смисъл-мързеливо, без особени усилия. НЕ знам как се получи, плюс че холандският е по-близък до немски, отчасти английски, нежели френски.
Сега целта ми е да си го възвърна на нивото, което беше преди години. Confused

# 95
  • Мнения: 5 370
Ами да, работя още от зората на аутсорсинга, 2003 година, и, не, не се срамувам да го призная.
Би ми се искало да работя като преводач, да речем, но за да изкарам заплатата, която получавам, и да си платя осигуровки и всичко друго, просто ще трябва да се скъсам от работа (нарочно не употребих един друг глагол).

Виж, форестър, и аз някога като теб защитавах ревностно френския, а и не само, език. За мене истината е в многообразието (говорим за Европа, нали, все пак , сме част от нея). Имам колеги с шведски език, с норвежки, направо....шапка им свалям.

Но това са си мои размишления и светоусещания. И мои пътеки. Другите....може да смятат различно.

# 96
  • Мнения: 400
Но това са си мои размишления и светоусещания. И мои пътеки. Другите....може да смятат различно.
Разбирам те и те подкрепям.Сигурно си прочела изтритото ми мнение.Аз просто констатирах,че на няколко места си казала същото,което и аз преди теб,но ето на някои хора не им изнасят фактите и са викали модератор да трие Sick

То е хубаво,че искаш да работиш като преводач,ама стига да има къде,нали?
 Crazy
Все пак да уточня/понеже някой ме обвини,че явно не съм се реализирал/,че си имам работа/и то с френски!/,но не в прехвалената софия,където всъщност няма работа с френски/освен в кол център,уточнихме се вече/.Но за мен това си е идеално,защото и без това не намирам абсолютно нищо хубаво в софия,но това е друга тема/
Другите варианти са да си учител или да работиш към фирми за преводи и легализации.
В момемта обаче дори и да искаш да си учител по фр/и то в софия/си е почти невъзможно.Масово се закриват френски паралелки,заради англопоклонниците.Всички пишат английски.По същия начин,ако работиш към фирми за преводи и легализации специално с френски,човек не би могъл да се издържа/за разлика от тия с английски и немски например/.Е как да не се настройва човек срещу тях?И пак казвам,имам си работа с френски.Просто ме дразни цялата тази ситуация,понеже съм от малкото хора,които в днешно време не гледат само те да са добре,а другите кучета ги яли,а ме е яд и заради колегите.Имам много ерудирани колеги,които все още са безработни и не са си намерили работа.Не са работили никога досега.А тази година правим 24 години......Голяма радост беше за една колега,че си намерила работа като секретарка с френски и то не за друго,а защото в нея има много дързост и красота Crazy Знаете за секретарки търсят малко по-така........Та сега колегата не вярва на "огромния" си успех,че е успяла да намери някаква работа с френски в прехвалената софия/различна от кол център/и се е хванала като удавник за сламка за тази работа.......Това е полложението.Трагедия........И все по-зле ще става като гледам какви хора има.

# 97
  • Мнения: 5 370
Абе с преводите не е точно така, има доста обяви за преводачи, примерно, на специализирана документация, обаче комбината е френски/английски. Аз самата на работа правя често малки преводчета от инглиш на френч, когато някакъв документ трябва да е достъпен за клиенти от различни държави. Зависи....има и различна от колцентър работа. Даже наскоро ми изпратиха обява за сътрудник с френски, с много задължения., но заплатата ме шокира. Shocked
Та..дотук с размишленията. Честно казано, не съм следила какви коментари са затрити,, тъй като тук попаднах случайно.
А ако видя, че положението става неудържимо-пък то не е, Слава Богу-Канада ще ни призове. Wink
Лека нощ.

# 98
  • Мнения: 6 529
А какво е тяхното IQ в сравнение с френскоговорящите?
Доста по-ниско,тъй като френският е най-трудният език Naughty

А китайският как е?  hahaha hahaha hahaha

# 99
  • Мнения: 408
Френският е много красив език, но рядко приложим. Завършила съм езикова гимназия с първи език - френски. За 17 г. доста го позабравих, защото не ми се налага в работата да го ползвам. Чат - пат английски, по-често италиански, но французин имам само 1 клиент и с него си говорим на английски  Mr. Green

# 100
  • София
  • Мнения: 18 040
Ти пък, Dream team, как може да задаваш подобен въпрос.. Wink
Според автора научаването на езици като китайския, арабския, персийския, японския  и т.н  е в графата детска игра. Mr. Green Само френският е труден  и толкова, няма място за спор. Wink

# 101
  • Мнения: 2 786
Фенче, пускаш поредната тема, в която всеки ти се подиграва?   Joy

# 102
  • Мнения: 400
но французин имам само 1 клиент и с него си говорим на английски  Mr. Green
Ееее,срамота Crazy Това на мен не може да ми се случи,въпреки че бих могъл и на английски да се справя/без да съм го учил,защото както казваше едно моя учителка по френски,английският се учи от въздуха,особено от френски възпитаник/ Crazy

Иначе като изключим ненужните заяжданици в темата,съм предоволен от резултата на анкетата Crazy
Сега може дружно да се организирате и да пратите някой да обърне резултата,за да ми го върнете Joy

# 103
  • София
  • Мнения: 2 361
Това на мен не може да ми се случи,въпреки че бих могъл и на английски да се справя/без да съм го учил,защото както казваше едно моя учителка по френски,английският се учи от въздуха,особено от френски възпитаник/ Crazy

 hahaha hahaha Joy Joy
Това ми напомня за 1 стар виц кой как се готви за изпит. На професорът му трябват - 2 год. На доцентът - 2 мес. Студентът иска конспекта поне. А военият казва "Дайте колана".
Вие май сте от категорията на последните. Винаги готов за всеки език. Laughing

# 104
  • Мнения: 21 455
Иначе като изключим ненужните заяжданици в темата,съм предоволен от резултата на анкетата Crazy
Сега може дружно да се организирате и да пратите някой да обърне резултата,за да ми го върнете Joy
Защо? Ти така ли постигна желания резултат?  Joy Joy Joy
Ако изключим всички заяжданици, резултатът от анкетата опровергава собственото ти твърдение. От нея излиза, че хората предпочитат френския пред английския и масова истерия към последния просто няма.  Wink

Общи условия

Активация на акаунт