Ти какво сготви? Снимай, покажи! - 66-та тема

  • 127 526
  • 736
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 11 607
Maме, моля те кажи по каква рецепта правиш хляба и как го оформяш с тази заводска форма  Praynig.
Питам те за кой ли път, сигурно не си видяла Confused.
Ужасно дразниш с твоя хляб значи  Crossing Arms.

Хм....че аз обяснявах май.....Т.е. дадох линк към темата на хлебопекарните.....

Та......ето пак......Заедно с техниката на Ердинч......


400мл. вода
800 гр. брашно - сложете първоначално по-малко и след това добавяйте брашно докато стане хубава, мека, еластична топка. Не трябва да е твърдо.
1ч.л. сол
1 ч.л. с връх захар
1/2 кубче прясна мая

Ползвам само и изключително прясна мая.......

Аз го меся в хлебопекарната.....

Слагам първо водата в контейнера. След това брашното. Вкл. се програма месене  и втасване. Трябва да стане хубава, мека, еластична топка. Това до почивката на хлебапекарната. (Има едно първоначално въртене на тестото - около 3-4 мин. някъде. След това машинката спира за около 5 мин.) Та..върти 3-4 мин. брашното + водата и изключвам хлебопекарната. Така, без да работи,  в контейнера седи тестото 20 мин. (Днес го забравих и седя 40 мин.) След това отново се стартира програма месене и втасване, но...се прибавят вече маята, солта и захарта. Пуска се програмата и се оставям да втаса тестото поне 15 мин.

Минават 15 мин.(днес бях голям заплес и втаса близо 1ч.) и се слага на добре набрашнена повърхност втасалото тесто. Така както е тестото го режа на 2 или 3 къса. Всеки къс оформям внимателно на фитил. Не меся и не натискам много. Слагам в обикновена тава от фурната. В една тава 2 големи хляба или 3 по-малки. Колкото повече брашно полепне - толкова по-добре. Втасва около 50 -60 мин. Пека 20-30 мин. на 200градуса, като фурната е предварително загрята.

Ето и стъпки -

Преди - След втасване

Готови - Пак


Ако има нещо неясно - питайте. Не ползвам никакви форми.

# 721
  • Мнения: 1 352
Благодаря за бързия отговор, Маме. На мен не ми беше ясно самото оформяне. Ох, тази коричкааа  Crazy...

# 722
  • София
  • Мнения: 15 500
   И аз такива ги сложих за втасване, но докато втасваха се разляха и от двата хляба, стана една голяма погача!

# 723
  • Мнения: 11 607
   И аз такива ги сложих за втасване, но докато втасваха се разляха и от двата хляба, стана една голяма погача!

Да не би да превтасват, знам ли...... newsm78

# 724
  • София
  • Мнения: 15 500
   И аз такива ги сложих за втасване, но докато втасваха се разляха и от двата хляба, стана една голяма погача!

Да не би да превтасват, знам ли...... newsm78
Още преди да е минало времето за втасване, те не се надигат, а се разливат. Със суха мая ги правя, даже май повече брашно сложих втория път и пак ми се разляха.Иначе погачата си беше с вкус и вид на хляб, с такава коричка, но без формата.

# 725
  • Мнения: 11 607
   И аз такива ги сложих за втасване, но докато втасваха се разляха и от двата хляба, стана една голяма погача!

Да не би да превтасват, знам ли...... newsm78
Още преди да е минало времето за втасване, те не се надигат, а се разливат. Със суха мая ги правя, даже май повече брашно сложих втория път и пак ми се разляха.Иначе погачата си беше с вкус и вид на хляб, с такава коричка, но без формата.

Знаеш ли.....Ако имаш другия път пресякло се мляко - направи хляба с него. Няма начин как да не стане....Слагай и цвик, и пресечено - пак да стане 400мл. течност.....

# 726
  • Мнения: 1 777
   И аз такива ги сложих за втасване, но докато втасваха се разляха и от двата хляба, стана една голяма погача!

Да не би да превтасват, знам ли...... newsm78
Още преди да е минало времето за втасване, те не се надигат, а се разливат. Със суха мая ги правя, даже май повече брашно сложих втория път и пак ми се разляха.Иначе погачата си беше с вкус и вид на хляб, с такава коричка, но без формата.
Tайна аз също правя подобни франзелки със суха мая и никога не са се разливали.
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,2136.msg81730.html#msg81730

# 727
  • Пловдив
  • Мнения: 614
[ЗИЧЕ,интересен е този ИМАМ БАЯЛДЪGrinning Какви са му съставките?

Селма в подписа ми в черпак с мерак я има рецептата за имам баялдъ  Peace Hug Hug

# 728
  • София
  • Мнения: 15 500
   И аз такива ги сложих за втасване, но докато втасваха се разляха и от двата хляба, стана една голяма погача!

Да не би да превтасват, знам ли...... newsm78
Още преди да е минало времето за втасване, те не се надигат, а се разливат. Със суха мая ги правя, даже май повече брашно сложих втория път и пак ми се разляха.Иначе погачата си беше с вкус и вид на хляб, с такава коричка, но без формата.
Tайна аз също правя подобни франзелки със суха мая и никога не са се разливали.
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,2136.msg81730.html#msg81730
Явно ми трябва машинка, щом на ръка не мога да го докарам. А съм правила много питки и погачи,все ставаха разкошни. Сега последните три проби не ми станаха. Купих нова мая, пак същото. Освен да пробвам с прясна и да видя какво ще стане..Благодаря за помоща!

# 729
  • Мнения: 1 777
Да не е от брашното?

# 730
  • При елфите ...
  • Мнения: 2 044
Ето това е нашата вечеря - зелен боб с грах на фурна.

# 731
  • Пловдив
  • Мнения: 614
Тайне аз винаги употребявам жива мая ..сухата не я харесвам незнам защо newsm78   
Брашното ти каква марка е защото и на мен ми се е случвало от лошо брашно така да става.

# 732
  • София
  • Мнения: 15 500
Тайне аз винаги употребявам жива мая ..сухата не я харесвам незнам защо newsm78   
Брашното ти каква марка е защото и на мен ми се е случвало от лошо брашно така да става.

С три вида опитах, явно е от маята, не от брашното.

# 733
  • Пловдив
  • Мнения: 614
За мен най хубавото брашно за месене е на СОФИЯ-МЕЛ тип 500..
Може и маята да и е минала годноста ..видя ли на пакетчето newsm78

# 734
  • Sofia
  • Мнения: 45

tracy_t , не ме  bash, не съм ги крила, ако влезеш в темичката за мъфини, ще видиш колко народ ги прави, има ги на първата страница. Grinning  bouquet

abet , виждам, че Трейси ти е дала рецептата, ще чакам отзиви!  bouquet

Гуинет, страшно апетитно! Heart Eyes  bouquet

Аз с едно много лесно, бързо, икономично и вкусно нещо - Руло/торта "5 лъжици"



едно въпросче...пише, че се слага сухо мляко или сметана...колко по точно като количество? Неможе ли да се замени с прясно мляко?  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт