Шофьорски курс за управление на кола с автоматични скорости? Мнения за У-Мария?

  • 47 251
  • 181
  •   1
Отговори
  • космополитно
  • Мнения: 941
Привет! Имам нужда от съвети през мнения и препоръки.
Рових в нета, но не открих много (да не кажа почти нищо) Cry

Ще ми бъде ценна информация за качествен курс за управление на кола с автоматични скорости!

Най-вече ми е важно мнението на ползвалите шофьорските курсове на У- Мария!


-----
Също така нямам яснота трябва ли да  се подготвят някакви документи (напр. консултации с очен; психологична експертиза и  пр.) преди преминаването на курса?

Предварително Благодаря на откликналите!  bouquet

Последна редакция: сб, 26 юни 2010, 02:05 от Venecias

# 1
  • Мнения: 73
От кога в България шофьорските курсове се карат на автоматик?  Shocked

# 2
  • София
  • Мнения: 1 185
Аз карах курса във въпросната фирма! На автомобил с ръчни скорости. От фирмата не съм очарована, от обучителните способности на госпожата, също (нямам нито едно паркиране за целия курс)! Не бих карала курсовете на автоматик, защото все някога ще се наложи да седна на кола с ръчни скорости и тогава, какво ще правя  Thinking! Успех в избирането на фирма и леко и безаварийно шофиране Simple Smile!

# 3
  • Мнения: 22 475
Според мен е безсмислено да се карат курсове на кола автоматик.
А и не съм виждала такава учебна кола до сега. Тоест вероятно си има закон с какви скорости трябва да са учебните коли.
Запиши се на курс, а след това автоматика се кара лесно. Има си специфични особености, но се свиква и научава.

# 4
  • Мнения: 289
Документи мисля се представят едва преди получаването на книжката, не при започването на курса. Поне по мое време, в далеееечната 1997 беше така  Laughing

Аз също не те съветвам да караш на автоматик.

За фирмата нямам никаква информация, но така или иначе шофьорския курс дава само едни начални умения, поне в България, а шофирането е нещо, което се учи с практика. В смисъл не смятам, че има особено голяма разлика в коя фирма точно ще се обучаваш.

Успех, и безаварийно шофиране  Peace

# 5
  • Мнения: 73
Цитат
Според мен е безсмислено да се карат курсове на кола автоматик.

Що за глупост? В нормална страна курсовете се карат на автоматик, а ръчна- по желание за екстремалисти любители (обикновено на ръчна се учат след като вече имат и книжка и стаж). Но България не е нормална страна за съжаление.

# 6
  • Мнения: 7 640
Цитат
Според мен е безсмислено да се карат курсове на кола автоматик.

Що за глупост? В нормална страна курсовете се карат на автоматик, а ръчна- по желание за екстремалисти любители (обикновено на ръчна се учат след като вече имат и книжка и стаж). Но България не е нормална страна за съжаление.

просто в БГ, а и в Европа, повечето коли са с механични скорости.
Има държави, в които се дава книжка за автоматик, която важи само за такава кола.

# 7
  • Мнения: 73
Цитат
Според мен е безсмислено да се карат курсове на кола автоматик.

Що за глупост? В нормална страна курсовете се карат на автоматик, а ръчна- по желание за екстремалисти любители (обикновено на ръчна се учат след като вече имат и книжка и стаж). Но България не е нормална страна за съжаление.

просто в БГ, а и в Европа, повечето коли са с механични скорости.
Има държави, в които се дава книжка за автоматик, която важи само за такава кола.

 Shocked Книжката важи за всякаква кола, а курсовете караш на каквато искаш.   

Какво значение има какви са повечето коли? След като има и от двата типа, човек трябва да има избор на каква да кара курса. Ако аз НИКОГА няма да седна на ръчна от какъв зор съм длъжна да карам курса на проклетите ръчни коли?

# 8
  • Мнения: 22 475
Цитат
Според мен е безсмислено да се карат курсове на кола автоматик.

Що за глупост? В нормална страна курсовете се карат на автоматик, а ръчна- по желание за екстремалисти любители (обикновено на ръчна се учат след като вече имат и книжка и стаж). Но България не е нормална страна за съжаление.

Защото в БГ 90% от колите са с механична скоростна кутия. Съответно и учебните коли са с такива.

# 9
  • Мнения: 2 590
Аз съм останала с впечатлени, че който е карал курсовете на автоматик му дават категория B1, а не B.(може и да греша, някой по-запознат да каже)
Мисля, че това е сравнително ново, да речем от последните 2 год.

Редактирам се. В грешка съм. B1 била за коли до 550 кг.

# 10
  • Мнения: 73
Цитат
Според мен е безсмислено да се карат курсове на кола автоматик.

Що за глупост? В нормална страна курсовете се карат на автоматик, а ръчна- по желание за екстремалисти любители (обикновено на ръчна се учат след като вече имат и книжка и стаж). Но България не е нормална страна за съжаление.

Защото в БГ 90% от колите са с механична скоростна кутия. Съответно и учебните коли са с такива.


И какво ме интересува че повечето карат идиотски коли ако аз НИКОГА няма да седна на такава? Това че в Бг повечето коли са 10-та употреба таратайки по никакъв начин не би трябвало да влияе на възможностите да караш курса на нормална кола. Безсмислено е да се мъчиш на ръчна жигула на курса когато ще караш автоматична хонда. Безсмислено е да се учиш да ръчкаш скоростни лостове вместо да си гледаш пътя.

# 11
  • Мнения: 22 475
Delusion, ами това не го решаваш ти, или аз. Има си закон и съответно той трябва да се спазва.
В София може и да има учебни коли с автоматична скоростна кутия, но който го интересува трябва да си провери. И пак казвам, че не съм сигурна дали закона го позволява.
А ти след това си карай ако искаш и совалка.
И не виждам какъв е проблема след като си се научил на ръчна скоростна кутия да си караш автоматика.

# 12
  • Мнения: 2 590
Delusion, отдавна няма учебни Жигулки, повечето са едни новички и лъскави Пежа, Мерцедеси (новата C класа съм виждала  Shocked) и Хонди има, ама наистина са предимно с ръчни скоростни кутии. Във Варна има обаче и автоматични учебни,  виждала съм.
Лично аз мисля, че ако се научиш на ръчна, после ще ти е по-лесно на автоматик, но пък ако се научиш на автоматик, после ще ти е трудно на ръчна и то много.
А тук в България има голяма вероятност да ти се наложи да се качиш в кола с ръчни скорости.
При вас разбирам, че това е много малко вероятно, но тук не е така.

# 13
  • Мнения: 73
Delusion, ами това не го решаваш ти, или аз. Има си закон и съответно той трябва да се спазва.
В София може и да има учебни коли с автоматична скоростна кутия, но който го интересува трябва да си провери. И пак казвам, че не съм сигурна дали закона го позволява.
А ти след това си карай ако искаш и совалка.


Ами аз нали това казвам... Закона е идиотски защото сме идиотска държава. Не знам друга страна в която курсовете се карат на ръчни скорости. Това е нонсенс.

Цитат
И не виждам какъв е проблема след като си се научил на ръчна скоростна кутия да си караш автоматика.

Аз пък не разбирам защо ще ме мъчат на ръчна ако аз НЕ ИСКАМ да уча никакви ръчни. Sick Няма такава сила която да ме накара да седна зад волана на ръчна кола.

Цитат
А тук в България има голяма вероятност да ти се наложи да се качиш в кола с ръчни скорости.


Така ли? Все си мислех че АЗ избирам каква кола да си купя и карам.

# 14
  • Мнения: 22 475
Delusion, ти си избираш каква кола да си купиш и караш, но ако ти се налага да караш служебна кола с ръчни скорости как ще я караш? Като си се учил на автоматик и хал хабер си нямаш от ръчни скорости?
Въпроса не е само в това ти какво можеш да си позволиш да си купиш.

Спора мисля е безсмислен, ако дамата си намери учебна кола с автоматични скорости, да си се учи на нея. След това да си кара собствената автоматик. Но ако работата ще и налага да кара и служебна кола ще и е бая зор с нея и ще има да гледа като индианец. Защото ръчната скоростна кутия няма нищо общо с автоматика.

# 15
  • Мнения: 2 590
Delusion, казах "наложи", а за твоята кола е ясно, че ти си я избираш каква да си я купиш. Все си мисля, че под "наложи" се подразбира, че всичко се случва и да се качиш на чужда, а не на твоята кола. Както и да е спорът е безсмислен.
Който иска да учи на автоматик, намира такава школа, учи се, ама после кара само автоматици и ако нещо се "наложи" отказва.

# 16
  • Мнения: 33
Щом жената пита за автоматик, значи си има някакви свои причини да иска да се учи да кара на такава кола. Тези У Мария не ги ли бяха давали по "Господари" едно време, по-специално мъжът на Мария? Нещо с купуване на изпита беше свързано, но не помня вече какво...

# 17
  • Мнения: 3 371
аз съм карала курсовете там точно, офисът им беше на 'цар борис' в една ъглова къща. сега не знам къде са.
да, карах на автоматик.


доволна съм. това лято сега големият ми син ще го запиша пак там д аизкара курсовете, пак на автоматик. той си може да кара и без курс, ама ми трябва книжката.

# 18
  • Мнения: 862
Има държави, в които се дава книжка за автоматик, която важи само за такава кола.
Кипър е пример за това  Peace
Или поне беше преди 2-3 години. Ако караш курсове на автомобил с автоматични скорости, ти дават книжка за управление само на такава кола.

# 19
  • Мнения: 22 475
Палмира, ей на това винаги съм се чудела - "той си може да кара и без курс, ама ми трябва книжката".
Е как така може и без курс? Къде се е учил? По улиците на София без книжка?
Хората не са ги измислили тези курсове, само за да се вземе документ...

nefeli, за това съм напълно съгласна, че трябва да е така. Така или иначе човек научил се на автоматични едва ли би могъл да подкара кола с ръчни скорости.
Ще трябва да се учи наново просто.

# 20
  • Мнения: 862
Имам приятелка, която живее в Кипър все още. Тя не може да кара кола с ръчни скорости. Първо, защото няма книжка за такава и второ, защото самата тя мисли, че не може да се справи.
Delusion, в коя държава курс изкаран на автомобил с автоматични скорости, важи и за ръчни? Не се заяждам, просто ми стана любопитно  Peace

Ето какво намерих в един сайт за автошколи:
Въпрос на кандидат за книжка 'Имам американска шофьорска книжка и мога да карам кола само с автоматични скорости. Мога ли да се явя на изпит за българска шофьорска книжка с моята кола или с ваша кола с автоматични скорости?'
Отговор на автошколата- За да се явите на изпит на кола с автоматични скорости трябва да намерите инструктор, който е оборудвал и лицензирал учебен автомобил с автоматични скорости.Тази книжка важи само за управление на такива автомобили,а в България те са малко и съответно интересът е слаб.Това прави курса нерентабилен и досега не съм чул инструктор да работи с такъв автомобил.Може да си изкарате книжка за "В" категория която важи за всички леки автомобили,но ще трябва да изкарате нов курс на автомобил с механични скорости и да се явите на цялостен изпит.

# 21
  • Мнения: 289
Delusion, казах "наложи", а за твоята кола е ясно, че ти си я избираш каква да си я купиш. Все си мисля, че под "наложи" се подразбира, че всичко се случва и да се качиш на чужда, а не на твоята кола. Както и да е спорът е безсмислен.
Който иска да учи на автоматик, намира такава школа, учи се, ама после кара само автоматици и ако нещо се "наложи" отказва.

 Peace

Но пък, защо да не обсъдим и фундаментални въпроси, като напр., защо от листовките да не отпаднат въпросите кога тъпия трамвай е с предимство, след като трамваи има само в София  Flutter или, пречат ми ръчките за мигачите - да премахнем и тях, сакън да не ни отклонят вниманието от пътя..
Аз пък мое да искам да си карам само на село до нивата - за какво ми е да решавам листовки  Joy

# 22
  • Мнения: 862
Никъде обаче не пише, че ако имаш книжка категория "В" (ръчни скорости) не може да управляваш автоматик  newsm78
Между другото на мен ми е еднакво лесно да карам и двата вида, като за градско определено автоматика е по-добър  Peace

Сетих се за една история  Mr. Green
Имаме семеен приятел, който от години живее в Щатите. Последният път, когато си беше в България ни разказа как някакви се опитали да откраднат кола, която била с ръчни скорости. Успяли да я подкарат на първа и карали известно време, докато колата се скапала и я зарязали  Mr. Green

Последна редакция: сб, 26 юни 2010, 11:24 от nefeli

# 23
  • Мнения: 7 640
Палмира, ей на това винаги съм се чудела - "той си може да кара и без курс, ама ми трябва книжката".
Е как така може и без курс? Къде се е учил? По улиците на София без книжка?
Хората не са ги измислили тези курсове, само за да се вземе документ...

............

в Щатите си отиваш на изпит научен и с твоя кола, не скачай толкова. Sunglasses

София не е България, има къде да се научиш при желание.

# 24
  • Мнения: 3 371
Палмира, ей на това винаги съм се чудела - "той си може да кара и без курс, ама ми трябва книжката".
Е как така може и без курс? Къде се е учил? По улиците на София без книжка?
Хората не са ги измислили тези курсове, само за да се вземе документ...

nefeli, за това съм напълно съгласна, че трябва да е така. Така или иначе човек научил се на автоматични едва ли би могъл да подкара кола с ръчни скорости.
Ще трябва да се учи наново просто.
не се притеснявай, няма да утрепе никой. аз съм в холандия и живея на село. тук има места по които жив човек не минава, зълва ми живее на място отдалечено и забравено от бога, можеш да си караш до припадък. не съм чак толкова малоумна да го пусна по улиците на софия, първо ме е страх за него, после за останалите. когато изкара курса и видя, че се оправя, няма проблем.

пс. аз имам книжка, но и посмъртно не бих седнала зад волана.

# 25
  • Мнения: 73
Цитат
Delusion, в коя държава курс изкаран на автомобил с автоматични скорости, важи и за ръчни? Не се заяждам, просто ми стана любопитно  

 Laughing Има ли някоя в която не важи? Не съм чувала до сега да се издават различни книжки за различни скоростни кутии.
 Моята книжка е изкарана на автоматична и прекрасно важи в България за всякакви.

Цитат
Delusion, казах "наложи", а за твоята кола е ясно, че ти си я избираш каква да си я купиш

 Shocked Какво значи "наложи"? На човек без книжка може ли да му се наложи да седне зад волана? Ще ти се наложи само ако ТИ позволиш и искаш. Ако не искаш никой не може да те накара да седнеш на чужда кола която не те устройва. Аз не сядам на ръчна кола както и ще да се налага.

# 26
  • Мнения: 22 475
Delusion, не е така.
Я си представи, че кандидатстваш за работа, изисква се шофьорска книжка, ти представяш документ, че имаш такава.
Дават ти служебен автомобил, с който трябва да се движиш и който е с ръчна скоростна кутия.
Е, ти ако можеш да караш само автоматик, как ще подкараш тази с ръчните скорости? А от това ти зависи работата и ти трябва да си я вършиш.
Тогава...просто отиваш, плащаш си в една автошкола, за да те научат хората да караш и кола с ръчни скорости.
Това как е в САЩ или други държави няма особено значение, ако ти ще шофираш в БГ и няма да използваш само личният си автомобил.

# 27
  • Мнения: 73
Delusion, не е така.
Я си представи, че кандидатстваш за работа, изисква се шофьорска книжка, ти представяш документ, че имаш такава.
Дават ти служебен автомобил, с който трябва да се движиш и който е с ръчна скоростна кутия.
Е, ти ако можеш да караш само автоматик, как ще подкараш тази с ръчните скорости? А от това ти зависи работата и ти трябва да си я вършиш.
Тогава...просто отиваш, плащаш си в една автошкола, за да те научат хората да караш и кола с ръчни скорости.
Това как е в САЩ или други държави няма особено значение, ако ти ще шофираш в БГ и няма да използваш само личният си автомобил.


Не знам да съществуват школи които да научат човек да кара. Учи се всеки сам и от опит. А специално с ръчна трябват години опит за да научиш. Аз съм карала в Бг 3 пъти курса на ръчна и повече никога няма да седна на такава. Трябва да си ненормален да караш курс и държиш изпит на ръчна ако може да караш автоматик. Това е убийство. Убедена съм че бием рекордите по птп-та заради разпространеността на ръчни коли.

И ако става дума за работа свързана със шофиране нямаш сливи в устата да кажеш че не караш ръчно изкопаемо.

# 28
  • Мнения: 289

Това е убийство. Убедена съм че бием рекордите по птп-та заради разпространеността на ръчни коли.


Ти сериозно ли  Shocked

# 29
  • Мнения: 862
Цитат
Delusion, в коя държава курс изкаран на автомобил с автоматични скорости, важи и за ръчни? Не се заяждам, просто ми стана любопитно  

 Laughing Има ли някоя в която не важи? Не съм чувала до сега да се издават различни книжки за различни скоростни кутии.

Има разбира се. Америка е едната, Кипър е другата. За тези две съм сигурна на 100%. В едната страна съм живяла доста време, а в другата живеят много мои приятели.

# 30
  • Мнения: 3 371

Това е убийство. Убедена съм че бием рекордите по птп-та заради разпространеността на ръчни коли.


Ти сериозно ли  Shocked
не знам дали е така, но моят мъж има 40 г зад волана. преди близо половин година си купи нова кола, пак тойота, но автоматик/досега все с ръчни скорости беше/. каза, че няма по-хубаво нещо от автоматика. аз си признавам честно, че не мога да направя в мозъка си взаимовръзката между ръцете и краката за ръчните скорости  Embarassed. възхищавам се на приятелките си с каква лекота карат.

# 31
  • Мнения: 22 475
Delusion, това са пълни глупости за ПТПта. Ти ако не можеш да шофираш, няма да можеш и с ръчна и с автоматична скоростна кутия. Не е въпроса в това, а в уменията на шофьор.

Палмира, карам и ръчка и автоматик. Еднакво добре се справям и с двете, за мен няма особена разлика. Предпочитам автоматика за града, но извънградско не ми харесва толкова. Ръчката дава съвсем друго усещане и не бих я сменила за кола изцяло с автоматична скоростна кутия.
Ако скоро си купувам нова, то задължително ще е и с възможност за обръщане в ръчен режим.

# 32
  • Мнения: 3 371
уф, мразя, мразя, мразя да се оправдавам.
добре бе, хора, карайте ако искате по две коли наведнъж и с всички видове скоростни кутии.
браво! аз не мога. едва се справям с атоматика. карам с ужас. имам проблем. психологически.
не убеждавам обаче никого да си купи или учи каквато и да е кола. всеки намира решение за себе си.



# 33
  • Мнения: 22 475
Палмира, е то не са нужни оправдания...) няма за какво просто. )
Ама наистина ми е интересно, как ти е трудно с автоматика? То освен газ и спирачка друго няма какво да му се натиска. )
Просто трябва да си преодолееш психологическите задръжки и всичко ще е ок.

# 34
  • Мнения: 289

 аз си признавам честно, че не мога да направя в мозъка си взаимовръзката между ръцете и краката за ръчните скорости  Embarassed.

И аз се чувствах така, първите няколко пъти, когато започнах курса  Laughing Нормално е, все пак това са нови рефлекси, които следва да се усвоят. Инструкторът ми имаше любим номер "Преди завоя искам да превключиш" - е хубаво, ама откъде толкова ръце и крака  Joy как едновременно и да завия, и да превключа. С времето това се "автоматизира", и изобщо не се замисляш кое как правиш, че можеш и да си говориш с някой спътник на всичкото отгоре, докато правиш "всичкото онова"  Laughing

Майтапа настрана, но мисля че по-скоро тук е проблемът:

карам с ужас. имам проблем. психологически.


Не в скоростите.
За себе си зная, че ако шофирането ми причиняваше такъв стрес, бих предпочела да си хвана рейса.

# 35
  • Мнения: 3 371
не ми се дискутират психологическите ми проблеми.
не съм още толкова зле обаче, че да не мога да направя реална оценка на положението. не шофирам и рискове не поемам.
ползвам таксита, и/или някоя прителка ме кара /благодаря ти, аничка  Heart Eyes/.

сега разчитам на сина ми да вземе книжка и да ме кара. той е безкрайно уравновесено и много спокойно дете. няма проблеми с шофирането.

пс. скутер обаче карам без проблем.

Последна редакция: сб, 26 юни 2010, 12:37 от Палмира

# 36
  • Мнения: 1 335
Не прочетох всичко написано..
Много е препоръчително курса да се кара на кола с механични скорости. То цялата работа свързана с шофирането не е тръгни -спри, трябва и да се усеща автомобила, а това няма как да стане ако човек се учи на кола автоматик.
И двата крака трябва да свикнат кой какво прави, пък като има опит вече, може и автоматик да се кара.

# 37
  • Мнения: 4 785
Ама вие сериозно ли сте седнали да спорите с Ксения  Laughing Mr. Green Моля ви - спестете си времето  Crazy ако имате радио пуснете си го, пък продължете спора, със сигурност ще е по-ползотворен и в крайна сметка може и да го надвиете  Wink

Когато за първи път подкарах автоматик ми разясниха за 5 минути кое и как и отидох с него от София до Пловдив сама (вече имах книжка), когато за първи път се качих на скоростна изобщо не можех да подкарам колата без да подскача, да гасне, да се тресе.... с инструктор ми отне известно време, далеч над 5 минути... И дори с изкарана книжка в началото изпитвах известни затруднения - например да ми угасне колата, да не успея да тръгна по наклон без да върна повечко. Толкова от мен по спора кое как се усвоява и ако си карал книжка на автоматик какви ще ги свършиш на ръчна, и обратно  Peace

 А мисля, че курсове се карат само и единствено на ръчна скоростна кутия в България, а някои школи имат автоматик, за да караш часове и на него ако искаш, но на изпит се явяваш на ръчка - и съм почти убедена в това, не ми се звъни на да питам, не съм на 100% убедена, но клоня натам  Mr. Green

# 38
  • космополитно
  • Мнения: 941
Благодаря на всички за отделеното време за мнение! Но темата не е за или против автоматичните (ръчните) скорости!

 Връщам фокуса, за да са ми от полза последващите мнения.


Ще ми бъде ценна информация за качествен курс за управление на кола с автоматични скорости!

Най-вече ми е важно мнението на ползвалите шофьорските курсове на У- Мария!

-----
Също така нямам яснота трябва ли да  се подготвят някакви документи (напр. консултации с очен; психологична експертиза и  пр.) преди преминаването на курса?
 

Да, вече има школи, притежаващи автоматични коли и обучаващи на тях. (Допускам, че ще стават все повече)!?....
 Затова за мен беше ценно да избера качествено обучение, а за или против дадена школа може да вземе обективно отношение според мен най-вече човек минал през съответното обучение!

Иначе разковничето на “спора”; избора е тук:

Щом жената пита за автоматик, значи си има някакви свои причини да иска да се учи да кара на такава кола....

...като напр. подарена от обожател кола! Rolling Eyes

# 39
  • Мнения: 862
Ама вие сериозно ли сте седнали да спорите с Ксения  Laughing Mr. Green Моля ви - спестете си времето  Crazy ако имате радио пуснете си го, пък продължете спора, със сигурност ще е по-ползотворен и в крайна сметка може и да го надвиете  Wink
Delusion наистина ли е Xenia? Thinking Xenia май се изявяваше в темите за тълкуване на сънищата и подобни паранормални явления  Mr. Green

Сори за офа  Peace

# 40
  • Мнения: 4 785
Ама вие сериозно ли сте седнали да спорите с Ксения  Laughing Mr. Green Моля ви - спестете си времето  Crazy ако имате радио пуснете си го, пък продължете спора, със сигурност ще е по-ползотворен и в крайна сметка може и да го надвиете  Wink
Delusion наистина ли е Xenia? Thinking Xenia май се изявяваше в темите за тълкуване на сънищата и подобни паранормални явления  Mr. Green

Сори за офа  Peace

Че Delusion ги тълкува повече от чудесно, а любима тема на Ксения е да обяснява на всички само и единствено плюсовете на автоматиците, ама много разпалено  Mr. Green Иначе аз нищо не твърдя, коя е Ксения - сама да си се припознае, че е в темата в темата е  Whistling Laughing

Аз пак питам - сигурни ли сте, че може да се явите на изпит с кола автоматик? Че може да карате такава кола на курс е ясно, въпросът е за взимане на книжка...  Rolling Eyes

# 41
  • Мнения: 22 475
Връщайки се на темата, ето ти автошкола, която предлага обучение на кола с автоматична скоростна кутия. Забележи, че изкаралите курса на нея, получават свидетелство за правоуправление само на кола с автоматична скоростна кутия.

http://www.glushkov.com/page/2.html

# 42
  • Мнения: 388
Просто не мога да повярвам, че чета това! А съм седнала да споря с мъже, че всъщност ние жените сме по-добри шофьори... Ще мълча като гьон занапред!
Все съм си милсела, че да управляваш автомобил не е само газ-спирачки. Постоянно се налага преценяване на пътната обстановка, някои са се качили на бмв-тата и карат като диви, за мотористите трябва ли да споменавам как изведнъж изникват отнякъде, за каката, която не може да разчете знаците и се опитва да направи невъзможна маневра, бусаджиите, които изпреварват откъде си щат... Е, сори ама ако не можете да си оправите връзката между мозък, ръце и крака, що ви е да се качвате на кола изобщо? Научете се на ръчни скорости, това е само един плюс за вас! После карайте каквото си щете. Ебаси шофера да не може да кара на ръчни. Архаично било! Ще повърна!

# 43
  • Мнения: 74
Връщайки се на темата, ето ти автошкола, която предлага обучение на кола с автоматична скоростна кутия. Забележи, че изкаралите курса на нея, получават свидетелство за правоуправление само на кола с автоматична скоростна кутия.

http://www.glushkov.com/page/2.html


Потвърждавам! Знам го от човека, който ми водеше опреснителните - изрично в книжката се вписва, че можеш да управляваш само и единствено автомобил с автоматични скорости! А за страха - лятото е най-доброто време да се преодоляват всякакви такива страхове - хората отиват в почивка или по родните си места и някои населени места опустяват....  Mr. Green

п.с. Според мен след първата година каране активно, смяната на скоростите се превръща в нещо, над което не се замисляш, а просто правиш... както всяко ежедневно задължение.

# 44
  • Мнения: 1 335
Благодаря на всички за отделеното време за мнение! Но темата не е за или против автоматичните (ръчните) скорости!

 Връщам фокуса, за да са ми от полза последващите мнения.


Ще ми бъде ценна информация за качествен курс за управление на кола с автоматични скорости!

Най-вече ми е важно мнението на ползвалите шофьорските курсове на У- Мария!

-----
Също така нямам яснота трябва ли да  се подготвят някакви документи (напр. консултации с очен; психологична експертиза и  пр.) преди преминаването на курса?
 

Да, вече има школи, притежаващи автоматични коли и обучаващи на тях. (Допускам, че ще стават все повече)!?....
 Затова за мен беше ценно да избера качествено обучение, а за или против дадена школа може да вземе обективно отношение според мен най-вече човек минал през съответното обучение!

Иначе разковничето на “спора”; избора е тук:

Щом жената пита за автоматик, значи си има някакви свои причини да иска да се учи да кара на такава кола....

...като напр. подарена от обожател кола! Rolling Eyes


Напротив, в голяма грешка си. Темата  индиректно също се отнася °за ° или ° против°. Защото се явяваш водач на превозно средство, а не  притежател на автомобил с автоматични скорости. И първата опция е от значение, а не втората.
Първо се научи да караш на нормална кола, пък после си се вози на автоматика.

Каквито и причини да има жената, не случайно е измислено да се кара на кола с механични скорости, ако нямаше значение, щеше да има само автоматици.

# 45
  • Мнения: 13
Точно тази автошкола- У Мария, я бяха давали по Господари на ефира за взимане на подкупи. Като се замисля, може би всички инструктори са такива, но тези да не са имали късмет и да ги уличат. Като цяло нямам никакви лични впечатления за тази автошкола и за това не мога да кажа нищо по въпроса. Що са касае обаче за курса на кола автоматик, абсолютно споделям мнението на другите. Един такъв курс не те прави шофьор, а ти дава бегла представа как да управляваш електрокар и как да въртиш геврека -  за мен безсмислена инвестиция като се има в предвид колко струва.

# 46
  • Мнения: 73
Просто не мога да повярвам, че чета това! А съм седнала да споря с мъже, че всъщност ние жените сме по-добри шофьори... Ще мълча като гьон занапред!
Все съм си милсела, че да управляваш автомобил не е само газ-спирачки. Постоянно се налага преценяване на пътната обстановка, някои са се качили на бмв-тата и карат като диви, за мотористите трябва ли да споменавам как изведнъж изникват отнякъде, за каката, която не може да разчете знаците и се опитва да направи невъзможна маневра, бусаджиите, които изпреварват откъде си щат... Е, сори ама ако не можете да си оправите връзката между мозък, ръце и крака, що ви е да се качвате на кола изобщо? Научете се на ръчни скорости, това е само един плюс за вас! После карайте каквото си щете. Ебаси шофера да не може да кара на ръчни. Архаично било! Ще повърна!

Недей повръща моля! Разбира се че е архаично. Шофиране на ръчна не прави шофьора. Тук никой не шофира ръчни и повечето хора не умеят, въпреки това си шофират прекрасно и с много по-малко птп-та. Жените между другото получават по-ниска застраховка заради пола си който ДОКАЗАНО шофира по-безопасно. Wink

Цитат
Delusion, това са пълни глупости за ПТПта. Ти ако не можеш да шофираш, няма да можеш и с ръчна и с автоматична скоростна кутия. Не е въпроса в това, а в уменията на шофьор.


Глупости говириш ти. Цяла Америка кара автоматици и не умее да кара ръчни. Няма никаква нужда да го умее. Затова децата в Америка сядат на волана на 15 години и не стават до 100. Бъди сигурна, дневно един американец навърта много по-голям километраж от българина защото нито на работа, нито в магазина може да мръдне без кола. Ръчния автомобил е изключителна пречка за доброто шофиране. Вместо да гледаш пътната обстановка ти мислиш за скорости. Ръчният автомобил в градска среда е тромав и по-слабо маневрен.
Като не те притеснява и харесваш, евала, карай си ръчни! Само че не разбирам от какъв зор ще карат хората насила да шофират подобни монстри на курс и изпит. Това е дискриминация.

Последна редакция: сб, 26 юни 2010, 21:53 от Delusion

# 47
  • Мнения: 73
Връщайки се на темата, ето ти автошкола, която предлага обучение на кола с автоматична скоростна кутия. Забележи, че изкаралите курса на нея, получават свидетелство за правоуправление само на кола с автоматична скоростна кутия.

http://www.glushkov.com/page/2.html


Потвърждавам! Знам го от човека, който ми водеше опреснителните - изрично в книжката се вписва, че можеш да управляваш само и единствено автомобил с автоматични скорости! А за страха - лятото е най-доброто време да се преодоляват всякакви такива страхове - хората отиват в почивка или по родните си места и някои населени места опустяват....  Mr. Green

п.с. Според мен след първата година каране активно, смяната на скоростите се превръща в нещо, над което не се замисляш, а просто правиш... както всяко ежедневно задължение.

 #Crazy Shocked ooooh! Тази глупост трябва да се повдигне в медиите. Никъде в света няма различни шофьорски книжки за различни скоростни кутии. Sick #Crazy Дори да си изкарала курс на ръчни (аз съм го карала 3 пъти), това не е гаранция че ще шофираш в живота ръчна и че ще го умееш.

# 48
  • Мнения: 22 475
Delusion, ти като не си карала кола с ръчни скорости как точно прецени, че е по-тромава в градски условия?
Няма никаква разлика между ръчната и автоматичната скоростна кутия в града, карам и двете всеки ден, така че добре мога да си направя сравненията.
От къде прецени и че е пречка за доброто шофиране? Рутината се добива само след няколко месеца шофиране и скоростите са последното, което мислиш. Ти просто не мислиш за тях, а действията ти се автоматизират и съвсем спокойно си следиш пътната обстановка.
Ако нямаш опит с кола с ръчни скорости просто не говори наизуст и не заблуждавай хората.

# 49
  • Мнения: 73
Delusion, ти като не си карала кола с ръчни скорости как точно прецени, че е по-тромава в градски условия?
Няма никаква разлика между ръчната и автоматичната скоростна кутия в града, карам и двете всеки ден, така че добре мога да си направя сравненията.
От къде прецени и че е пречка за доброто шофиране? Рутината се добива само след няколко месеца шофиране и скоростите са последното, което мислиш. Ти просто не мислиш за тях, а действията ти се автоматизират и съвсем спокойно си следиш пътната обстановка.
Ако нямаш опит с кола с ръчни скорости просто не говори наизуст и не заблуждавай хората.

Разбира се че съм карала. Както някой каза, в БГ 90% от колите са ръчни. Дори не съм и помисляла за автоматик. Докато не видиш че можело много по-лесно, се мъчиш като грешен дявол. Колко нерви и пари съм пръснала по шоф. курсове не ми се мисли. Имам подозрението че курсовете нарочно се организират изключително на ръчни коли, с цел да късат повече и събират повече пари.

А за да прецениш че са по-тромави не е нужно да караш ръчна. Достатъчно е само ЕДНА ръчна кола да се появи в колоната и глей кво става на някое нанагорнище. Laughing Дръж дистанция ако си отзад иначе си ударен почти сигурно.

Цитат
От къде прецени и че е пречка за доброто шофиране? Рутината се добива само след няколко месеца шофиране

Ти сама си отговори защо питаш интересно.  Тези "няколко месеца" ти си заплаха за всеки по пътя. А за различните хора месеците могат да продължат години. А може и никога да не стане рутина.

# 50
  • Мнения: 1 425
Не бих се учил да катрам кола на курсове с женско име Grinning

# 51
  • Мнения: 4 785
Хаххахах смешна работа... искам някой да се научи да кара на автоматик и после безпроблемно и безопасно да подкара ръчна сам - ти мислиш ли, че е възможно... нямам думи за какво иде реч в главите на някои  Stop

Но да - човек карал на ръчна, безпроблемно и безопасно подкарва автоматик!

Пък после на кой както му е удобно, затова не намирам за странно да пише, че книжката е само за автоматик, защото определено този човек няма да може да кара ръчна!  Stop

а като ти е трудно да си координираш ръцете и краката и го обявяваш за ..." вместо да мисля за пътя, мисля за скоростите"... е зарежи, тоя дето вкарва такава мисъл за скорости е далеч от понятието шофьор и обикновено точно с тия доводи се обяснява за автоматика.... който има съвсем други предимства, но не и това, че не е нужно да МИСЛЯ и размишлявам върху действията на краката си  ooooh!

Карам и автоматик, и ръчна, като ръчната я карам повече - имам база за сравнение ежедневно и определено твърдя, че ако си учен на автоматик, то ти не може да караш ръчна и това определено трябва да е забранено! (както и е!) Затова си се научаваш на ръчна, па после седни на автоматик, но да знаеш, че си шофьор и на документ, и на практика, а не пътник на шофьорското място...

....Достатъчно е само ЕДНА ръчна кола да се появи в колоната и глей кво става на някое нанагорнище. Laughing Дръж дистанция ако си отзад иначе си ударен почти сигурно.

Което за стотен път доказва само и единствено, че ти не може да караш и затова така ревностно си за автоматика  Laughing Mr. Green Това, че не може да задържиш колата е още едно доказателство, че от автоматик на ръчна не става, но обратното - да!

# 52
  • Мнения: 73
Цитат
искам някой да се научи да кара на автоматик и после безпроблемно и безопасно да подкара ръчна сам - ти мислиш ли, че е възможно... затова не намирам за странно да пише, че книжката е само за автоматик, защото определено този човек няма да може да кара ръчна! 

Да, трейси, но и този който е минал курса на ръчна и той не може. Защото както казахме, курса не те учи да си шофьор- той ти дава сама базови знания. Шофьор те прави опита.  Около мен почти всички шофьори на ръчни са започвали да шофират месеци и години след получаването на книжка, та и каквато база им е била дадена, и това са забравили. Получава се че всеки сам си се учи.

Сега кажи, освен факта че ще ти съкратят здравето на курса с ръчна и ще пръснеш луди пари, и най-вероятно това ще е един кошмарен спомен в живота ти, каква е друга разликата на каква кола си го карал този курс след като така или иначе пак сам си се учиш да караш ???

Цитат
Което за стотен път доказва само и единствено, че ти не може да караш и затова така ревностно си за автоматика    Това, че не може да задържиш колата е още едно доказателство, че от автоматик на ръчна не става, но обратното - да!

Няма такъв който да умее да задържа моля. Винаги има откат назад както и ще да задържаш. При някои с по-бързи рефлекси по-малко но винаги го има. А аз в случая нямам нищо общо. Мен само с дуло на пистолет можеш да ме накараш да седна на ръчна.

# 53
  • Мнения: 22 475
Delusion, това че в Америка не могат да карат ръчки си е техен проблем. )
И как преценяваш че в колоната е влязла кола с ръчна скоростна кутия? Сигурно хвърляш боб в твоята...)
Това са пълни глупости които ги пишеш, не заблуждавай повече хората с твоите безумни разсъждения по въпроса.
Че ти не можеш да караш кола си е лично твой проблем.
И за твое сведение не са ми съкратили живота на курса изобщо, взела съм си изпита от първият път и си карам преспокойно колата с ръчни скорости.

И не, няма никакъв откат назад при потегляне с ръчна скоростна кутия на баир. ) Има откат само при некадърните шофьори, които не могат да си управляват колата. )
Пак ти казвам, карай си автоматика и не обяснявай на хората кое, как е при ръчните скорости, защото хал хабер си нямаш.

# 54
  • Мнения: 4 785
Хаххаха връща се по-малко от педя  Wink ако го можеш.... ако не можеш се качваш на автоматик, той може вместо теб  Wink Ти на една педя ли се лепиш на колите отзад  Shocked И ако аз лично успеш да тръгна от голям наклон с ръчна без да мръдна, както ти с автоматик какво ми даваш? Веднага се хващам на бас, ти си избери наклона...

Сама съм се учила до толкова, до колкото да си усъвършенствам рефлексите, да осмислям ситуациите, да ги предвиждам, ако щеш, така че да почна да карам без напрежение и да не мисля какво правят краката ми точно  Laughing. Но докато се науча да отпускам съединител, кога да вкарам скорост и т.н. ми отне време, което беше с инструктора. Това че има некадърници е друга бира, когато е инструктор на място, те научава да боравиш с колата. После е надграждане, но ти без тая основа нищо не може да градиш, даже и въздушни кули  Rolling Eyes Пак казвам, първото ми съприкосновение с автоматик беше 5 минути обяснение... ако човек, който е карал само автоматик, успее за 5 минути да подкара ръчна, ще си ударя "капата у зЕми" както казваше дядо  Peace

Не знам за какво забравяне ми говориш...за първи път чувам след курс да седнеш зад волана все едно не си бил - неуверен, да... почти неможещ..да, ама напълно неук - странна работа!

# 55
  • Мнения: 73
Цитат
Delusion, това че в Америка не могат да карат ръчки си е техен проблем. )

Абсолютно никакъв проблем не им е. Всички американци са шофьори без изключение стига да не са сакати.

Цитат
И как преценяваш че в колоната е влязла кола с ръчна скоростна кутия? Сигурно хвърляш боб в твоята...)

Ръчната кола се вижда с невъоръжено око по това как дърпа и никакъв боб не ти трябва.

Цитат
И за твое сведение не са ми съкратили живота на курса изобщо, взела съм си изпита от първият път и си карам преспокойно колата с ръчни скорости.

Това че Ти си го взела от раз не значи че с всички е така. Едни го взимат без проблем на село, а в София едно 2/3 от явилите се на курмуване биват скъсани. За сведените тук скъсаните на курмуване в най-натоварения мегаполис пред който София е село, са единични бройки и изключения. И при това всички получили книжка умеят добре да шофират за разлика от тези с ръчни.

И да разбира се има откат. Едно е да потеглиш веднъж, друго е да караш по нанагорно в трафик където на всеки 2 метра спираш.

# 56
  • Мнения: 2 590


И да разбира се има откат. Едно е да потеглиш веднъж, друго е да караш по нанагорно в трафик където на всеки 2 метра спираш.
А ти по принцип не смяташ ли за нужно да се спазва дистанция? Защото то това си е задължително така или иначе.

# 57
  • Мнения: 22 475
Delusion, ама как не ти омръзна да ги пишеш тези глупости?. )
Сама си противоречиш постоянно...) Първо обясняваш как в САЩ всички карат автоматици, а после обясняваш, че били супер шофьори и карат и ръчки. )

И я ми обясни как "дърпа" кола с ръчни скорости?. )))) Че нещо ми е мътна идеята ти. )

Ако си добър шофьор няма да имаш никакъв "откат".

# 58
  • Мнения: 73


И да разбира се има откат. Едно е да потеглиш веднъж, друго е да караш по нанагорно в трафик където на всеки 2 метра спираш.
А ти по принцип не смяташ ли за нужно да се спазва дистанция? Защото то това си е задължително така или иначе.

В града с трафик при най-малкото оставено разстояние задължително ще се шмугне някой между теб и предната кола. А ръчните с откат биват освирвани защото никой не държи дистанция заради архаични ръчни коли.
Цитат
Първо обясняваш как в САЩ всички карат автоматици, а после обясняваш, че били супер шофьори и карат и ръчки. )


Къде написах че карат ръчки? Промит ти е мозъка нещо. За да си добър шофьор не е нужно да караш ръчка.

# 59
  • Мнения: 4 785
Лепите се на по педя един зад друг  Laughing Mr. Green Молим ти се...достатъчно се посмяхме на глупостите ти...  baby_neutral

# 60
  • Мнения: 73
Лепите се на по педя един зад друг  Laughing Mr. Green Молим ти се...достатъчно се посмяхме на глупостите ти...  baby_neutral

Искаш да ти снимам утре колона в трафика ли да се убедиш?

# 61
  • Мнения: 4 785
Лепите се на по педя един зад друг  Laughing Mr. Green Молим ти се...достатъчно се посмяхме на глупостите ти...  baby_neutral

Искаш да ти снимам утре колона в трафика ли да се убедиш?

Много, защото не го вярвам  Peace

# 62
  • Мнения: 73
При първа възможност трейси. Wink Няма място в трафика и за сантиметри откат.

Въобще, ръчките не са за градско шофиране.

# 63
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 114
Само да вметна, в Англия ако си взел изпита на кола автоматик в шофьорската книжка ти пише, че можеш да управляваш само кола автроматик. Има не два,а даже три вида книжки, третата е провижънъл, т.е с придружител.

# 64
  • Мнения: 73
Само да вметна, в Англия ако си взел изпита на кола автоматик в шофьорската книжка ти пише, че можеш да управляваш само кола автроматик. Има не два,а даже три вида книжки, третата е провижънъл, т.е с придружител.


А случайно да имате различни книжки за коли с ляв и десен волан?  Joy

И при нас има книжки с придружител. Те са за тези които са взели само теория без кормуване. Wink Има и специална за непълнолетни с доста по-строги наказания за нарушения.

А любопитното е знаеш ли какво? Българската книжка тук е действителна само няколко месеца, а моята книжка в Бг важи перманентно.  Mr. Green Без ограничения за автоматик.

# 65
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 114
При нас няма коли с ляв волан, не се продават, няма и внос, всичко е десен. Laughing Виж в България се наводни от стари английки коли с десен волан.Щяха да ги забраняват, но така и не разбрах какво стана.
То и аз съм на кола автоматик, но пък книжката ми е за ръчна щото си смених българската книжка с английска. Ако ме качат на ръчна сигурно няма да мога да я подкарам, но книжката си я имам.

# 66
  • Мнения: 73
Цитат
книжката ми е за ръчна щото си смених българската книжка с английска

При нас е невъзможно да я смениш. Държиш всичко наново. Ползваш само някои облегчения в сроковете.

Не стига че в Бг мъчат хората на ръчни коли, курсовете струват майка си и баща си, ами и книжките им не струват. Mr. Green Ако знаех никога не бих се мъчила. Изкарването на книжка тук е детска игра.

# 67
  • Мнения: 12 674
Така де, децата вече не могат да сметнат 2 и 2, защото има калкулатори. Защо да се мъчиш, потиш, напрягаш да местиш някаква си ръчка. За мен ръчната има много предимства. Някак си имам чувството, че аз управлявам колата, а не тя мен.

Авторката сигурно си има причини, но спроред мен е глупаво. Едно умение никога не е излишно.

# 68
  • Мнения: 862
Тази глупост трябва да се повдигне в медиите. Никъде в света няма различни шофьорски книжки за различни скоростни кутии.
Ти верно си като развален грамофон  ooooh!
Поне на две места в темата написах къде в света има различни шофьорски книжки за различните скоростни кутии.  Многото ПТП-та в България идват от такива като теб, дето си мислят, че могат да карат всичко на 4 гуми.

# 69
  • на правилното място, в точното време
  • Мнения: 2 731
  Delusion, всичко в омразната ти България е смотано, с промит мозък,скапано, архаично и т.н. В щатите всичко е на ниво. Чудя се, що продължаваш да пишеш в бг форуми  newsm78 Показваш превъзходство ли, що ли? Огледай се ,бе , жена, не ти ли се струва, че си жалка и смешна. Разбрахме, че ти харесва там, ама ще те замолвам, не ни го навирай постоянно в очите. Ако за тебе е проблем да си в Бг, стой си в щатите  и спри да пишеш, и да се възмущаваш в бг форуми.
По темата за шофирането на автоматик - нормално е в книжката ти да е отразено дали си карал курса на автоматик или ръчна. Такива "велики" шофьори като Delusion, дето на ръчка не могат да си подкарат колата, трява да са в отделно платно  Mr. Green само за автоматични коли.

# 70
  • Мнения: 73
Тази глупост трябва да се повдигне в медиите. Никъде в света няма различни шофьорски книжки за различни скоростни кутии.
Ти верно си като развален грамофон  ooooh!
Поне на две места в темата написах къде в света има различни шофьорски книжки за различните скоростни кутии.  Многото ПТП-та в България идват от такива като теб, дето си мислят, че могат да карат всичко на 4 гуми.


Имало и още ненормални като Бг-то. Това променя ли положението и абсурда на ситуацията?

ПТП-тата в Бг идват от ръчките в огромна степен. Но това вече е друг въпрос.
Аз не мисля че мога да карам всичко на 4 гуми. Поне на няколко места споменах че само под смъртна заплаха сядам на ръчка. Затова пък всеки новоизлюпен шофьор в Бг е потенциален убиец.

Умението може да не е излишно, но не е задължително. А значи всеки сам трябва да си прецени на ръчна или автоматична да кара курса и изпита. Wink

Фейщица, в голяма грешка си. Бг съвсем не ми е омразна, но това не променя факта на идиотските абсурди на татковината ни.

# 71
  • Мнения: 22 475
Delusion, щом е детска игра изкарването на книжка в САЩ, вероятно само те качват на колата и те пробват дали можеш да държиш 5метра прав пътя...)  Joy
Я ми извади статистика за тези ПТПта, за които си убедена че идват от ръчните скоростни кутии в Б-я? Това вече за не знам кой път го казваш, та поне си подкрепи думите с доказателства.
При вас като са толкова велики шофьори и са с автоматици що стават катастрофи?

Ние говорим за България и за това какво е позволено и какво не тук. Така че колко е велика държавата Америка и колко лесно е всичко там - ок, чудесно. Но....авторката пита къде и как да се запише на курс в БГ. )
Като иска да си кара автоматика и смята, че никога през живота и няма да и се наложи да се качи на друга кола, да си го кара на автоматик.
После винаги може да си плати друг курс и да си го изкара на кола с ръчни скорости.

# 72
  • Мнения: 862

Имало и още ненормални като Бг-то. Това променя ли положението и абсурда на ситуацията?

То пък ти сигурно си много в ред  Mr. Green, вярвайки че автоматика прави шофьора перфектен и защитавайки го от ПТП. Единият педал по-малко и липсата на смяна на скорости не те учи какво да направиш, когато пред теб рязко спрат или когато те настигнат с бясна скорост, или когато на нерегулирано кръстовище незнаеш  кой е с предимство и потеглиш като диво прасе без да ти пука за другите.
Шофирането въобще не е газ и спирачка и кола с ръчни скорости дава много повече опит отколкото автоматика. Аз пак казвам, автоматичната скоростна кутия е предимство за градско и безспорно е удобство, но за дълъг път ръчните скорости лично аз ги предпочитам, защото не всички автоматици са добри.
Ако изпреварваш кола на двулентов път и трябва да го направиш много бързо, нямаш време да чакаш автоматика да "помисли" на коя предавка да мине, за да изпревари по-бързо. Варианта в случая е или да натиснеш кикдауна, който  да превключи на по-ниска скорост или да имаш типтроник, за да можеш да минеш на ръчен режим. Всички останали автоматични скоростни кутии са добри само за градско. Мога много да говоря за коли, луда съм на тази тема.

Последна редакция: нд, 27 юни 2010, 09:55 от nefeli

# 73
  • Мнения: 4 785
Хора да спрем спора, защото е толкова безпредметен от едната страна, че само тя си вярва... губим си времето да мелим едно и също, очевадно нещо, но някои не могат ли, не искат ли да схванат...не знам.

Явно някои вкарват големи размисли за действията на краката си... fail!
Не могат да потеглят по наклон с ръчна, за тях е непосилно усилие и напрежение....fail!
Не могат да проумеят, че ако си учен на автоматик, не може да караш ръчна и е нормално да е различна книжката...fail!
Вярват, че с автоматик са безсмъртни и няма да стане ПТП, защото цялата им мозъчна клетка е заета да следи пътя... epic fail!
Друго е колата да мисли за всичко... то малко като вица с мутрата и Тефал... (Тефал ти мислиш за всичко  Mr. Green), ама да не задълбавам...

Абе и ние в сбутана България поне кабелни имаме, та гледах по Дискавъри как американчетата сами си отчитаха броя на катастрофите... имаше и клипчета....мда! Общо взето беше на принципа - вкопали сме се с две ръце във волана, караме направо - идилия, създава се ситуация - почти винаги имаше crash, така да се каже  Laughing Нищо, че не мислеха за действията на краката си, нищо... И не ми изкарвайте Америка точно правова и подредена държава, че...  Laughing

# 74
  • Мнения: 289
Лафът че няма негър скиор и жена шофьор все отнякъде е тръгнал  Laughing
Само в тази тема такива безумни примери има, че колкото и да ми е обидно.. има истина в него.

# 75
  • Мнения: 388
Е, пак не съм по темата за "У-Мария" или у Пенчо, пък и това вече е пускано и старо, но не мога да се сдържа.

http://www.mediashare.bg/videos/564/jeni-zad-volana---unikalna-kompilaciq.html

Кат не можеш, не можеш с или без автоматик, това е. Щели да се измъчат на курсовете с ръчни. Ще им заработят две мозъчни клетки повече! Ужас, недейте!

# 76
  • Мнения: 862
Е, пак не съм по темата за "У-Мария" или у Пенчо, пък и това вече е пускано и старо, но не мога да се сдържа.

http://www.mediashare.bg/videos/564/jeni-zad-volana---unikalna-kompilaciq.html

Смях се със сълзи  Joy
Особено на онази, която паркира над 3 минути и накрая един мъж я свали от колата и паркира за секунда  hahaha

# 77
  • Мнения: 957
В Швейцария ми се наложи да карам за втори път шофьорски курс - практика. Не ми признаха бг шофьорска книжка. Още в началото казах на инструктора ми, че искам на автоматик, но той ме разубеди. Наистина все някога може да се наложи да се кара на скорости, - примерно, ако колата е на гараж за няколко дни и се налага да караш чужда кола (вече ми се случи).

# 78
  • София
  • Мнения: 158
Цитат на: Delusion

Да, трейси, но и този който е минал курса на ръчна и той не може. Защото както казахме, курса не те учи да си шофьор- той ти дава сама базови знания. Шофьор те прави опита.  Около мен почти всички шофьори на ръчни са започвали да шофират месеци и години след получаването на книжка, та и каквато база им е била дадена, и това са забравили. Получава се че всеки сам си се учи.

Сега кажи, освен факта че ще ти съкратят здравето на курса с ръчна и ще пръснеш луди пари, и най-вероятно това ще е един кошмарен спомен в живота ти, каква е друга разликата на каква кола си го карал този курс след като така или иначе пак сам си се учиш да караш???
С това съм напълно съгласна.

Цитат на: Delusion
Няма такъв който да умее да задържа моля. Винаги има откат назад както и ще да задържаш. При някои с по-бързи рефлекси по-малко но винаги го има. А аз в случая нямам нищо общо. Мен само с дуло на пистолет можеш да ме накараш да седна на ръчна.
Аз умея. Мога да потегля по наклон без да подавам газ (ама това всеки шофьор го може Laughing) Полусъединител му е цаката.

# 79
  • Мнения: 388
Nefeli и аз продължавам да се хиля, най-вече на онази, дето успя буквално от място да обърне колата на капак... за това се дърлям аз, че шофьор се става с мисъл и реакция. Половината поне от тия патици на клипа карат автоматици... нема що! Delusion може би  достатъчно си вярва, че светът й е крив, а не е тя смотана, но това си е нейн проблем, докато не я срещна на пътя. И колкото да й се обяснява, че това е едно можене в повече, то толко си /не/ може... това е!

# 80
  • Мнения: 2 590
Delusion, какво стана със снимката на колона в трафика, защото и аз я чакам. Не вярвам да не се спазва никаква дистанция и да си се лепите на по педя зад задниците, затова чакам опровержението.

П.П. А ако баира е многоооо стръмен може и да се тръгне на ръчна (спирачка  Wink) без да имаш откат.

# 81
  • Мнения: 13
Е, пак не съм по темата за "У-Мария" или у Пенчо, пък и това вече е пускано и старо, но не мога да се сдържа.

http://www.mediashare.bg/videos/564/jeni-zad-volana---unikalna-kompilaciq.html

Смях се със сълзи  Joy
Особено на онази, която паркира над 3 минути и накрая един мъж я свали от колата и паркира за секунда  hahaha
Тази от второто или третото клипче дето се удари в бариерата, 100% е с автоматик. Мисля, че просто отпусна спирачката докато се опитваше да си отвори бариерата и за това колата тръгна.

# 82
  • Мнения: 916
Не съм и предполагала, че някой ден ще кажа това, но съм донякъде съгласна с Ксения  Shocked  Mr. Green Аз съм от тези патици, които се стресират ужасно от шофиране - карала съм курсовете в България преди сума години, взех ги от раз (чудо, като се има предвид, че късаха наред, за да вземеш допълнителни часове при "колегата") на ръчна кола... Ми така и не се научих - не ми е проблемът в смяната на скоростите, май ми идва нанагорно информацията тук какво и как трябва да се направи. Все със стрес сядах да карам, никакво удоволствие.... Много голяма психологическа бариера, а и наистина в България се кара ужасно, пълно е с убийци  Mr. Green А и се чувстваш някак си задължен да караш ръчна кола, все едно иначе хептен за нищо не ставаш, ужас, голям срам направо  Mr. Green Между другото и сега като зачетох темата видях доста мнения в този дух. Като напуснах България се зачудих как ще я карам сега без кола. Мъжът ми не можеше повече да ме вози, малкото трябва на ясла да ходи. Сума българки познавам тук, които имат същия проблем - изкарали книжка, ама ги е страх да карат. Приятел ме посъветва да си купя автоматик и се родих. Хич не ме интересува, че в България няма да ме сметнат за достоен шофьор и няма да получа грамота  Mr. Green Карам си детето и се придвижвам от точка А до точка Б и не ми трябва повече.

# 83
  • Мнения: 4 785
Шамс поне мъничко да беше вникнала в спора преди да се изкажеш  Laughing

Никой не спори за или против автоматика, все ми е едно на теб как ти е удобно, както и на теб, на мен как ми изнася! Разковничето е в съвсем друга посока...  Rolling Eyes

И да - ако те е страх да караш, автоматика не ти решава проблема, това, че ти отпада великото размишление за действието на левия ти крак, никак, ама никак не те прави шофьор. Аз продължавам да се чудя как само и единствено левият крак, и действията му, ви затрудняват да станете шофьори  Laughing

Още нещо - шофьор се наричаш по други критерии, не точно по това автоматик или ръчна караш... егаси и мисленето. Като не може да овладееш една кола (което е особено осезаемо при ръчните скорости, щото там няма Тефал - ти мислиш за всичко!) - просто си не можеш, ако щеш се качи на автопилот, дето само трябва да му седиш на седалката, да упражняваш тежест на амортисьорите... то и тогава ще викаш - родих се и карам чудесно, ама дали - надали  Wink

# 84
  • Мнения: 916
Трейси, аз за медал не се боря, както казах  Mr. Green Наричай ме както ти душа иска, шофьор или не, твоя си работа. Аз си се качвам на колата, карам си детето и си върша работата, пък ти в каква категория ще ме сложиш, слабо ме вълнува  Mr. Green

Дали съм се вклЮчила по темата или извън нея - то 90% от писанията са извън темата  Mr. Green Ако трябва да запея в един глас с всички, за да съм достатъчно "вникнала в спора" - няма да стане. Може би ти трябваше да ме дочетеш, за да разбереш, че карам и ръчна кола, но се стресирам ужасно. Има хора, които ги е страх от вода - чудно ми е на мен как и защо, но това че мен не ме е страх, на тях не им помага... За хора като мен писах поста - да видят, че има начин да се преодолее този ужасен и сковаващ страх и да си вършиш и работата. Пък ти се чуди за левия крак колкото ти душа иска... Понякога просто трябва да намериш разрешение на проблема, а естно казано, заради подобни реплики като твоя пост, се мъчих години наред като грешен дявол, а разрешението за мен е било съвсем просто. А ако имаше как на автопилот да седя, нямаше и да му мисля и съм с 2 ръце за  Mr. Green Ти, предполагам, компЮтър използваш само за форума, в работата си вършиш всичко на ръка, за по-автентично? Сигурно си против и селскостопанските машини, че може и на ръка  Mr. Green

# 85
  • Мнения: 4 785
Шамс и в моя пост не успя да доловиш нишката, то каква ти нишка - бая дебел канап, ама пак нищо  Peace

Никога не съм казвала, че който кара автоматик не е шофьор, но този който се е научил само на автоматик и не може да кара кола с ръчни скорости - той не е шофьор, мога да извадя 1000 аргумента поне. Познавам изключителни шофьори, включително професионални, които карат автоматици в ежедневието си, но ги качи на ръчна - е няма да ги хване шубето, да се мъчат и да получат микроинфаркт, само от допира на съединител  Mr. Green Точно обратното - няма да забележиш промяна в начина на каране. Автоматик или ръчна - личен избор, породен от много фактори, но определено трябва да можеш да караш еднакво добре и двете. На някои им се получавало само на автоматик - чудесно, ама са далече от владеене на автомобила, па нека си вършат работата, важното е да не скачат като петлета, да се обясняват какво значи шофьор - не може да обясняваш за вкуса на нещо, дето не си го опитал  Peace

Това, че ти си изключително зависима от мнението на околните и затова си се мъчила като грешен дявол, то си е лично твой проблем, такава зависимост ми е крайно непонятна, ама...

А за автентичността, компютрите и ръчните скорости вкарани в една смислова линия, няма да се изказвам, че толкова смешно не ми е ставало скоро  Mr. Green Как я навърза тая логика, само ти си знаеш... жалко, че няма и автоматичен мозък и да мисли вместо някои, да не се получават такива неразбирателства и опит за оригиналничене - е неуспешен, ама пак си е опит  Peace

# 86
  • Мнения: 46 572
За какво е спора?
Човек трябва да има избор, какво ви бърка вас, че някои друг ще кара на автоматик или на ръчни курса?

# 87
  • Мнения: 4 785
За какво е спора?
Човек трябва да има избор, какво ви бърка вас, че някои друг ще кара на автоматик или на ръчни курса?

Нищо  Peace ама си е редно на книжка, изкарана на автоматик да не дава правоспособност да се кара ръчна - просто защото разликата е доста голяма и не мога да си изкривя езика да кажа, че ако си се научил на автоматик, може да се качиш на ръчна, да я подкараш, че и да не се пребиеш... за затруднения в трафика и възможни ПТП няма какво да говоря.

За това е спора, а не предимства и недостатъци на автоматик/ръчна и малко ме грее кой каква кола ще кара - въпрос на личен избор, не смятам, че някой трябва да се обяснява за това.

# 88
  • Мнения: 46 572
Книжка кола не кара. Аз книжка имам от 9 г., като съм сядала зад волана 1 или 2 пъти за по няма и  километър. Е, според мен не би трябвало да се водя правоспособна, ама по закон съм такава. Въпрос на съвест е да не се метна сама в колата и да тръгна по улиците, както и да седнеш да караш с ръчни, ако не си виждал такива, или да караш без да си минал шофьорски курсове (и такива има), да караш пиян и т.н.

А и какво се заблуждаваме? Курсовете и книжката ти дават правото да се учиш да караш като ги приключиш, никой не е излязъл научен от курса.

# 89
  • Мнения: 4 785

А и какво се заблуждаваме? Курсовете и книжката ти дават правото да се учиш да караш като ги приключиш, никой не е излязъл научен от курса.


Курсът ти е дал една база, върху която ще се учиш. Без тази база е твърде опасно за теб и околните  Peace И в случая на учените на автоматик, да пише, че могат само автоматик да карат, е именно да не го оставят на съвестта им само  Peace Може да им даде лъжлива увереност, много лъжлива, че могат да карат и ръчна. Докато в твоя случай има и един защитен механизъм "самосъхранение" демек, дето те спира да се метнеш, щом си наясно с възможностите си  Peace

# 90
  • Мнения: 46 572
Каква база ми е дал курса? Дори едно паркиране не сме учили, пълна пародия е шофьорския курс в България.
И какво ще направи една мацка, която не може да кара със скорости? Ще кара на 2-ра примерно, чудо голямо, ще си скапе колата. А някой уверен мъжкар, който ще се юрна с 200, щото е изкарал на ръчни курса? Не е ли по-опасен? В неговата книжка какво да пише?

Също не знам как ще се контролира това? Ще спират всяка кола и ще проверяват каква й е скоростната кутия? Та те не щат да спрат минаващите покрай тях със свободно вилнеещи деца в колата, а ще се загрижат дали някой може да ръчка лоста Rolling Eyes

Не знам де, това са си мои разсъждения, нека някой, който е запознат с положението в другите страни, в които отдавна се карат автоматици да каже какви са законите, все пак не откриваме топлата вода  Simple Smile

# 91
  • Мнения: 22 475
Така или иначе, човек научен да шофира на кола автоматик едва ли ще може да подкара такава с ръчни скорости.
Освен ако преди това някой не е седнал да му обясни как става номера и не се е пробвал на някое безлюдно място.
Едно е да имаш 2педала и колата автоматично да ти сменя предавките, съвсем друго е да имаш съединител и ти да трябва да ги сменяш. Просто шофирането на автоматична и ръчна скоростна кутия няма нищо общо в това отношение.
За вледеене на колата не искам да говоря и едната и другата може да се владее от шофьора в известна степен.

# 92
  • Мнения: 6
Също не знам как ще се контролира това? Ще спират всяка кола и ще проверяват каква й е скоростната кутия? Та те не щат да спрат минаващите покрай тях със свободно вилнеещи деца в колата, а ще се загрижат дали някой може да ръчка лоста Rolling Eyes

Това че полицаите не си вършат понякога работата е безспорно, но въпреки всичко трябва да има регламентирани правила. И както едно от правилата е децата до определена възраст да бъдат поставяни в детски столчета, така трябва да се регламентира и правоуправлението на автомобил с ръчна и автоматична скоростна кутия.
И не е толкова трудно да разбереш дали е автоматик колата. Достатъчно е да погледнеш лоста  Wink

Каква база ми е дал курса?

И какво ще направи една мацка, която не може да кара със скорости? Ще кара на 2-ра примерно, чудо голямо, ще си скапе колата.

А някой уверен мъжкар, който ще се юрна с 200, щото е изкарал на ръчни курса? Не е ли по-опасен? В неговата книжка какво да пише?

Веднага ти отговарям:
1. Научил те е най-малкото на това как и кога да превключваш на скорост и кога да натискаш съединителя
2. Мацката на някой баир в задръстване ще тръгне назад вместо напред и най-малкото ще удари колата зад нея. Или пък превключвайки на скорост, ако естествено успее да превключи  Mr. Green, може да изгаси колата, да я задави и отново да предизвика  ПТП. Относно колата, да си я скапва, щом може да си го позволи  Mr. Green
3. Мъжкарите, които карат с 200 се виждат отдалеч и обикновено човек се пази от такива, колкото и да е неприятно. И докато от мъжкарите ще се опиташ да се предпазиш, на мацките научени на автоматик, но каращи ръчка няма надписи "ВНИМАНИЕ, ТРУДНО МИ Е, НО ПРАВЯ ВСИЧКО ПО СИЛИТЕ СИ".

# 93
  • Мнения: 46 572
Е как ще погледне лоста, без да спре колата?  newsm78

По точките:
1. Научил ме е трънки, каквото знаех преди, наблюдавайки баща ми как шофира, това и на курса.
2. За оная мацка не знам, но аз сигурно ще го направя. И в книжката ми не го пише. Пише, че е издадена 2001 г., брей 9 години стаж, браво! Laughing

# 94
  • Мнения: 22 475
Не се сърди, човече, изобщо не съм съгласна, че каквото човек е "научил" докато гледа как се шофира, това е научил и когато е изкарал шофьорски курс.
То ако работата ставаше само с гледане, всички щяха да са шофьори и хората нямаше да измислят курсовете.
Виж ти ако не можеш да възприемаш, или инструктора ти е бил някой пълен некадърник, това е съвсем друго нещо.
Но пък и ми е чудно винаги това изказване - "той инструктора на нищо не ме научи, курса беше губене на време". Ами да не сте били вързани за този инструктор, само след 2-3часа можеш да прецениш научаваш ли нещо, или не. Ако е не, просто сменяш инструктора.

# 95
  • Мнения: 46 572
Казвам, че курсът е начин да те пуснат легално да се учиш на пътя сам.
Не е причината в инструктура, защото другите, които бяха с мени не бяха сядали зад волана все пак се научиха, просто аз бях карала преди по разни черни пътища и ливади, не мисля, че има значение кой ти обяснява устройството на колата, скоростите и основните неща. Курсът няма никакво значение, щом можеш да изкараш изпита, дали ще ме учи баща ми, приятел, комшията или инструктор, не виждам разлика, затова и в някои нормални държави е така, ама тук трябва да прибере някой няколко стотачки, за да ми покаже няколко педала и дузина копчета.

# 96
  • северно море
  • Мнения: 321
Аз съм благодарна на моя инструктор,че ме научи да шофирам!(преди 10 години)
Радвам се,че колата ми не беше автоматик.
Няма значение колата,а важното е самият човек да има рефлекси и дали възприема.
Некадърници има и тука в Холандия.Много от тях не могат да паркират като хората. Grinning

# 97
  • Мнения: 6
Е как ще погледне лоста, без да спре колата?  newsm78

По точките:
1. Научил ме е трънки, каквото знаех преди, наблюдавайки баща ми как шофира, това и на курса.
2. За оная мацка не знам, но аз сигурно ще го направя. И в книжката ми не го пише. Пише, че е издадена 2001 г., брей 9 години стаж, браво! Laughing

Естествено, че няма да могат да бъдат проверени всички, които шофират. Те и сега не ги проверяват. Затова има хора, които не плащат гражданска, винетки и прегледи. Нооо, все веднъж ще ти се случи да те спрат   Naughty и тогава с кеф ще ти напишат акт.

1. Мирама ти го е написала - или инструктора ти е бил кофти или ти не схващаш. Съжелявам, не искам да съм груба или да те обидя, но е така  Peace
2. Не отричам, че и тези с книжки от сто години и стаж зад волана 2 дни са опасни, колкото другите. Но ти знаейки, че не можеш, просто не караш ръчка. Колко са такива като теб?
 Защо обаче трябва да "узаконяваме" такъв вид предпоставки за ПТП, давайки свидетелство за провуправление на МПС на човек, който е карал курс на автоматик. Не е правилно  Naughty

# 98
  • Мнения: 46 572
...

1. Мирама ти го е написала - или инструктора ти е бил кофти или ти не схващаш. Съжелявам, не искам да съм груба или да те обидя, но е така  Peace ...

Това мисля, че го изясних вече - аз можех да шофирам, отидох просто да взема книжка. Другите от курса не можеха да шофират и се научиха (колкото да минат изпита), разбира се истинското учене започва след това, когато като седнеш няма спирачки при тоя до теб и с опита. Но наистина аз не виждам никаква разлика кой ще ти обясни и покаже как се управлява кола.

С две думи, това, което искам да кажа е, че на който му се отдава, ще кара със скорости, дори без да е бил на курса с такива, а който не го може, нищо, че на курса е бил с ръчни, след това пак е заплаха.

# 99
  • Мнения: 22 475
Не се сърди, човече, е пак не мога да се съглася с теб.
Да, конкретно в това че няма значение кой ще ти обясни устройството на колата и кой педал за какво служи няма разлика.
Но ти какво искаш да ми кажеш, че баща ти те е изкарвал в трафика, и си участвала активно в движението?
Защото само тогава човек се учи истински да шофира.
То ако беше само карането по черен път, или в някоя поляна, ехе....пак нямаше да има нужда от инструктори, курсове и т.н.

# 100
  • Мнения: 46 572
Какъв трафик? Моя приятелка кара тук в София някъде по източните, само по малките улички без движение й беше и курса, и изпита.
А за малките градове? Аз като го карах във въпросния град нямаше нито един светофар, никакво движение, беше лято, светло до късно, курсовете ми приключваха далеч преди да се светнат фаровете, за дъжд и дума не можеше да става тогава, сняг пък още повече. Да ми бяха писали в книжката, че нямам право да карам в населени места със светофари, по тъмно, при дъжд и сняг?

И ако влезе чужденец, например американец в Бг, какво правим? Справка до Америка на каква кола се е учил, да не би да пуснем ненаучен на пътя?
Ами там всички се учат на автоматик, пък доколкото знам в книжката им не пише "прокажен" Simple Smile

Имам чуството, че просто ей така за спорта си ги съчинявате законите, спокойно, никой няма да седне да ви кара ръчните, щом умишлено се е записал на автоматик. За съжаление опасните са други и всички до един са се учили на ръчни.

# 101
  • Мнения: 6
Ами там всички се учат на автоматик, пък доколкото знам в книжката им не пише "прокажен" Simple Smile

Или пише, че книжката е за автоматик или там всички курсове са на автоматик. Едно от двете е, но не съм сигурна.
Като влезе чужденец, който е карал само автоматик си купува/наема такава кола, не се качва на ръчка, за да покаже колко е велик.
В България имаш право с чужда книжка да управляваш известно време. След изтичането на срока или държиш изпит за българска книжка или не шофираш. В чужбина също е така  Peace

# 102
  • Мнения: 46 572
Т.е. има забрана да карат кола с ръчни? Съмнявам се.

# 103
  • Мнения: 6
Т.е. има забрана да карат кола с ръчни? Съмнявам се.
Не съм сигурна и не мога да споря какво се случва в случая. Но не вярвам да се качат на ръчна при положение, че чисто и просто не могат да я карат  Naughty

# 104
  • Мнения: 201
За какво е спора?
Човек трябва да има избор, какво ви бърка вас, че някои друг ще кара на автоматик или на ръчни курса?

Нищо  Peace ама си е редно на книжка, изкарана на автоматик да не дава правоспособност да се кара ръчна - просто защото разликата е доста голяма и не мога да си изкривя езика да кажа, че ако си се научил на автоматик, може да се качиш на ръчна, да я подкараш, че и да не се пребиеш... за затруднения в трафика и възможни ПТП няма какво да говоря.
За това е спора, а не предимства и недостатъци на автоматик/ръчна и малко ме грее кой каква кола ще кара - въпрос на личен избор, не смятам, че някой трябва да се обяснява за това.

Абсолютно съм съгласна с това мнение, ако си научен на ръчна, да минеш на автоматик не е проблем, но обратното е изключително рисковано, примери колкото искате, с американски и азиатски студенти! Имах един кореец, един хубав ден бе решил да вземе кола под наем и да разходи двете си колежки в планината, канят ме и мен,вероятно за гид, ок, качваме се на колата и го виждам как потегля на магия, превключва втора без съединител... и така  цели 5 кошмарни км, след които на всички стана ясно, че човека за скорости не беше и чувал,  УЖАС!  Да шофира по планинските пътища бе абсолютно немислимо, щеше да ни убие 100%! Колкото и да се правеше на кавалер и че жена не може да го вози, се наложи да ми преотстъпи волана, ако му е мил живота.
Аз самата съм карала курс в бг, наясно съм, че почти нищо не се научава, но и без него не може, известо време карах с нормални скорости, после наследих един автоматик, свикнах му за минути!

Да се кара курс на автоматик за мен си е безумие, ако основната част от автопарка в съответната държава не се състои от коли с автоматично предаване.

# 105
  • Мнения: 22 475
Т.е. има забрана да карат кола с ръчни? Съмнявам се.

То едва ли има точно забрана, но може и да има.
Но и силно ме съмнява, човек, който никога не се е качвал на кола с ръчни скорости да успее да я подкара както трябва. Ако изобщо успее да тръгне де...)

# 106
  • Мнения: 12
Аз  пък  съм напълно  съгласна  с Delusion. Защо  за бога  някой  ще  ме  кара  да   изкарвам  шофърския  курс  на  ръчни скорости  при условие  че нямам ни   най-малко  намерение  да  карам  такава  кола през  живота си. 
Изкарала съм  курса с ръчни , от тогава  съм на кола  автоматик и   за нито един  момент  през всичките  тези  години  не ми се наложи  да карам с ръчни.
Хората  са  го измислили - няма  по голяма  благодат от  автоматика -  вместо да са ми заети  и двете  ръце и да превключвам   като  луда  на всеки 2 м  в  града  мога  да си  ровя в чантата  със свободната ръка,  да си  паля  цигара , държа  чашата  с кафе  или  каквото и да  било.

И не го разбирам  това-  научи се  на ръчни  скорости  , пък  после с  автоматични  ще  ти е  по-лесно. Звучи  ми  като " Научи се  да цепиш  дърва   за да запалиш  огън  на двора и сготвиш  на семейството пък  после ще  видиш колко  по-лесно ще ти е  с вградената  фурна с  много  функции".
То  по тази  логика  - да попера  няколко  години  на  ръка  , за да открия  колко по лесно ще е с автоматичната  пералня. Shocked

Смятам  , че  автоматичната скоростна  кутия е едно от  най-полезните  изобретения -.

# 107
  • Мнения: 916
По темата, която и да е тя  Mr. Green

Обадих се преди малко на едно авто-училище тук (Франция и ЛЮксембург). Можеш да минеш курсове на автоматик и даже го препоръчват за млади шофьори точно с цел намаляване на първоначалния шаш и паника  Mr. Green Получаваш книжка, в която е отбелязано, че караш само автоматик. След 4 месеца, имаш право да се явиш допълнително на изпит за кормуване с ръчни, изпитът е по-лесен и те проверяват как сменяш скоростите... Ако искаш, разбира се, не си длъжен да се явяваш.

АбсолЮтно съм съгласна с Габи

# 108
  • Мнения: 862
Аз  пък  съм напълно  съгласна  с Delusion. Защо  за бога  някой  ще  ме  кара  да   изкарвам  шофърския  курс  на  ръчни скорости  при условие  че нямам ни   най-малко  намерение  да  карам  такава  кола през  живота си.  
Тук спор няма  Peace Но това само ако си сигурен/сигурна, че ще караш само и единствено автоматик.

Смятам  , че  автоматичната скоростна  кутия е едно от  най-полезните  изобретения -.
Да, така е! Както и котлоните, фурните и автоматичните перални. Но както чеверме на фурна или котлон не става  и килими се перат в автомивки и бари, така има разлика и между автоматик и ръчна скоростна кутия.
Разликата обаче може да разбере само шофьор, който шофира както от нужда, така и за удоволствие  Peace

# 109
  • София
  • Мнения: 139
Не изчетох цялата тема, но директно към въпроса. Ходих на курсове в У-Мария. За 24 учебни часа ми се смениха 4-ма инструктори и никой не беше наясно другият какво ми е говорил/учил. Взех си листовките без нито една грешка. На първия изпит по кормуване ме скъсаха. Отидох да се запиша пак и деликатно ми беше казано от сина на г-жа Мария "ако искам, да си помогна със 100 лв."

След няколко месеца гледах как изнудват други курсисти по "Господари на ефира". След още малко време нещата поутихнаха и явно сега пак водят курсове.

Като цяло, по време на целия курс не бях включвала задна скорост и нямах идея как се включва.

Сега шофирам...но със сигурност не благодарение на У-Мария.

# 110
  • Мнения: 957
Получаваш книжка, в която е отбелязано, че караш само автоматик.


Така е и в Швейцария - учиш на автоматик - дават ти книжка само за автоматик.
И съм убедена, че така трябва да бъде. Има голяма разлика между едните и другите шофьори.
Не знам как е в България...
Но човек, който не е учил на скорости, на т.нар. "обратен наклон" буквално ще помете колите зад себе си!

# 111
  • Мнения: 46 572
В Америка не е така  Peace

...
Но човек, който не е учил на скорости, на т.нар. "обратен наклон" буквално ще помете колите зад себе си!

Аз писах вече, на ръчни съм взимала изпита преди 9 г. и не съм шофирала след това, ако сега се кача, ще помета не само тези зад мен, но и всичко около мен. И? Какво от това, че съм карала курсовете на ръчна? Ето - правоспособен водач съм.

# 112
  • Мнения: 1 726
Абсолютно съм против ръчните скорости, при положение, че мога да си позволя автоматични, но наистина ми се струва глупаво в България да се взема книжка на автоматик, при положение, че 90% от колите са с ръчни. Сега гаджето ти подарява автоматик, ама утре като се разкарате и си го вземе?
Понеже съм била в Щатите искам да внеса някои пояснения по други теми , които бяха засегнати:
Американска книжка не важи в Европа, но не заради скоростните кутии, а заради елементарните правила за движение, които нямат нищо общо с европейските. Явяват се на нещо като нашите листовки и като ги вземат, започват да се учат да карат само при условие, че са заедно с правоспособен шофьор. Когато смятат , че са готови се явяват на изпит, който се състои в това да разходиш инструктора около 20 мин. със собствената си кола. Той те кара да направиш 2 леви, 2 десни завоя, да минеш на 2 кръстовища и накрая да паркираш успоредно. Цялата работа струва 25$  Mr. Green
Въпреки това ПТП-тата им, на глава от населението, са 10 пъти по-малко от тези В България. По мои наблюдения се дължат предимно на високите скорости, отклоняването на вниманието, заспиването...

# 113
  • Мнения: 388
Спорът отива на къмто безмислен, сефте.
Ей тук го каза Мари-7

Цитат
Няма значение колата,а важното е самият човек да има рефлекси и дали възприема.
за мен предимството да се научиш да караш на скорости е, че те учат на рефлекс, който после се ползва в ситуациите пътни, дори и да си на автоматик. Карала съм  достатъчно време огромен пикап автоматик /на съпруга ми/, но той моето диване не може да кара. На всичкото отгоре постоянно катастрофира, не е толкова смотан, просто както разказа преди малко съфорумка прави в колата всичко друго, но не и да кара. Не можеш да смяташ, че колата ще върши всичко, това ми е мислата. Ок, по-удобно е, но през цялото време се опитвам да кажа, че проблема не е в скоростите, а в това дали въобще човек може да си заостри достатъчно вниманието в пътната обстановка. И че ако превключването, което се автоматизира много бързо е проблем, то ще е проблим и въобще съобразяването на постоянните случки. Ся ако ще ходим само в провинцията и това ви върши работа, ок. Мир!

# 114
  • Мнения: 46 572
... наистина ми се струва глупаво в България да се взема книжка на автоматик, при положение, че 90% от колите са с ръчни. Сега гаджето ти подарява автоматик, ама утре като се разкарате и си го вземе? ...

Каква кола карат другите нея не я интересува. Колата е въпрос на избор, не вярвам тя някога да си вземе ръчни Simple Smile

за мен предимството да се научиш да караш на скорости е, че те учат на рефлекс, който после се ползва в ситуациите пътни ...

Това ме уби, честно  Simple Smile явно в доста страни за лишени от рефлекси, горките  Simple Smile

# 115
  • северно море
  • Мнения: 321
Получаваш книжка, в която е отбелязано, че караш само автоматик.


Така е и в Швейцария - учиш на автоматик - дават ти книжка само за автоматик.
И съм убедена, че така трябва да бъде. Има голяма разлика между едните и другите шофьори.
Не знам как е в България...
Но човек, който не е учил на скорости, на т.нар. "обратен наклон" буквално ще помете колите зад себе си!



Както и в Холандия,ако изкараш курса за автоматик нямаш право да караш друга кола освен с авоматични скорости.

# 116
  • Мнения: 957

Аз писах вече, на ръчни съм взимала изпита преди 9 г. и не съм шофирала след това, ако сега се кача, ще помета не само тези зад мен, но и всичко около мен. И? Какво от това, че съм карала курсовете на ръчна? Ето - правоспособен водач съм.




 Peace  Това се случи и с мен. 70-ти набор съм и по мое време някой измисли глупостта в УПК (ХІ клас) да се дава право на безплатни шофьорски курсове. Всъщност станах шофьор преди да съм завършила училище. Не карах кола до преди няколко години. И всичкото ми учене на раздрънкания руски москвич си беше за нищо. НО! Когато тук повторно изкарах практика, разбрах, че всъщност в България не съм научила НИЩО!
Не знам как е сега обучението, нито как подхождат сега инструкторите в България, но в това отношение съм съгласна с Rainy day - не скоростите или автоматика те правят шофьор. Дори не става толкова въпрос и за вниманието в пътната обстановка, а за придобитите по време на курса навици.

# 117
  • Мнения: 6
Дори не става толкова въпрос и за вниманието в пътната обстановка, а за придобитите по време на курса навици.

Какви навици точно очакваш да придобиеш за няколко часа кормуване  newsm78
Навиците и как да излезеш от дадена ситуация се научават при практиката. От един курс няма как да научиш дали колата ти е маневрена и можеш да си позволиш при скорост от 80 км/ч да "заобиколиш" внезапно появилата се дупка, както и нямааш ясна представа какво се случва на пътя лятото, при температура на асфалта над 20 градуса и изведнъж появил се лек дъждец.

# 118
  • Мнения: 957
liana** , наистина най-добрата практика е на пътя, след изпита. Но по време на практическия ми курс, който продължи почти три месеца (два пъти седмично) придобих навици, които останаха като "поведение на пътя". Ето най-важното:

- поглеждане на т.нар. "мъртъв ъгъл" преди завой (в България никой не ми е говорил, че не е достатъчно да погледнеш само в огледалата);

- при липса на видимост кракът ми да е над стоп-педала, готов за реакция;

- начинът, по който се гледа пътя (не на два метра пред колата, а в далечина);

- поведение на пътя по различно часово време.

Миналата година в София почти блъснахме служител на КАТ, защото шофьорът на колата, в която бях, нямаше втория посочен по-горе навик. Нямаше видимост заради автобус, шофьорът навлезе в дясно платно с около 80км/ч, където се оказа спряла кола на КАТ. Буквално видях на забавен каданс колко време отне на шофьора до мен да види ситуацията, да я прецени, да си премести крака от газта към педала за стоп... а в това време ошашавения катаджия се опитваше да се качи върху служебната си кола, защото ние налитахме върху него.  Whistling

С две думи, ако по време на практическия курс се придобият полезни навици, практиката след вземането на шофьорска книжка се улеснява, а младият шофьор не е толкова опасен за останалите.

# 119
  • Мнения: 6

- при липса на видимост кракът ми да е над стоп-педала, готов за реакция;

.........................
Буквално видях на забавен каданс колко време отне на шофьора до мен да види ситуацията, да я прецени, да си премести крака от газта към педала за стоп...

Съгласна съм, че изброените от теб неща са полезни и в Бг инструкторите често си ги спестяват.
Но  newsm78 това с крака над спирачката готов за реакция не го разбрах. Нали крака ти е на газта, как да бъде едновременно и на спирачката?
Другият крак не е добре да се използва за друго, освен за съединител, а ако колата е автоматик изобщо не се използва  newsm78

# 120
  • София
  • Мнения: 8 940
Добре де, като са толкова "архаични" ръчните скорости, защо според вас продължават да се произвеждат такива коли?

Иначе да, има школи в които предлагат кормуване и изпит за коли с автоматични скорости, но книжката важи само за такива. Ако някой е сигурен, че никога няма да му се наложи да кара кола с автоматични скорости е свободен да си изкара такава книжка.

# 121
  • Мнения: 19
Цитат
Според мен е безсмислено да се карат курсове на кола автоматик.

Що за глупост? В нормална страна курсовете се карат на автоматик, а ръчна- по желание за екстремалисти любители (обикновено на ръчна се учат след като вече имат и книжка и стаж). Но България не е нормална страна за съжаление.

Защото в БГ 90% от колите са с механична скоростна кутия. Съответно и учебните коли са с такива.


И какво ме интересува че повечето карат идиотски коли ако аз НИКОГА няма да седна на такава? Това че в Бг повечето коли са 10-та употреба таратайки по никакъв начин не би трябвало да влияе на възможностите да караш курса на нормална кола. Безсмислено е да се мъчиш на ръчна жигула на курса когато ще караш автоматична хонда. Безсмислено е да се учиш да ръчкаш скоростни лостове вместо да си гледаш пътя.


също така е безсмислено постоянно да се заяждаш и обиждаш...направо яко дразниш...аз карам ръчна...колата ми не е идиотска,нито стара таратайка...и никога не казвай никога...само веднъж може да ти се наложи да подкараш ръчна и ще пометеш всичко живо(ако успееш да подкараш де)...пък аз с лекота управлявам и двата вида коли

# 122
  • Мнения: 2 590
Delusion, защо така се ската.
Снимка беше обещала... на колона в трафика.
Аз още я чакам да я видя.  Crossing Arms

# 123
  • Мнения: 4 785
Delusion, защо така се ската.
Снимка беше обещала... на колона в трафика.
Аз още я чакам да я видя.  Crossing Arms

Ооо има да чакаш...  Laughing

# 124
  • Мнения: 957
Извинявам се за спама!


Но  newsm78 това с крака над спирачката готов за реакция не го разбрах. Нали крака ти е на газта, как да бъде едновременно и на спирачката?


Обикновено за кратък отрязък от пътя няма видимост. В такива случаи кракът се отмества от газта и се поставя над педала за стоп. Колата намалява скорост, но при условие, че няма видимост - по-добре е така, вместо да се случи нещо като описаната от мен случка. Така ме научиха и ми върши добра работа; чувствам се по-сигурна.


Има хора, които си предпочитат ръчната скорост. Освен това повредата в автоматика (автоматичното регулиране на скоростите) е доста скъпа (в Швейцария струва 3 000фр). Другото преимущество на ръчната според мен, е потеглянето - колата потегля доса по-бързо на ръчна скорост от автоматичната. Особено при Т-образно кръстовище много ме дразни бавното потегляне на автоматична, а може и да е рисковано! Сигурно има и други разлики.

# 125
  • Мнения: 201
Извинявам се за спама!


Но  newsm78 това с крака над спирачката готов за реакция не го разбрах. Нали крака ти е на газта, как да бъде едновременно и на спирачката?


Обикновено за кратък отрязък от пътя няма видимост. В такива случаи кракът се отмества от газта и се поставя над педала за стоп. Колата намалява скорост, но при условие, че няма видимост - по-добре е така, вместо да се случи нещо като описаната от мен случка. Така ме научиха и ми върши добра работа; чувствам се по-сигурна.

Добре де, честно, ако не те бяха научили, мичлиш ли, че нямаше и сама да се сетиш? Това е нормална инстинктивна реакция, ако пъпля, в задръстване или без видимост, еестествено че ще си оставя самата придавка да ми придвижва колата, а крака да е на спирачката, то си е близко до акъла!


Има хора, които си предпочитат ръчната скорост. Освен това повредата в автоматика (автоматичното регулиране на скоростите) е доста скъпа (в Швейцария струва 3 000фр). Другото преимущество на ръчната според мен, е потеглянето - колата потегля доса по-бързо на ръчна скорост от автоматичната. Особено при Т-образно кръстовище много ме дразни бавното потегляне на автоматична, а може и да е рисковано! Сигурно има и други разлики.

Това не го разбрах, карала съм и двата вида, не виждам разлика в скоростта на потегляне, като искаш по-бързо да потегляш, придавка D и от теб малко газ. Верно, че по принцип има лека разлика в мощността, но чак пък за потегляне!

Иначе и аз съм леко в чуденка, защо в Европа автоматичните коли са слабо разпространени, такова удобство е, във Франция дори се гледа пренебрежително на тях, а втора ръка са непродаваеми, тъй като често са съчетани с доста "лаком" бензинов двигател (там някъде ще да е и обяснението, в Европа дизела е по-търсен, а бензина в повечето държави скъп). В Швейцария няма разлика в цената на горивото, страната не е производител на автомобили, карат се доста азиатски марки, които пък традиционо се произвеждат и с автоматик. А и швейцарците са прагматични хора. Франция и Германия са друга бира...

# 126
  • Мнения: 10
доста щури приказки прочетох и се хиля вече 3ти ден!

за американците - по големи тикви на света няма! собствен опит - ходих на бригата - шефа очарован от мене - защото мога в един ден да сменя крушка, да окося ливадата,  да полея градината, да оправя една врата, да говоря сносен английски, да зачукам вещо с чук и т.н. и т.н.  и вие ес сравнявате с тях... Shocked  по едно време си говорят за близнаци, аз споменях че моя близка има, и оня супер учудан - ама вие в България имате ли близнаци...ноу комент, брадър!

автоматика безспорно е полезен, удобен и приятен! но...нека да си знаем да караме с ръчка! казвате -"ми чудя се и ми се заема мисълта с 2 педала и 1 лост!" Задавам въпрос - когато ядете с вилица и нож, как ли и пиете едновременно от чаша? като правите секс, мислите ли по 3 минути какво движение следва да извършите?

не е толкова трудно крането с ръчни скорости, майката му е да се кара! 9 години минаха откак взех книжка, та се качих на кола, първите дни гледах умно, ама след 200 000 км дори и не мисля, да не говорим да гледам педалите. някой ще кажат, ми аз искам да пия кафе, да пуша, да кърмя детето и с другата ръка да говоря по телефона - е нема как да стане. ако някой се е родил шматка, и 6 автоматични кутии няма да помогнат. истината е че инструкторите ен могат да ни научат за 15 или 30 часа, номера е да не вие страх да карате - много важно че някой в града ще ви подпре отзад с 30 км/ч, не е голяма беля, няма нищо страшно. познавам толкова нахакани мацки, че в сравнение с тях шофьори на по 30 години стаж изглеждат като първолаци!

мога още глупости да редя, ама исках да кажа от началото, че трябва всеки да може да нормална кола, ама имало хубави коли, ама били сме балъци, ама умирали хора! хората не мрът от ръчни скорости, ами от това че пътищата са ужасни, и че половината селско население избива комплекси по пътя, и че 16 годишни келеши крадът ключове и трепят наред!

# 127
  • Дъ Биг Вилидж
  • Мнения: 100
Така, посмях се с пишман американката, сега да минем на сериозната част.

Първо - мога / и много други кадърни шофьори / да ти държа колата на полусъединител неподвижна на едно място на наклон 30 градуса поне половин минута - малко се съсипва съединителя обаче за такива некадърни шофьори като теб мога да се жертвам.

Второ - при тръгване нагоре по Раковска до операта връщам колата 2 сантиметра. Мога и по-малко при желание. Правя си успоредно паркиране на улица с наклона на Раковска на място с 80 сантиметра по-дълго от колата ми - това без парктроник. С парктроник разстоянието пада на 50 см. Ти ще се пробваш ли с автоматика да се паркираш на толкова или просто не го можеш?

Трето - от години не знам на коя предавка се движа - движа се на правилната за тази скорост предавка - нито знам кога ги сменям, нито ме разсейва.

Четвърто - в прехвалената от теб Хамериканска федерация знаеш ли професионалистите какви скорости ползват - ръчни. Професионалистите са онези на които карането им е работа - камиони, автобуси и т.н. Я отговори защо при тях скоростите са ръчни?

Пето - три пъти карала курса на ръчни и не успяла да се научи - извода не е че ръчните са скапани - извода е че ти си некадърен шофьор.



Последна редакция: вт, 29 юни 2010, 22:46 от iavorski

# 128
  • северно море
  • Мнения: 321
Не се сърди човече,колкото и невероятно да ти се струва.хората които изкарат курса на
автоматик в Холандия,нямат право да карат кола на ръчни скорости и това е отбелязано в книжката.
Ако искат да карат кола с ръчни скорости,минават още един курс.Та така

# 129
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
#Crazy Shocked ooooh! Тази глупост трябва да се повдигне в медиите. Никъде в света няма различни шофьорски книжки за различни скоростни кутии. Sick #Crazy Дори да си изкарала курс на ръчни (аз съм го карала 3 пъти), това не е гаранция че ще шофираш в живота ръчна и че ще го умееш.
В Европа правят разлика между автоматик и ръчни скорости. Всеки има право да избира, но е факт, че ако си взел за автоматик, книжката ти важи само за него. Въвели са го и в БГ, явно от както е в ЕС и започнаха само да подменят БГ шоф книжки в Европа, а не да те карат да караш нов курс като начинаещ, както аз трябваше да направя, преди да ни приемат Crazy
На Острова книжките от страни извън ЕС не могат да се подменят, кара се изпит от начало, но и аз не бих те съветвала да караш кола тук. Улиците са доста по-тесни, а за паркоместата да не говоря, налага се да маневрираш на заден. В Щатите шофирането ми беше песен, задна рядко ползвах и автоматика е детска играчка. Защо не е така масово разпространен в Европа и аз не знам  Thinking Преди беше заради икономичността на колите, но съвременните май вече нямат този проблем ...

# 130
  • Мнения: 4 390
Delusion, ти като не си карала кола с ръчни скорости как точно прецени, че е по-тромава в градски условия?
Няма никаква разлика между ръчната и автоматичната скоростна кутия в града, карам и двете всеки ден, така че добре мога да си направя сравненията.
Кога станахте шофьори, кога ви почерняха дупетата... Grinning
Автоматиците са по-тромави  и едва ли е нужно да се обяснява защо. И има разлика между ръчка и автоматик, разбира се, в полза на ръчката, дори и за градско каране.  
Опитът ми е дългогодишен и всекидневен.

Относно шоф. курсове - в Канада се явих с личния си автомобил /автоматик/ на изпит,  имам право да шофирам и ПС с ръчни скорости. Имам си и българска книжка, да не ме погнете. Peace
Автоматик се кара адски лесно и за мен е идеален за градско, особено в трафик. За извънградско, при натоварено движение с често изпреварване, безспорно предпочитам стандарт!
В Канада куцо, кьораво и сакато шофира - да, от 15-16 г. до 100 годишни, но, движението е еднопосочно, не се изпреварва в насрещното, няма завои, абе никакви предизвикателства, освен едно - от скука и монотонност да не заспиш зад волана. Карат си автоматиците с ръце в поза "два без десет" и толкоз. Ама Канада и Щатите не са България...
 

# 131
  • Мнения: 22 475
Дивиана, хаха, факт е че съм млад шофьор, ама карам и двете и то всекидневно и постоянно. ) Имам предвид и автоматик и ръчка.
И съм определено ЗА ръчката, макар и автоматика да има предимства при градско шофиране.

# 132
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Не си сменям ръчката за ни-що Mr. Green
Само че... от кумова срама трябва да се науча да карам и автоматик (не че ще ми е трудно след 20 г. стаж на ръчни скорости), но да съм сигурна все пак, че няма да потроша някоя такава кола, ако ми се наложи да я карам.
Не знам какво сте писали по-напред, утре ще го чета, обаче многото автомобили с ръчни скорости в България освен всичко друго са и портфейло-защитна реакция. Карайте една зима по ледници и коловози и още няколко месеца по изровените кратери и ще видите как ще ви се отрази, на прима виста се сетих веднага точно за 5 души, които си взеха коли автоматик и си проклеха дните, защото още на първата година им се наложи да сменят скоростна кутия.
И аз съм сменяла на първата си собствена кола в далечните 90 г., обаче ме боля по-малко, не като за четирицифрена сума с повече от 1 отпред, а и ми се случи след 7, не след 1 година каране (да не кажем, че си беше чисто износване).

# 133
  • Мнения: 957
Може би зависи от мотора (и марката кола), но при мен наистина си е по-тромав автоматика, La Pintade.
По повод предпочитанията за ръчка, се сетих още нещо: Освен скъпата скоростна кутия, доколкото знам, автоматика изпива повечко бензин (поне при голф е така). И може би най-важното: С ръчни скорости човек управлява колата, усещането за управление е по-силно. Поне при мен. Автоматичната е по-мързелашка, но с нея нямам това усещане при шофиране.

# 134
  • Мнения: 6
Карайте една зима по ледници и коловози и още няколко месеца по изровените кратери и ще видите как ще ви се отрази, на прима виста се сетих веднага точно за 5 души, които си взеха коли автоматик и си проклеха дните, защото още на първата година им се наложи да сменят скоростна кутия.
Скоростните им кутии не могат да се скапят от няма нищо за една година  newsm78
Или колите са били втора употреба, на доста километри и без достатъчно добра поддръжка или са направили някоя глупост. От ледници, кратери и дупки, няма как да си повредиш скоростната кутия.
Аз на прима виста се сещам за една приятелка, която в движение включи на задна  Mr. Green  Естествено караше бавно, но какво значение има това? Ето така се скапват кутии. И по още ред причини естествено, но не ми се изброяват сега  Tired

# 135
  • Мнения: 58
Ох, толкова спорове за нищо. Хайде сега , отклонете се малко и ми препоръчайте читава фирма- автошкола около студентски град.

# 136
  • Мнения: 1 886
Боже, боже, 10 страници тема превърната от Делюжън/Ксения в абсолютно безмислен спор, но не се и учудвам. Ксенито е майстор и половина в това отношение.
Въпросът ,защо да се уча на кола с ръчни ,като никога няма да карам такава е абсолютно идентичен на: защо да уча квадратни уравнения в училище, като никога няма да ми трябват  Wink

По молба на авторката споделям личните ми впечатления от У-Мария. Карах курсове там преди две години и половина. Инструктор ми беше мъж ,на който му забравих вече името, но не беше собственикът или неговият син. Пафкаше като комин и беше ужасно, при положение , че беше зима, кучешки студ и не можех един прозорец да отворя и въпреки моите намеци изобщо не спря да пуши, но това е отделна тема. Нарекох го инструктор, но няма нищо общо с тази "титла". Взимах допълнителни часове, защото ми беше напълно наясно, че задължителните часове са малко, но въпреки всичко не можех дори да спра като хората. На първия изпит за малко да се сблъскам с една кофа за боклук, защото не можех да спра. Естествено, че не може да се обвинява за всичко инструктора, но мое мнение е , че ученикът е лош, защото и учителят е лош. Той само си мърмореше под носа, пафкаше и натискаше педалите, а аз въртях волана. Никакви инструкции, указания, защо и как действа автомобилът, нищо! Един път само ми показа как да паркирам и то само защото аз настоявах, а той ми каза, няма да ти е нужно паркиране, на изпита няма такова нещо  Shocked
Просто си беше некадърник. В защита на У-Мария ще кажа, че не са ми предлагали да давам подкуп, но и не им трябваше: оставих сума ти му пари за допълнителни уроци и за задължителните след всяко скъсване ( скъсаха ме два пъти ) На мен не ми липсваше желание и усърдие. Взех листовките от първия път с нула грешки.Имах невероятен мерак да карам кола, но нямах никакъв опит. Не се бях качвала на кола преди това. На третия опит с триста зора успях да взема книжката . Качих се веднага на колата ( от мерак вече си бях купила кола Mr. Green ) и оттогава не съм слизала. Не съм Шумахер, но без да се хваля се справям много добре. Имам вече около 30 000км без нито едно нарушение.

Съветът ми към авторката е  да поразпита своите приятели и познати и да и препоръчат лично някой инструктор. Дори тук в Бг-мама имаше такава тема, но не мога да я намеря сега.
Аз се насочих към У-Мария по препоръка на тогавашния ми шеф, който беше супер завеян: вика ми ,абе чувал съм за една фирма, много известна, отивай там. А то защо бил чувал?! Щото гледал Господарите, ама се сети за този факт, чак когато една колежка ни светна, но вече се бях записала!
Дано да съм била полезна !

# 137
  • Мнения: 1 726
Така, посмях се с пишман американката, сега да минем на сериозната част.
Първо - мога .......
Второ - ............
Трето - ............
Четвърто - ......
Пето -...............
Аз пък мога да смятам корен квадратен от произволно число ( например 13768.... ) без да използвам елка . Учила съм го в училище, както и всички на моята възраст - около 34 г.. Повечето хора не могат и по твоята логика са некадърници и НЕпрофесионалисти и трябва да се срамуват, че предпочитат да използват елка...

# 138
  • Дъ Биг Вилидж
  • Мнения: 100
savina - моля те да не четеш мнението ми насочено към делюжън - все пак тя беше единствената в темата която се изс..ра с глупавото си твърдение че ръчните скорости са боклук и т.н.

Ако и ти кажеш че ръчните скорости са боклук ще напиша същото и на теб.

Да, има много хора които се затрудняват с ръчните скорости и затова карат автоматици. Но само наистина простите между тях си позволяват да твърдят че ръчните скорости са боклук а колите с ръчни скорости са трошки.

И ако ти ми напишеш, че те затрудняват ръчните скорости аз няма да ти се присмея защото знам че не мога да гладя отлично, че трудно шия копчета и други задължения които обикновено се вършат от жените. За съжаление в съвременното общество темата жена-шофьор е много по дискутирана от темата мъж-домакиня. А и там има големи куриози.

Само че не се...ра из форума с твърдения - те копчетата са боклук ползвайте велкро нали?

# 139
  • Мнения: 1 726
От поста ти, освен колко велик шофьор си и колко са смотани тия, които не са си взели изпита от първия път, друго не разбрах.  ooooh!
Аз вече се изказах по въпроса по-горе, смятам ръчните скорости за отживелица. От всичко казано до тук "за" и "против" се убеждавам , че единственото преимущество на ръчките (визирам само автомобилите, камионите са друга бира) е при рязко изпреварване извън града. ОК, само  че на хората в "белите държави" почти не им се налага да изпреварват рязко, имат си много-лентови пътища. За в града, недостатъците на ръчките бяха доста коментирани, може би затова тенденцията за градските автобуси вече и в България е да бъдат автоматици. Peace

# 140
  • Дъ Биг Вилидж
  • Мнения: 100
savina - за да разбереш безкрайно инфантилното ми изказване беше редно да прочетеш крайните и адски инфантилни постове на делюжън. Ако ти си казала че за теб ръчката е отживелица то нейните думи са - всички дето карат с ръчни карат трошки, ръчните са само за смотани бедняци българи, ние в Великата Америка сме по-по-най-супер и затова колите ни са автоматици.

Иначе си права - всеки си кара квото му е най-удобно. При това без да плюе другите. Най-добрата ми приятелка си взе книжката от третия път и е един от най-страхотните хора които познавам.

Поста ми беше специално издание за делюжън.

П.П. - и аз съм на 34  Wink

# 141
  • Мнения: 5 710
За курсовете - бих изкарала курс на ръчни скорости, така ще разбереш повече за това какво е кола.
Освен това никога не се знае кога от 200 ще трябва да познаеш и 2, и умението да караш кола на ръчни скорости може един ден да ти е полезно. От друга страна, в трафика на София може би е по-добре да завършиш курс на автоматик, така ще можеш да се концентрираш в/у дупките, движението и как да оцелееш, а не в това дали държиш съединителя, или не.
Така че си преценяваш приоритетите и действаш.

Що се отнася до това дали ръчните скорости са отживелица, характерна за трошките  - не са.
Ръчното управление дава предимства, които автоматика няма, има много изписано по в-са.
Но пък шофирането на автоматик е по-приятно и лесно, особено важно за блондинки и гражданки на САЩ и Канада,  на които им е много важно да не си къдрят мозъка твърде.

И последно - ако ръчните скорости бяха отживелица и нямаха никакви + пред автоматика, нямаше да има коли, едни от най-скъпите при това, т.нар типтроник, които комбинират и двата типа.

Лично аз бих искала да карам такава, за да ползвам позитивите и на двете, но уви, нямам толкова пари.

Карам на ръчни скорости и трябва специално да погледна, за да видя на коя скорост съм, обикновено поглеждам,  когато търся шеста  Grinning

# 142
  • Мнения: 200
Аз лично, ако бях имала тази възможност бих изкарала курсовете първо на автоматика и когато имам опит със следенето на пътната обстановка около се беси бих минала на ръчни скорости, това по моему би отнела 2-3 дни максимално, разликата не е чак толкова голяма. Това ,което е трудно в началото да свикнеш да следиш пътната  обстановката около теб. Определено един млад шофьор  би бил по безопасен с автоматика, защото ще внимава повече в пътната обстановка ,а не на коя скорост да включи. На курсовете в България, както и на изпита, основното, което ги интересуваше да не ти загасне колата, според мен хич не те подготвят и изпита е голяма смешка.
Карала съм първо курсове с България и там съм карала ръчна кола. В Канада съм се явявала на изпит. Наистина автоматика е по удобен в тукашните задръствания. Кара се баш на една педя разстояние с 20 към. в час, чат пат скачаш на 40 ,после пък спираш, пак бързо ,пак бавно.....с ръчна ще влезеш в лудницата, а си оставил малко повече разстояние, веднага някой се е пробутал пред теб от съседната лента.  Лепиш се за предния това е положението и дебнеш някой около теб дали няма да се разсее да се бутнеш пред него  Laughing
Имам колеги месни взели книжки на автоматика,но сега карат ръчни. Сами са се учили, нямат проблеми.

# 143
  • Мнения: 2 590
Хайде като никой не се нави да сложи снимка.
Аз ще ви сложа една от Палм Спрингс в щата Калифорния.

http://www.palmspringsphotoblog.com/images/heavy-freeway-traffic.jpg

Май май има дистанция от поне 2-3 метра между автомобилите, а не са на по педя.  Whistling

# 144
  • Мнения: 13
Ехеее, а после ние се оплакваме от нашите нищожни задръствания  Mr. Green

# 145
  • Мнения: 5 710
Теорията на ръчните скорости и това как да подкараш колата  се учи първия ден на шофьорския курс, но не се овладява за 2-3 дни максимално:)  Борбата със съединителя може да продължи с години, виждала съм и шофьори на таксита със загубена такава и то не бих ги нарекла рядкост.

# 146
  • Мнения: 28
Определено съм по-спокойна,когато карам автоматична кола.Свикнах и не бих я заменила с ръчна,особенно с тези дупки по пътищата.Все едно в днешно време да си купя ръчна пералня,след като има вече автоматични..защо да се тормозя..мое мнение

# 147
  • Мнения: 22 475
Определено съм по-спокойна,когато карам автоматична кола.Свикнах и не бих я заменила с ръчна,особенно с тези дупки по пътищата.Все едно в днешно време да си купя ръчна пералня,след като има вече автоматични..защо да се тормозя..мое мнение

Какво общо имат дупките по пътища с типа скоростна кутия?
Или той автоматика прелетява над дупките?

# 148
  • Мнения: 4 785
Определено съм по-спокойна,когато карам автоматична кола.Свикнах и не бих я заменила с ръчна,особенно с тези дупки по пътищата.Все едно в днешно време да си купя ръчна пералня,след като има вече автоматични..защо да се тормозя..мое мнение

Какво общо имат дупките по пътища с типа скоростна кутия?
Или той автоматика прелетява над дупките?


Твоя не лети ли - нещо са те прецакали като си го взимала  Laughing Не схващаш ти - като има повече дупки, повече пъти превключваш предавки, повече пъти си напрягаш мисълта (то са сложни изчисления и умозаключения, размисли голЯми!) и накрая си изцеден, боли те глава от целия тоя мисловен процес, имаш мускулна треска на левия крак.... страшно е! А при автоматика го няма този проблем - изобщо не е нужно да мислиш, тук научих, че цялото шофиране е съсредоточено в мисъл за съединител и левия крак + размисли ся коя предавка трябва да уцеля... Мен ми е друго на главата докато шофирам, ма разбира ми тимберицата къде трябва да е насочена мисълта ми  Mr. Green

# 149
  • Мнения: 916
Еееех, трейси, адски си толерантна към нас, простите неумеещи като теб  Mr. Green Признали сме те за по- по- най- и сега с трепет се надяваме да ни признаеш поне за получовеци....

Всекиму е ясно какво иска да каже арди, останалото са дребни заяждания.

# 150
  • северно море
  • Мнения: 321
От поста ти, освен колко велик шофьор си и колко са смотани тия, които не са си взели изпита от първия път, друго не разбрах.  ooooh!
Аз вече се изказах по въпроса по-горе, смятам ръчните скорости за отживелица. От всичко казано до тук "за" и "против" се убеждавам , че единственото преимущество на ръчките (визирам само автомобилите, камионите са друга бира) е при рязко изпреварване извън града. ОК, само  че на хората в "белите държави" почти не им се налага да изпреварват рязко, имат си много-лентови пътища. За в града, недостатъците на ръчките бяха доста коментирани, може би затова тенденцията за градските автобуси вече и в България е да бъдат автоматици. Peace






Хахаха,ела да видиш в "бяла"Холандия как се изпреварва
И по полека с определенията

# 151
  • Мнения: 4 785
Еееех, трейси, адски си толерантна към нас, простите неумеещи като теб  Mr. Green Признали сме те за по- по- най- и сега с трепет се надяваме да ни признаеш поне за получовеци....

Всекиму е ясно какво иска да каже арди, останалото са дребни заяждания.

Ти защо се припозна в горния пост, който се отнасяше за тези дето влагат целия си мисловен процес в движението на един крак и една ръка - трудно координирани  Crazy Защо се припознаваш като проста и неумееща? Сама си даваш квалификация в случая... да съм се обърнала по име към теб или към някого?  ooooh! Изумяваш ме за не знам кой път  Laughing

пп - пак казвам не смятам, че шофиращите автоматик са некадърни, защото аз познавам доста кадърни, аз също се качвам на автоматик и т.н. Но има една порода дето не може и не може да кара, смята, че проблемът й е само в скоростите и че автоматикът ще кара вместо нея - за тях говоря аз, който се е припознал - да му е честито  Mr. Green

# 152
  • Мнения: 22 475
Абе вие първо сами се обиждате, каращите автоматик, пък после заявявате, че ние сме ви наричали некадърни. )) Laughing
Ама няма такова нещо. Но и да се говорят глупости от сорта че "ръчните скорости са отживелица" е просто смешно.
Щом цялата автомобилна индустрия произвежда коли с механична скоростна кутия, то това не може да се нарече отживелица.

Баща ми цял живот е карал кола с ръчни скорости, сега зимата си купи такава с автоматични, защото офертата беше супер изгодна и колата не беше за изпускане.
Е, чудя се, това прави ли го лош и некадърен шофьор?. )  Grinning

# 153
  • Мнения: 916
Защо се разпознах - защото сама споделих за това, че скоростите ми създават психологически проблем и паника. Аз ако се обърна към нахвърлящите се на всеки, който каже положителна дума за автоматиците, трейси и Мирама сигурно ще се разпознаят, а дали ще си признаят е друг въпрос  Mr. Green

Мирама никой не обяснява кой колко е кадърен, освен вас двете с трейси. В случая говорех от личен опит, като човек, имал огромен психологически проблем с шофирането и разрешил го с каране на автоматик (типтроник де). Не ми стана особено приятно като ви четох умозаклЮченията, например това:
Не схващаш ти - като има повече дупки, повече пъти превключваш предавки, повече пъти си напрягаш мисълта (то са сложни изчисления и умозаключения, размисли голЯми!) и накрая си изцеден, боли те глава от целия тоя мисловен процес, имаш мускулна треска на левия крак.... страшно е! А при автоматика го няма този проблем - изобщо не е нужно да мислиш, тук научих, че цялото шофиране е съсредоточено в мисъл за съединител и левия крак + размисли ся коя предавка трябва да уцеля... Мен ми е друго на главата докато шофирам, ма разбира ми тимберицата къде трябва да е насочена мисълта ми  Mr. Green
Но вие си знаете. В случая споделих моя опит, и също така опитът на инструктори в ЛЮксембург по отношение на това за кого биха били полезни курсовете на автоматик. Мисля, че беше по темата. Сега ако някоя от вас двете ми обясни с какво вашите постове допринесоха за каквото и да било, много ще се зарадвам.

Никъде не съм казала, че ръчните скорости са отживелица - едната ни кола е с ръчни, другата - автоматик. И за да има нещо положително в поста ми - отскоро прокарах и ръчната без да се шашкам толкова  Mr. Green

Трейси, сигурна съм, че някак си пак ще предизвикам изумление в теб - няма нужда да ми го споделяш  Mr. Green

# 154
  • Мнения: 22 475
Шамс, ти ако си чела наистина внимателно ще видиш че лоша дума за автоматиците не съм казала. И аз карам и автоматик и много добре виждам предимства и недостатъци.
Но не бих седнала да изкарам шофьорски курс на автоматик.

# 155
  • Мнения: 1 726
Добре де, аз само не разбрах, какви са предимствата на ръчките, освен че са по евтини newsm78
Цитат
Щом цялата автомобилна индустрия произвежда коли с механична скоростна кутия, то това не може да се нарече отживелица.
Колите, произвеждани за САЩ и Канада сигурно са една незначителна част от тази индустрия  Joy

# 156
  • Мнения: 862
В случая говорех от личен опит, като човек, имал огромен психологически проблем с шофирането и разрешил го с каране на автоматик (типтроник де).
Чудно ми е как типтроника  ти е от полза (при положение, че си имала "психологически" проблем с шофирането)  newsm78
Аз смея да твърдя, че съм добър шофьор (да не чуе дявола) и си карам ръчка. Когато карам на мъжа ми колата, която е с кутия тип типтроник рядко го ползвам, когато карам без да е той до мен.

# 157
  • Мнения: 22 475
Добре де, аз само не разбрах, какви са предимствата на ръчките, освен че са по евтини newsm78
Цитат
Щом цялата автомобилна индустрия произвежда коли с механична скоростна кутия, то това не може да се нарече отживелица.
Колите, произвеждани за САЩ и Канада сигурно са една незначителна част от тази индустрия  Joy



Що реши, че кола с ръчни скорости е по-евтина от такава с автоматични?
И не твърдя, че колите за САЩ и Канада са незначителен процент, но ако се гледа в световен мащаб, едва ли превишават тези с ръчни скоростни кутии.

А предимствата - по-добър контрол над колата, особено при стресови ситуации, заледени участъци от пътя и т.н. Усещането че "владееш" колата.
При изпреварване също гласувам в +++ за ръчните скорости, слизайки на 4та имаш достатъчно мощност за да се "изстреляш" бързо и след това да си превключиш на 5та. Докато при автоматика го няма това нещо, ако си минал вече на 5та (караш с 130км.ч. примерно) няма как да слезеш на по-малка предавка.
Естествено има и още, но и това е достатъчно.

# 158
  • Мнения: 916
В случая говорех от личен опит, като човек, имал огромен психологически проблем с шофирането и разрешил го с каране на автоматик (типтроник де).
Чудно ми е как типтроника  ти е от полза (при положение, че си имала "психологически" проблем с шофирането)  newsm78
Аз смея да твърдя, че съм добър шофьор (да не чуе дявола) и си карам ръчка. Когато карам на мъжа ми колата, която е с кутия тип типтроник рядко го ползвам, когато карам без да е той до мен.

Ами аз основно се шашках, като наближавам кръстовище - каква скорост да включа, кога точно, колко да държа съединител - бе бях се вкопчила в тези подробности. Съответно с автоматика този проблем не стои. И аз открих, че работата не е толкова страшна, защото някак си като ми отпадна този страх, че нещо ще направя нередно, или няма да мога да тръгна на нанагорнище и ще се забия в чистак новото БМВ зад мен  Mr. Green или кой знае каква друга гадост да ми се случи (за протокола, нищо не ми се е случвало, просто изпитвах фобия някаква, съвсем нерационална), можех да се съсредоточа в движението.

# 159
  • Мнения: 957
Добре де, аз само не разбрах, какви са предимствата на ръчките, освен че са по евтини

По-скоро поддръжката им е по-евтина.  Wink

# 160
  • Мнения: 19
Искам да ви разкажа нещо от вчера,като предупреждавам,че не искам да обидя никого...но това е действителността....та отиваме с мъжът ми да гледаме една Тойота Корола 2008.Той ме накара да вляза да я запаля за да чуе звука,да погледне ауспуха и т.н(новичка е,но все пак не съвсем  Simple Smile)...та влизам аз,дърпам ръчна,освобождавам от скорост и въртя ключа...да ама не...колата не пали.Пак опитвам...не иска...викам си ето скраб е затова я продават...вика мъжът ми продавача и той ни обяснява,че Тойотите ръчки вече ги правели да палят така...натискаш съединител до края и тя чак тогава пали,за да нямат проблеми хората,който са карали само автоматик ...Аз нямам проблеми с автоматика....е това е едно от предимствата да можеш да караш ръчка...който може ръчка може и автоматик...обратното е голяма рядкост

# 161
  • София
  • Мнения: 8 940
Искам да ви разкажа нещо от вчера,като предупреждавам,че не искам да обидя никого...но това е действителността....та отиваме с мъжът ми да гледаме една Тойота Корола 2008.Той ме накара да вляза да я запаля за да чуе звука,да погледне ауспуха и т.н(новичка е,но все пак не съвсем  Simple Smile)...та влизам аз,дърпам ръчна,освобождавам от скорост и въртя ключа...да ама не...колата не пали.Пак опитвам...не иска...викам си ето скраб е затова я продават...вика мъжът ми продавача и той ни обяснява,че Тойотите ръчки вече ги правели да палят така...натискаш съединител до края и тя чак тогава пали,за да нямат проблеми хората,който са карали само автоматик ...Аз нямам проблеми с автоматика....е това е едно от предимствата да можеш да караш ръчка...който може ръчка може и автоматик...обратното е голяма рядкост
Не само Тойота, повечето от новите коли са направени така, че палят при натиснат съединител. Аз по принцип винаги така паля, защото знам, че е по щадящо за двигателя.
Иначе не малко предимство на колите с ръчни скорости е по-малкият разход на гориво. Все още автоматиците харчат повече, затова се карат повече в САЩ, където по принцип колите са по - големи и по - неикономични, защото горивото им е по - евтино. Предполагам, че това е голямата причина в момент, когато горивата поскъпват пък и не е сигурно, колко ще ги има още, автоматиците да не могат да се наложат така масово.

# 162
  • Мнения: 22 475
mama_T, моята и без да е толкова нова, също в повечето случаи я паля при натиснат съединител, че и спирачка ако съм под наклон. )

# 163
  • Мнения: 4 300
 Това за разхода е абсурден аргумент в случая- от кола до кола има разлика,едно е въшка автоматик, друго е голяма семейна кола с ръчни.  Освен това, климатикът например също качва разхода на гориво, но не съм видяла някой да се потИ в името на спестени няколко капки гориво, или пък да се търсят повече коли без климатик, заради по ниския разход. Другото, което ме учудва, е защо бързо усвоената координация ръце-крака е повод за такава гордост у някои дами Crazy Да не говорим за смешните 2 см даване назад на баир- как можеш хем да си в колата, хем да измериш 2, ама точно 2 см ( освен ако нямаш някаква добре позната мярка:)))).
За мен лично,в градски условия, хеле при софийските задръствания, автоматикът просто си е благина и удобство. Най малкото не ти се схваща крака от натискане на педалите и превключване от първа на втора.
Но пък според мен е редно да се изкара курс на кола с ръчни скорости- просто за да се знае кое как се прави. Ако някой ден се наложи, да не гледаш като теле в железница.

# 164
  • Мнения: 22 475
Рокси, най-доброто за мен е - кола автоматик за града, и кола с ръчни скорости за извънградско. Simple Smile
За който може да си го позволи. )

# 165
  • София
  • Мнения: 8 940
Това за разхода е абсурден аргумент в случая- от кола до кола има разлика,едно е въшка автоматик, друго е голяма семейна кола с ръчни.  Освен това, климатикът например също качва разхода на гориво, но не съм видяла някой да се потИ в името на спестени няколко капки гориво, или пък да се търсят повече коли без климатик, заради по ниския разход. Другото, което ме учудва, е защо бързо усвоената координация ръце-крака е повод за такава гордост у някои дами Crazy Да не говорим за смешните 2 см даване назад на баир- как можеш хем да си в колата, хем да измериш 2, ама точно 2 см ( освен ако нямаш някаква добре позната мярка:)))).
За мен лично,в градски условия, хеле при софийските задръствания, автоматикът просто си е благина и удобство. Най малкото не ти се схваща крака от натискане на педалите и превключване от първа на втора.
Но пък според мен е редно да се изкара курс на кола с ръчни скорости- просто за да се знае кое как се прави. Ако някой ден се наложи, да не гледаш като теле в железница.
Когато се прави сравнение на разход се взимат еднакви коли, с еднакви двигатели, при еднакви условия. Иначе не е сравнение. Става въпрос, че при еднакви други показатели - марка, модел, двигател, автоматика е с по-висок разход. Никой не отрича предимствата на автоматика, но и колите с ръчни скорости си имат своите. Аз просто изтъкнах една от причините автоматика да не е толкова разпространен у нас, пък и в Европа.

# 166
  • Мнения: 4 300
Аз съм убедена, че това не е причина. Разликата между еднакви коли ( авт и р) в разхода на гориво е минимална, да не говорим, че зависи и от шофьора и начина на каране.
ПП. между 5 и 15% била разликата в разхода на гориво. Да го вземем 10% средно,това значи, че при 7 на сто разход за ръчна трансмисия, автоматичната би дала разход 7.7. Не ми се струва като decision making  фактор,пък не знам. Ей тук има по читаво обяснение: http://en.wikipedia.org/wiki/Manual_transmission в секцията benefits and drawbacks.

Последна редакция: пт, 02 юли 2010, 11:35 от Рокси

# 167
  • София
  • Мнения: 8 940
Аз съм убедена, че това не е причина. Разликата между еднакви коли ( авт и р) в разхода на гориво е минимална, да не говорим, че зависи и от шофьора и начина на каране.
Пак казвам. Говорим за сравнения при еднакви условия, т.е. заводските такива, не зависят ама хич от шофьора. Да не говорим, че колите с автоматични скорости са по -скъпи (поне у нас). Пак имам предвид еднакви коли (да не стане грешка). Поддръжката също е по - скъпа (само скоростната кутия на автоматиците е такъв разход, че много хора за това никога няма да я купят). Но ти явно си решила да спориш. Е, аз нямам желание.  Peace

# 168
  • Мнения: 355
По темата за У-Мария се присетих за блога на Еленко  Joy

http://eenk.com/?p=3546

# 169
  • Мнения: 592
Само да вметна, че е голяма "жега" тук - и на кола-автоматик, когато искаш да изпревариш, можеш да слезеш от 5-та на 4-та предавка /или друга комбинация, а при някои модели даже 2 предавки/с едно по-силно и рязко натискане върху педала на газта до края на хода му /аз му казвам "да удариш шамара"/ и колата просто се изстрелва, както казвате. Безспорно за град като Сф с такова уникално движение, автоматикът е голямо улеснение, но с две безспорни условия - по-скъп, по-лаком. Всичко останало е въпрос на избор и споделяне на опит. Аз съм с 3 ръце за ръчката!
Лично за мен е безумие шофьорски курс на автоматик!!!!??? - не стига че няма полигон вече, ами и автоматик. Следващата стъпка сигурно ще е курс заедно с козметик - как да се гримирате в движение....

# 170
  • Мнения: 7 837

Що реши, че кола с ръчни скорости е по-евтина от такава с автоматични?


Защото е точно така. Разликата в цената е 1-2-3 хил $, според зависи модела.

Да не говорим, че почти всички автоматици вече имат опция и за ръчни (или както там се нарича), само педала го няма. Не че съм я пробвала де, не знам как работи... Blush

И не автоматика гълта много, просто в Щатите, колите са по-мощни от европейските. Чак ненужно понякога...

# 171
  • Мнения: 523
Лично за мен е безумие шофьорски курс на автоматик!!!!??? - не стига че няма полигон вече, ами и автоматик. Следващата стъпка сигурно ще е курс заедно с козметик - как да се гримирате в движение....

Не виждам защо да е безумие. В САЩ като повечето хора карат автоматик да не би да са по-лоши шофьори от тези в България. Напротив, много сме далеч от тяхното шофиране, пък вие си мислете, че като карате на ръчни сте голямата работа. За връзката караш автоматик, следователно си падаш малко тъп, няма да коментирам. Статистиката говори достатъчно.

# 172
  • Дъ Биг Вилидж
  • Мнения: 100
Съфорумки и съфорумци - темата беше къде да се карат курсове на автомат в София. Делюжън ос...ра темата тотално и всички тръгнахме да спорим ръчка или автомат. Всеки си кара квото му е кеф или за каквото му стигат парите. Толкоз.


Ако някой има идея за добра школа с автоматик дайте да помогнем на колежката.

Поздрави!

# 173
  • Мнения: 7 837
За връзката караш автоматик, следователно си падаш малко тъп, няма да коментирам.

И още връзки има. Тъпи и затова има и по-малко знаци в правилника; пък, колко знаци са изписани с думи и т.н. и т.н., през годините се наслушах на какво ли не...  Simple Smile

Не съм от най-разбирачите карачи, но някой по-горе беше споменал, че с ръчни имаш по-голям контол и усещаш пътя, та можеш да реагираш... Всички нови модели имат Electronic stability control, така че и това не е сигурен довод в +

# 174
  • Мнения: 10
говорите, като че ли 99% от форума живее в САЩ! предлагам на мои разноски щатските велики шофьори да ги докарам тука с прословутите им коли, да им сложа летни гуми и зимата да ги пратя да качват и слизат прохода Петрохан с автоматичната кутия! кой оцеее - евалата!

ПС - не съм толкова идиот да карам зимата с летни гуми, просто тъпия румънец-шеф на фирмата не искаше да ни купи гуми за служебните коли

# 175
  • Мнения: 7 837
Ако и шофирането ти е като изказа, е ясно, защо много хора ги е страх да се качат и да карат из родните пътища. Ама, това е друга тема.

# 176
  • Мнения: 957
Май беше по-лесно авторката на темата да си потърси инфо в нета. Ето на какво попаднах:

http://www.glushkov.com/page/2.html


http://hamparzumian.awardspace.com/index.php?p=19   (за гр Пловдив)


http://www.idrive.bg/


http://nissanbg.com/newforum/viewtopic.php?f=12&t=6152


http://www.mobilkurs.com/  за София, Пловдив и Бургас


пп Сега препрочетох първия пост. Освен да се потърсят мнения в друг форум...

# 177
  • космополитно
  • Мнения: 941
... потърси инфо в нета. Ето на какво попаднах:

http://www.glushkov.com/page/2.html


http://hamparzumian.awardspace.com/index.php?p=19   (за гр Пловдив)


http://www.idrive.bg/


http://nissanbg.com/newforum/viewtopic.php?f=12&t=6152


http://www.mobilkurs.com/  за София, Пловдив и Бургас


Освен да се потърсят мнения в друг форум...


 tonimar, Благодаря за отделеното време, усилията и систематизираната информация!  bouquet

Тръгнах от google и каквото ми предостави го изчетох (за У-Мария- само едно мнение Cry)! Но  интуитивно усетих, а постовете тук ме убедиха, че на много места може да се изкарат курсовете (респ. да ти вземат парите), но на далеч по-малко можеш да получиш качествено обучение! Confused

Затова темата ми беше насочена към мнения за фирмите, предоставящи шофьорски курсове ( в частност за У- Мария и за шофиране с автоматични скорости). Както се казва - питай патило, че и доволните ( за да не сме само негативно настроени) ...

Всеки пост по темата по един или друг начин ми беше полезен!

Признателност за всички включили се с мнение! bowuu

Признателност и за Мамма newsm51, че с преместването на темата в Клюкарника, допринесе тя да получи по-голям отзвук и да бъде видяна и посетена от повече потребители

Последна редакция: сб, 03 юли 2010, 03:00 от Venecias

# 178
  • Мнения: 488
Здравейте! Аз да събудя темата.  Laughing Малко е оф топик, ама да не пускам нова.....Според вас 700 лв. + още 100 за изпит нормална цена за курс ли е? Или може да се намери и по-евтино? И още един въпрос имам - какви са тези "вътрешни" изпити? Какво означава това? Много ви благодаря предварително Simple Smile

# 179
  • Мнения: 4 785
Ами аз винаги съм препоръчвала автошкола СТЕЛТ 2002, ако ти е удобно разбира се. Сега погледнах, че цената е 600 лева. Ако 700 е във въпросната У Мария, моля те не се набутвай  Stop Харесай си друга, но пак внимавай  Peace

пп - на сайта на Стелт има една снимка на някаква кола доста стара, аз лично при тях карах на Мерцедец Ц класа и Тойота Ярис, ама тя е много малка, не е за учене  Peace Ако ще си там искай да си на Мерцедеса, защото е голяма кола.

# 180
  • Мнения: 488
Не е У мария  Sick само негативни мнения съм чувама за тая фирма.

# 181
  • Мнения: 488
Иначе цените за курс (само курс) май варират между 600 и 700 лв.

Общи условия

Активация на акаунт