За отпуските на майките с малки деца

  • 3 273
  • 16
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 331

Ето какво намерих в Кодекса на труда: Чл. 174. (Доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работници или служители, ненавършили 18-годишна възраст, и майки с деца до 7-годишна възраст ползуват отпуска си през лятото, а по тяхно желание - и през друго време на годината, освен в случаите по ал. 4 на предходния член.
Мисля, че идеята на законодателя е майките да се ползват с предимство при ползването на отпуските през лятото именно заради ваканциите на яслите и детските градини. Може и да греша, дано се включи някой по-компетентен.
Права си Лола. Това е изрично изключение за привилегированите - непълнолетни и майки с деца до 7г. Не е написано в закона думата 'предимство', но точно това се има предвид. Стига да има 8 месеца трудов стаж, не е задължително при същия работодател. Затова мисля, че в молбата за отпуск Катерина трябва да напишеш:
 Моля, на основание чл. 152, ал. 1 от КТ, във вр. с чл. 174, моля да ми бъде разрешено да ползвам ... дни платен годишен отпуск, считно от 15 август. Ще бъда замествана от ... ГОТИНАТА КОЛЕЖКА /подпис на Готината/ подпис твой и молбата - в HR.
Преди това, разбира се, може да опиташ с добро и да обясниш пак на колежката си, че нямаш избор.

# 16
  • Мнения: 24 467
Само пак да напомня, че формулировката "през лятото" не означава точно от Х дата. Лято има и през юни и през септември и работодателят с пълно право може да предложи други дати, пак летни.
Минус за работодателя е, че план за отпуските не е изготвен още в началото на годината, тогава проблемът или нямаше да го има /колежката може да е платила карта, да е организирала санаториум и какво ли още не/ или щеше да е по- лесно решим.
С рогата напред не винаги е правилният начин. Не визирам конкретно нито авторката, нито някой друг, тя не е показала подобни действия още.

Общи условия

Активация на акаунт