Как избрахте име на детето?

  • 17 002
  • 152
  •   1
Отговори
  • Мнения: 96
Споделете как избрахте име за детето (децата си). За моят син нещата стоят така- С жена ми искахем да има хубаво българско име, което се запомня лесно и има хубаво съкращение, за да му се вика с него на галено. . И така двамата стигнахме до името Драгомир Simple Smile

# 1
  • Мнения: 420
Май писах някъде, но нейсе. Исках Крум. Половинката орева света, че можело да му се казва на галено само Крумчо и звучало като Кумчо Вълчо. Исках Дамян или Андрей и а-ха да го кръстя едно от двете. Милото обаче се подмаза качествено да е на тати Николай. Е, попреправих го малко, защото не ми харесва името, та стана Никола.

# 2
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
 

  На букви никога не сме се спирали.Искахме имена които да ни харесват.Аз не си падам никак по умалителните имена.На Александър може би един път в месеца му казвам Алекс и то когато му се карам.за това исках имена които да ми харесват без да са умалени.

# 3
  • Мнения: 3 456
Харесва ми името просто.

# 4
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Чух го някъде докато бях бременна и реших, че така ще се казва. Другият вариант беше Константин, но братът на мъжа ми се казва Красимир и се отказахме. Не искахме да носи буквата на никой от близките ни.
Иначе цял живот съм знаела, че ще родя Теодор или Божидар (заради символиката, дълго време го правихме това бебе, имах и спонтанен аборт преди него). Мъжът ми обаче не хареса имената. В крайна сметка Габриел на старонемски значи точно дар от Бога  Mr. Green
След това отчетните се напълниха с Габриеловци и Габриелки  Whistling Явно е актуално донякъде.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 535
Първия път се отчетох, като кръстих дъщеря ни на свекървата. Може и да е съвпадение, но използвах едно от любимите ми имена.
Втория път се заинатих и кръстих сина ми, както ми хареса, т.е. не съм се съобразявала с букви, имена на роднини и т.н....
Третия вече ще дам право на таткото да избира (трети път не се предвижда)  Whistling

# 6
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 269
Понеже е от смесен брак, искахме да звучи еднакво добре и на двата езика. Да означава по възможност нещо смислено. Да звучи добре заедно с фамилията. И да има готино галено име.

# 7
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Понеже е от смесен брак, искахме да звучи еднакво добре и на двата езика. Да означава по възможност нещо смислено. Да звучи добре заедно с фамилията. И да има готино галено име.

И кое е името  Grinning

# 8
  • Варна
  • Мнения: 336
Понеже е от смесен брак, искахме да звучи еднакво добре и на двата езика. Да означава по възможност нещо смислено. Да звучи добре заедно с фамилията. И да има готино галено име.


И ние така Peace

# 9
  • Мнения: 22 475
Ооо, беше трудна работа определено. )
Още от 5-6ти месец се бях заровила в именници, страници в нета с огромна база от имена от всякаква народност. ) Бях си харесала някой, които мъжа ми като чу и категорично каза, че няма да са те. )
Родих изненадващо в 7ми месец и 3дни дъщеря ми беше без име, защото естествено нищо не бяхме избрали и споровете с мъжа ми се водеха с смс-и. )

# 10
  • Мнения: 5 940
Колебаех се между това име и по-дългия му вариант плюс още едно. Съпругът ми обаче беше категоричен, че Иво му харесва най-много от трите, на мен ми бяха равностойни по хубост. Синът ми е кръстен на баща ми. Свекърва ми също е с близко на неговото име.

# 11
  • Мнения: 48 036
Спонтанно и за двете, първото дете- просто ни харесва името, а второто- с буквата на трима дядовци, но все пак негово си и пак така- харесваше ни

# 12
  • София
  • Мнения: 1 603
Името ми "изскочи" точно след като я родих, буквално - още си бях в родилната зала, току що ме бяха зашили....

# 13
  • Мнения: 803
Ох, голяма одисея беше при нас.
Мъжът ми се беше заинатил, че иска да я кръстим на майка му... Съвпадение е, че и моята и неговата майка се казват по един и същи начин, но аз просто не харесвам името. А и не одобрявам традицията да се кръщават децата на роднини.
До средата на 8ми месец спорехме с него. Накрая пределно ясно му заявих, че няма да отстъпя и му предложих два варианта между които да избира - Дарина и Ирина. Той хареса Дарина и така. Simple Smile

# 14
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 491
Забременях с голямата си дъщеря в Испания, името ѝ дойде направо изненадващо и за мен самата; има испанско звучене и не е никак разпространено. По принцип обичам редките имена.
С бебето забременях трудно и исках да има символика в името му. Напоследък много се разпространи избраното име, но какво да се прави.

# 15
  • Мнения: 803

С бебето забременях трудно и исках да има символика в името му. Напоследък много се разпространи избраното име, но какво да се прави.

Вярно е, че напоследък е доста разпространено (както и производните му), но лично за мен това няма никакво значение. Бях твърдо убедена, че именно това е ИМЕТО, и в момента не мога да си представя дъщеря ми да се казва по друг начин Simple Smile

# 16
  • София
  • Мнения: 1 529
 Още не бяхме сериозни гаджета,когато в разговор бъдещия ми съпруг каза,че ако има син ще го кръсти на класния си,любимия му учител.
 Когато дойде време да раждамвсе ме подпитваше ,а аз си мълчах и след като родих бе направо щастлив ,че съм запомнила желанието м Дъщерята я кръстих направо на майка ми,това бях решила още като си играех на кукли.

# 17
  • Мнения: 1 473
Дълго умувахме с мъжа ми и всеки си имаше списък с любими имена, който постоянно се променяше...
И двамата обаче бяхме категорични, че не искаме детето ни да носи име на родителите ни.
Накрай успяхме да стесним избора между две имена, но чак след като родих и взех в ръцете си сина си, казах как да се казва.
Просто видях детето си и знаех, че така се казва. Трудно е да се обясни усещането...
При избора на име се водехме от желанието името да звучи добре и да се съчетава хармонично с бащиното и фамилното име и също така да има имен ден.

# 18
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 491

С бебето забременях трудно и исках да има символика в името му. Напоследък много се разпространи избраното име, но какво да се прави.

Вярно е, че напоследък е доста разпространено (както и производните му), но лично за мен това няма никакво значение. Бях твърдо убедена, че именно това е ИМЕТО, и в момента не мога да си представя дъщеря ми да се казва по друг начин Simple Smile

Разбира се. Бебето се казва така още от двете чертички на теста  Mr. Green Въпреки че аз до последно мислех, че ще е момче, тати и кака наричаха човечето Дари още от положителния тест  Grinning

# 19
  • Мнения: 122
При избора на име на сина ни се ръководех от следното -
- исках да има съкращение, с което да го наричаме /оказа се че му измислиха няколко такива /,
- да звучи добре като бащино име,
- и не на послезно място  взехме  първата  буква от името на майка ми / не държа особено на традициите, но знам, че това ще ше да е голяма радост за нея./ В интерес на истината това е и  първата буква от името и на свекъра ми, но той вече има внук, кръстен на него, та и той да си мисли така.
Съпругът ми каза "Каквото ти избереш."
И така се спряхме на "царското" име - Калоян

Последна редакция: пн, 16 авг 2010, 14:43 от kiki15

# 20
  • Мнения: 96
Първия път се отчетох, като кръстих дъщеря ни на свекървата. Може и да е съвпадение, но използвах едно от любимите ми имена.
Втория път се заинатих и кръстих сина ми, както ми хареса, т.е. не съм се съобразявала с букви, имена на роднини и т.н....
Третия вече ще дам право на таткото да избира (трети път не се предвижда)  Whistling
Габриел е от староеврейски, а не от старонемски Simple Smile

# 21
  • Мнения: 2 651
Моят мъж си е малко  с предразсъдъци на тая тема и много настояваше децата да носят първата буква на бабата и дядото.Много спорове имахме,но така и не можах да го убедя,че е тъпо.Както и да е,и двете ни дъщери имат имена,започващи с първата буква на свекъра и свекървата.Имената поне аз си ги избрах каквито исках,но все още ми е мъчно,че поне едната не кръстих Мария.Толкова ми харесва това име,от дете си мечтаех ако имам дъщеря да се казва така,а то какво-с тоя мой мъж ooooh!Като се запъна-как така Мария,на кого,децата трябвало да продължат името и пр.глупости.Напоследък се заканвам да  родя още едно момиченце,което да си е само мое и да го кръстя Мария Mr. Green

# 22
  • Мнения: 27 524
Хубава тема  Heart Eyes

Бях 4-ти клас, когато записаха в класа ни двама близнаци - Кристиян и Кристина. Мургави, но не цигани. Екзотични бяха. И тогава си казах - Кристина или Кристиян ще е. И така стана  Simple Smile

# 23
  • Мнения: X
Казахме си любимите имена и взаимно не ги харесахме - Дара се казвали половината кучета в парка, Кремена било глупаво, Стела - имал гадже с такова име...

И така стигнахме до "Двата списъка" - първият беше с имена на гаджета, любовници и неосъществени любовни трепети, вторият се казваше "Покрай наш Илия да намразиш Св. Илия", който включваше имена, които предизвикват неприятни асоциации. Добре че бързо се разбра, че ще е момиче, та моят списък с гаджета отпадна.  Mr. GreenПо метода на изключването стигнахме до Белослава и Ирина. На входа на родилното реших да е Ирина, защото не Белослава не можах да измисля гален вариант. Беше забавно...

# 24
  • Мнения: 832
Иначе цял живот съм знаела, че ще родя Теодор или Божидар (заради символиката, дълго време го правихме това бебе, имах и спонтанен аборт преди него). Мъжът ми обаче не хареса имената. В крайна сметка Габриел на старонемски значи точно дар от Бога  Mr. Green
След това отчетните се напълниха с Габриеловци и Габриелки  Whistling Явно е актуално донякъде.

И ние по същата причина се спряхме на името на сина ни - "Името Матей идва от иврит и означава “божи дар”. То е съчетание от думите “mattith”, което означава “дар” и думата “yahu”, която означава “бог”."
Отделно самото име много ни хареса, така си му говорихме отпреди да се роди.

# 25
  • Мнения: 2 149
Моя мъж реши,4е на майка ми ще се падне 4еста да кръстим детето,аз не възразих Laughing

# 26
  • Мнения: 84
Лесно-дъщерята на свекито,а сина на тати.Мъжът ми и той е с това име. Hug

# 27
  • София
  • Мнения: 2 149
Харесвах името Никола още като ученичка.
А и за име на детето си исках да е българско, да има хубаво съкращение и да има имен ден.

# 28
  • Мнения: 1 568
Не бях мислила за име.
Сега имам много любими, но тогава бях блокирала  Hug
Но пък му прилича  Hug

# 29
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
В детската градина в групата на големият син имаше едно момченце, което беше много щуричко, но и същевременно носеше особен чар. Беше близо и до името на мама. Така реших, че ТОВА име ще бъде. А големият син взе името на свекъра.

# 30
  • Бургас
  • Мнения: 171
Големият взе името на дядо си, защото го харесвам, а и да спазим традицията. А за малкия избрахме кратко име, за да няма галини производни.

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 1 216
И двете ни момичета не са кръстени на роднини- аз бях твърдо против тази традиция и не са взели дори и първата буква. Държах да имат децата имен ден и да са напълно неутрални и за двете страни.

# 32
  • Мнения: 170
Аз имам хубаво име.Смятам че името е много важно.Пробужда интерес, ако го използваш правилно отваря и врати.Името е човека.Избрах също така хубаво и интересно име и на дъщеря си.Вярно не е българско но е красиво.Държа всички да се обръщат към нея с пълното и име за да не се губи някъде из някое галено-побългарено.

# 33
  • София
  • Мнения: 12 554
Името избрах аз. Съпругът ми нямаше нищо против. Синът ни не е кръстен на никого от родата - кръстен е на цар Калоян и на Котоошу  hahaha

# 34
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 1 249
Аз избрах името след доста спорове с родители и вече бившия ми съпруг,като последният обаче беше предупреден предварително Naughty Спрях се на него,защото ми харесва как звучи-Ивайло.

# 35
  • София
  • Мнения: 5 658
Синът ми - на свекъра, дъщеря ми - на мама. Имената не са същите, носят идеята и дават добра препратка към името, но са категорично различни, при сина ми - с цел осъвременяване, а при дъщеря ми - с цел постигане на любимото ми женско име  Mr. Green . Не съм привърженик на буквалните повторения, и без това всяко прилича по характер на "съименника" си предостатъчно.

# 36
  • ВАРНА
  • Мнения: 210
Още от малка харесвах името Джулия,така че като се роди дъщеря ми не се и замислих за друго име.

# 37
  • София
  • Мнения: 981
За голямата- като разбрах,че ще е момиче,реших че ще я кръстя на майка ми.Живеехме заедно и знаех,че много ще се зарадва.
А малката се роди на 01.01. - дойде си с името.

# 38
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Калоян не е кръстен на никой, видях го името в именник,
докато бях бременна, идея нямах, че ще е момче, харесах
го.Така и не търсих женско име.
Агафия, го решихме, след един сън на мъжа ми... Другите
двама са кръстени на дядовците си.

# 39
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 560
Взех първата буквичка -М от двамата дядовци .

# 40
  • Мнения: 14 654
Избрах имена, които да ми харесват. Големият е кръстен на баща ми, винаги съм си представяла, че ако имам син, ще носи същото име. То ми е любимо. Малкото не е кръстено на никого, просто избрах име, което да му подхожда.
Мъжът ми смята, че майката е тази, която трябва да избере имена на децата и ми каза да ги нарека както ми харесва на мен, но и без това се оказа, че харесва всяко име, което ми хрумнеше.

# 41
  • София
  • Мнения: 4 272
Синът ми не е кръстен на никого. С мъжа ми искахме да изберем име, което да е българско, да е кратко, да се изписва лесно и на латиница и да има в него буквата "р", защото звучи по-мъжко, а освен това лесно да се измисли и галено име. Така стигнахме до името Борис - на галено - Боби  Grinning

# 42
  • София
  • Мнения: 5 079
Още отпреди да имам дете имах няколко имена - фаворити, които ми звучаха по - специално и прекрасно от всички други.
Когато узнахме пола, и двата пъти, имената си дойдоха. Grinning
Синът ми е кръстен на дядо си Велико, казва се Велизар. Heart Eyes Така щеше да се казва и без да беше кръстен на някого, просто нещата се напаснаха идеално. Обожавам името му, много мъжествено и красиво ми звучи.
Дъщеря ми не е кръстена на никого, носи най - нежното име, с което винаги съм мечтала да кръстя момичето си (ако имам) - Елина. Heart Eyes

# 43
  • Варна
  • Мнения: 2 337
Преди да се роди майка ми е имало спор между двете й баби на коя да я кръстят - Пенка или Мартина. И понеже по-големият й брат е бил кръстен на Пенкиния мъж, е било "редно" да е Мартина. Но за да се избегнат кавгите и сръдните накрая я кръстили на съседското дете - Румяна Mr. Green. Аз много обичам и уважавам мама, но името й не ми харесва особено. Затова реших да върна традицията и да кръстя дъщеря си Мартина. Това име е било старо в рода ни - още по турско време една баба Мартина е спасила цяло село от турците bowuu. Освен това дядо ми, който ме отгледа се казваше Марко, а бабата, която е отгледала съпруга ми - Мария. Имахме доста спорове докато убедя таткото, че това е ИМЕТО, но накрая склони и сега все повече му харесва Heart Eyes А като добавим, че се роди във вторник - денят на Марс, мисля, че може да се каже и че сама си го е избрала.

# 44
  • Мнения: 96
Аз имам хубаво име.Смятам че името е много важно.Пробужда интерес, ако го използваш правилно отваря и врати.Името е човека.Избрах също така хубаво и интересно име и на дъщеря си.Вярно не е българско но е красиво.Държа всички да се обръщат към нея с пълното и име за да не се губи някъде из някое галено-побългарено.
Е какво е аджеба името на детето?

# 45
  • Мнения: 96
За голямата- като разбрах,че ще е момиче,реших че ще я кръстя на майка ми.Живеехме заедно и знаех,че много ще се зарадва.
А малката се роди на 01.01. - дойде си с името.
О майн Год, Василка ли го кръстихте горкото?

# 46
  • София
  • Мнения: 1 335
Мъжът ми много настояваше да го кръстим на баща му (Светослав), обаче аз не съм фен да се кръщава (да не говорим за дословно) на баби и дядовци. Особено не ми харесва традицията за първото момче да се взима името на дядото по бащина линия. Бащите на майките по-маловажни ли са, че ще чакат следващите попълнения Laughing
Но пък още преди години съм си мислила, че искам в името на детето ми да фигурира светлината по един или друг начин.  Светлин се оказа доста удобно обединяващо желанията и на двама ни Simple Smile

# 47
  • София
  • Мнения: 1 062
Аз избрах името на сина ни Калоян, като не е кръстен на никой от родата.Исках българско име, но честно не очаквах, че ще е толкова популярно Laughing

# 48
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 881
Винаги съм си представяла, че детето ми се казва Теодор или Теодора. Ужасно ми харесва името.
Искаше ми се обаче да не налагам на таткото моето решение и му написах списък с няколко имена. Той задраска тези, които не му харесваха и за щастие остави Теодора и още едно. Тогава му казах и за моето желание и така решихме.

Ако имаме второ дете ще ми бъде много трудно в избора.
Искам да има хубаво галено име и задължително - имен ден. Детето трябва да има повече поводи за празнуване.  Wink

# 49
  • Бургас
  • Мнения: 10 828
Взехме първата буква на двамата дядовци.До последно не можех да се спра на име и чак в болницата се сетих за това.

# 50
  • Мнения: 165
Големия носи името на свекър ми, но защото и името ми харесва - Георги. Малкия взе само буквичката от името на моя баща и го кръстихме Александър.

# 51
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 772
Името, което избрахме, го няма в рода. Не одобрявам кръщаването на баби и дядовци, за щастие те са съгласни. Виж прабабите трудно го приеха. Mr. Green
Рових много време в българските именници, исках българско име, с имен ден, да го няма ва родата, да е със силно звучене /определени букви/, кратко, че бащата е Александър и фамилията също е дълга...избрах Борис.
Така наречения ми свекър е карал по азбучен ред - първото дете с А - Александър, второто с Б - Боряна, третото с В - Виктория. Mr. Green

# 52
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Понеже е от смесен брак, искахме да звучи еднакво добре и на двата езика. Да означава по възможност нещо смислено. Да звучи добре заедно с фамилията. И да има готино галено име.


И ние така Peace

И ние така. Ако момиче щеше да е София, на нашата столица и мястото на което се запознах с мъжа ми.
Мъжът ми измисляше "страхотни" имена - човек ще си помисли че мрази детето, то не беше Фред, Чат, и други подобни ужасони  Laughing
Синът ми има две имена всъщност - Стивън (държах на С, на баба ми която ме е отгледала) Честър - на свекър ми.

Иначе много харесвам имена като - Калоян, Асен, Кирил... но някак не си ги представям как в САЩ ще ги изговорят или напишат  Laughing

# 53
  • Мнения: 7 914
Държах името на първия ми син да е кратко и лесно произносимо. Е на втория ще е по-дългичко, може би от българска страна ще им е малко по-трудничко, но... най-важното условие и за двете имена е да нямам никакви асоциации с наши познати.
Иначе с удоволствие бихме ги кръстили Александър, Кристиян и т.н. Peace

# 54
  • Varna
  • Мнения: 63
 Държахме да са хубави български имена .
Първото дете е с буквата на татко ,а второто с буквата на мама.Като при дъщеря ни беше по-лесно защото се роди мес май ,искахме да е с буквата М ,а и "Мая" ми харесва като име.

# 55
  • Мнения: 265
Кумът ни се казва Калин и ни хареса името.... а за малката аз бях направила един дълъг списък с имена...харесахме си впоследствие това име, с мъжа ми харесваме българските имена, а и двамата ще празнуват на цветница...(сина ми си беше кръстил бебето Минка Grinning.... голям смях падаше)

# 56
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
На сина ни,го избрахме лесно.И на двамата с таткото ни харесваше това име.Но за името на дъщеря ни до последно не можахме да се разберем.Аз исках да е кръстена на баща си,а той пък беше против.И няколко дни преди да родя ,аз харесах това име. Peace

# 57
  • Мнения: 7 947
Лесно. Мъжът ми предложи да го кръстим на моята баба, с която живеехме тогава. Името ми хареса всъщност - признавам си, не от сантимент към родата ми.

# 58
  • Мнения: 205
Сънувах го! Бях бременна в шестия месец и нещо ми прошушна,че детето ТРЯБВА да се казва Ева. После дълго време не можах да заспя. За щастие мъжът ми го хареса. На роднините казах името едва когато ме взеха от Родилно. Не знам дали е имало сърдити,че детето не е с буквата на никого,а и не ме интересува...

# 59
  • Мнения: 2 478
Не бях мислила име за момче. Занех как ще се казва момиченцето ни- Мирела. А когато разбрах, че ще е момче, първата мисъл, която ми дойде беше името на баща му. И така остана.

# 60
  • София
  • Мнения: 2 430
Идея си нямах.Ако беше момиче и двамата си бяхме избрали единодушно името,за момче не съм се замисляла.След,като разбрах,че ще е момче,започнаха едни дилеми и така и не избрахме име до самото раждане Laughing
Ден два преди да се роди реших да го кръстя на мъжа ми,без да знае самият той ,просто изненада.Реших,че заслужава този подарък от моя страна.Детето се роди на хубав християнски празник,но и за миг не съм се поколебала да го кръстя на някой от Светиите.

# 61
  • Мнения: 93
С таткото много харесвахме имена с буквата "К", което удобно съвпадаше с името на свекъра. Калина най-допадна и на двама ни и колкото и други имена да мислехме, все се връщахме на Калина - българско, кратко и нежно. Струва ми се, че напоследък родителите все по-често избират българските имена, което много ме радва  Simple Smile

# 62
  • Мнения: 6 713
Тези, които кръстихте детето на таткото - как го приеха околните? Не че ме интересува, но ми е интересно Mr. Green. Все ще има подмятания де, то е ясно. Whistling
Ние просто не можем да изберем мъжко име, просто не и не стигаме до съгласие.  Crossing Arms

# 63
  • Юпитер- Сатурн
  • Мнения: 536
Бях на фризьор, дойде друга клиентка, която имаше час за другия ден, но решила все пак да провери дали може да стане днес . Казах си болката "Нина, кажи ми мъжко име, че не може да изберем". Тя каза няколко, които бяха вече отхвърлени. И тогава другата клиентка започна да изброява "Симеон, Самуил, Пресиан..."  другите не ги помня. Защото се впечатлих от Пресиан. Още от ученичка обичах историята и знаех кой е. Предложих и се съгласихме. Между другото има баба Парашкева по бащина линия и пра баба Петранка по майчина.

# 64
  • Мнения: 8 248
Преди да забременея с големия имах един спонтанен аборт. Тогава, докато още не се знаеше как ще се развият нещата, бях решила, че ако се появи бебе, ще е Виктор - победител. Е, нямаше бебе, но името си остана и не съм имала колебания.
За малкия беше по-сложно. До последно се колебаех между Огнян и Явор. В някакъв именник прочетох, че Огнян има имен ден на 08.09 и понеже бебето трябваше да се роди около тази дата реших, че ако се роди на 8-ми ще е Огнян, а в противен случай, Явор. Малкият сам си избра името. Роди се малко преди полунощ на 08.09.

# 65
  • Мнения: 388
Две години преди да забременея сънувах, че ще имам момиче и че го кръщавам на Иван Рилски. На сутринта споделих със съпруга си и той отсече "Тези неща не се сънуват напразно. Значи, ако някога имаме момиче ще се казва Ивана." През цялата бременност си знаехме, че е Ивана и не оставихме елемент на изненада на никой  Mr. Green . Дори ме питаха " а ако е момче Иван ли ще бъде?", отговорих им, че сънят беше за момиче, момчета не се предвиждат  Laughing

# 66
  • Мнения: 2 478
Тези, които кръстихте детето на таткото - как го приеха околните? Не че ме интересува, но ми е интересно Mr. Green. Все ще има подмятания де, то е ясно. Whistling
arms:

Ами нормално. Какви подмятания? Името на нашият син си е наша работа, ако ще и Вълчо да го кръстим ( както иска мъжът ми за следващото ни дете) Laughing

# 67
  • Мнения: 280
Кръстих голямата си дъщеря на свекъра,защото е много добър човек за разлика от свекървата.Малката я кръстих на баща й,само и само да не е на свекървата,но и имената много си ги харесвам и на двете деца.Незнам защо, но винаги съм вярвала ,че освен  името на този на когото е кръстено детето ,то ще има и сходен характер с  него.Сигурно е някакво тъпо суеверие,но исках децата ми да са кръстени на добри хора,затова малката може би е такова дяволче ,също като баща си. Laughing

# 68
  • Мнения: 616
година преди да забременея сънувах че имам син и го кръщавам Кристиан, реших че ако някога имам момче така ще го кръстя мъжа ми се съгласи, хареса ни самото име, както и съкратения му вариянт, отива си с фамилията му и лесно се произнася и на друг език това ми бяха основните изисквания.

# 69
  • На брега
  • Мнения: 1 482
Чрез чоп!
Таткото не одобряваше моят списък с имена, на мен не ми допадаха особено тези от неговия. Накрая редуцирахме избора до 2 имена, едно от мен, едно от него и на запивката по случай раждането, кръстника теглил чоп и... изтеглил (така разправят Mr. Green) наговият вариант.

# 70
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Харесва ми името и има хубаво значение, затова го избрах. Не е кръстен на роднини.

# 71
  • Мнения: 4 187
Имената и на двете деца ги избрах аз ! Първото в средата на бременността, прие се много добре от таткото  Flutter .
Второто, три години преди да забременея, голяма борба водих , добре че започнах от рано да го подготвям  Laughing !

# 72
  • Мнения: 425
Избрахме няколко имена, направихме им нумерологична прогноза, отхвърлихме имената, за които прогнозата не ни пасваше, и от останалите две аз избрах едното.

# 73
  • Мнения: 1 217
Избрахме имената сами, без да се стараем да угаждаме на никого. Драгомир не е лошо, Дойчин също не звучи зле. И в двата случая може да му викате Додо Simple Smile

# 74
  • Мнения: 3 181
Аз също когато избирах името го смятах да си отива нумерологично с останалите две имена, галено съкращения и т.н.
Да, защо да не е сериозно?
Нумерологията, както и астрологията са науки, ако някой не ги разбира, не значи че трябва да ги отхвърля и се присмива.

За името: аз го избрах, с допитване до таткото.
Исках Александър да е кръстен на таткото, но той категорично отказа, да съм си изберяла друго име. И, Вилико, бях се допитала до астролог, за подходяща дата за раждане. Предложената дата съвпадаше с Цветница, затова избирах подходящо мъжко име. Малкият се роди по-рано, но името си остана–Росен. Не е кръстен на конкретен човек, дори не познавам човек с подобно име, не искам да правя асоциации.
При избора държах да не е някое странно, модерно, изчанчено и т.н...........име, исках да има българско звучене.
Да не познавам човек с подобно име.
Да ни харесва с таткото.
Да има имен ден.
Да е подходящо нумерологично на презимето и фамилията.

Последна редакция: сб, 21 авг 2010, 16:13 от AnMary

# 75
  • Мнения: 7 947
Ооо, не се присмивам - просто се чудя. Искате да кажете, че всяка дата носи различна съдба на детето и всяко име оказва влияние - според нумерологията, така ли? Е, то тая наука не е зя всеки, на мен не ми се вярва, но пък ми стана интересно...

# 76
  • Мнения: 3 181
Ооо, не се присмивам - просто се чудя. Искате да кажете, че всяка дата носи различна съдба на детето и всяко име оказва влияние - според нумерологията, така ли? Е, то тая наука не е зя всеки, на мен не ми се вярва, но пък ми стана интересно...
И да не ти се вярва си е точно така.
Да, някои майки с раждане секцио на неподходяща дата могат да прецакат съдбата на детето си, т.е. то може да си е избрало по-подходяща дата, затова и повечето астролози, нумеролози са против секциото.
С името е същата работа.
Наистина си е цяла наука и си е сложничко.

# 77
  • Мнения: 425
Ооо, не се присмивам - просто се чудя. Искате да кажете, че всяка дата носи различна съдба на детето и всяко име оказва влияние - според нумерологията, така ли? Е, то тая наука не е зя всеки, на мен не ми се вярва, но пък ми стана интересно...

Датата и звуковете в името (собствено+бащино+фамилно) съставят различни комбинации, по които може да се прогнозират циклите в живота на човека. Най-простият пример е с близнаците, които са родени на една и съща дата, разликата от няколко минути не винаги има астрологическо значение, семейната им среда е еднаква, а характерите, по скоро начинът, по който взаимодействат със средата си, доста различни. Няма начин да не са различни щом имат различни имена.

# 78
  • Мнения: 7 947
Само нумеролози ли прогнозират?
Ти можеш ли например?

# 79
  • Мнения: 425
Мога, но отдавна не съм се занимавала.

# 80
  • Мнения: 7 947
Мога, но отдавна не се занимавала.
Време е да си припомниш  Mr. Green
Аз съм първата на опашката - да знаеш  Naughty

# 81
  • Мнения: 3 181
Според мен разликата в характерите произлиза от различните имена и различният час на раждане, и минутите имат значение.

Лично аз смятам, че дете родено на празник, трябва да се носи името на съответният светец, така получава защита и закрила, а и не случайно е родено на тази дата(няма значение дали раждането е ест.или секцио).
Не помня точно, но имаше един потънал бълг.кораб, единственият оцелял се казваше Николай, дали е случайно? Не мисля. Човекът носи името на светията покровител на морето и морските дела............

# 82
  • Мнения: 425
Мога, но отдавна не се занимавала.
Време е да си припомниш  Mr. Green
Аз съм първата на опашката - да знаеш  Naughty

Подобни прогнози са голяма отговорност - когато се почувствам готова, ще пиша  Hug

Според мен разликата в характерите произлиза от различните имена и различният час на раждане, и минутите имат значение.

В много редки случаи значението на минутите 5-10 е толкова голямо, колкото разликата в хората. Тези 5-10 или 15 минути са важни основно за Асцендента, ако е около часа на изгряване на нов знак, но при Слънцето и Луната отклоненията са в минутки от градуса и влиянието им е съответно подобно, положнието на планетите въобще не се променя в рамките на 15 минути.

# 83
  • Мнения: 3 181
Така е, но се променя положението на домовете в хороскопа с тези няколко минути, и така всичко може да стане различно. Една планета за единият близнак може да е в 1 дом за другият във втори, управителите с различни места, и хоп, различни интереси, съдби и т.н. Да не спамим темата, за другите може да не е интересно. Единодушни сме, че името, датата и часът на раждане са важни за съдбата на човек........това е достатъчно Hug

Подобни прогнози, наистина са голяма отговорност, съдбата на човек не е шега работа.

# 84
  • Мнения: 4 555
Според мен разликата в характерите произлиза от различните имена и различният час на раждане, и минутите имат значение.
Аз пък си мислех, че произлиза от това, че става дума за различни хора  ooooh! Смятах да коментирам нещо, но след подобна констатация, направо няма смисъл.

Интересно дали докторите, дето слагат система с окситоцин и ускоряват раждането, и те ли променят съдбите на децата, защото нали точния час и минути също имат значение. Да не говорим, че може и датата да промени окситоцина, ако раждането е късно вечер.
А пък за смяната на лятно и зимно време да не отваряме приказка. То е условно, а не астрономически обосновано и ако детето се роди до един час след полунощ през лятото, истинският му астрономически ден на раждане е на предната дата. Тогава как му смятаме нумерологията и кой му е променил съдбата, който е въвел лятното време ли?

# 85
  • Мнения: 3 181
Според мен разликата в характерите произлиза от различните имена и различният час на раждане, и минутите имат значение.
Аз пък си мислех, че произлиза от това, че става дума за различни хора  ooooh! Смятах да коментирам нещо, но след подобна констатация, направо няма смисъл.

Интересно дали докторите, дето слагат система с окситоцин и ускоряват раждането, и те ли променят съдбите на децата, защото нали точния час и минути също имат значение. Да не говорим, че може и датата да промени окситоцина, ако раждането е късно вечер.
А пък за смяната на лятно и зимно време да не отваряме приказка. То е условно, а не астрономически обосновано и ако детето се роди до един час след полунощ през лятото, истинският му астрономически ден на раждане е на предната дата. Тогава как му смятаме нумерологията и кой му е променил съдбата, който е въвел лятното време ли?

Разбира се, че с това се променя съдбата, но темата е дълга, ще стане излишен спор..........по-добре да спрем до тук.
Ако някой се интересува, има достатъчно инфо, хора които приемат несериозно нещата си е техен проблем, и за тяхна сметка Heart Eyes
Право на избор....................живота си е ваш на децата ви също...........

# 86
  • Мнения: 7 947
Имах еднриятелка, която ми казваше, че е важно на коя плочка по тротоара стъпваш дори - ако стъпиш на лявата - може да се сблъскаш с бъдещия идеален партньор, но ако стъпиш на дясната - може да си навехнеш крака...

# 87
  • Мнения: 3 181
Имах еднриятелка, която ми казваше, че е важно на коя плочка по тротоара стъпваш дори - ако стъпиш на лявата - може да се сблъскаш с бъдещия идеален партньор, но ако стъпиш на дясната - може да си навехнеш крака...
Сравнението е некоректно, няма нищо общо по темата.
 Суеверието е различно от нумерологията и астрологията, които са науки, и то са сложни.........ако някой не разбира нещо не значи, че трябва да го отрича..........

# 88
  • Мнения: 425
А пък за смяната на лятно и зимно време да не отваряме приказка. То е условно, а не астрономически обосновано и ако детето се роди до един час след полунощ през лятото, истинският му астрономически ден на раждане е на предната дата. Тогава как му смятаме нумерологията и кой му е променил съдбата, който е въвел лятното време ли?

Хем пишеш да не отваряме и тази приказка, пък взе, че я отвори  Laughing. Ще си позволя да продължа, защото темата все пак е как се избира име на дете и това е част от процеса. Спорът за времето и часовете е твърде философски обаче. За по-голяма яснота, един пример - в този час в Австралия вече е утре, датата е 21 август, но ако се чуеш с някого оттам не значи че си се вмъкнал в машина на времето, нали? Така и влиянието на часа на раждането, като нещо много относително, се определя по едни таблици за т.нар. сидерално време, а местоположението на Слънцето, Луната и планетите по други таблици - ефемериди, като се правят изчисления за локалното отклонение спрямо Грийнуич. Така че не се притеснявай за лятното часово време, то е човешка инвенция и не е съдбовен фактор.

# 89
  • Мнения: 4 555
Е, как да не е съдбовен фактор, като датата ти на раждане официално е една, а пък астрономически е друга? Аз съм точно такъв случай. По коя от двете си изчисляваш личната година  Wink

Не знам колко сложни са тези науки, но помня, че четох нещо по темата пак за един подобен спор и забелязах, че номерата, на които отговарят звуците в името, са съответните номера на буквите от азбуката. Това е на ниво първи клас и просто не подлежи на коментар. Ако това е основа на науката номерология, то няма какво да я коментираме изобщо.

# 90
  • Мнения: 425
Е, как да не е съдбовен фактор, като датата ти на раждане официално е една, а пък астрономически е друга? Аз съм точно такъв случай. По коя от двете си изчисляваш личната година  Wink

Не знам колко сложни са тези науки, но помня, че четох нещо по темата пак за един подобен спор и забелязах, че номерата, на които отговарят звуците в името, са съответните номера на буквите от азбуката. Това е на ниво първи клас и просто не подлежи на коментар. Ако това е основа на науката номерология, то няма какво да я коментираме изобщо.

 Joy

Човек разбира, когато иска да разбере, и спори, когато иска да спори. Но междувременно прави и някои неща, които околните разбират, без човекът сам да се усеща.

# 91
  • Мнения: 115
Ние не сме кръщавали дъщерите си на никой.Искахме имената им да ни харесват,да са интересни и като пораснат да не се срамуват,че носят това име.
За първата ми дъщеря бяхме решили да е Бианка,но после видяхме,че няма как да й казваме на галено и се отказахме.Решихме,че името трябва да е кратко и нежно.Спряхме се на Яна,Стела и Ивон.В крайна сметка си остана Ивон.
За втората ми дъщеря,бяхме харесали Александра,Елица и Делиана.Точно,когато влязох в болницата решихме,че ще бъде Делиана,не защото толкова ми харесваше името,а защото ми харесваше умалителното Дели.Да,но когато я видях си казах,че това име не е за нея и решихме,че ще се казва Бела.
Сега третото,ако е момиче,със сигурност ще е Елина,а за момче имаме три варианта,които ни харесват много-Калоян,Борис и Денис.
Не сме се съобразявали с никой,нямаше и сърдити.

# 92
  • София
  • Мнения: 614

Синът ми има две имена всъщност - Стивън (държах на С, на баба ми която ме е отгледала) Честър - на свекър ми.

Иначе много харесвам имена като - Калоян, Асен, Кирил... но някак не си ги представям как в САЩ ще ги изговорят или напишат  Laughing

Вие американски граждани ли сте? Много странен критерий за избор на име...  Thinking

# 93
  • Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 3 564
по молба на таткото сина ми взе трите имена на дядо си- в началото се правех на щипана госпожица...аааама това са бели къхъра
дали Нико или Марти -много важно...да е здравм, а на другото майната му

# 94
  • Мнения: 9 400
Ние донякъде спазихме традицията - кръстихме дъщеря ми на свекъра- Валентина, понеже се роди първа, а сина ми на баща ми - Борис. Аз исках Борислав, както се казва баща ми, но мъжът ми повече харесва Борис и така решихме да се казва. Понеже родителите и на двама ни носят хубави имена, нямахме нищо против да ги подновим без някой да ни оказва натиск.

# 95
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398

Синът ми има две имена всъщност - Стивън (държах на С, на баба ми която ме е отгледала) Честър - на свекър ми.

Иначе много харесвам имена като - Калоян, Асен, Кирил... но някак не си ги представям как в САЩ ще ги изговорят или напишат  Laughing

Вие американски граждани ли сте? Много странен критерий за избор на име...  Thinking



да, не е чак толкова странно в такъв случай, нали?

# 96
  • Мнения: 4 555
Ей, като почнат да ги местят тия теми  ooooh!
Лишават ни от от свежи и чужди мнения по въпроса  Laughing Тук вече едва ли има кой какво да добави.

# 97
  • Мнения: 4 569
Ей, като почнат да ги местят тия теми  ooooh!
Лишават ни от от свежи и чужди мнения по въпроса  Laughing Тук вече едва ли има кой какво да добави.
На мен ми беше интересно.
Дано се разпишат още хора!

# 98
  • Мнения: 395
При нас понеже имената трябваше да звучат добре и на трите езика - та сина е Александър, след дълго мъдрене, а малката някак си дойде с имената - София-Линда - т.е да е Мъдра и Красива...

# 99
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 4 391
Името на щерката го избрах аз,а името на малкия го избра мъжо като спази моето желание да е с буквата на баща ми.Съответно и двете имена са любими и на двамата.

# 100
  • Мнения: 96

........................
Сега третото,ако е момиче,със сигурност ще е Елина,а за момче имаме три варианта,които ни харесват много-Калоян,Борис и Денис.
Не сме се съобразявали с никой,нямаше и сърдити.............................
Леле, само Денис недейте, това е турско име. Срамота е!

# 101
  • Пловдив
  • Мнения: 14 093
Ей, като почнат да ги местят тия теми  ooooh!
Лишават ни от от свежи и чужди мнения по въпроса  Laughing Тук вече едва ли има кой какво да добави.
На мен ми беше интересно.
Дано се разпишат още хора!
Е, тук си се знаем, пишем все едни и същи. И дори в повечето случаи знаем кой какво ще напише предварително  Laughing

# 102
  • Мнения: 2 274
Тогава да се разпише и някой нов Simple Smile))) Ние още чакаме нашата госпожица - след по-малко от месец. От тийнейджърка исках, ако имам дъщеря, да я кръстя на баба ми (бог да я прости!). Изпитвам голям сантимент към нея. Обаче, в нощта след като видях двете чертички на теста, сънувах бъдещото име. По случайност или не, името беше женско, а 3 месеца по-късно разбрахме, че ще имаме момиченце. Сигурно подсъзнанието ми няма голяма фантазия, защото е производно от името на таткото. Хубавото е, че съвпада с буквичката на свекървата, а и всички го харесаха, така че си остана единствен фаворит.

За съжаление, ако някога имаме момченце, ще трябва да го кръстя на свекъра. Той е добър човек, но името му звучи доста строго - Константин. От сега ми е поставен ултиматум, а аз обичам да контролирам нещата и да участвам в решенията. Затова вече планирам второ момиченце в близките години  Grinning.   

# 103
  • София
  • Мнения: 5 658
Giada, пожелавам ти успешно раждане и здраво бебе! Обаче като чета - името - производно на татковото му и с буквичката на свекървата... като дойде второто детенце - задължително на свекъра... Ти в лехата ли си израснала? Близки нямаш ли, някой пита ли те за желанията ти и вкуса ти? Не искам да звуча грубо, дано това съвпада и с твоите виждания за имена на децата ти, иначе не ми се вижда справедливо  Rolling Eyes

# 104
  • Мнения: 541
Първата ми бременност имено просто ми щукна докато си лежахме с мъжо,щяхме да я кръстим Мария.Аз съм кръстена на Анна и ми хареса връзката с Библията,въпреки,че не съм от най-вярващите.
Втората ми бременност решихме да я кръстим с буквичката А,защото и двамата сме с А,но не за да е кръстено на нас,а защото ни се струва интересно да сме семейство все с А  Mr. Green , името Андреа просто ни хареса.При следваща бременност,живот и здраве,мисля пак име с А да изберем  Grinning

# 105
  • Мнения: 1 796

........................
Сега третото,ако е момиче,със сигурност ще е Елина,а за момче имаме три варианта,които ни харесват много-Калоян,Борис и Денис.
Не сме се съобразявали с никой,нямаше и сърдити.............................
Леле, само Денис недейте, това е турско име. Срамота е!

http://en.wikipedia.org/wiki/Dennis
Има разлика в значенията на турския вариант от една страна и англоезичния и френския от друга. Така че да се твърди, че Денис е само турско име е смешно.

# 106
  • Мнения: 2 274
Giada, пожелавам ти успешно раждане и здраво бебе! Обаче като чета - името - производно на татковото му и с буквичката на свекървата... като дойде второто детенце - задължително на свекъра... Ти в лехата ли си израснала? Близки нямаш ли, някой пита ли те за желанията ти и вкуса ти? Не искам да звуча грубо, дано това съвпада и с твоите виждания за имена на децата ти, иначе не ми се вижда справедливо  Rolling Eyes

Хаха, първото име си е изцяло мой избор, аз мисля, че детето си дойде с него. Представям го малко като моя приумица, но това си е съдба. Забравих да кажа, че името започва и с моята буквичка  Laughing. Ще бъде голяма обърквация вкъщи! А относно евентуалното име за момченце - ми да, несправедливо е! Ама ще има семеен разрив, ако не се съглася с избора на съпруга ми, а не си заслужава. Ако второто ни е момиче, ми е дадена зелена светлина аз да определя пак.

# 107
  • Мнения: 96

........................
Сега третото,ако е момиче,със сигурност ще е Елина,а за момче имаме три варианта,които ни харесват много-Калоян,Борис и Денис.
Не сме се съобразявали с никой,нямаше и сърдити.............................
Леле, само Денис недейте, това е турско име. Срамота е!

http://en.wikipedia.org/wiki/Dennis
Има разлика в значенията на турския вариант от една страна и англоезичния и френския от друга. Така че да се твърди, че Денис е само турско име е смешно.
Да бе, нека да го кръстят Денис като половинат турци в БГ и да видим, как ще разбират хората името, като турско или като френско.

# 108
  • Мнения: 1 796

........................
Сега третото,ако е момиче,със сигурност ще е Елина,а за момче имаме три варианта,които ни харесват много-Калоян,Борис и Денис.
Не сме се съобразявали с никой,нямаше и сърдити.............................
Леле, само Денис недейте, това е турско име. Срамота е!

http://en.wikipedia.org/wiki/Dennis
Има разлика в значенията на турския вариант от една страна и англоезичния и френския от друга. Така че да се твърди, че Денис е само турско име е смешно.
Да бе, нека да го кръстят Денис като половинат турци в БГ и да видим, как ще разбират хората името, като турско или като френско.
Ами аз например турски филми не гледам, нямам познати от турски произход и свързвам името с Денис Бергкамп, Денис Родман, Денис Силантиев, Денис Куейд, нито един от тях не е от турски произход, предполагам, че не съм единствената, която като чуе Денис не прави асоциации с турски сериали, въпрос на среда и предпочитания.

# 109
  • Мнения: 115
Има разлика в произношението на името Денис в турски вариант и в другия вариант.
Доколкото съм информирана при турския вариант,ударението е на друго място и накрая е със "з",а не със "с".Но наистина всеки си прави различни асоциации.Аз лично въобще не го свързвам с нещо турско това име.

# 110
  • Мнения: 19
Просто го знаех ... не знам защо но не можах да приема друго име.
Иначе Константин ми беше втори вариант,но не можаха да ме пречупят нито майка ми,нито сестра ми,която се шегуваше,че ще му казва Киро, не Кристиян ... щяли да му казват Криси,което е женско име... Rolling Eyes Joy Луда работа... тя и си му казва Киро де,на шега разбира се Whistling
Аз му казвам Кико,някой го наричат Крис  Crazy

# 111
  • Мнения: 2 786
Ние нямаме деца, но сме говорили по темата и дори за имена Simple Smile Има доста имена, които и двамата харесваме, така че не мисля, че ще е голям проблем. Освен да изберем кое точно от всичките, които харесваме  Laughing Няма общо с роднини, а просто имена, които ни харесват  Grinning

# 112
  • Мнения: 17
Ние искахме имената на децата ни да са нормални добре звучащи  и не популярни имена.
Името  близко до това на свекър ми а и на мен много ми хареса.
Савина стоя два дни без име докато не я записах така както аз желая, съпруга ми настояваше да е Анета много харесвл името  но на мен ми е противно заради една много  противна личност от детството ми.
Вечерта преди да родя Ивка и Пепино сънувах две икони едната с лика на Св Петър а другата с лика на Св Иван Рилски. Преди това бяхме избрали други имена Мария и Никола но след съня вече знаех как ще се казват Ивета и Петър.

# 113
  • Мнения: 15 379
Имах куп с мъжки имена (страшно рано се разбра, че чакам момче), но съпругът ми не хареса нито едно.
Един ден майка ми се прибра от работа и ми каза: "Харесва ли ти името Теодор?".
Хареса ми - значението, символиката, звученето.
И така, кръстих сина си Теодор Heart Eyes.

# 114
  • Мнения: 3 500
Много исках да я кръстя на мъжа ми, който се казва Николай. Но племенника му също е Николай и не вървеше да е нещо като Никол или Николета, а и не ми харесват особено като имена. Затова реших, че поне част от нейното име ще е част от неговото, макар и втората част. Затова реших да е МоНИКА. Мъжа ми много го хареса от първия път и така остана до край.
Сега, обаче, ни е много трудно с името за втората беба.  Confused

# 115
  • Кърджали
  • Мнения: 10 345
При нас нямаше драматизъм...Мъжа ми до последно обаче не искаше да знае от какъв пол ще е бебето, затова се наложи да мислим и мъжко и женско име. По негова идея процедирахме така - на един лист всеки записва името, което харесва.Общо взето всички предложения бяха мои, той беше записал само едно име за момченце.И двамата искахме да не е кръстено по никакъв начин на никой, името което той беше преложил пък случайно съвпадаше с първата буква от името на баща ми...Накрая го оставих на него да избере окончателно имената, избора му ми хареса ...Та сега си имаме и едно мъжко име в резерва Whistling
Не знам дали съм му споделяла, но малко след като решихме ако е момиче да се Казва Катерина, сънувах сън в който видях едно малко момиченце да тича пред мен и да я наричам Кати...След този сън просто бях на 300% убедена, че това е най - подходящото име.
Пък името на дъщеря ни започва със същата буква като неговото. Всички го бъзикаха, че я кръстил на себе си, той отричаше тази идея... Но и така да си помисли някой, аз нямам нищо против, като ги гледам колко много се обичат...

# 116
  • Мнения: 147
Още преди да забременея се разбрахме първото дете да го кръстим на техните, а второто на моите родители. За мен не е проблем, със всяка буква има хубави имена.

Мислех голямата да я кръстя на свекъра, ама той като разбра че ще е момиче вика нека е на свекървата да се радва на внучка. Лесна работа женски имена със С колкото искаш.
Проблема дойде при втората, какво име да измисля с О.
От както разбрах че съм бременна почнахме да мислим. Не трябваше да е руско. Български хубави няма. Е нагодихме го накрая.

# 117
  • Мнения: 2
При нас беше много трудно.
Трябваше ни име което ем да е еврейско ем да не е много използвано и да нямаме познат с това име ем да звучи добре. До последния ден преди секциото нямахме име  една вечер свеки ми се обади и аз и се оплаках,че нямаме име и тя предложи Еден на мен много ми хареса и реших, че това е нашето име.

# 118
  • Мнения: 198
Ами сънувах го-колкото и невероятно да звучи.Реших да се вслушам в съня си и го кръстих  точно по същият начин.Синът ми се казва-Велизар

# 119
  • София
  • Мнения: 5 079
Ами сънувах го-колкото и невероятно да звучи.Реших да се вслушам в съня си и го кръстих  точно по същият начин.Синът ми се казва-Велизар

Поздравления за прекрасното име, което сте му дали. Heart Eyes
Моят син също беше сънуван, и като пол, и като име. И той е Велизар. Grinning

Проблема дойде при втората, какво име да измисля с О.
От както разбрах че съм бременна почнахме да мислим. Не трябваше да е руско. Български хубави няма. Е нагодихме го накрая.

Ако имаш предвид Оля, Олга, това е СЛАВЯНСКО име, не руско. И много повече ми харесва от това, което сте "нагодили". Супер префърцунено ми звучи. Мое мнение, де. Wink

# 120
  • Мнения: 230
На сина -таткото го избра,а синът избра на малката.Аз само създавах Mr. Green

# 121
  • Мнения: 723
Синът,кръстен е на дядо си-бащин отец,
Дъщерята, първата буквичката от името е първата буква от името на другия дядо,
Другата дъщеря-аз си го избрах еднолично,

# 122
  • Мнения: 147
Ако имаш предвид Оля, Олга, това е СЛАВЯНСКО име, не руско. И много повече ми харесва от това, което сте "нагодили". Супер префърцунено ми звучи. Мое мнение, де. Wink
[/quote]

То хубаво, но аз точно Оля и Олга не исках. Майка ми се казва Оля, руско име никога не го е харесвала. За Олга въобще не съм и мислила, много грубо ми звучи.

Двуомяхме се между Олимпия и Оли, но накрая остана Олимпия /имаше проблеми доста в началото и исках господ да  я пази, Олимп планината на боговете/

# 123
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 311
Дъщеря ни се казва Вероника Heart Eyesкръстена е на майка ми, която се казва Ваня .Мъжът ми хареса името и се съгласи.
Искахме името да е класическо, да има хубаво значение, да има имен ден и да не е прекалено често срещано.


# 124
  • Мнения: X
При избора на име на сина ни се ръководех от следното -
- исках да има съкращение, с което да го наричаме /оказа се че му измислиха няколко такива /,
- да звучи добре като бащино име,
- И така се спряхме на "царското" име - Калоян

Ето за това много мъжки майки не се замислят. И как ще звучат имената на бъдещите внуци е един твърде далечен и абстрактен въпрос за тях. Затова е пълно с момченца на име Майкъл, Антонио, Етиен и...да не продължавам. Sick Между другото, поздравления за избора на име, кики.
Никога не съм била толерантна към префърцунените чужди имена и странния избор на родителите.

Името на дъщеря ми харесвам от години и съм си мечтала един ден да имам възможността да го използвам. Не е често срещано, българско е, не е от т.нар. "селски": Станка, Пенка и Милка (въпреки, че последните са за предпочитане пред Джейн, Мелиса и Памела) и по случайност е с буквата на майка ми, която никога не е държала на име, но пък определено й е приятно, че дребната се казва Иглика.
Та така....Досега съм получавала само комплименти за избора на името.

# 125
  • Мнения: 4 555
E, какъв Етиен, нали уточнихме вече, че за най-забавното бащино име ще му мислят децата на татко си Пол  Laughing

# 126
  • Мнения: 11 747
Колко пъти вече е писано, че се позволява да не се слага наставката -ов/-ев, може да е само името на бащата. Няма да е проблем някой ден да се роди Александър Пол Едикакъвси, без да се казва Александър Полов Едикакъвси.
Наш приятел отиде да учи в Германия, там пък се ожени за чужденка, заживяха в Дания и там се роди дъщеря им, която е с българско гражданство, но има само две имена - собствено и фамилно. Бащино име няма.
Днес живота е много по- шарен, не е както е било преди 30-40 години. Не можеш да си сигурен за съдбата и имената на нероден Петко.

# 127
  • Мнения: 4 555
Беше просто майтап  Tired

# 128
  • Мнения: 11 747
Да, той целия подфорум е пълен с майтапи, според които децата трябва да се кръщават с 5 имена, за да не са остарели, да не са чужди и да стават за бащини имена някой ден  Tired

# 129
  • Мнения: 4 555
pina, темата е за критериите, по които някой си е избрал име на детето. Сред тези критерии е как ще звучи като бащино. За едно това е от значение, за други не е. Може ти да смяташ, че критериите им са неоснователни, но са си техни, както и децата.
Точка по въпроса.

# 130
  • Мнения: 11 747
Така е, но и родителите на Пол си имат техни критерии, както и Пол си е тяхно дете, но на него може да се подиграваме?

# 131
  • Мнения: 4 555
Да.
Не на самия Пол, но на родителите, избрали това име в България.
Както на Петицветка, Маргарин и Птицечов.

# 132
  • Мнения: 4 569
E, какъв Етиен, нали уточнихме вече, че за най-забавното бащино име ще му мислят децата на татко си Пол  Laughing
...като един от синовете на татко Пол ще е Алфонсо.И става Алфонсо Полов. Laughing

# 133
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Да са сравнително кратки, звучни рядко срещани имена. Запомнящи се...
И да звучат добре за бащино име.

# 134
  • Мнения: 0
Първият ми син е Борис-кръстен е изцяло на свекър ми.
Дъщеря ми е Дивна-от Димитър (баща ми) и Валентина (майка ми).
А малкият ми син е Симеон-от майката на съпруга ми, Станка.

# 135
  • Мнения: 3
Името на синът ми е с буквичката на майка ми, Мариана-Максим. А дъщеря ми е Памела, с буквичката на свекър ми Петър.

# 136
  • Пловдив
  • Мнения: 14 093
Големият на свекъра - Иван, малкият на баща ми - Васил. А малката щеше да е Десислава на двете баби - Димитрина и Данче, но след като ме караха до 8-мия месец да правя аборт си я кръстих на име, което ми харесва - Преслава.

# 137
  • Мнения: 7 947
А първите две харесваха ли ти и защо реши на родата?
Това винаги ми е било странно, ще кръстя детето на тоя, на оня...не че при нас не се получи така, но...просто името ежасно ми хареса, не влагах никакъв сантимент в него.

# 138
  • Пловдив
  • Мнения: 14 093
Иван винаги ми е харесвало - дори исках и да си намеря мъж с това име, ама ... съдба  Laughing Васил също ми харесва, там имаше проблем, че баща ми не го харесваше и се сърди една година, че е кръстен на него Simple Smile А и съм от поколението, при което да не кръстиш детето на баба или дядо беше много рядко изключение.

# 139
  • Мнения: 251
Дъщеря ми носи и трите имена на свекър ми ( в женски вариант разбира се, но запазено първоначално значение) и си дойде почти с името си.

# 140
  • Варна
  • Мнения: 144
Моя термин беше за 3 декември , и аз с 2 ръце се молех да пренося поне до 6 .12 - Никулден , за да не давам обяснение относно името на което тогава се бяхме спряли,но водите ми изстекоха на 30 ноември ! Точно когато съобщавах на таткото " предстоящото събитие " , по новините даваха как Папата благославя всички християни по случай Андреев ден (тогава разбрах , че е официален празник ), ии... той отсече - " Ако родиш днес , детето ще се казва Андриана " . Та така , да ми е жива и здрава на 30.11.2010 ще стане на 4 г.

# 141
  • Мнения: 198
Ами сънувах го-колкото и невероятно да звучи.Реших да се вслушам в съня си и го кръстих  точно по същият начин.Синът ми се казва-Велизар

Поздравления за прекрасното име, което сте му дали. Heart Eyes
Моят син също беше сънуван, и като пол, и като име. И той е Велизар. Grinning

Проблема дойде при втората, какво име да измисля с О.
От както разбрах че съм бременна почнахме да мислим. Не трябваше да е руско. Български хубави няма. Е нагодихме го накрая.

Ако имаш предвид Оля, Олга, това е СЛАВЯНСКО име, не руско. И много повече ми харесва от това, което сте "нагодили". Супер префърцунено ми звучи. Мое мнение, де. Wink
  bouquet

# 142
  • Мнения: 0
За голямата избрах името Диана, заради свекървата ми, кога се казва Дияна, но на мен "я"-то не ми харесва и го заменя с "а" Mr. Green
А малката я записах Саня, на майка ми Соня, но пак махни "я"-то Mr. Green

# 143
  • Мнения: 274
Дъщеря ми е Анна-Мария и името и не идва от баби, дядовци и роднини. Кръстена е на Богородица и нейната майчица Св. Анна  Simple Smile Да ми я пазят жива и здрава

# 144
  • Мнения: 87
След сватбата с милото се разбрахме, че първото ще бъде на неговите родители, второто на нашите.
Баткото е с буквичката/В/ на свеки, малкият е с буквичката/С/ на моята майка.
Имената ги избрах аз.

# 145
  • in a small little house...
  • Мнения: 10
Ами аз през цялата ми първа бременост бях толкова притеснена и изнервена, понеже имаx два спонтанни аборта преди това, че изобщо не ми беше до въпроса за името. А и никой не ми досаждаше с намеци и претенции, аз бях като бомба със закъснител, която ще избухне всеки момент. След раждането, когато докторът ме убеди че сина ми е в перфектно здраве, започнах да мисля как да го кръстя. Мислех за Виктор, ама се отказах. Накрая се спрях на Пресиян, хем на баща ми Петко, хем на свекито Петранка, която разбира се отбележи коментар, но кой я слуша нея.
За второто вече бях по-спокойна и през цялата бременност мислех как да я кръстя. Към края на осмия месец четох някаква книга за римските богове и като прочетох за богинята на лова Диана, бях очарована от името и си казах че дъщеря ми ще се казва Диана. Мъжа ми не го хареса, но аз му казах да свиква с него, защото ще я запиша така.

# 146
  • Мнения: 432
По старомодния начин-  децата ги кръстихме на майките ни. Аз си бях направила цял списък, но той не хареса имената и каза, че винаги си е представял така нещата. Е, съгласих се. Само дето ги разменихме-той настояваше първото да е на моята майка. Обаче аз казах, че не се знае какво ще е второто и ако е момче даже и турско да стане няма да е Минч(к)о. Мина звучи нежно въпреки, че не е сред фаворитите ми. А веднъж когато бях млада чух една майка да казва на детето си Антония и ми се видя много сладко. Майка ми е Антоанета и не го долюбва много, та избора беше лесен. Иначе първи в списъка с женски имена ми бяха Виктория и Кристина. Смешното е че наскоро сънувах, че ще имаме момче и трябва да се казва Димитър, обаче нито съм бременна, нито планувам. Но имаме ли трето ще решавам САМА!

# 147
  • Мнения: 4 569
Смешното е че наскоро сънувах, че ще имаме момче и трябва да се казва Димитър, обаче нито съм бременна, нито планувам. Но имаме ли трето ще решавам САМА!
И двете имена дето сте ги избрали са много хубави,нежни са,не са изтъркани и звучат добре.
Пожелавам ти третото да е син и да е Димитър! Stuck Out Tongue

# 148
  • Мнения: 8 919
Уважихме свекъра да е с неговата буква. Исках да е българско, да има значение, имен ден и да ми звучи добре. Така избрахме Диляна.

# 149
  • Мнения: 50
Синът ми си дойде с името така да се каже-роди се на празник.
На дъщеря ми името го измисли мъжа ми.

# 150
  • Мнения: 301
Като забременях решихме с мъжът ми, че е ако е момче ще е на баща ми - Владимир, ако е момиче на майка ми - Елисавета, по две причини и двете имена ми харесваха много (особено Владимир), а знаех че родителите ми ще се зарадват. Излезе момче и се роди ден преди именния си ден, а на всичкото отгоре и страшно прилича на дядо си. А ако някога има второ дете съм избрала Ема  за момиче, Никола за момче.

# 151
  • Мнения: 92
Аз исках Александър , мъжа ми искаше Калоян , накрая си стиснахме ръцете за Емил ! Laughing Laughing Laughing

# 152
  • Мнения: 96
Аз исках Александър , мъжа ми искаше Калоян , накрая си стиснахме ръцете за Емил ! Laughing Laughing Laughing
Oт Льонеберя  hahaha hahaha Joy Joy Joy Sunglasses Sunglasses Sunglasses

Общи условия

Активация на акаунт