Японска кухня - Зеленият чай! (вече и със снимки)

  • 62 362
  • 205
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 324
Според мен мястото на темата е в подфорума "Хомеопатия, билколечение, алтернативна медицина". Всъщност точно там разбрах за нея.

Ако е удобно би ли споделил за какъв здравословен проблем ти е помогнал зеления чай?
Аз започнах да го пия главно заради кожни проблеми, но както писах не ми понася особено добре и се отказах. За щастие снощи попаднах на темата ти  Grinning

# 31
  • Мнения: 17
Според мен и в Хомеопатия ... не и е изцяло мястото на темата, въпреки, че имам здравословен проблем .. то кой ли няма. Наистина е много здравословно и помага вероятно при много проблеми, но за мен чаят е преди всичко голямо удоволствие. Просто тялото ми се чувства добре като го пия. Хората, които не са ориентирани към лечителски методи и не търсят подобна информация, също биха пили чая по тази причина, т.е. благотворното действие върху здравето не е задължително да е свързано с проблем. За сега не виждам най-точното място на темата Grinning

# 32
  • Мнения: 1 324
Ами нали зеленият чай е билка и директно го пратих в билколечение Laughing Там съм сигурна, че темата ще бъде топло посрещната, а и ще бъде полезна на много повече хора. Но предполагам ще изгуби гурме насоката си.

Между другото преди малко попаднах на тази статия за доброто му въздействие в/у венците и зъбите  tooth И още една
Видях, че и паста за зъби с екстракт от зелен чай има...

# 33
  • Мнения: 17
Айде пак ми преместиха темата.  Mr. Green

За влиянието върху зъбите няма спор. Като си поизплакна хубаво устата и усещането е все едно съм я изплакнал със смрадлика, а това моментално действие е доста показателно.

# 34
  • Мнения: 575
А мнението Ви за цейлонския чай какво е ,в частност Акбар/ зелената кутия,насипен ? newsm78

# 35
  • Мнения: 17
Темата е посветена на японския зелен чай. От цейлонския чай по принцип съм пил само черен, но много отдавна. Акбар пишат за зеления си чай, че листата се третират по традиционни китайски методи. Ето защо е далеч от интересите ми относно зеления чай Simple Smile

# 36
  • Мнения: 76
Благодаря за темата. Hug
Днес ще изчета всичко и мисля да поръчам и да пробвам.

# 37
  • Мнения: 575
Темата е посветена на японския зелен чай. От цейлонския чай по принцип съм пил само черен, но много отдавна. Акбар пишат за зеления си чай, че листата се третират по традиционни китайски методи. Ето защо е далеч от интересите ми относно зеления чай Simple Smile
Извинете нахалството ми,но искам да разбера за себе си каква е разликаат в технологиите на обработка на чаените листа,или- по-пълноценни ли остават листата по японската технология?Кое е предимството на японския чай пред китайския? Praynig Simple Smile

# 38
  • Мнения: 17
В описанията си в първите няколко поста съм обяснил разликата. Японския зелен чай се приготвя по специфична технология, при която полезните вещества са в много по-големи количества. Уникалната съставка, която липсва при китайските е Л-теанина, която придава умами вкус. Прочети материалите от първа страница на тази тема и ще добиеш представа. Има и сравнение в снимки между японски и китайски чай Simple Smile

# 39
  • Мнения: 17
Ето извадката от която става ясно:

За разлика от другите традиции при които чаят се вари във вода, пържи, одимява или какво ли още не, японците пускат свежите листа да минат през гореща пара за от 30 до около 90 секунди. Следва неколкократно сушене и складиране на оптималната за това температура. С тази много кратка процедура, освен запазването на известните ни вещества в доста по-големи количества, се запазва и едно, което почти или изцяло липсва в другите традиции - L-theanin (познат още и само като Теанин). Тази амино-киселина дава магията на чая - 1. По отношение на вкуса L-theanine е познат като умами компонентата в японския зелен чай. 2. По отношение на действието върху организма - успокоява нервната система, но не опияняващо, а ефектът по-скоро е на махане на тежест или пелена от тялото. Хем релаксираш, хем се чувстваш зареден с повече енергия т.е. някак си осезаемо отпочинал.
Ето връзка към повече информация, относно ползата на Л-теанина върху организма: http://www.itmonline.org/arts/theanine.htm . Който прочете статията, ще разбере защо има смисъл да приготвяме сол от гьокуро дори в домашни условия. С две думи само:  л-теанинът е естествен аналог на натриевия глутамат (не е това химично съединение, но притежава силен умами вкус - основното вкусово качество на глутамата ... а най-общо като аромат дори и повече) и споменатата сол може да се слага на всяка една манджичка. Ето видео как се приготвя въпросната сол: http://www.youtube.com/watch?v=EAHxK89mZX0

Ето таблица с информацията за количествата на полезните вещества в различни видове японски зелен чай: http://www.hibiki-an.com/readings/green-tea-for-health.html (според мен сайтът става и за покупки).

# 40
  • Мнения: 76
Като за първа поръчка дали е подходящо да си взема човек това
https://www.o-cha.com/green-tea/green-tea-gift-set.html
за да има къде да си съхранява отворения пакет чай?

# 41
  • Мнения: 17
Като за първа поръчка дали е подходящо да си взема човек това
https://www.o-cha.com/green-tea/green-tea-gift-set.html
за да има къде да си съхранява отворения пакет чай?

Напълно подходящо Simple Smile Аз така си взех моите кутийки, а и чая, който върви с тях е от най-добрите, които предлагат.

# 42
  • Мнения: 76
Благодаря за отговора.
До довечера ще обмисля да сложа още 1-2 пакета чай към кутийките и да поръчам. Надявам се, че цената на доставката няма да е много голяма. Беше писал, че е 6$ за 1 пакет чай, а 8$ ако са 2 пакета. Значи има смисъл да се поръчват няколко неща наведнъж, без да се прекалява. Laughing

# 43
  • Мнения: 17
Благодаря за отговора.
До довечера ще обмисля да сложа още 1-2 пакета чай към кутийките и да поръчам. Надявам се, че цената на доставката няма да е много голяма. Беше писал, че е 6$ за 1 пакет чай, а 8$ ако са 2 пакета. Значи има смисъл да се поръчват няколко неща наведнъж, без да се прекалява. Laughing

Не забравяй, че е напълно възможно да се спре пратката в митницата. На мен не ми се е случвало, но други хора са ходили вече Sad

# 44
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 394
Здравей и благодаря за точното описание за приготвянето на чая. На снимките изглежда страхотно. А това, че премахва умората ме кара да си поръчам чая.
Имам няколко въпроса :
- когато поръчваш от чая, по какъв начин заплащаш? защото аз няма кредитна карта... Confused
- как получаваш пратката? обаждат ли ти се предварително?

Искренно се надявам, някой от Варна да се "зариби", за да можем да си поръчваме дружно. Иначе ми остава само да чета и да окапвам клавиатурата  Laughing
Поздрави!

Общи условия

Активация на акаунт