Японска кухня - Зеленият чай! (вече и със снимки)

  • 62 502
  • 205
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 8 471
Тествах всички видове зелен чай у дома.
Абсолютно всички са кафяви. Sad
Явно трябва да се поръча, иначе си мислим, че пием нещо качествено, а то не е така.
Знаете ли, какви мита се плащат, ако попадне на митница? И дали няма опасност да го сметнат за нещо друго, дрога или...знам ли какво и да го конфискуват? Rolling Eyes

# 61
  • TX
  • Мнения: 591
На тази хубава темичка не и намериха място  Mr. Green
И аз опитах всички видове зелен чай които имах с изключение на един от Индия, а другите ми бяха от Англия, но утре и него ще опитам.
Не че са лоши, аз обичам чай, ама са кафеви , а след като изчетох всичко тук ми се искаше да докарам до с подръчни средства опитах да го приближа поне до чаят на steam от оригиналната технология успях само откъм температура  Mr. Green

# 62
  • Мнения: 17
Тествах всички видове зелен чай у дома.
Абсолютно всички са кафяви. Sad
Явно трябва да се поръча, иначе си мислим, че пием нещо качествено, а то не е така.
Знаете ли, какви мита се плащат, ако попадне на митница? И дали няма опасност да го сметнат за нещо друго, дрога или...знам ли какво и да го конфискуват? Rolling Eyes

ДДС или мито не съм плащал още. Само един път ми спряха пратка в митницата, когато купих и чайник с чаши - но митата и ДДС-то не бяха влязли в сила - заради грамажа го спряха. Няма гаранция. Няма опасност от това да го конфискуват просто защото може да е наркотик. Един приятел колега поръча около края на май чай за 85$ и му се спря в митницата (плати мисля че около 30-тина лева отгоре) . В същото време малко преди това ми пристигна Шинчата - 4 пакета пак за около $85 пак и ми дойде до вратата на крака. Ако поръчвате в малки количества, вероятността да дойде направо в пощата е много по-голяма.

Последна редакция: пн, 30 авг 2010, 09:09 от steam

# 63
  • Мнения: 17
Добро утро!

steam, може ли да погледнеш тук и да кажеш струва ли си да се поръча. Предварително благодаря!

Само да уточня, че от този сайт доставката до България е 4$. Интересуваме по-скоро чая, който предлагат там, за да пробвам.

За съжаление трябва да кажа, че този чай от iHerb не е расъл и приготвен в Япония. Този път информацията към продукта, която е доста подробна е една откровена лъжа. Още като стиснах леко пакетчето и усетих сухите съчки. Приготвих го и се получи същото като на снимките в началото на темата с чая менте. Съжалявам, ако някой вече си е поръчал. Не че е лошо да се изконсумира, но със сигурност няма да е това, заради което направих темата.

Добрата новина е, че zencha.net  е напълно автентичен. От офиса си го поръчахме, пристигна за 10-тина дни и чаят е просто превъзходен. Нямам думи. Добрата новина за тази поръчка е, че НЯМА такса за доставка. Дори ги попитах в е-мейл дали няма да ми поискат отделно, но ми отговориха, че за чая няма такса, а само за други продукти като керамика и т.н. А и на сайта им го пише, така че каквато цена виждате на сайта, такава ще платите и като крайна цена. Пакета от 25$ дойде направо до вратата - без митници и други подобни. Чаят, който взехме е Premium Sencha Kiwami. Link: http://zencha.net/products_yame.php  - малко по-надолу в списъка.

# 64
  • Мнения: 1 324
Ето ме и мен и първият ми опит със сенча  Grinning
След известни перипетии се сдобих с японски био зелен чай сенча на Clearspring от тук. Много удобни опаковки, имат лента за затваряне и чаят спокойно може да се съхранява в тях.
Следвах инструкциите на steam от първа страница на темата, за които му благодаря   bouquet
За съжаление единствената ми база за сравнение е китайският зелен чай на Twinings. Нищо общо между двата като цвят, вкус и аромат. Сенчата на Clearspring не се получи много зелена, но определено беше зелена /много светло тревисто жълтозелено/ и бистра, а не кафява мътна течност като на Twinings. Вкусът е изключително лек и ми напомни леко на чай от коприва. След втората, трета глътка се усеща много лека горчива жилка. Ароматът е деликатен и при втората запарка беше по-осезаем за разлика от горчивината, която се позагуби. Много приятна напитка  Grinning
Ето и малко снимки, но цветът на чая в чашите не е съвсем реален. Извинявам се и за утайката на дъното. Може и аз да не съм се справила като за първи опит. Утре ще пробвам пак и ще пиша.

Взех си и Кукича. Любопитна съм да го пробвам и него.

# 65
  • Мнения: 17
Ето ме и мен и първият ми опит със сенча  Grinning
След известни перипетии се сдобих с японски био зелен чай сенча на Clearspring от тук. Много удобни опаковки, имат лента за затваряне и чаят спокойно може да се съхранява в тях.
Следвах инструкциите на steam от първа страница на темата, за които му благодаря   bouquet
За съжаление единствената ми база за сравнение е китайският зелен чай на Twinings. Нищо общо между двата като цвят, вкус и аромат. Сенчата на Clearspring не се получи много зелена, но определено беше зелена /много светло тревисто жълтозелено/ и бистра, а не кафява мътна течност като на Twinings. Вкусът е изключително лек и ми напомни леко на чай от коприва. След втората, трета глътка се усеща много лека горчива жилка. Ароматът е деликатен и при втората запарка беше по-осезаем за разлика от горчивината, която се позагуби. Много приятна напитка  Grinning
Ето и малко снимки, но цветът на чая в чашите не е съвсем реален. Извинявам се и за утайката на дъното. Може и аз да не съм се справила като за първи опит. Утре ще пробвам пак и ще пиша.

Взех си и Кукича. Любопитна съм да го пробвам и него.

Много се радвам, че вече има реални последователи. Определено си пила това, което трябва. Нормално е да е жълтеникав, но е в зелената гама. Проникването на листна маса в чашата не е проблем. При мен се получава дори с повече мътилка. Кукича би трябвало да ти се получава с ръждиво кафяв дори леко червеникаво кафяв цвят. Той е подобен на Хужича, защото е печен и листата са покафевеняли от изпичането. Този чай е с много ниско ниво на кофеин и става за пиене дори от деца. Естествено освен кофеина намаляват и всички останали съставки.

За премахването на горчивината може да пробваш първа запарка на по-ниска температура за малко повече време. например 60 С, 3 мин.. Аз имах точно този проблем с Кабусеча, в който има стъбла. Според мен от там идва горчивината.

# 66
  • Мнения: 8 471
steam, има последователи и още как! Grinning
Аз поръчах от сайта, който си дал и то 2 опаковки, ще видим къде ще пристигнат. Rolling Eyes
Мисля да пробвам и този, който е в предния пост.
Страхотни сте, благодаря ви!  bouquet

# 67
  • Мнения: 8 471
Да докладвам, че двете опаковки дойдоха в пощата, няма мито.
Сега разучавам начина на приготвяне и до 15 минути ще опитам истински чай. Hug

# 68
  • Мнения: 17
Да докладвам, че двете опаковки дойдоха в пощата, няма мито.
Сега разучавам начина на приготвяне и до 15 минути ще опитам истински чай. Hug

Нямам търпение да чуя първия отзив. Не бързай и не се шашкай ако има мътилка. Тя е добре дошла. Какъв точно сенча си взе?

# 69
  • Мнения: 8 471
Взех си точно Сенча Оку Ютака, но нямам никакви приспособления за приготвяне.
Пуснах вода в каната за кафе, охладих я, не съм мерила точна температура, понеже няма как и после запарих. Като за първи опит със сигурност съм пропуснала нещо, но чаят е с много интересен аромат и наистина няма нищо общо с този, който съм пила досега.
Има леко тревист вкус, но определено ми харесва, тръпчиво и свежо.
Мътилката не ме притеснява, аз обичам такива течности.
Само се питам, дали една чаена лъжичка не е малко количество и дали не трябва повече да се запарва?
Steam, какво ще кажеш по въпроса? Hug

# 70
  • Мнения: 17
Взех си точно Сенча Оку Ютака, но нямам никакви приспособления за приготвяне.
Пуснах вода в каната за кафе, охладих я, не съм мерила точна температура, понеже няма как и после запарих. Като за първи опит със сигурност съм пропуснала нещо, но чаят е с много интересен аромат и наистина няма нищо общо с този, който съм пила досега.
Има леко тревист вкус, но определено ми харесва, тръпчиво и свежо.
Мътилката не ме притеснява, аз обичам такива течности.
Само се питам, дали една чаена лъжичка не е малко количество и дали не трябва повече да се запарва?
Steam, какво ще кажеш по въпроса? Hug

Виждал съм в youtube да запарват по 2 супени лъжици. Това би ми дошло малко множко, макар че гьокурото със сигурност е прието да се запарва с две супени, но за сенча съм спазвал общоприетите инструкции - около 5 грама, което е една попрепълнена чаена лъжичка. Тук обаче трябва да кажем колко е водата. Трябва да е около 200 - 250 мл. (повтарянето и потретването гарантират над полвин литър) за посоченото количество листа. Ако е било много тръпчивината, значи може да си объркала или температурата или си го държала повечко време, но няма лошо ако ти харесва. Един колега обича да е много тръпчиво и си остава запарката за повече време. Иначе описанието на вкуса си е точно такова. Бих искал да чуя дали усещаш успокоително действие, но попий няколко дни или повече и кажи как е в дългосрочен план Simple Smile

Ако искаш по-силна напитка и пиеш сама, по-добре намали водата вместо да увеличиш чая Simple Smile

# 71
  • Мнения: 8 471
Ясно. Grinning
Ще тествам още няколко дни и ще споделя впечатления.
Но определено ми харесва чаят и се радвам, че открих тая тема! Hug

# 72
  • Варна
  • Мнения: 13
И аз да споделя..вече почти седмица съм на зелен чай .Купих си на Clearspring - sencha и намерих и на още едно място във Варна,насипен.Немска висококачествена марка Ronnefeldt.Разликата не намирам никаква между двата чая.Дори и в цената.
...и... най-интересното е ,че от кафе нямам нужда ,никаква.Обикновено получавам главоболие ако не пия кафе,но не.
Много се радвам ,че открих ,по-скоро преоткрих зеленият чай и сушито   Grinning Grinning Grinning
Въобще , остана само до Япония да отида...нищо друго  Mr. Green    Joy

# 73
  • Мнения: 69
МатаХари, аз не разбрах- тези чайчета японски ли са? Може ли да споделиш малко повече- цена, грамаж, цвят на напитката, вкус, горчивина... Радвам се, че ти действат добре!  Wink
Опс, редактирам се! Видях, че единият чай е този, за който е писала по-нагоре letsgo, така че въпросите отпадат Simple Smile) Аз сега очаквам Premium Sencha Kiwami от zencha.net и ще споделя каква разлика виждам с гьокурото..

Последна редакция: нд, 26 сеп 2010, 23:39 от Snowdrop!

# 74
  • Варна
  • Мнения: 13
МатаХари, аз не разбрах- тези чайчета японски ли са? Може ли да споделиш малко повече- цена, грамаж, цвят на напитката, вкус, горчивина... Радвам се, че ти действат добре!  Wink
Опс, редактирам се! Видях, че единият чай е този, за който е писала по-нагоре letsgo, така че въпросите отпадат Simple Smile) Аз сега очаквам Premium Sencha Kiwami от zencha.net и ще споделя каква разлика виждам с гьокурото..

Другият...Ronnefeldt ,който е насипен си го купих от чайната до турския ресторант на "Цариброд"по "напий се сам"(ако знаеш къде е ).Там продават също чайници,чаши и всичко необходимо за чай.

Общи условия

Активация на акаунт