Отговори
# 705
  • Мнения: 287
Имам питане към AILA Вдигнах вече 38 градуса Т и гърдите са ми адски напрегнати.Цяла вечер съм на мивката с гореща вода и сапун и  се цедя през 3 часа.Не ми олеква изобщо.Бебко е на АМ от  раждането защото нямам достатъчно кърма.С помпата събирам едва,едва по 15гр.Въпроса ми е има ли някакви медикаменти,които да облекчат напрегнатите като камък гърди,защото ме е страх да не се запушат каналите и да се наложи да ме цепят.
Взех да пия и чай за кърмачки за по-бързото слизане на кърмата, но все още количеството е нищожно а според състоянието на гърдите ми се струва че имам в изобилие.За жалост обаче,нямам  Cry

# 706
  • Мнения: 2 222
vany666, а даваш ли на бебето да суче? Това е най-добрия начин да имаш достатъчно кърма, ако не го слагаш на гърдата, разбира се, че кърмата ще спре в един момент.  Peace Това колко събираш с помпата не е никакъв критерий колко кърма имаш. Аз с помпа повече от 20 мл. не съм цедила първите дни, а бебето винаги е било само на кърма. Нека и Аила се включи, но според мен по-добре да се кърми бебето, така и гърдите се изпразват по-ефикасно.

# 707
  • Мнения: 287
Dana да слагах го да суче преди да вдигна Т и се оказа,че милия е все гладен.Две вечери подред бяхме на гърди и рева и не спа изобщо,докато направихме АМ и се нахрани-заспа.А..така оправихме и проблема с дрискането(и за него споменах),просто е бил гладничък милия ми  Sad В началото когато имах само капчици и бързо се отказваше бебко.Засмуче 2-3 пъти и се започва рев-не мога да ви опиша  Confused
А за раждането-родих нормално,но ми направиха епизиотомия  Cry Такава болка няма,чесно минали са 5 дни и не мога да стоя дълго време права,за седнала не си и мечтая а болката е денонощна  smile3518 Вече съм на 100% убедена,че ако се навия за 2-ро дете ще бъде секцио-задължително.

Последна редакция: нд, 19 сеп 2010, 13:51 от vany666

# 708
  • Мнения: 1 427
vany666 -AILA беше писала за компресите със зелеви листа - изчистваш жилките, правиш дупка за зърното и налагаш. Също помага пиенето на Лецитин. И горещи компреси, но не под течаща вода, а по-ефикасно е с горещи кърпи.

# 709
  • Мнения: 2 222
vany666, дано ти разминат скоро тези болки! Ти си слабичкаи представям си как си се измъчила Confused А за кърменето, може след като се поотпуснат гърдите, бебето да се кърми и после чак да се дохранва с АМ< и малко кърма да поема докато има, все е от полза  Peace

# 710
  • София
  • Мнения: 12 254
vany666 кой ден си след раждането, пети доколкото разбирам. От описанието ти за препълнени гърди съдя, че нямаш проблем в момента с количеството кърма, а с това че от препълването се е блокирал оттока и не може нищо да изцедиш. Може би стимулацията на гърдити е започнала леко по-късно и затова кърмата е слязла на пети ден, а не на трети както става обикновенно.
  Погледни тази статия, от полза е да приложиш техниката преди да сложиш бебчето на гърда или да цедиш. Омекотяване с обратен натиск
  При мама на Део се беше получило същото и самата аз я пратих за АМ, тъй като бебка не беше акала повече от ден, но на следващият ден след като нещата се оправиха и кърмата тръгна, се вече изцяло на кърма. Така че не се отказвай, сега е момента нещата да се получат.
  При слизането на кърмата и препълнени гърди, не е разумно да правиш постоянно топли компреси, тъй като те засилват проблема дори. Много по-добър вариант е студени или зелеви компреси. За тях е писала мамата по-долу, сменят се на три часа или когато увехнат.
   Преди изцеждане и кърмене леко масажиране на гърдите и омекотяване с обратен натиск. Може в началото да ти отнеме над час докато омекнат и почне по-лесно да тече, но инвестицията си заслужава, не се отказвай. Често с помпа не се получава, така че може да опиташ и изцеждане на ръка . Ето тук може да прочетеш повече - http://xedra.wordpress.com/2009/05/09/handexpression/
  Опитай след омекотяване на ареолата или като омекне леко след цедене да сложиш отново бебчо на гърда, защото то най-добре може да стимулира рефлекса на потичането.
    Ето тази статия към края е с добри свети за изцеждане също така - http://xedra.wordpress.com/2009/11/14/premie/
    Когато успееш да омекотиш гърдите и да спаднат и омекнат, температурата също ще спадне. Все пак я следи и пиши или се обади ако не успяваш да се изцедиш и повече от 24 часа поддържаш висока Т или рязко състоянието ти се влоши. В такъв случай е необходимо да се свържеш с лекар.. Но с упоритост, масажиране и цедене на ръка в началото, после с помпа и с бебчо нещата със сигурност може да се оправят. При подобно положение дори опитет консултант му трябва поне час докато нещата потръгнат, защото от задържаното мляко и препълнените каналчета близко до ареолата  и  отока който се получава е много трудно да потече кърмата макар гърдите да са пълни. Именно затова омекотяването с обратен натиск, разнася отока и позволява млякото да потече. Тъй като има реален шанс да потръгнат нещата и да сте си само на кърма, засега не искам да коментираме варианти за намаляване на кърмата или спирането и. Зелевите листа обаче освен да облекчават състоянието леко намаляват и производстовто на мляко и засега те са достатъчни.
   Най-важното е да опиташ и дори за час-два да отнеме да изпразниш гърдите, след което да започнеш редовно на три часа да цедиш и двете гърди, за да се стумилура производството на мляко  да не се получи отново препълването, след това може да обсъдим и кърменето от гърда.
  
  

Последна редакция: нд, 19 сеп 2010, 14:36 от Aila

# 711
  • Мнения: 287
AILA да имам Т(38) и затова не го слагам да суче а се пробвам само с помпа да цедя.

# 712
  • София
  • Мнения: 12 254
  Дописах малко в долният пост, може да погледнеш. Видях че имаш Т
  Температурата по никакъв начин не пречи на кърменето, дори да е от мастит, а в случая просто е от задръжката на мляко. Бебето най-.добре може да стимулира отделянето на окситоцин и потичането на млякото. Направи омекотяването с обратен натиск и изцеди малко с помпата или на ръка, след което опита отново да сложиш бебчо на гърда.

# 713
  • Мнения: 287
Прочетох тази статия за обратния натиск,но при мен изцеждане на ръка изобщо не се получава,само с помпата успявам да се изцедя.На ръка докато бях в болницата излизаха само капчици а с помпата докарвам до 10мл.Тревожи ме и тази Т след изцеждане не трябва ли да спада ?  Sad А и зърната са ми разранени от дърпането на малкия,но това го преодолявам.Обаче топлите компреси още повече ме разраниха.Оххххх много благодаря за съветите,ще видим до довечера как ще се получи,а и пия парацетамол за Т и затова не слагам бебко на гърда от вчера.

# 714
  • София
  • Мнения: 12 254
  Важно е гърдите напълно да омекнат, за да спадне и Т. Парацетамола е съвместим с кърменето, така че няма проблем да кърмиш.
  Обратният натиск не е изцеждане на ръка, просто притисни с пръсти около зърното ареолата навътре, за да се разнесе оттока и да може да потече. После може да цедиш с помпа, на ръка или да сложиш бебчо. В началото при всички случаи ще е са капки, но не се отказвай. Цеди капки, после масажирай и в даден момент ще почне по-лесно да тече. Трябва да се стремиш гърдите не само леко да се облекчат, а да омекнат напълно, тъй като задръжката на мляко в този случай може да доведе до преблеми и намалявана на кърмата в дългосрочен план.
  Цеденето на ръка е важно да се прави правилно и за съжаление е най-добре да се покаже на живо. Но ще се опитам накратко да обясня. Хващаш с палеца и показалеце, като зърното е между тях, а пръстите са малко след ареолата. Опитай като опипваш лекичко, трябва да усетиш къде свършват млечните жлези и започват синусите, който отвеждат кърмата към зърното. Важна е да не е само и близко до зърното защото тогава не се получава. Обикновенно е малко след ареолата правилното място. Първо притискаш навътре към гръдният кош, след което събираш пръстите  един към друг, след това отпускаш и повтаряш, навътре към гръдният кош, събиреш пръстите, отпускаш. Ето тук може да видиш - http://newborns.stanford.edu/Breastfeeding/HandExpression.html

# 715
  • Мнения: 9
vany666,първо честита ти рожба мила,и аз съм на мнение че май ще искам секцио другия път.Аз имам само 4 шева/което ми казаха че е малко,пък и бебчо се роди голям/но имам разтегната симфиза и плюс шевовете станааааа мале мила,като инвалид бях/да не говорим че и кактетър се наложи да ми слагат/,затова и на мен ми минават такива мисли -че от секцио, момичето до мен се възстанови по -бързо.
За разранените зърна на мен ми помогна Гермастан-за една нощ буквално почна да действа.

# 716
  • Мнения: 287
Kirra честита ти рожба и на теб мила.Ти си направо майка геройня с 4 шева и такова голямо бебче  Peace На мен лекаря ми каза че моя бебок е голям за моята физика и се наложи да ме отрежат и и мам повечко от 30 шева  Sad Няма да обяснявам как боли и все си поплаквам от болката.

# 717
  • Мнения: 21
Много ви благодаря за отговорите, момичета.
Наистина незнам от какво са тези пъпчици, но като по-опитни се доверявам на вас.
Незнам дали са от претопляне, малката винаги е добре облечена, но в нейната стая е хладно и няма винаги пряко слънце.
Въпреки всичко се надявам, че ще минат.
Засега по съвет на приятелка фармацевтка съм се доверила на козметиката на Мустела за атопична кожа и се надявам да повлие добре на Матея.
Сигурно и за къпане ще взема някакъв продукт на Мустела.
Според вас добра ли е като мярка, т.е. дали се понася добре от децата, ще се радвам да споделите мнения.   Hug

# 718
  • Мнения: 2 222
vany666, това звучи ужасно  Confused Но гледай само напред, мисли как ще ти размине и няма да си го спомняш  Simple Smile Най-важното е, че ти и бебето сте живи и здрави, а болките все ще престанат в един момент.

Между другото аз първия път бях над 2 седмици с температура заради кърменето...

# 719
  • Мнения: 1 427
vany666 -  Shocked 30 шева!!! представям си как боли!  spoko

Общи условия

Активация на акаунт