Тежка раница!Редно ли е детето да я носи?

  • 32 319
  • 522
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 1 119
Онда, благодаря ти.

Писах във ФБ профил на МОМН- Училището на 21 век. Там има един форум- тежките уч. чанти. Смятам че е добре да сподиеляма там нашите мнения, защото страницата се чете от МОМН. Ще се радвам да се включите.

http://www.facebook.com/group.php?gid=101987663183901#!/topic.php?uid=107207889320648&topic=22

# 121
  • Мнения: 1 119
Как да продължим, давайте идеи?
Моето виждане: В краткосрочен план ще настояваме за диалог с МЗ и МОМН. Имаме конкретни предложения, които са приложени и работят в държавите с добър опит в тази посока.Успях да ги обсъдя с учители и според тях ще има ефект. Има нужда от обсъждане . НО всичко това има смисъл след като се приемат норми. В дългосрочен план: смятам че трябва да вземем окончателно решение след като съберем данни, снимки и факти, какво се изисква задължително да се носи и какво се случва ако детето не го носи. Ще обърнем внимание да доказателства в посока, че проблемът с тежките раници е резултат от липсата на елементарна комуникация между семейство и у-ще. От там произтичат и всички други проблеми в образованието. Чантите стават все по-тежки, а децата все по-неграмотни.

Относно снимки- учители обещаха да съдействат. Ние родителите какво да направим? снимки, измерване на учебници- съдържание на раницата. Имам и един разказ от майка как приготвят с детето  раницата. Сигурно ще трябва да ги засипем с такива неща за да докажем че проблемът е масов. Не че не го знаят. Ние имаме едно проучване за съдържанието на училищната раничка в други държави. Иска ми се да направим една презентация с конкретни случаи на вас родители и вашите деца.

Кажете какво мислите?

# 122
  • Мнения: 219
Fanny, това което правиш и се опитваш да промениш е чудесно, защото в основата на всичко стои профилактиката. За да няма гръбначни изкривявания, стресирани хлапета, обездвижени такива, отегчени от огромен, скучно поднесен материал, Да трябва диалог, трябва промяна, иначе и на внуците ще мъкнем тежките раници.
Не е нормално ние родителите да носим раниците, не е нормално в 21-ви век образованието да е...почти килийно...
Много неща плачат за промяна, но дори и това да се подбутне, ще е в огромна полза за Нашите деца.
Какви снимки? Давай идеи, малко ми напомня за дипломна работа, но щом очевАдното трябва да се доказва, добре, ще доказваме.
Най-приемливи и съвременни и екологични са идеите за отделни листи, които се стиковат после в папка. Това безумие трябва да бъде променено, хлапетата трябва сами да си носят раниците, трябва да бъдат самостоятелни, да ги научим на това, на нещо полезно. На нещо съвременно, всичко останало са празни приказки, пари, задоволяване на нечие его с много титли пред името.
Всичко добро.
Ще ти пиша на лични - за жалост все още чета книги, а не фейсбук, това че от Министерството четат там - искрено ме разсмя.

Последна редакция: пт, 03 дек 2010, 10:13 от онда

# 123
  • Мнения: 1 119
Идеято ми е да се направи презентация какво е съдържанието на раницата в БГ. Който има желание да участва ще му изпратя презентацията която сме правили за другите държави. Очаква се общо казано да съберем от повече родители текст за това какво слагаме в раничката при съответната програма за деня и какво още. по изискване на учителите.
Ето една примерна схема:
 
Днес: понеделник, програма..... какви предмети има-това е важно, защото при голямото проучване, което правихме се оказа че  седм. разписания в някои училища не отговарят на изискванията.
Какво изисква всеки учител от мен да си нося за часа по.....
1....предмет
2...предмет
3....предмет
.....

Колко тежи раницата- пълна и празна
Какво от изискваните учебници, помагала и тетрадки използвах в час и за какво време
Какво не използвах.

Знам ли какво ще ми трябва следващия час по тези предмети- получих ли указания от учителя?


Това е примерно. Може да се направи по много начини.

# 124
  • Мнения: 4 934
 newsm78 дали да не пробваме в господари на ефира или някое подобно разследващо предаване  newsm78

# 125
  • Мнения: 5 593

На моя приятелка момиченцето,което е в първи клас ,тежи 17 кг. Раницата и тежи 15 кг.,заедно с учебници ,тетрадки и помагала. newsm78

# 126
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 823
Днес в училището докато чаках нашия 1 клас, видях най-голямата раница на света!!!! Мисля, че момичето беше някъде до 3-ти клас. Мислех си, ако имах кантар, ще застана там във фоаето и ще меря всяка раница, която ми предложат и ще водя "статистика" на килограмите и класовете. Но се зачудих, не е редно да искам имена на децата. А от друга страна, ако това стане със съгласието на директора на училището? Ако има плакати "мисия раница" - за по-леки ученически раници - дали родителите биха предоставили доброволно имена, класове, а аз ще им тегля раниците и ще ги анкетирам.  Остава проблемът ми да намеря кантар  Confused

# 127
  • Мнения: 5 593
Днес в училището докато чаках нашия 1 клас, видях най-голямата раница на света!!!! Мисля, че момичето беше някъде до 3-ти клас. Мислех си, ако имах кантар, ще застана там във фоаето и ще меря всяка раница, която ми предложат и ще водя "статистика" на килограмите и класовете. Но се зачудих, не е редно да искам имена на децата. А от друга страна, ако това стане със съгласието на директора на училището? Ако има плакати "мисия раница" - за по-леки ученически раници - дали родителите биха предоставили доброволно имена, класове, а аз ще им тегля раниците и ще ги анкетирам.  Остава проблемът ми да намеря кантар  Confused
Това е страхотна идея,ако има и някоя телевизия да снима всичко това, ще бъде още по-добре!

# 128
  • Мнения: 1 119
Нямаме против, от мен везната Peace , но кой ще намери училище, което да се съгласи да го отразят медиите?
Вижте това Grinning
http://www.znania.tv/?p=6662

# 129
  • Мнения: 219
Много хубава статия. Браво на г-н Асен Александров, и на хората променящи нещата. Не само в Англия е така. Дано успеят по-скоро. Успех!
Благодаря за информацията.
 
Всичко добро.

# 130
  • Мнения: 9 990
Fani, кое да му мисля=достатъчно е да спомена 6 кг чанта на момиче 1 клас, с ръст 118 и 20кг и всеки мъж-министър или не, ако е бил в казарма ще се опули.Това за едно дете е равносилно на пълно бойно снаряжение като съотношение кг дете/кг раница.Какво има да им доказвам=че детето ми се прегъва под чантата си ли? Tired
При нас напоследък забелязвам едно похвално подканяне да си оставят някои неща в клас.Отпадна ми физическото, ура!Сега си държи нещата за физическо в клас, а аз го взимам от време на време за пране и така.Разбира се-крайно недостатъчно е все още.
На този етап-аз нося чантата, когато е по-тежка сутрин, и атакувам с плуване, включих още един ден и вече ходи три пъти седмично.

# 131
  • Мнения: 1 119
Fani, кое да му мисля=достатъчно е да спомена 6 кг чанта на момиче 1 клас, с ръст 118 и 20кг и всеки мъж-министър или не, ако е бил в казарма ще се опули.Това за едно дете е равносилно на пълно бойно снаряжение като съотношение кг дете/кг раница.Какво има да им доказвам=че детето ми се прегъва под чантата си ли? Tired

За съжаление се налага да се доказва, защото според институциите чантата тежи, защото има много излишни неща в нея. По-долу съм копнала част от отговора на МОМН, с което те доказват, че ако носим само необходимото чантата няма да е толкова тежка. Всички знаем че не е така, но трябва да го докажем с примери. Да се вижда за един ден. по всеки предмет какво изисква госпожата и какво се носи.

# 132
  • Мнения: 9 990
Аз съм съгласна, ОБАЧЕ.....
какво значи излишна вещ бе, м****а му!
Детете ми е ЦЯЛ ден извън дома.Сутрин излиза в 7, вечер се прибира често в 20.00.Остави това, наша работа си е, но, реално, дете на работещ родител е целодневно някъде.Сутрин е на училище, следобяд е на занималня.Не ми казвайте, че вие във вашите чанти нямате неща , които да-не се налага да учите по тях, пишат се излишни, ама...все по някое време на деня се налага да се ползват.Всички знаем какви са условията в училище.Не може да пусна детето без поне едно малко шише с вода, за да не се реди на опашка в Тоалетната и да пие от чешмата.Не може да не сложа мокри кърпички и сухи такива-да се бърше в дрехите си ли?Слагам и кутията за шината още/и гел за ръцете, защото ръцете и са постоянно в устата-сложи-махни шината-не може, елементарна хигиена е това, иначе устата ще и пламне в афти!/Слагам и големия несесер, защото в него има неща, които са и нужни пък после в занималнята, нищо, че има същите и в клас, тя не е на занималня в същата стая и т.н. и т.н. и т.н.Ами ако вали и и натикам и чадъра там?Това са неща, които си се трупат и ДА, Нямат общо с Учебния процес, но предвид, че децата ни са от сутрин до вечер навън е съвсем в реда на нещата не, не препоръчително, а Задължително да присъстват. Crossing ArmsИ аз какво да им доказвам точно-ми нали ще ми кажат че Това няма Общо с Онова....и ще духам таратора... TiredМен ако питаш-ще ми се детето да се телепотрира по вълшебен начин в клас и после вкъщи-да не му се налага и тежки ботуши зиме да слага, ама няма как да стане.При нас например ситуацията е такава, че вътре е доста топло.И парадокса, че докато стигне до ичулище е премръзнала, а вътре с дебелите дрехи и ботуши пот се лее и краката и се спаряват/не е нормално да стоиш цял ден на 25 градуса с апрески!/Въобще-има доста утежняващи обстоятелства, ако щеш, защото вътре моето дете се съблича заради горещината, натиква си и дрехите в чантата и в резултат-не може да я повдига, когато се местят в другата стая, а я влачи по коридора.Не, не е глезена, п, напротив-тренирана е, но си влачи чантата.Излишно е да ви казвам, че това е трета чанта подред.

# 133
  • Мнения: 1 119
Така е, но ще се наложи пак да се конфронтираме учители и родители. Факти ни трябват. По-долу съм писала какви според мен.
Цитат: „Да, знаем, че чантите на учениците са тежки, но това по-скоро се дължи на ненужните вещи, които носят”, каза Адриана Кубикова, учител.
от тук: http://www.btv.bg/news/zdraveopazvane/story/228582404-Vsyako_vto … chniya_stalb.html

# 134
  • Мнения: 9 990
Фани, аз съм съгласна, единствено не мога да разбера КОИ са излишните вещи точно... TiredЧе то зиме, за мен не е излишно да сложа едни чорапи в чантата, защото краката на детето ми са мокри, независимо от ботушите и предвид това, че няма как да е нормално човек да стои цял ден с подгизнали крака , се е случвало да се преобува.За мен това не е никак излишно, ама за тях е...и още как...Затова аз лично няма как да докажа нищичко-те ще извадят 3 учебника от чантата и всичко останало ще нарекат излишно, и да, това за тях ще е така принципно...

Общи условия

Активация на акаунт