Кекс "Лили"

  • 16 112
  • 61
  •   1
Отговори
  • Мнения: 99
Момичета от доста време знам рецептата за този кекс. Даде ми я моята съседка, която е стара баба и има доста вкусни рецепти в един тефтер. Моя мъж по принцип не е любител на кекс но този от първата хапка му стана любим и често ме кара да го правя. Дори и сега съм извадила продукти за да го правя пак. Нямам снимки, но пък ви гарантирам страхотен кекс, който и на другия ден е много мек и вкусен.
И сега ми хрумна да я споделя и с вас  chef


Продукти:
4яйца, 1 1/2 ч.ч. захар, 3/4 ч.ч. олио, 2 ч.ч. брашно, 1 ч.ч. кисело мляко, 1 ч.л. сода, 1 ч.л. оцет, 1-2 с.л. какао
Приготвяне:
Яйцата се разбиват хубаво със захарта. Към тях се прибавя олиото на тънка струя, после киселото мляко и брашното. След това се прибавят содата угасена в оцета. Какаото се смесва в една купичка с малка част от тестото и с него се шара кекса. Готовата смес престоява за 1-2 мин., след което се изсипва в набрашнена и намаслена форма (аз пека в дъното на стара ел. тенджера с кръг в средата...там много лесно ми се вади кекса). Готовия кекс се ръси по желание с пудра захар. В самия кекс може да сложите по желание ситно нарязани орехи, настъргана лимонова кора или каквото обичате

# 1
  • Мнения: 164
Жанета, започвам да го правя, тъкмо преглеждах за нови рецепти  Wink Ще докладвам после   bouquet

Кексът стана много хубав, благодаря за рецептата   bouquet Прибавих половин намачкан банан, стафиди и ванилия към сместа. Ето и снимки:
 

Последна редакция: вт, 05 окт 2010, 22:00 от viv-miv

# 2
  • Мнения: 105
А на каква фурна печете-предварително загрята ли  Embarassed
Искам да го пробвам  Laughing

# 3
  • Мнения: 99
viv-miv радвам се, че кекса ти е харесъл. Наистина е много вкусен и лесен за приготвяне. Снощи и аз го правих и днес вече го няма. А мъжът ми от сутринта се е запазарил по-късно през деня пак да го правя. Страхотно изглежда твоя на снимките Crazy  bouquet
mims_009 пече се в предварително загрята фурна. Аз го пека на 180 градуса Peace

# 4
  • Мнения: 105
Направих го ама ако не го бях изгорила малко щеше да е перфектен Embarassed
Но и така е много вкусен /поизрязах изгорялото Laughing/
Много е лесен,бърз и вкусен  Peace
Благодаря че сподели рецептата  bouquet

# 5
  • Мнения: 242
Един въпрос  Blush Горе-долу колко са 3/4 ч.чаши захар в грамажи? Предния ми опит да направя кекс беше несполучлив, тъй като не беше достатъчно сладък. Явно бъркам. Мерси предварително   bouquet

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 576
Отивам да го правя и ще докладвам.

# 7
  • Мнения: 527
И аз го направих харесани.  bouquet

# 8
  • Мнения: 99
Момичета рдзвам се, че кекса ви е харесъл Hug

Lil4o 3/4ч.ч. е количеството на олиото не на захарта. Захарта е 1 1/2 ч.ч. Моята чаша събира до ръба 260мл. Но не пълна до горе е 240мл. Значи 3/4 от моята чаша олио ще дойде около 180мл. олио. Така го смятам в мл. Peace

# 9
  • Мнения: 474
Добър ден момичета.Чета  всичко написано с огромен интерес и доста от нещата които сте показвали са ми били от голяма полза. Жанета кекса наистина е невероятен стана много хубав за съжаление няма снимки тъйкато малчо побърза да го нареже и вече доста е преполовен.

Лек и успешен ден на всички.

# 10
  • Мнения: 242
Момичета рдзвам се, че кекса ви е харесъл Hug

Lil4o 3/4ч.ч. е количеството на олиото не на захарта. Захарта е 1 1/2 ч.ч. Моята чаша събира до ръба 260мл. Но не пълна до горе е 240мл. Значи 3/4 от моята чаша олио ще дойде около 180мл. олио. Така го смятам в мл. Peace


Толкова съм и прочела  Blush Много благодаря !  Hug

# 11
  • Мнения: 4 183
Аз правя един подобен кекс като твоят-4яйца,1ч.ч.кисело мляко,1,5ч.захар,малко повече от половината чаша олио,2,5ч.ч.брашно,1бакпулвер,1ч.л.сода за хляб,стафиди и настъргана лимонова кора.Яйцата се разбъркват със захарта,към тях се прибавя к.мляко,в което е сложено содата,прибавя се олиото,след това брашното с бакпулвера,след което стафидите и настърганата лимонова кора.Намазва се дъното на тавата с масло и се изсипва сместа.След като се опече се намазва със сладко по желание или пудра захар.Тези дни ще направя и твоята рецепта.До сега не съм правила кекс с оцет.

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 576
Готово! Стана много вкусен. Като прочетох, че има оцет бях малко скептична, но се оказа много пръхкав кекс.
Благодаря ти!  bouquet

# 13
  • Мнения: 99
Готово! Стана много вкусен. Като прочетох, че има оцет бях малко скептична, но се оказа много пръхкав кекс.
Благодаря ти!  bouquet
Ами и на мен ми беше странно с този оцет. Но пък съседката (от която е рецепатата) ми каза, че не ползва бакпулвер а само сода изгасена с оцет. И явно такива са нейните рецепти. Преди време като ме почерпи веднъж с този кекс, който беше топъл още и веднага си поисках рецептата за него. Важното е содата да се изгаси с оцета Peace

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 576
Не знам зали е от оцета, но и днес кекса е още мек. Обикновено но другия ден е позасъхнал.

Общи условия

Активация на акаунт