Здравословно хранене за децата - 4

  • 38 779
  • 786
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 902
Никак ме няма в готвенето, но за неделя искам да направя нещо като торта или сладкиш, суров. Продуктите, които съм си набелязала са: фурми, райска ябълка, орехи, нар,  ябълки, тиква, краставици, имам какао на прах и кокосово масло. Не искам да се получи нещо много сладко, а пò скоро - хранително. Само да допълня, че нямам пасатор и не знам как ще ги направя на хомогенна смес, освен с бъркалка...Да ми препоръчате някоя рецепта Peace

# 91
  • Мнения: 9 114
Вери - споменаваш спирулина...Ще поръчвам, мисля да вкарам и това нещо в менюто на семейството, но се чудех - според теб, какво друго е подходящо и за малкия, и за нас? Имам предвид, от т.нар. супер храни?

И още нещо: чета разни детски вегетариански/вегански менюта...Какво трябва да съдържа дневното меню на детето. И навсякъде се говори в порции - 2-5 порции еди-какво-си (2-3 servings fruit (1/2 fresh fruit, 1/4 cup cooked fruit, 1/4 cup juice). Как да го тълкувам това с порциите?

За веган сладкиш не мога да помогна, още съм на светлинни години от това превъплъщение Embarassed

# 92
  • Мнения: 5 713
Стеф, да ти кажа често нищо не бих препоръчала от супер храните. У нас най-много се консумират коноп, кокос и производните му, годжи бери, чийто български еквивалент е шипката, чиа. Но тук цените са поносими. Спирулината присъства в менюто ни от време на време, но пък ядем други водорасли и то много: нори, уакаме, араме. Иначе всичко е подходящо и за вас и за детето.

За детето: аз не гледам порции. Дори не знам по колко изяждат. Но се старая да присъстват плодове, ядки, семена, зеленчуци, зеленолистни, кълнове. По-малко от нас ядат, разбира се. Сок не давам, плодове не готвя.

l`ange, за торта с тиква мога да помогна:

http://www.recipemagician.com/recepti/sladki-izkushenia/surova-t … torta-rodilnitza/
http://www.recipemagician.com/recepti/sladki-izkushenia/tikven-pai/

Можеш да комбинираш крема от първата торта и блата от втората.

# 93
  • Мнения: 9 114
Вери, отново благодаря.
Гледам цените в онлайн магазините, в Зоя специално - свят ми се завива, много е скъпо да консумираш такива неща, а не се купува еднократно, все пак е храна... Confused

# 94
  • Мнения: 53
Stef порция е това, което може да се събере в шепата на човек, съответно за всеки човек порция е различно количедство. За децата 2-3 порции плодове на ден означава 2-3 шепички плодове, респектимвно зеленчуци, зърнени и т.н.

# 95
  • Мнения: 9 114
Благодаря ти Hug, нещо подобно мислех и аз, но като чуя порция, и си представям чиния Crazy

# 96
  • Мнения: 2 132

И още нещо: чета разни детски вегетариански/вегански менюта...Какво трябва да съдържа дневното меню на детето. И навсякъде се говори в порции - 2-5 порции еди-какво-си (2-3 servings fruit (1/2 fresh fruit, 1/4 cup cooked fruit, 1/4 cup juice). Как да го тълкувам това с порциите?

Нещо не ти разбирам въпроса.. нали в скоби си написала на какво се равнява 1 порция?

# 97
  • Португалия
  • Мнения: 4 285
аз пък не следя нищо Blush
ни порции,ни дневни количества,ни всички групи храни да са застъпени,ни съвместимост на храните... Crazy
давам и предлагам всичко,но каквото искат ядат, с каквото искат съвместяват,по колкото искат Peace

# 98
  • Мнения: 3 869
И аз не следя; гледам да е разнообразно, но дотам... Всяка седмица има ден, когато малкият изяжда по три банана накуп  #Crazy и ден, в който никакъв плод не иска да хапне. Рядко ми отказва зеленчуци.

Кажете идеи за хубави манджи с патладжан (за мен гювечът е отвратителна манджа с патладжан, т.е. вареният патладжан е нещо гадно). Засега много се харесват кьополу и баба гануш. Пържения патладжан е класика с разни сосове, но патладжанът по принцип гълта много мазнина, а като е пържен пък съвсем...

# 99
  • Мнения: 5 713
Ето:
Имамбаялдъ

Иначе аз го готвя чрез варене в няколко манджи.

# 100
  • Португалия
  • Мнения: 4 285
ако е за детето,не знам дали става,заради чесъна...въпреки че моите хапват по малко понякога
правя съвсем леко запечен на скара патладжан/понякога си играя даже на шишчета го нанизвам/,после го разбърквам с чесън,зехтин,оцет,магданоз,кориандър-върви наравно както за основно към ориз,така и за гарнитура на ориз/зависи кое е повече в чинията  Laughing/

# 101
  • Мнения: 53
Моето предложение за патладжан не е ядене за готвене, а едно много яка апетитка. Два печени патладжана се обелват и се нарязват на парченца, пасират се със 100 мл. кисело мляко и се добавя сока от половин лимон и 1 скилидка  чесън. Добавя се една накълцана зелена люта чушка, /аз я замествам с зелена пиперка/ и 1 ч.л. смлян кориандър - семена. Отгоре се поръсва със зехтин. Това е много приятно с всякакви крекери, питки, хлебчета и т.н. Понякога слагам и листа кориандър, но много пестеливо, защото променя доста вкуса.

# 102
  • Мнения: 1 849
Аз много обичам Имамбаялдъ, ето и неговия френски "роднина" - Рататуй:
http://gotvarski.com/%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%82%D1%83%D0%B9/
Вариант има и на печен: http://www.kulinarno-joana.com/2008/06/ratatouille/
Но за деца според мен варения е по-подходящ. Вкусен е и топъл и студен  Simple Smile

# 103
  • Мнения: 782
Здравейте!

Напоследък съм фен на тази рецепта с патладжан ... http://www.kulinarno-joana.com/2009/09/spicy-chickpea-and-aubergine-stew/   Simple Smile Ориз не добавям, идва ни в повече  Peace

Пълня и патладжани с булгур, праз, моркови, подправки - магданоз, кимион и кориандър. Заливам с млечен сос преди сервиране.

Сега по същество  Simple Smile Имам три кутии овесени трици с добавен зародиш - на люспи е, но никой не ги яде и така си стои. Чудя се какво да ги правя, а са био и не ми се хвърлят. Моля за  идеи  Thinking

Последна редакция: пт, 19 ное 2010, 00:30 от Shada

# 104
  • USA
  • Мнения: 675
Много полезна тема, чак сега я виждам newsm78.

Общи условия

Активация на акаунт