Неплатен и платен отпуск след майчинство? - 1

  • 91 420
  • 771
  •   1
Отговори
# 60
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
няма разлика дали ще пуснеш първо неплатената или платената
в момента се пускат първо пл отпуски,за да се изчистват

неплатения за гл на дете ти се зачита за трудов стаж и ти пазят раб място,да

# 61
  • Бургас
  • Мнения: 128
Благодаря,Elfita!

# 62
  • around the world
  • Мнения: 651
Имам следния въпрос: ако след платения годишен отпуск за гледане на дете решиш да се върнеш на работа, но преди това искаш да ползваш натрупалия ти се отпуск, който по мои изчисления трябваше да е 50 дни- възможно ли е работодател да е намалил размера на платеният ти годишен отпуск без да те информира или да си подписвал документ затова?
Когато се обадих в фирмата да  уведомя  че искам да ползвам полагащия ми се натрупан отпуск след майчинство бях информирана, че всъщност имам право само на 40 дни, тъй като докато съм била в майчинство отпуските на цялата фирма са били  намалени от 25 дни на год. на минималното-20 дни. Да уточня тези  допълнителни 5 дни за работа ни се полагаха, тъй като бяхме на неформиран работен ден и аз лично все още мислех, че връщайки се на работа след платения отпуск отново ще бъда на неформиран работен ден. Възможна ли е подобна промяна без знанието на работника или е възможно въвеждането на подобна промяна за всички работници в дадена компания без да е необходимо всеки един от тях да бъде информиран персонално?

# 63
  • София
  • Мнения: 124
Момичета, имам следния въпрос - в момента съм в платен годишен отпуск, детето ми се разболя, той не ходи на ясла. Мога ли да прекъсна отпуска с болничен за гледане на дете? Лекарката каза, че не може да ми издаде болничен, защото отпуска се прекъсвал само, ако болничния е за мен. Благодаря ви предварително.

# 64
  • around the world
  • Мнения: 651
Момичета, имам следния въпрос - в момента съм в платен годишен отпуск, детето ми се разболя, той не ходи на ясла. Мога ли да прекъсна отпуска с болничен за гледане на дете? Лекарката каза, че не може да ми издаде болничен, защото отпуска се прекъсвал само, ако болничния е за мен. Благодаря ви предварително.
Преди да излезете в  полагаем годишен отпуск сте били на работа и не сте ползвали друг отпуск непосредствено преди това или?
Не ми струва логично да имате право на болничен за вас, но не и за детето  newsm78!

# 65
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Момичета, имам следния въпрос - в момента съм в платен годишен отпуск, детето ми се разболя, той не ходи на ясла. Мога ли да прекъсна отпуска с болничен за гледане на дете? Лекарката каза, че не може да ми издаде болничен, защото отпуска се прекъсвал само, ако болничния е за мен. Благодаря ви предварително.

абсолютно не е вярно
отпуска се прекъсва с болничен-незамисимо дали е за теб или за детето

майчинство се прекъсва с болничен за гледане на дете,та какво остава за отпуска

кажа й,че си прекъснала отпуската и да ти издава болничен

# 66
Здравейте
има ли закон който задължава връшането на работа след изтичане на 2те години майчинство за да се ползва платената отпуска или се прави само за актуализиране на заплатата?

# 67
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте
има ли закон който задължава връшането на работа след изтичане на 2те години майчинство за да се ползва платената отпуска или се прави само за актуализиране на заплатата?

може да ползваш пл отпуск без да се връщаш на работа
връщат се на работа,за да си актуализират заплатите
или пазят отпуската за друг повод
всеки случай е различен

# 68
  • Мнения: 2
Възможно ли е да ме съкратят по време на 6 мес. неплатен отпуск за гледане на дете до 8год. възраст? 

# 69
  • Мнения: 131
и аз тук с въпрос,имаме назначена позната във фирмата ни фиктивно да взима майчинство,сега февруари детето и навърши две годинки и тя иска вече да се запише на борсата,обаче и се полагат около 60 дни платен отпуск,може ли да си подаде молба за напускане без да използва тези дни отпуск ?Ако не може  и тр да се ползват /документално/ в/у тях ще се дължат осигуровки,които тр да се заплатят,но сумата не е малка и хората ще се натоварят финасово доста
Ще има ли проблем за фирмата ни последствие при една проверка ако при напускането и не е използван този платен отпуск/вметвам че сега във ведомостта за март я пуснахме неплатена/
много объркано,дано сте ме разбрали  bouquetмерси

# 70
Въпроси и от мен към знаещите момичета. След месец синът ми навършва 2 години. Сигурността, че ще бъда съкратена в момента, в който се опитам да се върна на работа е 100%. В този ред на мисли се опитвам да си подготвя почвата за борсата. Имам идея да пусна 12 месеца неплатен за отглеждане (нямам брак и не живея с бащата) и след изтичането му, да пусна натрупания платен отпуск. Така ще имам "стаж" за пред борсата 4- 5 месеца и ще му търся начина до 9.
Правилна ли ми е логиката? Върху годината, в която ще съм в неплатен полага ли ми се платен годишен отпуск? Така беше по стария кодекс преди години, но сега, признавам си, не съм го чела. До момента имам неползвани 75 дни, надявам се да станат 95. Нали ми се "пазят" докато съм в майчински, независимо че ще съм в неплатен? От много сметки накрая да не се прецакам и да се окаже, че съм останала с 40 или 20 дни?
Благодаря предварително!

# 71
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Въпроси и от мен към знаещите момичета. След месец синът ми навършва 2 години. Сигурността, че ще бъда съкратена в момента, в който се опитам да се върна на работа е 100%. В този ред на мисли се опитвам да си подготвя почвата за борсата. Имам идея да пусна 12 месеца неплатен за отглеждане (нямам брак и не живея с бащата) и след изтичането му, да пусна натрупания платен отпуск. Така ще имам "стаж" за пред борсата 4- 5 месеца и ще му търся начина до 9.
Правилна ли ми е логиката? Върху годината, в която ще съм в неплатен полага ли ми се платен годишен отпуск? Така беше по стария кодекс преди години, но сега, признавам си, не съм го чела. До момента имам неползвани 75 дни, надявам се да станат 95. Нали ми се "пазят" докато съм в майчински, независимо че ще съм в неплатен? От много сметки накрая да не се прецакам и да се окаже, че съм останала с 40 или 20 дни?
Благодаря предварително!


Докато си в майчинство и неплатенза гл на дете ти тече стаж.Какъв друг стаж гониш ?
За времето на неплатен също ти се полага пл отпуск,да
От 2010 има промени за отпуските и не могат да се пазят с години.Отпуската преди 2010 г е по стария закон и тя може да се пази.Тази от 2010 г може да се отлага до 2012 г.10 дни от 2011 може да отложиш за 2012.другите трябва да ги ползваш.Майчинството е уважителна причина да не я ползаш и не ти изгаря,но за неплатения не знам-питай в инспекцията по труда

За борсата е по-изгодно да те съкратят и да не напускаш сама.Като ще ти изплатят всичката натрупана отпуска


и аз тук с въпрос,имаме назначена позната във фирмата ни фиктивно да взима майчинство,сега февруари детето и навърши две годинки и тя иска вече да се запише на борсата,обаче и се полагат около 60 дни платен отпуск,може ли да си подаде молба за напускане без да използва тези дни отпуск ?Ако не може  и тр да се ползват /документално/ в/у тях ще се дължат осигуровки,които тр да се заплатят,но сумата не е малка и хората ще се натоварят финасово доста
Ще има ли проблем за фирмата ни последствие при една проверка ако при напускането и не е използван този платен отпуск/вметвам че сега във ведомостта за март я пуснахме неплатена/
много объркано,дано сте ме разбрали  bouquetмерси
нямам представа дали при проверка това,че не е ползвала отпуска е проблем
ако я ползва реално се плащата всички осигуровки
ако не я ползва и й я изплатите при напускането,мисля че само ДОД

# 72
Гоня 9 месеца стаж, които ще ме отведат на борсата за 1 година- аз имам над 20 г трудов стаж. Тънките ми сметки са, че ползването на платения отпуск се брои за отработено време (не е ли така?). При нас, след майчински плащат отпуските върху основната заплата, която е по- различна от минималната за страната. Ако ги взема като обезщетение за неползван отпуск сумата ще е същата по отношение на сумата, върху която ще ми изчислят обещетението в борсата, но нали искат 9 месеца?
По отношение на съкращението съм напълно наясно, само дето при нас практиката е по- различна- изнудват към доброволно напускане или заплашват, че който се върне на работа, след месец го освобождават за несправяне с работата. И го правят.
При мен точно, нещата са дори още по- мътни. Когато бях още в болнични след раждане, направиха нещо като дъщерна фирма. Колегите ми са преназначени там, а аз съм в АД- то, което няма такава дейност. ЕйчАра каза, че не може да ми каже каква е практиката в такива случаи, всичко зависи от прекия ръководител, а той се освобождава от всички, които имат ангажименти: "Не мога да ти предложа работа от 8 до 5. При нас се работи от 7 до 23 часа. Бухва ме в един график до 23 часа и след 2 дни съм подала молба за напускане- няма кой да ми гледа детето, сама съм.
Затова търся най- удачния вариант.

# 73
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Гоня 9 месеца стаж, които ще ме отведат на борсата за 1 година- аз имам над 20 г трудов стаж. Тънките ми сметки са, че ползването на платения отпуск се брои за отработено време (не е ли така?)да,разбира се,но и без да пускаш неплатен и платен отпуск веднага след майчинството имаш право на борса.затова питам защо държиш да трупаш стаж след майчинството-то е достатъчно за борсата . При нас, след майчински плащат отпуските върху основната заплата, която е по- различна от минималната за страната. Ако ги взема като обезщетение за неползван отпуск сумата ще е същата по отношение на сумата, върху която ще ми изчислят обещетението в борсата, но нали искат 9 месеца? -имаш доста повече от 9 м по време на майчинстовот.Ако ще напускаш сама обезщетението от БТ е твърдо 4 м по 140 лв.ако те съкращават е добре да отработиш повече месеци на високи осигуровки,за да ти е по-високо обезщетението от БТ
По отношение на съкращението съм напълно наясно, само дето при нас практиката е по- различна- изнудват към доброволно напускане или заплашват, че който се върне на работа, след месец го освобождават за несправяне с работата. И го правят.-това за теб е по-добрия вариант,защото ще трябва да те съкратят.майка с дете под 3 г се съкращава с разрешение на инспекцията по труда

При мен точно, нещата са дори още по- мътни. Когато бях още в болнични след раждане, направиха нещо като дъщерна фирма. Колегите ми са преназначени там, а аз съм в АД- то, което няма такава дейност. ЕйчАра каза, че не може да ми каже каква е практиката в такива случаи, всичко зависи от прекия ръководител, а той се освобождава от всички, които имат ангажименти: "Не мога да ти предложа работа от 8 до 5. При нас се работи от 7 до 23 часа. Бухва ме в един график до 23 часа и след 2 дни съм подала молба за напускане- няма кой да ми гледа детето, сама съм.-отиди в инспекцията по труда и питай дали като майка с дете под 3 г може да работиш с такова раб време.или прочети в КТ
Затова търся най- удачния вариант.

# 74
10x. Трябва да отида, макар че юристката се държи като че ли съм отишла да и губя времето, за което иначе би изкарала значителна сума пари.
Хубав ден от мен!

Общи условия

Активация на акаунт