От каква възраст детето ви започна да се храни само?

  • 18 194
  • 95
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 2 057
Бояна, съгласна съм с теб, нищо различно не казваш, подкрепям мнението ти, за това се закачих за него.
А пък моят син успява винаги да се омаже под лигавника  Joy, как успява да го направи и аз се чудя  Laughing

# 76
  • Мнения: 8 228
Под самостоятелно хранене аз разбирам детето да се нахрани само, без да се налага аз да му давам с лъжицата. Дали цапа за мен няма много голямо значение. И на мен ми се случва да се накапя понякога.
Моите започнаха да се хранят сами на около 1г и 2-3м. Имаха лигавници и са цапали умерено. Не ми се е налагало да чистя къщата след тях. Никога не съм дохранвала. Колкото си изядат сами, това е. Не държа да изпразват чиниите. Не са генийчета, никак даже. В момента, в който започнаха да проявят интерес да държат лъжицата, им я връчих.
Цапането е пропорционално на това колко са гладни. Малкият, ако е гладен, е способен да изяде една купа супа с лъжичка, без да капне и една капка настрани или по него. Когато не са много гладни се халосват повече и съответно има повече трохи по пода или бутнати чаши.

# 77
  • София
  • Мнения: 9 517
Последния постинг затвърждава мнението ми, че самостоятелното хранене при децата не е обвързано толкова с развитието на двигателната активност на детето, колото с апетита, т.е. "ящните" деца се научават по-рано, а "злоядите" - по-късно Peace

# 78
  • Мнения: 7 947
Ами и аз така разбирам "да се храни само" - да седне на масата, да яде без наша помощ и да изяде нормално за възрастта му количество без да цапа наоколо и себе си, един вид като възрастен индивид.
Иначе това да му дам лъжица и да се маже, като много ясно, че част от храната ще попадне в устата му, не го броя за никакво самостоятелно хранене. Ако обаче въпроса е такъв - то да, и двамата са генийчета, навират всичко в устата доста преди годинката, включително храна.  Laughing
Какъв е проблема с цапането при хранене? И големите понякога се цапат, но това е самостоятелно хранене. не знам дали детето хранещо се само преди годинка е гений, но това определение ми звучи несправедливо иронично. някои деца имат интерес към това да опитат да се хранят сами с лъжица и преди годинка и ако им се даде възможност се научават да го правят. Вярно е, цапат се, но успяват и да се нахранят. Не ми е било цел детето ми да се храни само, но имаше интерес, не ме притесняваше цапането и се научи.
Иначе по критериите на Вилико вероятно ще се храни самостоятелно на 6- 7 години. Laughing
Не, Вилико го е написала - по нейните критерии детето й се храни от около 3 годишно. Това нарича тя самостоятелно хранене.

# 79
  • София
  • Мнения: 1 335
Последния постинг затвърждава мнението ми, че самостоятелното хранене при децата не е обвързано толкова с развитието на двигателната активност на детето, колото с апетита, т.е. "ящните" деца се научават по-рано, а "злоядите" - по-късно Peace

И аз с такова впечатление останах Peace

# 80
  • София
  • Мнения: 6 011
не знам дали детето хранещо се само преди годинка е гений, но това определение ми звучи несправедливо иронично.
Иронията не е моя, Бояна, авторката го е посочила гениалното дете в първият отговор на анкетата и аз го схващам шеговито, не иронично.  Peace
Всеки си преценява как иска да преминават храненията вкъщи. Важното е всички да са доволни и щастливи, къде оцапанки, къде чистички.  Laughing

# 81
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 749
Отговорих с опцията 2-2,5г. защото вече яде добре и много не се цапа. И преди е проявявала интерес, но беше неумела и много се цапаше. не че като оже винаги се храни сама. Понякога се глези и иска аз да я храня, но е още малка, за да искам от нея пълна самостоятелност.

# 82
  • Мнения: 427
Боби около 2г.,Лъчи около 1г.4м.,Крис около 1г.5м. като при всяко дете имаше период на подпомагане около два месеца.

# 83
  • Мнения: 1 569
Ами аз не приемам, че хранене значи да си пъха в устата само залчета. Приемам го като напълно самостоятелно обслужване, вкл. хранене на маса, без лигавник, с умения да пие, да си сипва, да си прибира, да хапва от няколко чинии и т.н. Явно съм объркала идеята, за която вие пишете. Синът ми държеше лъжица и си целеше устата откъм година и нещо, не помня. Но не ми се нравеше особено - после да мия и пера, затова не го оставях сам, стоях до него и му помагах.

Ами и аз така разбирам "да се храни само" - да седне на масата, да яде без наша помощ и да изяде нормално за възрастта му количество без да цапа наоколо и себе си, един вид като възрастен индивид.
Иначе това да му дам лъжица и да се маже, като много ясно, че част от храната ще попадне в устата му, не го броя за никакво самостоятелно хранене. Ако обаче въпроса е такъв - то да, и двамата са генийчета, навират всичко в устата доста преди годинката, включително храна.  Laughing

Напълно подкрепям!  Peace Peace

# 84
  • GYM
  • Мнения: 814
Доста преди да навърши 2 годинки Peace

# 85
  • Мнения: 87
В МОМЕНТА Е НА 4 Г . И 6М. И МОЖЕ ДА СЕ ХРАНИ ПЕРФЕКТНО С ЛЪЖИЦА И ВИЛИЦА НО НЕ ИСКА ПО НИКАКЪВ ПОВОД НЕ МОЖЕ ДА СТАВА ВЪПРОС ЗА САМОСТОЯТЕЛНО ХРАНЕНЕ .
ХРАНЯ ГО ЛЪЖИЦА ПО ЛЪЖИЦА И ХРАНЕНЕТО НЯКАКЪВ КОШМАР ПРЕМИНАВА В ПРОДЪЛЖЕНИЕ НА 1 ЧАС И ПОЛОВИНА И С ГОЛЯМ РЕВ  КАК ВИ СЕ СТРУВА 1 ЧАС И ПОЛОВИНА ПОСТОЯНЕН РЕВ ХЪЛЦАНЕ ДАВЕНЕ И ОПИТИ ДА ПОВЪРНЕ

# 86
  • София
  • Мнения: 2 057
Струва ми се, че тормозиш детето и го насилваш да яде. Остави го да избира какво и колко да хапне от сервираното на масата. Проблемът не е, че не може да се храни сам, а че не иска да се храни въобще, ако правилно разбирам поста ти.

# 87
  • Мнения: 4 755
Момичета, дайте моля ви някакъв съвет, че с това хранене вече ми призлява. До годинка Дамян Ноа нямаше абсолютно никакви проблеми с яденето - омиташе всичко предложено без никакви уговорки, кандърми или насилие. Имал е периоди, в които не е изпивал цялото мляко, но само периоди. От два месеца насам обаче храненето му е някакво мъчение - хапне три лъжици, след което се започва едно въртене на глава и плюене. Успокояваме го с играчки, книжки, говорене и какво ли не, даже спектакли му изнасяме. Единствената причина толкова да настоявам е, че не сме много напред с килограмите. Освен това категорично отказва да пие мляко - при вида му започва да пищи. В яслата обаче няма такова нещо - яде без никакви екстри около себе си. Там дори седи на обикновено малко столче, а не в детски стол, демек вързан.
За ядене сам изобщо не се и надявам - Дамян Ноа дори не желае да си държи с шишето с вода. И като бебе не го правеше, сега пък съвсем не. Като цяло никакъв интерес към яденето не проявява, нито към това, което се случва на масата.

# 88
  • Мнения: 37
леле, моето много късно е започнало да се храни само... ами ние сме си виновни! да не се изцапа, бързаме, бързаме..

# 89
  • Мнения: 2 286
Започна да се храни сам след като тръгна на градина - малко преди да навърши 3 г.
Преди това можеше, но се капеше и цапаше и поради тази причина отказваше да яде сам, защото ще се изцапа Whistling .
Сега се храни много чисто, рядко разлива и цапа.

Общи условия

Активация на акаунт