Защо днешните родители кръщават децата си с чуждоезични имена ?

  • 12 509
  • 216
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 092
Много странна тема. Като видях заглавието ми стана интересно. Аз също харесвам българските и побългарените имена. Но много гняв е насъбрала авторката. И се опитва да обясни и разкаже за неща, които самата тя не разбира. И обижда...
Искам да кажа няколко неща:
Първо старобългарските имена и православните имена са нещо мнооооого различно.
Второ западните имена също са християнски. Или може би католическите и протестантски имена не ти харесват?
Трето - Какво значи име на куче? Хората кръщават животните си според модата. На селото на баба и дядо когато бях дете всички магарета се казваха Марко, а всички прасета Гошо. Онзи ден си говорих с мъжа на сестра ми и той разказва за магарето Райна. Аз се засмях на името, а той ми отговори, че в неговото село когато бил дете всички магарета се казвали Райна. Даже снимка ми показа как язди Райна ...

В крайна сметка всеки е свободен да избира и е длъжен да се съобразява и с това, че другите също са свободни да избират!

# 31
  • Бургас
  • Мнения: 372
Точно за това говорех и аз в своя пост..Българските имена са малко и реално традиционните за България също са "чуждоземски" имена..Тя авторката просто се дразни явно,че модата при имената се сменя и освен Георги,Иван и т.н често срещани стават Алекс,Кристиан и др..Явно това и е болката.. Laughing А не забравеният патриотизъм и дълг към родината..  CrazyКойто обаче не се определя от името,което детето ти ще носи... ooooh!

Последна редакция: пт, 26 ное 2010, 22:13 от elf4eto

# 32
  • Мнения: 1 092
Аз мисля, че повечето момичета тук също мислят така.  Peace

# 33
  • Мнения: 102
Имената с Български корен и православните имена имат общо, тъй като една страна сме Българи, от друга Православни, е поне повечето, другите не ангажирам. Така, че имат много общо, както от една страна топлината на слънцето, от друга, неговата светлина, двете са неразривно свързани.
Просто понякога, когато чуя имена на деца, ми иде да избухна в смях, чудя се, как собствените им родители, не го усещат, колко е нелепо в България да се казваш с латино-американско име, ирландско или италианско....

Познавам хора с много стари и хубави имена, които страшно много ги красят, например: Златко, Стоил, Велин, Стамат, Никола, Божидар и т.н. Те не се срамуват от имената си и няма за какво.... През комунизма беше много модерно, да се кръсти детето на някой роднина, но за да звучи по-модерно се слагаше някое славянско окончание: -мир ,  -слав... Сега вече и това не е достатъчно, трябва да звучи още по-модерно и не рядко дядо Пешо има внуче: Патрик, на коеот как да не брихнеш да се смееш... Какво му има на името Петър, познавам толкова хора с това красиво име... Или Павел, което е прекрасно и т.н. Все хубави, православни имена, традиционни за България, без да се кръщават децата Патрик или Пол....

И Женя - лош психолог си, това не е гняв, а съжаление....

Последна редакция: сб, 27 ное 2010, 08:50 от Креола

# 34
  • Мнения: 1 092
Креола пак ти казвам българските имена и християнските имена нямат нищо общо!
От кога е българската държава ?! 680 г - официална версия
От кога е християнството в България?? 864 г - официална версия
Ок ето ти пример - защо цар Борис се прекръства?!? Защо сменя името си? Защо синът му Расате трябва да приеме името Владимир?
Българските имена са много малко. Има една група християнски имена с които сме свикнали и са се наложили. Но това, че са широко разпространени не ги прави български.
А това което пишеш показва, че не познаваш не само българската история. Ето в първия си пост не знаеше, че името Сузана е християнско.
Тук
Златко - славянски произход, а не български
Стоил -  българско пожелателно име, което българите са давали на дете родено в семейство в което са умирали предните деца.
Велин - славянско
Стамат - гръцки произход
Никола - славянска форма на гръцкото име Николай
Божидар - славянско име
 ooooh!

За мен е важно човек да не ограничава свободата на другите. И когато ти родиш и кръстиш детето си с гръцкото име СТамат (примерно) аз няма да ти се смея нито да те подигравам, но ако ти твърдиш, че това име е българско и се присмиваш на останалите тогава вече ще се смея с пълно гърло.

Креола - не съм психолог, никъкъв. Просто изказвам мнение.
А ти щом си такава патриотка, защо не си избра ника ти тук да е български?

# 35
  • Мнения: 3 922
Креола, с всеки пост тезата ти става все по-нелепа.  Shocked
Остави хората намира да си кръщават децата, както искат, пък като ти е смешно - смей се! Комунизма и времената, когато бяхме ограничени да избираме имена от един списък, отдавна свърши! Сестра ми е именно едно от тези деца, на които са сменили името няколко дни след раждането (естествено със съветско такова) , при издаването на акта, точно поради подобно закостеняло мислене на някакви загубени, ограничени хора, което демонстрираш и ти!
Направи си дестина деца пък си ги кръщавай, както искаш, ама да дойдеш тука и да държиш сметка на други майки как се казвали децата им, е супер неадекватно!!!

# 36
  • Мнения: 3 922
Петър и Павел също са раннохристиянски имена, т.е. библейски на двамата апостоли. Питър и Пол е съответствието им.

# 37
  • Мнения: 399
...А ти щом си такава патриотка, защо не си избра ника ти тук да е български?
A! Ей,това се чудя аз още от пускането на темата!  newsm78

Креола,смей се и ни съжалявай,колкото ти душа иска,но знай ,че и ти си не по-малко смешна с патоса си и жалка с тесногръдието си!Какво се удивляваш толкова,чак не ми е ясно?С претенциите,които имаш,би трябвало да си над тези неща-кой как си кръщава децата и защо го прави! Stop Просто не всички сме толкоз изявени патриоти като теб!А защо- това е така е една друга тема... Peace
Наистина ли мислиш,че името е белег на висша форма на любов към родината?! ooooh!
Това,че не виждаш по-далеч от носа си си е твой проблем и коя си ти ,че да ти се дават обяснения защо сме дали на децата си чуждоезични имена!? Stop
И както е видно от постовете на някои момичета,ти си твърде неосведомена за да се блъскаш в гърдите чак толкоз каква изключителна родолюбка си! Whistling

# 38
  • Мнения: 11 747
 Laughing

Отговарям подред - избира чужди имена, защото са му ектозични, интересни, различни, разнообразни, свежи, нови, благозвучни...

Не е вярно, че не кръщава деца и с чисто български имена.

Православните/християнски имена не са имената на дедите ни, не са хилядолетни български имена на предците ни, с които се гордееш. Не по своя воля и с добро са станали християни българите.

Спорен върпос е колко невероятна, небивала и великолепна е българската история.

# 39
  • Мнения: 11 747
Понеже първо писах, после четох, искам да допълня, че в България има хора, които не са православни християни, дори не са християни, но също са българи. Има и хора, които не са религиозни - аз например. Така, че да си българин и да си православен не са две страни на един и същи медал. Както вече е споменато, в Библията има и имена, които не са асимилирани за български - веднага ми хрумват Сара и Ребека, които биха минали за чуждопоклоннически, но се споменават при всяка православна венчавка.

# 40
  • Мнения: X
 И на мен ми е комплексарско и подражателско да си кръстиш детето в България Майкъл и Стивън. След като имената имат традиционен, добрезвучащ аналог в България. Ако си кръстиш детето Михаил и то отиде в чужбина, така или иначе ще му казват на местния аналог. Така стана с името на сина ми, който е Георги. Малкият е със славянско име и си върви навсякъде с оригинала.

# 41
  • Мнения: 146
Тази тема на разговор и мисли само дразги може да породи.
Аз не харесвам много от Българските имена и никога не бих си кръстила детето на някакви си личности.....
Не съм вярваща, православните календари ни най-малко ме интересуват.
Животните какви имена трябва да имат ми е итересно и защо не може да се срещата и при хората.
Между мен и приятелят ми също изникна голям спор за името на детето ни, той иска да се казва Михаил като него или Стоян като баща му....а АЗ искам просто по различно име не такова което се среща постоянно.
Много имена ги свързвам със някакви неща, които мен ме дразнят....например:Михаил-на галенко ще му викат Мишо все едно някакъв плъх, мишка.....е няма нужда.Също имена като БожиДар, СтаниСлав и подобни не ми харесват....Всеки има различен вкус, идеал и т.н.

# 42
  • Мнения: 11 747
Хо-хо, твоя приятел ме кефи  Simple Smile скромният ми той - на него или на баща му....  ooooh!

# 43
  • Мнения: 146
Ужасена съм просто.... Mr. Green за мен е пълна отживелица пък да го кращаваш на дядото хахаха .... просто хората си държат на името........... Crossing Arms #2gunfire

# 44
  • София
  • Мнения: 44 414
Всеки според разбиранията си.
Истински бългърските имена са малко.
Класическите...някои хора бягат от тях - защото не се произнасят лестно в чужбина, защото са им до болка писнали, защото не им харесват като звучене, защото ги свързват с неприятни персони...
Други пък търсят някакви по-забравени нашенски имена, на ханове и царе Simple Smile
Други с радост си кращават на баби и дядовци, с техните си имена...и т.н.
Всеки както го чувства - право на родителя е....много рядко някое име ми се струва наистина нелепо...но пък единственото важно е да се харесва на родителите...и на детето Simple Smile

За мен лично произхода на името няма особенно значение стига да ми харесва, да има хубаво значение и да се връзна с презимето и фамилията на детот ми.



Колкото до животните - хората си ги кръщават с хорски имена, така че кучешко, котешко и пилешко име няма, просто хората си приобщават любимците към семейството, давайки им човешки имена.

Общи условия

Активация на акаунт