Защо днешните родители кръщават децата си с чуждоезични имена ?

  • 12 510
  • 216
  •   1
Отговори
# 45
  • Бургас
  • Мнения: 372
Имената с Български корен и православните имена имат общо, тъй като една страна сме Българи, от друга Православни, е поне повечето, другите не ангажирам. Така, че имат много общо, както от една страна топлината на слънцето, от друга, неговата светлина, двете са неразривно свързани.
Просто понякога, когато чуя имена на деца, ми иде да избухна в смях, чудя се, как собствените им родители, не го усещат, колко е нелепо в България да се казваш с латино-американско име, ирландско или италианско....

Познавам хора с много стари и хубави имена, които страшно много ги красят, например: Златко, Стоил, Велин, Стамат, Никола, Божидар и т.н. Те не се срамуват от имената си и няма за какво.... През комунизма беше много модерно, да се кръсти детето на някой роднина, но за да звучи по-модерно се слагаше някое славянско окончание: -мир ,  -слав... Сега вече и това не е достатъчно, трябва да звучи още по-модерно и не рядко дядо Пешо има внуче: Патрик, на коеот как да не брихнеш да се смееш... Какво му има на името Петър, познавам толкова хора с това красиво име... Или Павел, което е прекрасно и т.н. Все хубави, православни имена, традиционни за България, без да се кръщават децата Патрик или Пол....

И Женя - лош психолог си, това не е гняв, а съжаление....
Ами приеми,че има хора с различен вкус..За теб името Петър е хубаво,за друг може да е ужасно,за теб Патрик е смешно,за друг може да е красиво..Приеми,че е въпрос на вкус и просто престани да налагаш мнението си.И така за пореден път ти казвам славянските имена,тези с православен корен не са български..По тази логика всяка православна или славянска държава може да ги нарече "свои"..Помисли малко.. ooooh! Crazy Така,че теб не те дразнят чуждоезичните,защото и Петър е чуждоезично,а те дразнят просто модерните в момента..Но мода е имало винаги в имената..Нашите баби са носели например имена като Драганка,Петканка,Марийка,Радка..В последствие при нашите родители са се изменили на Петя,просто Мария или Марияна и т.н Сега са модерни други и това е нормално..
...А ти щом си такава патриотка, защо не си избра ника ти тук да е български?
И както е видно от постовете на някои момичета,ти си твърде неосведомена за да се блъскаш в гърдите чак толкоз каква изключителна родолюбка си! Whistling

Обърни внимание на това изречение...

# 46
  • Мнения: 102
Креола пак ти казвам българските имена и християнските имена нямат нищо общо!
От кога е българската държава ?! 680 г - официална версия
От кога е християнството в България?? 864 г - официална версия
***
А ти щом си такава патриотка, защо не си избра ника ти тук да е български?

Женя, не мога да повярвам на очите си, дано да е стилистична грешка от твоя страна, нима мислиш, че България съществува от 681 г ? ooooh!  А откъде са се взели Българите, дошли да основат Дунавска България, според теб, може би от открития космос  са долетяли с комета, нима не си учила история, да си чувала, че България не е само една и никога не е била?! Българите са създавали  Българии във всяка една територия в която са се заселвали, занимавали са се със строителство и са имали висока култура. Според един древен източник - Българите са сред 6-те най-стари народа на Земята....

864 година - християни Българите  Laughing Уау, тогава сигурно историците са се побъркали, като твърдят, че Кубрат също е бил християнин... Доста комунистически учебничета си прочела и нищо съвременно. Ако мислиш, че в една година се обръща религията на цял народ или, че не е била възприета от векове преди това, много жалко....

И никът ми е такъв, какъвто имаше, това е псевдоним, не лично име. Повечето имена са заети отдавна във форума.

И припомням ти темата е защо си кръщават повечето хора,  децата с чужди имена. Отговорите могат да са: защото се срамуват, че са Българи, защото са чуждопоклонници, защото са им омръзнали традиционните имена, защото искат да са по-оригинални и всъщност подражават на всички и т.н.
Всякакви други пререкания, които повдигаш са си чист спам и са доста встрани от темата.

# 47
  • Мнения: 102
И да поясня на всички, които търсят в темата само повод за заяждане: темата е ЗАЩО е толкова трудно да си кръстиш детето с нормално българско име ? Защо ? Срамни ли са, грозни ли са и т.н.

Щом питам, значи ме интересува, значи не мисля така и искам да схвана логиката, какво толкова сложно има да се отговори без заяждания и стотици обяснения, кой-къде живеел и какъв ми бил никът и т.н. Има ясен въпрос, очаква се ясен отговор.

Благодаря на тези, които без да спамят вече са отговорили, независимо от мнението им!

# 48
  • Мнения: 1 092
Креола продължаваш да се доказваш  Peace Laughing
В моят пост пише - официална версия! Това е прието от официалната история - какво мисля аз и за колко Българии съм чувала науката история не се интересува. Това първо.
Второ - щом сама достигна до извода, че границите между християнизирането на българите и съществуването на такива (нали знаеш, че и преди да станат християни са имали имена?  Laughing) значи скоро ще се сетиш и това, че християнските имена и българските имена не са едно и също нещо

# 49
  • Бургас
  • Мнения: 372
И припомням ти темата е защо си кръщават повечето хора,  децата с чужди имена. Отговорите могат да са: защото се срамуват, че са Българи, защото са чуждопоклонници, защото са им омръзнали традиционните имена, защото искат да са по-оригинални и всъщност подражават на всички и т.н.
Всякакви други пререкания, които повдигаш са си чист спам и са доста встрани от темата.


Значи ти пускаш тема,ама не си готова да приемеш всякакви отговори?Ами вече получи отговора-ХОРАТА СА РАЗЛИЧНИ,ИМАТ РАЗЛИЧЕН ВКУС!!!За теб Иван е хубаво,за друг пък Виктор е най-хубаво и така..Сигурно има и хора,които просто следват модата,но повечето избират името според вкуса си...И последно Повечето имена не са български ,а традиционни за България!И не е трудно да се кръсти с традиционно име и такива хора има днес много,просто модата се сменя,което и нормално и се е случвало и преди!

# 50
  • Мнения: 399
Трудно?! Shocked Не е трудно...просто имаме други препочитания,други усещания,други съображения."Срамни" са някои,"грозни" също...това според мен,де! Peace

Това,че ти е важно да разбереш защо сме избрали такива имена не го разбирам,не ме интересува и не това е,което дразни в темата ти!Дразнят опитите ти да вмениш вина и срам! Stop

# 51
  • Мнения: 146
В 21 век сме традицийте умират, различно възпитание получаваме...........влияеме се от европейските стандарти, толкова много отговори защо продължавате да спорите за славянски, православни имена и история . Само си чешкате езиците... Младите изобщо не отварят библията нито пък обръщат внимание на Историята тъй че просто разчитат на сериалите, киното и списанията...

# 52
  • Варна
  • Мнения: 1 306
От никакви патриотични съображения не съм се ръководила, кръщавайки децата си с традиционни (особено едното) за Бг имена.
Просто класически англо- или френскозвучащи имена ми стоят неадекватно у нас и това е.

# 53
  • Мнения: 4 569
И аз познавах две приятелки-Сузана беше едната,пекинеза на другата и той се казваше Сузана. Crazy


 Rolling Eyes
Велин е производно на Вельо и е пожелателно-"да бъде велик".
Най-голяма част от българските народни имена изразяват пожелания на родителите за детето.

Преди всичко живот и здраве: Дабижа, Даби, Бижо, Живко, Здравка.
Род и семейство: Брайко, Родьо, Лозан, Заварин, Везенко.
Успех в живота: Първан, Видьо, Вельо, Сретен.
Сила и храброст: Бойко, Воин, Груди, Силян, Страхил, Храбро.
Телесна хубост: Хубен, Лепо, Гизда, Косена, Младен, Румен.
Качества на характера: Веселин, Ради, Добри, Искрен, Милка.
Цветя: Ружа, Божур, Иглика, Абленка, Невен, Перуникаю
Билки и треви: Билка, Биляна, Девесил, Детелин, Имела
Дървета и плодове: Вишна, Череша, Малинка, Калина, Явор
Птици: Гълъб, Сокол, Пауница, Славей
Небесни светила: Деница, Зорница, Звезда, Звезделин
Ценни и приятни неща: Златко, Златка, Сребрин, Свилен, Росен, Роса, Капка
Реки и планини: Вардар, Искър, Дунав, Пиринка, Рила, Родопа.
http://www.imenata.com/group_names_1.html
Кажи ми всичките ли изброени по-горе български имена ти харесват?

# 54
  • София
  • Мнения: 44 414
Младите изобщо не отварят библията нито пък обръщат внимание на Историята тъй че просто разчитат на сериалите, киното и списанията...

глупости...

Аз обаче така и не мога да разбера авторката и подобни на нея всъщност какво ги бърка кой защо.... и защо трябва да се опитват да си натрапят личното мнение, че и с нотка на упрек и осъждане да става това....

# 55
  • Мнения: X
В 21 век сме традицийте умират, различно възпитание получаваме...........влияеме се от европейските стандарти, толкова много отговори защо продължавате да спорите за славянски, православни имена и история . Само си чешкате езиците... Младите изобщо не отварят библията нито пък обръщат внимание на Историята тъй че просто разчитат на сериалите, киното и списанията...
Tрадициите умират, влияем се от европейските стандарти, но защо италианци, испанци ,французи или англичани не си кръщават децата със славянски или православни имена. Или традициите умират за някои, за съжаление комплексирани нации.

# 56
  • Мнения: 102
ananas - много точен и за съжаление тъжен анализ. А фактът, че в темата се вихрят няколко жени, които само питат през две мения: какво те бърка, а в същото време, не разбират  същината на въпроса, ме натъжава още повече....
Толкова ниско пропадаме, като нация. Не, няма да доживеем омръзналите имена на англичаните: Майкъл и Стивън, да бъдат заменени с Михаил и Стефан... , те не са толкова тъпи и знаят защо са оцелели: чрез културна инвазия, не чрез  чуждопоклонничество...
Хубавото е, че ако някой сега си кръсти детето, та ако ще с най-разпространените: Георги и Иван, след няколко години, точно техните имена, ще звучат красиво, модерно, екзотично, понеже никой друг няма да се казва така...


Аз се спрях на хубаво и малко разпространено Българско име, което са носили и две известни в историята личности. За момиче се спрях на име, което за съжаление в България няма женски аналог, а се ползва само чуждия, затова ще взема  мъжкия бг-вариант и ще му добавя окончание за женско име, получи се много красиво и звучно име!
Просто ние малко съзнаваме колко благозвучни и красиви могат да бъдат  нашите имена.

Без лоши чувства - препорчъвам на всички да се опитат да променят/осъвременят звучението на дадено име, щом не им харесва оригинала, преди да прибегнат до чуждите такива. Не го казвам с лошо, а като препоръка, защото аз наистина успявам да видя красота в тези имена. И е безкрайно жалко да изчезнем и да се обезличим, като нация.

Във връзка с някои от имената, които са изкарани по-нагоре, като списък: познавам една жена - Ягода, толкова е красива, че всички й казват на галено Ягодка, тя никога не се е срамувала от името си, а и тя така го краси. Имала съм и изключително приятна и красива позната - Иглика, никога не съм чувала коментар з аимето й, че е селско, а и няма как да кажеш, когато човекът го краси. Имам възрастна позната Малина и познавам човек Малин, никога не са ми се стрували странни имената им, дори напротив. Бойко Б.  Wink също едва ли срамува от името си, виж познавала съм момиче, което се казваше така: Бойка и все я беше срам да си произнесе името, сега  е завършила и се е реализирала в Белгия, вече няма и помен от срама й от името, което всъщност никак не й попречи на успеха.

Последна редакция: сб, 27 ное 2010, 20:50 от Креола

# 57
  • Мнения: 16
Добре, не може ли всеки един от вас, които са решили да пишат в темата, просто да обясни своето становище, защо държи на българско или чуждестранно име и толкова! Аз влязох, писах, обясних какви са моите доводи. Не съм тръгнала да се разправям с майките, които не мислят като мен, или да се опитвам да доказвам колко съм права аз, и колко нелеп е техния избор. Защо постоянно влизате в спорове и се заяждате?!Сега, ще седна аз да се разправям с майката на Рейчъл примерно, че и моето дете е с " Р", ама е с българско име, я какъв патриот съм! Или пък майката на Рейчъл да ми обяснява колко съм скучна и старомодна в избора си. Кое ви кара да мислите, че точно вашият избор е най-удачният? Аз за себе си не мога да твърдя, че съм права, така съм искала, така съм я кръстила, то ако всички харесваха определено име, щяха да съществуват две-три имена. И аз не пия чай, не ям ябълки и спанак и смятам, че са най-гадното нещо в света, но не изисквам от хората да имат същия вкус.

# 58
  • Мнения: 4 555
Щях да пиша нещо, но след последното мнение на авторката се отказах  Tired
Съгласна съм с всичко, казано от Pina!

# 59
  • Мнения: 102
Понеже често се споменават старите истиснки Български имена, да те са много, ама много малко... Преди години , приятел на мъжа ми решил да кръсти дъщеря си със старо БГ-име, добре обаче нищо не харесал,  жена му не могла да измисли и помолили приятелите си дадат идея... Мислили, мислили и измислили име, което е производно от старо, истинско Българско име, като го завършили с женско окончание. Сега момиченцето носи красиво име, не се различава по благозвучност и оригиналност от другите и на никой не би му и минало през ум, как е съчинено... Варианти винаги има.
И понеже в другите теми все се подиграват на БГ-имената и как щели да викат на детето на галено, аз пък се чудя, как се казва на галено на Патрик  newsm78 Пате ? Пати (това е май женско)? Пат?  
Ето, виждате ли - тези имена са не по-малко смешни... и съм сигурна, че Патрик би бил безкрайно по-щастлив , да бе кръстен Петър и да му казат на галено Пепи/Пешо...

Общи условия

Активация на акаунт