Как и кога казахте на шефа за бременността си?

  • 16 320
  • 114
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 1 666
Но сега сам решила да кажа чак към 3 месец ,обаче и шефката е бремена и когато кажа тя ще е в напреднала бременност ,и това, че сам казала късно може да се окаже проблем.Не знам как да постъпя.

В какъв смисъл проблем? Ако се притесняваш за работното си място, по-добре отрано да уведомиш работодателя си, писмено, и да приложиш документ от лекар, за да си спокойна  Peace Лека и безпроблемна бременност и от мен!

# 76
  • варна
  • Мнения: 1 228
Не се притеснявам за мястото си , за това че когато аз кажа за бременността си той ще се подготвя за неговото бебе и  трябва да търси и нов човек ,а няма да има време и плановете му ще се объркат...ще има намусени физиономии.Въпреки ,че досега лошо не сам видяла,както са ми шефове така и сме близки,но всеки си гледа интереса .

# 77
  • София
  • Мнения: 1 666
А, ако има намусени по такъв повод, техен си е проблемът  Peace Няма да си съобразяваш бременността с работата, за да е удобно на шефовете ти! Да не ти пука, гледай си здравето и спокойствието Simple Smile

Последна редакция: ср, 02 фев 2011, 19:17 от Flip

# 78
  • До морето :)
  • Мнения: 328
Аз на моя шеф му казах в края на 2-рия месец. Бяхме двамата в офиса и му казах, че искам от мен да научи, че колежките така и така знаят. Хич не се изненада, очаквали го било  Laughing

# 79
  • Мнения: 168
Според мен, трябва да се каже по-скоро, но всеки както си го чувства.

Първо, защото така работодателят ще си предвиди работния процес и
Второ, защото така майката ще ползва специални защити от Кодекса на Труда от уволнение, при прегледи в работно време и тн..

Ако например не е уведомила, тя не полза защита по специалните членове на Кодекса и ако работодателят се досети, то може да я уволни по общите основания от Кодекса на труда.

Ето и задължение за уведомяване според Кодекса на труда:

Чл. 313а. Бременната работничка или служителка както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро ползва права по чл. 140, ал. 4, т. 2, чл. 147, ал. 1, т. 2, чл. 157, ал. 2, чл. 307, 309, 310 и чл. 333, ал. 5 след удостоверяване на състоянието си пред работодателя с надлежен документ, издаден от компетентните здравни органи.

(2) При прекъсване на бременността работничката или служителката по ал. 1 е длъжна в 7-дневен срок да уведоми работодателя.

(3) Работодателят и длъжностните лица в предприятието са длъжни да опазват в тайна обстоятелствата по ал. 1 и 2.

# 80
  • София
  • Мнения: 1 666
Според мен, трябва да се каже по-скоро, но всеки както си го чувства.

Първо, защото така работодателят ще си предвиди работния процес и
Второ, защото така майката ще ползва специални защити от Кодекса на Труда от уволнение, при прегледи в работно време и тн..

Ако например не е уведомила, тя не полза защита по специалните членове на Кодекса и ако работодателят се досети, то може да я уволни по общите основания от Кодекса на труда.

Ето и задължение за уведомяване според Кодекса на труда:

Чл. 313а. Бременната работничка или служителка както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро ползва права по чл. 140, ал. 4, т. 2, чл. 147, ал. 1, т. 2, чл. 157, ал. 2, чл. 307, 309, 310 и чл. 333, ал. 5 след удостоверяване на състоянието си пред работодателя с надлежен документ, издаден от компетентните здравни органи.

(2) При прекъсване на бременността работничката или служителката по ал. 1 е длъжна в 7-дневен срок да уведоми работодателя.

(3) Работодателят и длъжностните лица в предприятието са длъжни да опазват в тайна обстоятелствата по ал. 1 и 2.


За първата част от поста си много права, но не и за втората. Няма задължение за уведомяване на работодателя - по преценка на жената е дали ще го уведоми, или не. Да, ако иска да ползва привилегиите по КТ, е добре да го уведоми колкото може по-рано, но не е длъжна да го прави, ако самата тя не иска. Длъжна е обаче да го уведоми, ако бременността е прекъсната - за да не ползва вече привилегии, на които няма право.

Последна редакция: ср, 02 фев 2011, 19:47 от Flip

# 81
  • Мнения: 168
да, сега като се чета, не съм се изразила добре Simple Smile

Наистина няма задължение за уведомяване.

Просто тази глава в Кодекса на Труда се казва Задължение за уведомяване и като направих копи и пейст във форума, то така се получи ...

# 82
  • София
  • Мнения: 1 666
Просто тази глава в Кодекса на Труда се казва Задължение за уведомяване и като направих копи и пейст във форума, то така се получи ...

Случва се   bouquet Да, сега виждам защо така изглежда изречението!

# 83
  • София
  • Мнения: 265
Аз казах на края на третия месец, след първата ФМ,някакси така се чувствах по-спокойна, че всичко е наред. Нямах проблемна бременност и работя на бюро. Ако работата ми беше по-напрегната или имах неразположения, щях да кажа и много по-рано Peace.

# 84
  • София
  • Мнения: 2 082
При първата си бременност казах в четвъртия месец, и прекият ми ръководител, и управителя на фирмата много се зарадваха.

Сега отново съм бременна, връщам се на работа в началото на месец март, в момента съм в отпуск (платен, не по майчинство) и не съм сигурна кога точно да им кажа. Мисля, че ще е най коректно да ги уведомя веднага, но това ще е преди да е минал третия месец ....

# 85
  • Мнения: 98
Казах на шефа си през 2-рия месец.
Разбрах за бременността  по време на отпуската си. Още с тръгването на работа осъзнах, че няма да мога да изпълнявам задълженията си както преди и затова исках да кажа възможно най-рано. И така на третия ден след отпуската една вечер, след като колегите си бяха тръгнали вече казах на шефа си. Той реагира толкова въодушевено, все една той ще става татко  Laughing Скоро след това той ме посъветва да говоря и с директора човешки ресурси - тя също реагира много положително.
През 3-тия месец ме преместиха в друг отдел, в който обаче съм работила и преди - не беше понижение/повишение - просто по-различни задължения и отговорности, в съответствие с бремеността ми.
В крайна сметка седмици преди да изляза в майчинство дори беше преразгледано възнаграждението ми, защото (както те се изразиха) заслужавах да бъда възнаградена за усилията си и да имам стимул да се върна и подновя работата си със същата усърдност  Mr. Green.
Според мен работодателят или поне прекият ръководител трябва да бъдат уведомени навреме. Няма нищо по-лошо (според мен) от това те да разберат, че тяхна служиталка е бременна от приказките на колегите. Независимо от това дали ще реагираг положително или не.
  bouquet

# 86
  • варна
  • Мнения: 1 228
АР блазя ти ,на мен ми се наложи да им кажа в самото начало защото ползвам болнични,уж всичко наред радват се (малка фирма сме шефовете са семейство) обаче всеки си гледа интереса усеща се промяната в държанието и удръжки за глупости  ,но те така ще се стекат обстоятелствата ,че те ще имат друг човек когато аз трябва да се върна на работа ,но дори и да нямат не знам дали искам искам някак си съм обидена,защото аз бях много всеотдаен работник смея да кажа

# 87
  • Мнения: 44
Здравей,

Бях поставена пред същата ситуация с моята бременност. Върнах се от отпуска и знаех че съм бременна във началото на 2-ри месец. Знаех че след отпуската ще има повишение, което чаках отдавна, позицията беше много добра. Въпреки това си реших вътре в мен, че сега не му е времето за кариера и си казах на шефа още в началото на 3-ти месец. След, което си взимах болнични до края на бременността. Върнах се на работа след като малкия стана на 2 години и ......... получих позицията, която исках и която ми бяха предложили преди.
Това е моя опит, а как ще постъпиш ти е въпрос на собствен избор.
Лека бременност

# 88
  • Мнения: 72
Казах на шефа си през вторият месец на бременността,отидох по работа в офиса му и реших,че сега е момента,той първи научи от всички колеги и се зарадва за бебето Grinning.Малко след това си взех и документ от лекаря,че беше ни ударила кризата вече и се притеснявах да не би да решат от централата ни да ни намалят състава и затова реших и тях да уведомя писменно за ситуацията Peace

# 89
  • Мнения: 3
Наложи ми се почти в началото да кажа, защото малко проблемно ми започна бременността и ми се наложи да си оставам в къщи от време на време и да лежа. Пък и за моята позиция трябваше да се търси нов човек по заместване и е добре, че от рано казах, за да имам време да обуча и да оставя в час новия човек.
Като цяло всички се зарадваха за бебе и не сме имали никакви проблеми в работата.

Общи условия

Активация на акаунт