болест на Хашимото и бременност

  • 334 991
  • 2 475
  •   2
Отговори
# 810
  • По света и у нас! Най - често у нас!
  • Мнения: 69

Мислите ли, че има нещо притеснително във това че иска да поддържаме ниско TSH? А FT4 е много близко до долната граница, това какво означава. Опасно ли за бебето, от това най - много се притеснявам.

Начев държи повечето си бременни пациентки близо до хиперфункция, сигурно си има причини за това, макар че много други лекари не се борят за чак толкова ниско ТСХ по време на бременност. Говоря от личния си опит докато бях бременна.

Моето ФТ4 също беше на долна граница, беше даже 12, по-ниско и твоето дори, нищо лошо не се е случило на бебето и според четирима лекари, с които се консултирах нямаше проблем с това.

Не се тревожи, така вредиш най-много на бебето  Hug
Пий си хормона, пускай редовно изследвания и всичко ще бъде наред!
Лека бременност до края и чуден, здрав финал ти пожелавам  Hug
Мон, благодаря  Hug. Пия си хапчето ходя си на изследвания и се моля всичко да е ОК.

# 811
  • Мнения: 572
Хашимотка съм и аз.
Почнахме опитите за бебе от този месец като преди това минах да изследвам хормоните, които все още не са анализирани от лекар. TSH е 3,2 , а пролактина е 2 пъти над горната граница - около 900.
Хапчета не съм пила никога заради ЩЖ, но забелязвам, че от година на година стойностите се качват.
Силно съм притеснена заради пролактина, но в петък ще си говорим с лекарката и гинеколога за това.

# 812
  • София
  • Мнения: 10 698
Хашимотка съм и аз.
Почнахме опитите за бебе от този месец като преди това минах да изследвам хормоните, които все още не са анализирани от лекар. TSH е 3,2 , а пролактина е 2 пъти над горната граница - около 900.
Хапчета не съм пила никога заради ЩЖ, но забелязвам, че от година на година стойностите се качват.
Силно съм притеснена заради пролактина, но в петък ще си говорим с лекарката и гинеколога за това.
Не само пролактина, ТСХ ти е високо за бебе.

# 813
  • Мнения: 206
Момичета, писна ми! Писна ми вече от това Хашимото Sad

Тази пролет започнах да пия л-тироксин 50 мг. и метфогама 3х500 мг. Затото МАТ ми беше 10 пъти по висок от нормата и ТАТ-та беше висок, но не беше толкова фрапиращ. За сметка на това ТСХ -то беше 3,5. Докато не го свалим, опитите за бебе се отлагаха. Септември изследвах отново хормоните, ТСХ 1,5 беше супер, антителата бяха високи, но те не пречат на забременяването. Пит 3 месеца Диане, защото съм с поликистоза и мислехме януари да правим инсеминация, пуснах си пак хормоните на щитовидната жлеза

ТСХ 3,78  < 4,2
TAT 154  < 115
MAT 423  < 34.

Писна ми вече, оправяме едното, другото се разваля. Утре съм на ендокринолог, незнам сигурно ще ми увеличат л-тироксина. Докато тсх-то не падне под 1,5 нищо няма да предпиемаме, но като знам че се повлиява бавно. Много се разочаровах и исках проста да споделя с някого …

# 814
  • Мнения: 821
skuki не се отчайвай , ще се наредят нещата!  Praynig

# 815
  • Мнения: 1 466
Скуки,не съм сигурна,но мисля ,че ТСХ се повишава зимата,а лятото се намалява,така че спокойно-като увеличите л -тироксина всичко ще се подреди!  Peace

# 816
  • Мнения: 206
За съжаление е точно обратното Sad През лятото ТСХ се увеличава, а през зимата намалява. При мен е налице точно обратния процес. Доне по-високата доза на л-тироксин помогне, то май аз и други избор нямам ….

# 817
  • Мнения: 110
И аз с едно въпросче:

през ноември започнах ин-витро опит, на 02.12 трансфер и на 11.12 положителен резултат.

Понеже съм с Хашимото, преди опита ТСХ беше 0.86 (13.11.2013 излседване), обаче на 13.12. е 3.82 резултата е д-р Начев много ми се кара и рязко увеличи дозата от 100 единици на 150/175 през ден.
Според вас това много ли е опасно за бебето, като изчетох темата доста се притесних.

# 818
  • Мнения: 178
Здравейте, момичета! Стискам палци с всички бремелинки нещата да са наред и бебоците да са живи и здрави!  Hug
Включвам се със следното питане: при рязко увеличаване на дозата на л-тироксина възможно ли е това да доведе до косопад? Откакто ми се появи синдромът на Хашимото, имам необичаен за мен косопад, който е на приливи и отливи, като най-тежките периоди отминават за седмица-две. Поради много високите стойности на ТСХ обаче (ТСХ 7.36) от около 1 месец съм на тройно по-висока доза л-тироксин от обичайното (от 25 я вдигнахме на 75 мг.). От тогава долу-горе имам ужасен косопад... Косата ми вече е на половина от началото на ноември. Cry

Съжалявам, ако питането ми звучи смешно на фона на по-сериозните проблеми, които ни занимават, но това с падането на косата и оставащите косми навсякъде след мен ужасно ме депресира и имам чувството, че допълнително влошава нещата... Дали това няма да се поправи, ако новото изследване покаже развитие в позитивна посока и намалим дозата на л-тироксина?

# 819
  • София
  • Мнения: 10 698
Едва ли. А и дозата не ти е висока за ТСХ 7.36

# 820
  • Мнения: 288
Запис!   bouquet

# 821
  • Мнения: 953
Включвам се и аз, защото съм лееко бременна  Flutter (теста тази вечер това показва)
Но от изследванията на 10 декември TSH e 3.09 (0.35-4.94) и пролактин - 905 (102-496). МАТ - 19.03 (0-5.61)
От 21 декември пия по 50 мг. Л-тироксин, горе долу и тогава бях в овулация.

Малко съм притеснена защото ако съм бременна, не го очаквах при тези стойности и не знам дали е препоръчително. Отделно и не знам какво да правя - сигурно освен на гинеколог трябва да ида и на ендокринолог и да го уведомя  за случващото се. И не пия и фолиева киселина, та се чудя дали да не започна и дали не пречи на Л-тироксина.

Има ли някаква опасно за бебето при тези стойности на TSH. Допускам, че съм забременяла преди да започна хапчетата и надали TSH e бил по-нисък.
Ако сега пусна TSH следва ли да се е покачил при бременност?

# 822
  • София
  • Мнения: 10 698
Каая не е нужно да пишеш на няколко места.  bouquet

# 823
  • Мнения: 821
Включвам се и аз, защото съм лееко бременна  Flutter (теста тази вечер това показва)
Но от изследванията на 10 декември TSH e 3.09 (0.35-4.94) и пролактин - 905 (102-496). МАТ - 19.03 (0-5.61)
От 21 декември пия по 50 мг. Л-тироксин, горе долу и тогава бях в овулация.

Малко съм притеснена защото ако съм бременна, не го очаквах при тези стойности и не знам дали е препоръчително. Отделно и не знам какво да правя - сигурно освен на гинеколог трябва да ида и на ендокринолог и да го уведомя  за случващото се. И не пия и фолиева киселина, та се чудя дали да не започна и дали не пречи на Л-тироксина.

Има ли някаква опасно за бебето при тези стойности на TSH. Допускам, че съм забременяла преди да започна хапчетата и надали TSH e бил по-нисък.
Ако сега пусна TSH следва ли да се е покачил при бременност?

Каая, според мен незабавно трябва да направиш консултация както с гинеколог, така и с ендокринолог... Няма нищо страшно, тук е пълно с мами, които забременяват и имат напълно нормална бременност, така че действай  Hug

# 824
  • Мнения: 288
Привет, момичета,
И моя тест е положителен ... слава Богу!
Чудя се, доц. Тодорова ми беше изписала и пиех аспирин протект до сега - сега като съм бременна дали да го продължа и с какъв прием. Има ли някой, който може да даде съвет, както се досещате доц. Тодорова е изключително трудна за откриване, за да я питам ... може би да се срещна с Начев...
Моля за мнение, ако искате де Simple Smile 

Общи условия

Активация на акаунт