Програма Отново на работа

  • 61 384
  • 747
  •   1
Отговори
# 45
Здравейте,
Бих искала да попитам за програмата за гледане на деца, дали я има и за град София.В смисъл дали има желаещи хора в бюрата по труда, които не са роднини.
Сина ми сега е на 1, 3 месеца и сме подали документи за ясла, но незнам дали ще имаме късмет с лотарията.
Къде точно мога да получа повече инфо за това?

# 46
  • Мнения: 2 140
Iskra Mileshka, програмата е за цялата страна.
Най-добре отиди в Бюрото по труда в твоя район за информация относно желаещите за детегледачи по Програма "Отново на работа".

http://www.google.bg/search?hl=bg&biw=1259&bih=625&g … &aql=&oq=

# 47
  • Мнения: 11
n alex76 много ти благодаря за бързият и изчерпателен отговор.Днес бях в бюрото по труда в нашият град и ми казаха,че мога да бъда на 4 часов работен ден по трудов договор.Още веднъж ти благодаря!

# 48
  • Мнения: 9
n alex76, много благодаря за бързия отговор. Ще изчакам класирането края на този месец, и ако не успеем с яслата, ще пробвам кандидастване по тази програма.

Поздрави,
Искра

# 49
  • Мнения: 2 140
Нямам претенции, че знам всичко.Все пак се опитвам да помогна, защото и на мен не ми беше лесно, докато се включа в програмата.
Определено това за мен остава най-добрият вариант, за да се върна на работа.След време, когато детето тръгне на градина смятам отново да разчитам на детегледачката, защото децата се разболяват.
Мили мами, заредете се с търпение до включване в програмата!
Бъдете готови на компромиси с детегледачката.
Късмет и нека всяка от Вас бъде доволна от решението, което е взела за себе си. Peace
Ще продължавам да следя темата. Grinning

# 50
  • София
  • Мнения: 1 395
Алекс, фамилна адашка си ми Mr. Green Hug

Възможно ли е ако се свържа с жена, която кандидатства по програмата, да отидем в бюрото по труда и да бъде назначена директно към нас? Или при кандидатстване те определят човека на случаен принцип?

# 51
  • Велико Търново
  • Мнения: 15
Здравейте! Четох, четох и не разбрах, ако се налага да се върна на работа преди детето да е навършило 1 годинка, мога ли да се възползвам от Програмата "Отново на работа"?
Предварително благодаря за вашето мнение.

# 52
  • Мнения: 2 140
Възможно ли е ако се свържа с жена, която кандидатства по програмата, да отидем в бюрото по труда и да бъде назначена директно към нас? Или при кандидатстване те определят човека на случаен принцип?
Детегледачката се избира от родителите.

Здравейте! Четох, четох и не разбрах, ако се налага да се върна на работа преди детето да е навършило 1 годинка, мога ли да се възползвам от Програмата "Отново на работа"?
Предварително благодаря за вашето мнение.
Ако се върнеш на работа преди 1 година на детето, губиш майчинството.Когато детето стане на 1 година трябва да си отново в отпуск по майчинство, за да подадеш документи.

# 53
  • Велико Търново
  • Мнения: 15
Здравейте! Четох, четох и не разбрах, ако се налага да се върна на работа преди детето да е навършило 1 годинка, мога ли да се възползвам от Програмата "Отново на работа"?
Предварително благодаря за вашето мнение.
Ако се върнеш на работа преди 1 година на детето, губиш майчинството.Когато детето стане на 1 година трябва да си отново в отпуск по майчинство, за да подадеш документи.

[/quote]

Благодаря за бързия отговор. Не разбирам обаче каква е логиката и защо да не може да се възползвам то тази програма - детето няма да може дори да ходи на ясла, кой би следвало да го гледа.  newsm78 Или, така или иначе ще вземам детегледачка, защо държавата не иска да ми помогне. Държавата само печели от такива като мен, на които ще изплаща майчинство по-малко от 1 година.

# 54
  • Мнения: 2 140
Все повече майки искат да започнат работа преди 1 година на детето, но нормативната ни уредба е такава.Факт, че губиш цялото майчинство преди 1 годинка на детето, но след това получаваш 120 лв. до 2 години на детето като работеща, докато не си включена в програмата.

# 55
  • Мнения: 2 140
Понеже от Агенцията по заетостта още не са ми отговорили на въпроса, ето отговор от karieri.bg:

http://www.karieri.bg/trudovopravna_konsultaciq/3347263_vupros/

Неплатен отпуск   
Чл. 160. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Работодателят по искане на работника или служителя може да му разреши неплатен отпуск независимо от това, дали е ползувал или не платения си годишен отпуск и независимо от продължителността на трудовия му стаж.

(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 43 от 2008 г.) Неплатеният отпуск до 30 работни дни в една календарна година се признава за трудов стаж, а над 30 работни дни - само ако това е предвидено в този кодекс, в друг закон или в акт на Министерския съвет.



Последна редакция: чт, 14 апр 2011, 12:48 от n_alex76

# 56
  • Варна
  • Мнения: 56
Здравейте, изчетох темата и доста от програмата, тъй като мислех да се включа и аз, но останах неприятно изненадана когато отидох на място в Бюрото по труда във Варна и ме уведомиха, че независимо колко деца (аз съм с близнаци) имам и искам да се възползвам от детегледачка, на нея и се заплаща единствено 240 лв. Всъщност никъде не се споменава колко се заплаща при повече от 1 дете, а в пр. "В подкрепа на майчинството" се казва, че на близнаци се заплаща 350 лв. Ако някой е по наясно от мен, наистина ли за близнаци сумата която се плаща е също 240 лв. или има нещо което трябва да се чете между редовете?

# 57
  • Мнения: 2 140
illiv, за съжаление е вярно.Има една мама от Габрово с близнаци и тя писа по този въпрос:

Цитат
Като чета условията и документацията не се учудвам, че има малко кандидати по тази програма ooooh! На предната поне даваха повече за близнаци....
-пиши писмо до Агенцията по заетостта с предложение за промяна на заплащане на детегледача при близнаци след като тълкуват програмите като аналогични да актуализират и заплащането! Peace

бих писала, но доколкото разбрах от  разговара с Агенцията, това е заплащането и не може да има промяна. А и да има то не остава време, доколкото знам тази програма е до септември 2012 година.

# 58
  • Мнения: 738
Изчетох темата. Браво за труда. Искам да попитам малко обобщено.
Синът ми е на 1г и 8 месеца. Трябва да отида в БТ тук и да попитам дали има желаещи.
Като подам документи трябва всеки месец да ги подавам пак - служебна бележка....и т.н.
Питам защото след като стане на 2 трябва да напусна тази работа и да почна друга. Има ли смисъл в моя случай?

# 59
  • Мнения: 2 140
alegoria, по-добре сега подай документи, докато си в отпуск по чл.164 от КТ.
Всеки месец се подават декларации, че продължаваш да работиш /в дадено предприятие/ и не е проблем, ако новата работа си започнала преди подаване на следващата декларация.  Peace
Важното е да не си безработна при представяне на документите пред БТ.
Другият вариант е да си в неплатен отпуск по чл.167а КТ след 2-та година на детето при подаване на документите.

Последна редакция: вт, 19 апр 2011, 11:55 от n_alex76

Общи условия

Активация на акаунт