Великденски пости -2011!

  • 65 009
  • 660
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 126
При мен днес - ориз със яйца и зеленчуци.
От понеделник и мъжа ми реши да ми прави компания в постите Grinning

# 61
  • Мнения: 107
Днес бяхме на разтоварващ режим и сутринта съвета реши Праз с ориз, е аз прибавих и още няколко неща  Whistling

    В 4 с.л. олио задуших 2-3 стръка праз лук, като бялото на лука се реже на едро, а зеленото на ситно. Аз това го върша направо в тава във фурната.
       Прибавих 6-7 супени лъжици доматен сок.
       Сложих 4 ч. чаши вода + сол + чубрица.
       Като завря водата сложих 1 чаена чаша изчистен вече ориз и 1 шепа нарязани и изчистени от кукучката маслини. 20 минути не пипам.  Naughty
        Накрая сложих половин връзка пресен магданоз.


       Настъргах редовната салата от моркови, този път и тя с маслини и ГОТОВО!!!




# 62
  • Мнения: 1
Вкрайна сметка не разбрах- мога ли да консумирам ЗЕХТИН  и СОЛ по време на поста???

Също така не разбрах по време на строгия пост какво се яде и какво не се яде, или изцяло без нищо?
Нека някой ,който знае нещата ги опише тук подробно, а именно през различните видове пост за Великден какво се яде и какво не!?

Благодаря Simple Smile

Последна редакция: сб, 05 мар 2011, 18:46 от Алексхим

# 63
  • София
  • Мнения: 7 943
Вкрайна сметка не разбрах- мога ли да консумирам ЗЕХТИН  и СОЛ по време на поста???

Също така не разбрах по време на строгия пост какво се яде и какво не се яде, или изцяло без нищо?
Нека някой ,който знае нещата ги опише тук подробно, а именно през различните видове пост за Великден какво се яде и какво не!?

Благодаря Simple Smile

Гледай сега ей тоя календар. Значи кога са сините квадратчета може и риба да ядеш (то всъщност това е само на 25 март Благовещение  и 17 април - Цветница). На зелените квадратчета пък може да се яде с олио (и зехтин - двете са равнопоставени). На жълтите е строг пост - яде се суха храна, примерно хляб с сурови или варени на пара (без олио) зеленчуци. В други календари съм виждал строг пост на всяка сряда и петък на великия пост, но това според мен е взето от манастирските устави. На червените (само на 22 април - Велики петък) не се яде нищо.

Някои по строги изисквания пък искат така нареченето тримиране (7,8 и 9. Март) през първата седмица на великия пост. Това ще рече че се кара без никаква храна (само с вода). Лично моят свещенник обаче на мен лично ми е забранил това поради здравословни причини.

Сол, захар, черен пипер и т.н. си яжте без проблеми. Стига да ви позволява здравословното състояние. По време на строгите пости се стремете да ядете разнообразна храна и по възможност и сладки плодове за да се подсилите природните захари ( то впрочем организма ви сам ще почне да ви казва какво иска). Кафето го водят за някакъв стимулатор, пийте го но то натоварва психичното състояние и ви прави по напрегнати.

И изобщо не мислете постоянно какво ще ядете па да дебнете нещо да не сбъркате и т.н., защото това ще ви провали поста и ще го направи изнервящ и безполезнен. Тя храната е само едно от изискванията (даже бих казал съпъстващо). Важното е самовглъбението в себе си, преоценка на живота ни и преди всичко повече обръщане погледите ни към небесата.

Например когато бях в Зографския манастир монасите ме посъветваха по време на пости да намиря някакво минимално време (минимум 15 минути) да се усамотя някъде където няма шум, джиесеми, телевизори и т.н. и просто да седна удобно (задължително) на един стол и да се "обърна" към себе си. Думите на един старец по памет бяха "Дори и не се моли тогава сине, просто остави душата си в покой, пък тя сама ще направи каквото намери за добре."

# 64
  • Мнения: 4 392
...просто остави душата си в покой, пък тя сама ще направи каквото намери за добре."

Колко хубав съвет!!! Peace

Аз вчера бях без храна и без вода, но това са мои измишльотини, встрани от поста.
Днес обаче най- после дойде време на пълнените сушени пиперки с нахут. Нахутът сварих предварително, добавих ситно нарязан лук, сол, подправки, зехтин, ситно настъргани 2 моркова и с тази смес напълних накиснатите за 2 часа и отцедени чушки. Запекох във фурната и .. Heart Eyes smile3508 cook

# 65
  • Мнения: 1
Благодаря ти Дядо Хаджия

Понеже за пръв път през живота си ще постя и не искам да сбъркам!
 
А това , което разбрах е, че мога да ям всякаква храна, когато е позволено, но тя да е примерно зърнени продукти, плодове и зеленчуци, но без да е готвена с мазнини (тогава ,когато не трябва- на жълтите дни ) и пак същите продукти но с мазнини (олио/зехтин) , тогава когато е позволено- на зелените дни . Просто без никакви меса, освен позволената в съответните дни риба!?

А относно водата има ли ограничения, т. е. през целия пост е позволена? Може ли да се заместят с нектари, сокове, компоти и пр?
А на червения ден (22-ри април) и без вода ли или може вода?

Благодаря

# 66
  • София
  • Мнения: 7 943
А това , което разбрах е, че мога да ям всякаква храна, когато е позволено, но тя да е примерно зърнени продукти, плодове и зеленчуци, но без да е готвена с мазнини (тогава ,когато не трябва- на жълтите дни ) и пак същите продукти но с мазнини (олио/зехтин) , тогава когато е позволено- на зелените дни . Просто без никакви меса, освен позволената в съответните дни риба!?

Точно така през всичките дни без никакви животински продукти (вкл. яйца и мляко). Можеш обаче да ядеш хайвер и безгръбначни (охюви, миди, октоподи и т.н.). А в жълтите без да са готвени и с растителна мазнина.

А относно водата има ли ограничения, т. е. през целия пост е позволена? Може ли да се заместят с нектари, сокове, компоти и пр?

Не няма ограничения !

А на червения ден (22-ри април) и без вода ли или може вода?

Ами нямам спомен, аз лично се въздържам само от храна в този ден. Но нека Бразилка да каже тя е по навътре в нещата.

# 67
  • София
  • Мнения: 478
Алексхим, дядо хаджия ти е обяснил всичко много хубаво. За Разпети петък (22 април) по принцип не се пие и вода, но всеки според възможностите си. Съпругът ми въпреки, че е активно натоварен през този ден успява да издържи, лично аз не мога без вода. Важното е този ден да се отличава от останалия пост. Дали изолация, ограничение, молитви, пост или всичко накуп. По принцип ако ви е трудно да постите без мазнина, може да постите и с такава. Не е нещо фатално.  Все пак ако крайната ви цел е изповед и причастие е хубаво да се обърнете към свещеник, който да ви наставлява по време на поста и да прецени възможностите ви. Безгръбначните се считат за постна храна, но хайверът се разрешава само в дните, които се позволява риба.

mama_vesi (zhabche), благодаря ти за положения труд за оформлението на темата  bouquet

# 68
  • Мнения: 1
Да, разбрах и мн ви благодаря!

Имам само още един въпрос. От няколко месеца съм непушач и активно смуча бонбони (карамел), дъвча дъвки и др., един вид мн ми помагат да не пуша. Та въпроса ми е мога ли да го правя през време на поста или може би при приготвянето им се използва някаква мазнина?!
   
Към бразилка и дядо хаджия - мога ли нещо на лични съобщения да питам?

Благодаря

# 69
  • София
  • Мнения: 478
Алексхим, чети съдържанието им. В по - голямата си част дъвките са постни, както и повечето бонбони. Гледай в последните да няма лактоза.  Peace За личните - няма никакъв проблем Peace


# 70
  • София
  • Мнения: 565
Прочетох много полезни неща, благодаря ви, дядо хаджия и бразилка  bouquet! Както и на zhabche за труда и чудесното оформление на темата!  bouquet

# 71
  • София
  • Мнения: 7 943
...
   
Към бразилка и дядо хаджия - мога ли нещо на лични съобщения да питам?

Благодаря

Ми питай - ама що пък чак на ЛС (освен ако не е много личен въпроса).

Я едно отклонение от темата за разведряване

Нашата Манди си има бебенца.. Днес ги открих като откъснах плодовете и реших все пак да ги проверя. Манди всъщност е каломондин някаква кръстоска между портокал и не помня какъв точно сорт мандарини.

# 72
  • Мнения: 87
Здравейте!Днес се рових из нета и прочетох,че по-време на постите трябва да се въздържаме и от сексуални взаимоотношения.Така ли е? newsm78

# 73
  • София
  • Мнения: 478
дядо хаджия, честито Grinning В първия момент си помислих, че Манди е някаква животинка, а тя се оказа много интересна и красива Grinning Явно добре се грижиш за нея. До сега на мен нищо не успя да ми даде плод - нито лимон, нито авокадо, нито банан. Само мога да се похваля, че коледния ми кактус цъфти много богато и с месеци Crazy

Здравейте!Днес се рових из нета и прочетох,че по-време на постите трябва да се въздържаме и от сексуални взаимоотношения.Така ли е? newsm78

Тук съм написала за интимните отношение по време на пост

# 74
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 771
Записвам се да следя.
Правила съм няколко години наред Великденските пости, след раждането пропуснах 2, но тази ще действам.

Общи условия

Активация на акаунт