За здравите недоносени бебета

  • 26 468
  • 73
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 965
Ина, и аз си разсъждавах откакто видях темата, каква е целта на проучването.
Аз примерно като имах притеснения, че ще родя преждевременно (а и след това) търсех информация. Беше ми интересна статистика - какъв процент от преждевременно родените деца имат проблеми и какви. Но тук идеята, поне доколкото разбрах, е да се изброят здравите дечица. (а като се замисля, повечето майки, чийто дечица нямат проблеми - т.е. са здрави, след първоначалната подкрепа, която търсят тук, спират да пишат в тази част на форума  newsm78)
По-полезно според мен би било, да се включи и анкета за проблемите, които имат недоносените дечица.

# 16
  • Мнения: 3 914
Ти пък Вики,че аз проблеми си нямам ,просто ми е приятна компанията ви Mr. Green
Извинете за спама

За проблемите....Недоносените не са много по-различни от доносените,визирам например недоносени ,които се раждат с асфикция,както и доносени след тежко раждане също с асфикция,и в двата случай риска от ДЦП и епилепсия е равен.Да не говорим за вродени аномалии,генетични заболявания,аутизъм и още куп други "модерни" болести,присъщи дори в по-голем процент на доносените.Тъй че статистиката вече не е това, което беше.Имам предвид ,че в една "бяла държава" ,ако недоносено се отглежда внимателно,то има същия риск от каквото и да е ,колкото и доносените Peace
Някъде по-долу из форума има тема за неонатологиите,пусната от Първанова,там може да се види как недоносени в Германия,всъщност са си здрави дечица по-късно.Можем да видим и описана мизерия в нашите,така че може би първата заслуга на проблемите при нас са условията и начина на отглеждане,а не факта че децата са родени по-рано Peace,което всъщност се отнася и за доносено новородено Wink
Ретинопатията е друга тема,но пак ако се внимава е поправимо и възможно да се избегне,не винаги разбира се,но в огромен процент Peace
А за ДЦП темата е много,много дълга Peace

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Единствената цел на темата (няма да го нарека проучване, че модераторите ми се карат  Mr. Green) е за себе си да преценя до коя седмица недоносеност е възможно детето да няма проблеми и доколко това зависи от мястото на раждане и качеството на неонаталните грижи.

# 18
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Аз мисля, че анкетата е по-скоро за ДЦП, тъй като според прочетеното от мен - медицинските стандарти за диагностициране на ДЦП в България е най-ранна възраст от 18 месеца.
Да отговоря и на тези, които питаха да им дам линкове или повече информация за това, което съм чела - за съжаление не съм чела нещата в нета. Направих безумното усилие да прочета няколко учебника по медицина през трите месеца, докато чаках да изпишат детето ми от болницата.
Честно казано за късните проявления на заболявания е просто ненужно да се притеснява човек. Дори и едно напълно здраво дете например до 5 години, може да се разболее от нещо в последствие.
Всъщност така ми каза и един лекар в неонатологията, след като бебето ми се стабилизира и беше вече на два месеца, имах безумието да му задам глупавия въпрос, дали детето вече е добре и дали от сега нататък има опасност и каква. Та той ми каза, че опасност винаги има и за всеки, който е смъртен, думите му бяха - "Сега аз, както съм прав и здрав и мъж на 40 години, мога да получа инсулт и да остана парализиран завинаги."

Та с две думи искам да кажа, че едно заболяване в късна възраст, наистина може да се дължи на недоносеността, но може и да не е така. Просто родителите на здраво родени деца не се замислят, а повечето родители на недоносени деца постоянно живеят в срах, че нещо лошо може да се случи.

# 19
  • Мнения: 4 770
Единствената цел на темата (няма да го нарека проучване, че модераторите ми се карат  Mr. Green) е за себе си да преценя до коя седмица недоносеност е възможно детето да няма проблеми и доколко това зависи от мястото на раждане и качеството на неонаталните грижи.

Не можеш да прецениш "до коя седмица недоносеност е възможно детето да няма проблеми". Всеки случай е много индивидуален. Вярно е, че всяка седмица недоносеност вдига риска за проблеми, но няма гаранция за нищо. Има дечица, родени в 25-26 г.с., които нямат никакви сериозни проблеми; за съжаление, има и напълно доносени деца, при които усложнения при самото раждане са довели до трайни последствия.

А и никога не можем да знаем дали едно недоносено дете се развива точно така, както ако се е родило навреме. Проблемите могат да бъдат от много сериозни до съвсем леки отклонения. Специално за ДЦП, бях чела, че при недоносените деца вероятността за ДЦП е 30 пъти повече, отколкото при родени след 37 седмица.

Иначе аз поне вярвам, че качеството на неонаталните грижи е съществен фактор.

Аз също си бях направила някаква статистика по писаното във форума. Но пък Viki_76 е много права, че майките, чиито деца нямат сериозен здравословен проблем, рядко продължават да пишат във форум Недоносени. (Ако въобще пишат.)

# 20
  • Варна
  • Мнения: 965
Докато четях последните постове ми хрумна безумната мисъл - възможно ли е някоя девойка, която не иска да си "развали фигурата", чакайки да стигне до термин, да намери начин  Wink да роди по-рано. И тема като тази да й "помогне" да реши - "в еди коя си седмица, вече няма голям риск според прочетеното. Я да пробвам".
Ужасих се от тази вероятност.
Савина, не визирам теб. Просто разсъждавам.
П.С. Забравих да напиша, че съм абсолютно съгласна с това:
... качеството на неонаталните грижи е съществен фактор.
Моя син едва ли щеше да има тези здравословни проблеми ако нямахме "подарък" (или от неонатологията или от 1 очен преглед) бактерии: пневмокок и стафилокок.

Последна редакция: вт, 19 апр 2011, 09:04 от Viki_76

# 21
  • Мнения: 3 914
Вики аз тук бих завършила: Щом природата е казала 40 седмици бременност,значи така трябва,но на майките на които им се е случило и всеки ден ронят сълзи в 12 часа пред вратите,нека им кажем-Няма страшно,процента на здравите все пак е по-голям от този на болните Peace

Савина,защо те интересува ДЦП,виждам че пишеш и в темата ДЦП,професионално или.....?

# 22
  • София
  • Мнения: 38 552
http://fema-bg.com/index.php?m=1368&lang=1

Вижте какво намерих. В тази статия са обобщени резултатите от английско проучване за недоносени и има някои отговори на въпросите от тази тема - за проблемите на децата в училищна и тийн-възраст.

# 23
  • Мнения: 54 486
Слава Богу , че нямах нет преди 12 години , че съвсем щях да психясам  ooooh!

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Да, професионално.

# 25
  • Мнения: 3 914
И си ? -лекар физикална медицина или рехабилитатор?,надуших те аз Mr. Green
Питам ,защото и в двата случая статистиките са ти достъпни,а тази тема изплаши вече родилите преди 12 години,а какво ли майките на още неизписани бебенца Peace
Не го казвам с лошо,да не помислиш такова нещо Hug

# 26
  • Мнения: 1 765
ОФФ Топик: Да не мислите, че сме оздравели напълно и затова не пиша...

Не участвам в анкетата, защото не сме от здравите, а от тези с екстрите. Забелязвам, че колкото повече навлизам в материята, толкова повече ми потъват гемиите, като родих направо си бях кукуряк...а сега, както и да е.

Вики, за съжаление, има със сигурност и такива суетници, които искат и настояват да родят по-рано, само не знам кой ще е този лекар, който ще им угоди на акъла, според мен даже трябва и да е подсъдно.

# 27
  • Мнения: 3 914
като родих направо си бях кукуряк...а сега, както и да е.

Често се сещам за нещо..
Четох тук във форума преди години ,мнение на майка на дете с проблем,което в общи линий гласеше:Не знам много,знам достатъчно,но и това което знам ми стига да се чувствам нещастна....,нещо такова беше и е супер вярно Peace
В този ред ан мисли,аз например съм тотален мазохист Mr. Green,въпреки че едва ли знам много

# 28
  • Мнения: 54 486

Вики, за съжаление, има със сигурност и такива суетници, които искат и настояват да родят по-рано, само не знам кой ще е този лекар, който ще им угоди на акъла, според мен даже трябва и да е подсъдно.

Има , има , за пари всичко е възможно  ooooh!

# 29
  • Мнения: 54
Цитираната по-горе статия я четох, още когато мишлето ми беше в болница и никак не ми хареса. В болницата, след като родих, персонала се опитваше да ме успокоява и ми разказваха за лекар, роден преди поне 30 год. с тегло под 1 килограм. После в другата се запознах с друг младеж, май на същата възраст и пак толкова малък роден, който беше с доста ниско ниво на интелигентност. И двамата - в гр. София, при почти равни условия при раждането предполагам. Така, че факторите, които влияят върху физическото и психическо развитие на децата ни не са един и два. Дано нашите скъпоценни човечета станат част от бялата статистика, дано станат умни и интелигентни и дано ние с нашите усилия сме помогнали затова!

Общи условия

Активация на акаунт