Дългокърмещи майки - да пообщуваме - част 30!

  • 27 514
  • 755
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 789
Майчета, да се включа и аз.

Майка ми не ми дава мира. От време на време все ме пита кога ще спра да кърмя. Било вредно за мен да кърмя дълго, калция "се източвал" от костите ми, щяла съм да стана като едната ми баба, която кърмила 2 г. баща ми, после не знам колко чичо ми и леля ми и на 50 г. "клекнала". Доколкото помня на няколко пъти си счупваше разни кости, почина след счупване на тазобедрена кост и залежаване.

На мен тази картинка ми звучи пресилено, но като ми го натяква постоянно, нещо взех да се замислям. Каката я кърмих 2 г., малката си суче и тя.

Вие какво ще кажете? То докато сме млади няма проблем. Мисълта ми е за след години. Чудя се дали да пия калций. Да не предозирам пък нещо малката.

# 721
  • Мнения: 12
Tani4ka_04, майка ми е кърмила сестра ми 1 година и 2 месеца, а мен една година - сега е с много тежка форма на остеопороза. Но според мен причината за това е, че се храни нездравословно, не приема достатъчно млечни продукти, сурови ядки, броколи, не пие достатъчно вода, яде само сладки неща, пие кафе и не прави препоръчаната й гимнастика.
Не знам дали съм права, но считам, че с правилно хранене и спорт всичко се преодолява, включително, ако има временен недостиг на калций по време на кърменето. Затова аз си кърмя спокойно и такива забележки, които стават ежедневие около първия рожден ден на детето, си ги пускам покрай ушите.

# 722
  • Мнения: 2 401
Таничка, специално за остеопорозата тук в тези теми многократно е коментирано, че кърменето е профилактика срещу остеопороза. Относно добавките за мен по-добрият вариант е здравословното и пълноценно хранене, добавките само в краен случай.

# 723
  • Мнения: 789
Съгласна съм за храненто - то е много важно. Но пък днешният ни живот... Двете деца, разболяванията, от които до гуша ми дойде, домакинстването, работата ми (или по-скоро опитите ми да си я запазя). Едва намирам време да сложа нещо в стомаха на закуска и на обяд, вечерята и тя за 5 минути.
Някак си е по-лесно да отвориш опаковката и да изпиеш едно-две дражета Confused А и обичам сладкото, което не е полезно в случая. Но се лишавам от толкова други храни, че ако и това откажа, не знам какво ще остане Simple Smile

Пия мляко, хапвам кашкавал, сирене по-малко, че нещо не съм му фен. Чудя се има ли нещо като препоръчителна дневна доза - ако примерно изпия половин литър прясно мляко дали е достатъчно?

# 724
  • Sofia
  • Мнения: 21 719
Таничка, специално за остеопорозата .....
Тотално подкрепям този пост, същото за остеопорозата щях да пиша, преди да го прочета. Само да добявя.. и срещу рака на гърдата е дългото кърмене.
И за добавките да вмъкна малко мое мнение - в мноооого краен случай.
Аз не си падам по хаповете изобщо и мноого рядко ползвам, от както збремянях последния път само Парацетамол съм пила в редки случаи. Пък детето пи към годинката антибиотик за бактериална инфекция, за 4те и' години да и' се събира едно шишенце Панадол и това лято 4 прахчета Ентерол за стомашния вирус, който морихме предимно с много цокане - това е всичко, което е пила тя.

За калций има и други източници, май дори сусамът съдържаше повече от млякото. Но усвояването му не зависи само от приема на съдържащите го продукти. С кофеина се изхвърля по бързо, а вит. Д е важен за усвояването му.


Относно цокането ... моята е с много късни зъби и сега излизат 2та горни 6ти, та съответно зачести с цокането и е на 2те приспивания, а понякога и след следобедния сън. 
Това е положението.

# 725
  • Мнения: 2 401
Таничка, разбирам те. За калция и Скарлет и Морена са ти  препоръчали някои неща, аз бих добавила, че млечните продукти не са единственият източник на калции, за целта може да консумираш, сусамов тахан, бобови, важното е да има от всичко по-малко, не е нужно да се наливаш с прясно мляко и без това например суровите ядки имат доста предимства пред прясното мляко.
За сладкото, права си, че човек от него е трудно да се откаже, но поне да не е най-лошият му вариант, много захар и хидрогенирани мазнини.

# 726
  • Мнения: 361
Здравейте!!!

Цели хранения с кърма имаме сутрин в 7 ч и вечер за заспиване към 21 ч.Нощните 2-3 кърмения не ги броим Peace

За костните заболявания,аз също съм чувала,че кърменето е превенция на остеопорозата.
Аз ям умерено млечни продукти,много СУРОВИ ядки, а когато нямам много време (което е ежедневие) редовно на разходките с малчо  ям сусамки LaughingХем ми запълват нуждата от сладко,хем са със сусам,който е пълен с калций,желязо и други полезни неща Peace

# 727
  • FRANCE
  • Мнения: 2 236
Morena, ако не бъркам нещо твоето кърмаче е на 4г. Как е при вас кърменето, тоест колко пъти на денонощие? Ти ограничаваш ли я или я оставяш колкото си иска? Благодаря ти

# 728
  • Sofia
  • Мнения: 21 719
madame, на 4г и 3м е,  бяхме минали само на едно кърмене- за обедното приспиване. Четем приказка и после цока.  Оставям я колкото иска, но от скоро говорим, че е голяма, а цокат само малките дечица и така махнахме вечерното за приспиване и остана само на обедното. Но сега зачести както писах по горе.

# 729
  • Мнения: 789
За вит Д се сетих - отворих си една опаковка и вземам 2-3 капки. Струва ми се, че е малко, но като си го назначих сама, стига Simple Smile

Сусамките и аз ги обичам, като излизаме на разходка, почти винаги хрупам от тях Simple Smile Кафе изобщо не пия, докато кърмя. Спрях го още в третия месец на бременността.

# 730
  • Мнения: 2 401
В сусамките, май сусамът е печен, та не знам при това положение как стоят нещата с калцият,  но поне са приемлив вариант за похапване на сладко.

# 731
  • T"A
  • Мнения: 2 515
За калций - може да хапвате сусамов тахан, пр. леко подсладен с мед Wink Или дори халва Simple Smile

Много се чудех къде да пиша, но в тази тема поне имам опит  Grinning

Имам опасения за вазоспазми, кърменето е супер болезнено, иде ми да вия  Crazy Най-трудно ми е сутрин, защото тогава сме в леглото, аз съм още сънена и малкият прави големи акробатики...
Да си призная не съм очаквала и ми е трудно да повярвам, че след година и седем месеца детето няма да захваща правилно (проблем, който имахме и решихме през първите дни след раждането)  ooooh!
Не мога да разбера каква е причината, какво е решението на този проблем  Confused
По принцип, когато му израстват зъби, има склонност да притиска зърното с челюсти (да не казвам, че ме хапе) и сега си мислих, че е това - никнене на зъби, но продължава твърде дълго и играта загрубя, така да се каже...

Просто не знам какво се прави в такъв случай. Какво ще ме посъветвате?  Sad




В израелската страничка на Ла Лече Лига имаше линк към една много вълнуваща поема за отбиването, искаше ми се да я пусна и тук  Grinning Wean Me Gently
http://www.breastfeeding.com/reading_room/wean_me_gently.html

# 732
  • София
  • Мнения: 1 040
Мента, и аз съм на същия хал като теб - боли като суче. Никола винаги е захващал правилно, но явно с възрастта започват да губят тези умения, защото сучат повече за успокоение, а не толкова за хранене. Чак започнах да давам гърда със страх. А не ме е хапал, не е от това. Не знам какво да го правя...

# 733
  • Мнения: 789
И сусамов тахан съм яла заради магнезия, докато бях бременна. Ако не се смеси с мед, си е гадно. Или поне на мен не ми харесва. Сусамките обаче са по-удобни Simple Smile

Яна и тя ме хапе, но вече само докато спи и не мога да го виня детето. Остана й навика като се приспива да суче по един час, та като усетя, че не побутва с езичето, се опитвам да се измъкна. Повечето ми опити завършват със стискане на челюст от нейна страна и с викове от моя Simple Smile Понякога и аз със страх давам, че зъбите вече са й доста големички. Дори и да седя мирно, се случва тя нещо да се стресне и пак ме захапва. Спасение няма Simple Smile
Каката не ме е хапала. Тя обаче нямаше навика да виси толкова дълго. Или пък е била по-внимателна. Знам ли...

# 734
  • София
  • Мнения: 735
Mentha, защо не питаш Изи или Змейковица от майската тема? Или някой друг от ЛЛЛ - все пак за мнение...?

Да ви кажа днес какво ми се случи при педиатърката. Всъщност там беше сестрата и викна друга лекарка, че нашата трябвало да излезне. Та Габи поиска да суче, но я въздържах докато мине прегледът. Другата докторица с огромно учудване констатира как детето ми суче на тази преклонна възраст! И отбеляза как кърмата ми не е хранителна, как не доставя нищо ценно на детето ми, прави го много привързано и несамостоятелно, как сигурно ме хапе със зъбките (до сега и за сега не го прави), как ще е трудно да я откъсна, как тормозя и нея и себе си  ooooh! и т.н., и т.н. Сестрата междувременно само пригласяше. На въпроса ми ЗАЩО да не е добре да я кърмя, отговорът беше: ами как защо, така!  #Crazy и като попитах по-добре ли е АМ от млякото, което АЗ произвеждам за МОЕТО дете, ми се каза: ами да, то е съобразено с нуждите на порастналото дете, протеини, не знам си какво си, а след годинката вече няма смисъл, трябва да я отбиваш, само я залъгваш.  Crazy то детето ти за това не иска да яде, защото се лъже, че е нахранено (на което дадох пример с некърмаче, което не яде, но не се коментира това!). Та да знаете, правим лоша услуга на децата си, както каза Бръмбъзела - тровим ги!

Така се ядосах... а сестрата в 1 момент каза: с теб не може да се спори!
Но аз съм от тези, на които не минават номерата с АМ, при положение, че детето ми суче (и винаги знам дали е ефективно или се успокоява/глези и т.н.) и НИ доставя удоволствие (е, за мен не винаги, но ....). Та съм изгубен клиент за АМ каузата в техните очи и явно това не им харесва....

Общи условия

Активация на акаунт