Стевия вместо захар в сладкиши

  • 59 397
  • 49
  •   1
Отговори
  • Мнения: 527
Здравейте!

Искам да ви попитам някой от вас използвал ли е стевия вместо захар в сладкишите. И каква е пропорцията? Т. като тя е доста по-малко като количество, а и плътността не е без значение.  chef

# 1
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
здравей,

аз ползвам стевия.
в кремове, бита сметана, кисело мляко и прочие замествам 100% захарта със стевия.
в тесто за сладкиши замествам около 50% и намалявам малко количеството на течностите или увеличам на брашното.

пропорция няма, защото стевията на пазара е с различна концентрация, общо взето на вкус замествам.

в пандишпан не се замества захарта, защото после тестото не са надува, тъй като стевията няма свойствата на захарта.

# 2
  • Мнения: 527
asyalein, благодаря ти за отговора!  bouquet

Аз си купих Стевия лукс на фирма Цветелина. Ти каква ползваш? Да не би да е течна? На моята пише екстракт.

ОК, разбрах за кремове, сметани и  др. Може ли да уточниш разликата между сладкиш и пандишпан.
Например в един сладкиш с 125гр масло, 1 ч.ч. захар, 3 яйца и 1ч.ч. брашно може ли според теб да се редуцира захарта?  За съжаление на мен ми се струва, че не може.

# 3
  • Мнения: 1 116
Аз правя крем карамел изцяло със стевия, опитах се и една торта да направя само със стевия, блата се получи, обаче в крема ми горчеше и добавих няколко лъжици захар.

Стевията, която ползвам, замества захарта 1:3, т.е 1 лъжица стевия замества 3 лъжици захар.

# 4
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
alra, не съм в Бг и незнам какво има на пазара.

моята стевия е на прах, имала съм и течна, но се дозира по-трудно.
пандишпан е брат само от яйца, брашно и захар без набухвател.
там без захар не става.

иначе при останалите рецепти с бакпулвер замествам част от захарта.

Tannita, самата стевия има горчива жилка и в някои кремове доста се усеща.
на мен капучиното ми горчи със стевия... Confused

# 5
  • Мнения: 527
alra, не съм в Бг и незнам какво има на пазара.

моята стевия е на прах, имала съм и течна, но се дозира по-трудно.
пандишпан е брат само от яйца, брашно и захар без набухвател.
там без захар не става.

иначе при останалите рецепти с бакпулвер замествам част от захарта.

Tannita, самата стевия има горчива жилка и в някои кремове доста се усеща.
на мен капучиното ми горчи със стевия... Confused

Ясно, мерси. И моята е на прах, май по-скоро на кристалчета като захарта. Значи съм права за сладкиша по-горе.

Мерси, ще пробвам, дано да стане  chef

# 6
  • Под гъбата
  • Мнения: 1 457
Да попитам и аз за Стевия. Имам някакъв бегъл спомен че може да се нагрява до 200 радуса , защото след това започва да горчи. newsm78

# 7
  • Мнения: 5 017
А аз да попитам за безопасността на стевията. Знам, че в някои страни е забранена или пък не се препоръчва извън определено количество дневно и чудех се дали някоя от вас има яснота по темата. Из нета има инфо по въпроса, но понякога разни статии в сайтове имат и рекламна цел и например може да целят да оплюят стевията за сметка на продукти като Equal, или пък да не споменат някои странични ефекти от нея. Мнителна съм, но ми се иска да знам какво ядем вкъщи, а не знам на какво да се доверял  Thinking

# 8
  • Мнения: 75
Stevia е билка, натурален продукт. А Equal  е аспартам - прави си изводите Wink

# 9
  • Мнения: 5 017
Stevia е билка, натурален продукт. А Equal  е аспартам - прави си изводите Wink

Peace Че аспартамът е вреден и вероятно по-вреден от стевията ми е ясно, но пък и не всяка билка или растение са полезни. Срещнах противоречиви мнения и се надявам на някое компетентно и неангажирано с рекламата на даден продукт мнение. Аз наистина не съм специалист по въпроса, а ми се ще да зная.

# 10
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Да попитам и аз за Стевия. Имам някакъв бегъл спомен че може да се нагрява до 200 радуса , защото след това започва да горчи. newsm78

стевията може да горчи и без да е загрята.
растението съдържа горчиви съставки, освен сладките.
ако стевията е пречистена - не горчи.

аз сладкиш на и над 200С не пека.  Wink
не съм срещала обаче в нета подобно твърдение.
изкуствените подсладители не трябва да се загряват над определена Т., стевията не е изкуствен подсладител.

Знам, че в някои страни е забранена или пък не се препоръчва извън определено количество дневно

откъде ти е информацията?

# 11
  • Мнения: 5 017
откъде ти е информацията?
[/quote]

Lieberman, Shari / In: Better nutrition; vol. 63 (2001), afl. 4 (01 04), pag. 66 (1) - Става ясно, че стевията е продукт забранен от FDA за консумация като храна, т.е. може да се ползва като хранителна добавка, но не и като съставка в храните, тъй като има предположения, че след топлинна обработка освобождава вредни токсини. Въпреки това много американци го ползват не като хранителна добавка, както е одобрено, ами като подсладител, за което стевията не е одобрена все още.
   
The outlaw sweetener,Meade, Nathaniel / In: Utne Reader; (1997), afl. 82 (01 07), pag. 22 (2/3) - Авторът изказва предположение, че стевията всъщност в САЩ, а и други страни, не е одобрена да се ползва като храна на базата на стари клинични проучвания, които вече са оборени. Въпреки това под натиска на индустрията, произвеждаща подсладители на базата на аспартам и не искаща конкуренция, стевията не се използва като подсладител.

ЕС миналата година все още не беше одобрило стевията да се ползва като подсладител, не знам дали вече е. Мнение от преди десет години, разглеждащо съществуващи клинични проучвания, стига до извода, че няма достатъчно данни да се каже дали стевията е безопасна.
http://ec.europa.eu/food/fs/sc/scf/out36_en.pdf
Миналата година обмислях да купя стевия, четох, че ЕФСА са дали положително мнение за ползването на стевия като храна, но са дали нисък препоръчителен дневен прием. И това след много активна кампания на производители на стевия. Та се отказах да купя. Проблемът ми е, че по ред причини почти не ползвам захар, а ми се иска да има подходящ заместител. Но нищо не разбирам от ботаника и пр. и не мога да разбера на кои клинични проучвания да се доверя. Наистина се надявам на включване от някой навътре в темата, който има яснота по въпроса и може критично да каже кое инфо от нета е вярно.  Confused

# 12
  • Мнения: 11
Аз също се интересувам от употребата на стевия като подсладител в диетичното хранене, а също и приложението и при диабетици. Ще чакам някой, който има познания, а също така и по-съвременна информация да напише подходяща ли е най-вече за диабетно болни.

# 13
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
louralantalassa ,
информацията е стара. поне за мен.
а и американците, които по цял свят пробутват подсладителите си е нормално да изкарват подобни твърдения.

имали дневна препоръчителна доза захар?  Wink
а дневна доза нитрати?
за жалост хранително-вкусовата промишленост е отдавна в ръцете на лобита и информацията не винаги е обективна.

моето семейство е преценило, че стевията и медът са 2те подслаждащи храни у дома.
изкуствен подсладител не влиза вкъщи, независимо дали в чист вид и скрит в някой продукт - чета всички етикети и ги избягвам. ако ме почерпят - веднага усещам подладителя.
захар ползвам рядко (около 1кг. на година) за определени сладкиши.

# 14
  • Мнения: 527
louralantalassa ,
информацията е стара. поне за мен.
а и американците, които по цял свят пробутват подсладителите си е нормално да изкарват подобни твърдения.

имали дневна препоръчителна доза захар?  Wink
а дневна доза нитрати?
за жалост хранително-вкусовата промишленост е отдавна в ръцете на лобита и информацията не винаги е обективна.

моето семейство е преценило, че стевията и медът са 2те подслаждащи храни у дома.
изкуствен подсладител не влиза вкъщи, независимо дали в чист вид и скрит в някой продукт - чета всички етикети и ги избягвам. ако ме почерпят - веднага усещам подладителя.
захар ползвам рядко (около 1кг. на година) за определени сладкиши.



asyalein, би ли пуснала някоя друга рецепта за сладкиш със стевия? Впечатлена съм, че използваш само 1 кг захар на година! Моля те!

Общи условия

Активация на акаунт