АПРИЛче весело расте - гука, смее се и маха с ръце! - Тема 2

  • 28 903
  • 714
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 29 593
Отново си се справила страхотно, Диди!!! Hug  bouquet


Според мен тези мами, които се водят бременни, просто не са се обадили, че са родили.

# 16
  • Мнения: 1 352
Да се запиша и аз в новата тема, въпреки че рядко се включвам, но ми е доста полезно да ви чета  Hug.
На моя Дани му сглобих активната гимнастика и ако знаете как се забавлява, пък уж пише, че е за след 6-тия месец ...
И при нас времето е лошо и днес изобщо не съм изкарвала бебко, дано утре да е по-хубаво, да излезем на чист въздух.

# 17
  • Мнения: 2 271
И аз да се запиша.
Диди страхотна е темата и наистина това със статистиката и номинациите е много готино.Тенкс и на трите мадами!!   bouquet

# 18
  • Мнения: 3 718
Въпрос към консултантите. На ръба съм от преминаване към смесено хранене. Причините са, че ядем много често и дълго през деня и вечер, до тотално изцеждане и на двете гърди, но освен това изглежда и доста неспокоен. Нощем и сутрин кърмата обикновено ни стига. Даже нощем не предлагам втора гърда, а може би трябва - тогава поне гърдите са пълни!? Иначе, се родихме 3800, сега сме 4700, като последните 500 грама ги качихме от 25 май насам. Памперсите са много мокри и често нацапани, имахме и моменти на запек, но после препълвахме памперсите. Сега го претеглих преди хранене, успя да поеме 80 гр. за около час, но е недоволен. Иначе спи добре детето нощем поне и преди обяд, но често и следобед спи дълго и спокойно. Аз се опитвам да ям много и разнообразно, пия и чай за кърмачки на Хип, ям кисели млека по три на ден, пия много течности. Моля посъветвайте ме, как да продължа да кърмя детето си възможно най-дълго, дори да е на смесено хранене. Благодаря!

ЕлБиЕн, разбирам колко изтощително може да бъде честото кърмене, особено в първите месеци, вероятно усещаш умора и ако правилно разбирам, притеснена си дали бебето ти се храни добре, щом суче толкова продължително време. Както са ти писали и момичетата преди мен, има много показатели, които сочат, че Коки хапва добре, наддава, пишка и се развива прекрасно. Бебето ти има съвсем типично поведение за новородено, просто вероятно имате нужда от още малко време и търпение, от нагласяне, така че да се сработите и ежедневието ви да стане по-леко. Няма вечно да е така, след известно време е напълно възможно Коки да стане майстор на сукането и да се нахранва по-бързо, а и светът наоколо ще става все по интересен и любопитен и той вероятно ще бърза да хапне за да се върне към изследването на околния свят  Grinning

Бебетата са различни и се променят, поведението им не е задължително свързано с храненето. А и кърменето не е само хранене за едно бебе, то е много повече. Докато суче, бебето намира успокоение, уют, приспивателно и отдушник на всяко бебешко вълнение. Това, че иска да суче продължително, много вероятно е да не се дължи да малко кърма, а просто на нуждата да суче, да е близо до теб и да се чувства комфортно. Бебето ти хапва добре, предвид, че наддава съвсем чудесно. От друга страна, едно смесено хранене може да не е облекчение на ежедневието, защото е свързано с не малко допълнителна домакинска работа, като миене, стерилизиране, бъркане, разходите са по-големи, а рисковете (от отбиване или реакция към адаптираното мляко) също не са за подценяване.

Искаш ли да поговорим за идеи и варианти за съчетаване на кърмене и почивка, за да стане ежедневието по-леко до колкото е възможно? Би ли разказала повече, за това как кърмиш Коки, по колко пъти през деня, в каква поза, къде в къщата ти е най-удобно да кърмиш? А как се кърмите през нощта? Успяваш ли и чувстваш ли се комфортно с кърменето навън? От колко време бебето ти суче по продължително?

Опитвала ли си да помогнеш на бебето си да изсуче повече кърма за по-кратко време, като прилагаш техниката на компресия на гърдата? Мога да ти дам и няколко клипчета за да видиш как се прилага. Възможно е това да съкрати времето, което той прекарва на гърда и да се нахранва по-бързо. Вероятно с израстването му, ритъмът на сукане, будуване и сън ще се промени, възможно е да започне да суче по-кратко или на по-големи интервали, възможно е да има и периоди на по-интензивно сукане. Това е напълно естествено и ако Коки продължава да наддава добре, да пишка и да изглежда видимо активно и жизнено бебе, вероятно няма причина да се притесняваш, че не се храни достатъчно.

Ще си позволя и да те поканя на някоя от срещите на Ла Лече Лига в София или на бебешките кафета, които традиционно провеждаме всеки месец. Там би могла да поговориш или просто да чуеш как майките са се справили с подобни на твоите притеснения, да видиш как се справят с различни предизвикателства и да почерпиш идеи и за себе си. Можем да поговорим и на живо за нещата, които те вълнуват. Следващата среща за София е на 16ти юни, от 11часа.

# 19
  • Мнения: 31
Да се запиша и аз Simple Smile Много хубава тема Диди,благодаря за труда.Уж сме най-многобройната група,а пишем най-малко.Явно фейса е по интересен.Ще се включвам и аз май Simple Smile

Включете и мен- Asq Velkova

# 20
# 21
  • София
  • Мнения: 742
Благодаря много за подробния отговор на ШаманкатаSimple Smile)) Най-много ме обнадежди предположението, че просто ни трябва още малко време да се сработим и мнението, че това е типично поведение за малко бебе.
Аз кърмя основно в спалнята ни облегната на възглавници и с други помощни такива. През деня в поза люлка, а нощем в легнало положение един до друг. Навън още не съм кърмила. Иначе, тези вечерни 'битки' продължават от няколко седмици, а и през деня ядем все по-често и продължително от 25-ти май насам, преди това се опитвах да спазвам 3 часови паузи.

Благодаря за поканата. Аз мислех и от телефона да се възползвам.

И накрая само да се похваля, че днес нещата при нас съвсем не са като вчера. Правим 3 часови паузи за сега и даже една 4 часова. Вероятно вчера е бил разстроен малко, защото го водихме на лекар. Да видим как ще мине вечерта, но за сега забравям за АМ и дано не ми хрумне пак.

Благодаря ви от сърце!!!

# 22
  • Мнения: 152
Както казах и във фейса  - трите мадами са се справили повече от фантастично с новата ни тема!
  bouquet  bouquet  bouquet 3 букета за трите мамчета!

Иначе ние сме ок, като изключим, че и тази нощ не спахме добре - не знайно по какви причини се буди и мрънкоти, но въпреки 3 те часа сън, маминка днес официално стана адвокат - постигнах още една от заветните си цели.  Joy Joy Joy Само дето толкова ми се спинка, че дори не мога да реагирам адекватно, но утре вече ще съм ок, надявам се!

А сега лека и спокойна вечер от нас!

# 23
  • Мнения: 2 271
Ехее,честито Ели!!!  bouquet От тук нататък много професионални успехи!!!

# 24
  • Мнения: 152
Благодаря ти, Петя Hug

# 25
  • Мнения: 3 718
ШАМАНКАТА,

Благодаря ти за желанието да помогнеш на моите кърмачески проблеми!  bouquet

Значи...до преди 1 седмица кърменето ни си минаваше нормално (поне според мен)- Маги хапваше през 1-1 30, аз никога не успявах да я нахраня от едната гърда и затова ядеше от двете- по половин час от гърда и  наистина се кърмихме по-продължително време, но пък бебка се наяждаше. Наддаде 600 гр. първия месец, а скоро не съм я мерила, на консултация сме в петък. Гърдите никога не са ми се втвърдявали и никога не съм усещала да слиза млякото (гърдите ми са доста големи и провиснаха за съжаление и съм си обяснявала с това липсата на каквито и да е усещания). Та, преминахме и през една криза на растежа с мноого рев и нон стоп ядене, един два дни се дърпаше и не искаше да суче,  но от миналата седмица гърдите ми съвсем омекнаха, като стисна с ръка нищо не излиза, бебка стои по 1 час на гърда, сърди се, пуска я, все едно й предлагам отрова SadSad Детето се уморява , но е гладно и след 2 часа кърмене изажда по 90 мл АМ, значи е гладна или поне аз така си мисля, не би пила ако е наядена. Купих помпа ръчна и съвсем се отчайвам- по около 60 мл общо изцеждам. Знам, че бебето изсмуква повече от помпа, но все пак...гърдите ми са съвсем празни- само нощем имам кърма и Маги се наяжда само от гърди, иначе реве за още и съм принудена да додавам и ие различно-някога по 60мл, но друг път и 90 и е много доволна и като не се уморява толкова от самия процес на хранене като че ли е по-игрива...Възможно ли е ?
Иначе използвам залъгалка - мн е лакомка моята и иска непрекъснато да има нещо в устата Simple Smile,  вода не пие...аз не съм променяла нищо в ритъма си на живот- наистина спя малко и не ям много, чудя се какво става?

Стана много дълго, съжалявам, но може би и други майки преживяват същите терзания/ Възможно ли е просто да ми спира кърмата толкова рано? Как да използвам помпата, за да стимулирам кърмата?

Благодаря! Признателна съм за отделеното време и отношението!

plamu4e, усещам колко си притеснена за храненето на бебето си и те поздравявам, че се опитваш да намериш максимално добрата алтернатива за да се чувства Маги добре. Вероятно съвсем правилно си усетила, че има нужда да се предложи допълнително храна на бебето ти. Надявам се да мога да дам идеи, които да ви помогнат да преминете през това затруднение максимално леко.

Можеш ли да споделиш какво показа кантарът в петък, тези 600 гр. за какъв период са засечени и на един и същ кантар ли?

Възможно ли е бебето ти да не успява да изсуче ефективно гърдата, можеш ли да опишеш колко време тя суче активно докато е на гърда? Чува ли се преглъщане, движат ли се челюстите и ушенцата ритмично и приблизително колко време продължава това? В какви пози я кърмиш най-често?

Според теб възможно ли е, поради дохранването от шише или поради това, че бебето ти се уморява по-лесно, след първата по-силна струя да спира да суче активно и по-скоро да чака да му се стече млякото в устата? Добре идея би било да я стимулираш да суче максимално активно докато е на гърда, да не спи на гърдата, а да суче колкото може. Може да помогне техниката на компрасия на гърдата, за която писах и на ЕлБиЕн. Можеш да видиш и тези клипчета, за да ти е по-ясно как се прилага, клип 1, клип 2

Можеш ли да опиташ нещо подобно, да предлагаш гърда малко преди Маги да се е разплакала от глад, за да е по-спокойна и да има търпение да суче активно. Можеш да и предложиш първо едната гърда, като следиш да суче активно, а не да спи на гърдата. Когато започне да се уморява, би могла да приложиш компресия, за да се изпразни максимално гърдата. После би могла да вдигнеш бебето си за няколко минутки или да смениш пелената. След това можеш да предложиш и втората гърда, като и на нея приложиш компресия. Ако след това Маги е още гладна, може да е добър вариант да и предложиш и малко добавка, като за предпочитане добавката да е от изцедена кърма когато има такава или АМ и по алтернативен на шишето начин.

Може да е добре да доизцедиш гърдите след кърмене, за да помогнеш, поне на първо време за стимулацията на кърмата, а с изцедената кърма би могла да дохраниш бебето си. Ти си права, че едно добре сучещо бебе изсуква гърдата много по-ефективно, отколкото помпата може да изцеди, но често се случва бебетата да не сучат активно и чрез изцеждането с помпа или на ръка (често съчетаването на двата метода дава най добар ефект), гърдите получават нужната стимулация, за да се възстанови лактацията в количествата, които да покриват нуждите на конкретното бебе. Много майки, които изцеждат за стимулация или хранят с изцедена кърма споделят, че цедененто на кратки, но чести сесии дава най добър резултат. Вероятно сега ти е трудно, честото кърмене, дохранване и цедене можа да изглеждат изтощителна процедура, но много вероятно е съвсем скоро да усетиш и видиш резултата, кърмата да се увеличи, а с израстването си, бебето ти да започне все по-ефективно да изсуква гърдата. Постепенно и плавно, добавката, която предлагаш може да започне да намалява и дори съвсем да стане ненужна. Можем да поговорим за това по-нататък.

Споменах алтернативни методи за дохранване, възможно е и преди да си срещала информация за подобни щадящи към кърменето методи. Когато бебето има някаква трудност, когато не успява да суче ефективно, дохранването с шише и използването на залъгалка могат да окажат негативен ефект. Вариант ли е да обмислиш да ограничиш предлагането на залъгалката?

Много майки, които дохранват бебетата си избират алтернативи на шишето, за да предлагат добавката. Даването на шише може да затрудни и обърка засукването, защото от дупката на биберона течността изтича лесно, не е нужно да се прилага усилие. Възможно е това да обърка бебето и то да се сърди, че от гърдата не излиза мляко толкова лесно. Ако пък е бебето се изморява лесно, възможно е да остане гладно, защото няма достатъчно сили да изсуче гърдата. Това от своя страна може да доведе до слаба стимулация и намаляване на кърмата.

Когато се налага кърменото бебе да получи добавка, има варианти тя да се предложи и по различен начин. Много майки дохранват с малка мека чашка, бебето буквално лочи като малко котенце. Често майките споделят, че успешно дохранват с лъжичка, спринцовка (дозатор) или пипета. Има и вариант на дохранване с помощта на система за дохранване на гърда, тя може да се направи сравнително лесно с материали от санитарните магазини, а и има готови варианти на пазара.

Важно е също така да не забравяш да приемаш течности и да се храниш. Ако има вариант някой да ти помага в домакинството, поне за известна време, а ти да използваш всяка възможност за почивка и много гушкане с бебето си, с много контакт на кожа до кожа. При някои майки и бебета действа много добре когато за поне 48 часа си осигурят спокойствие и комфортно място, където да са сами и да се гушкат и кърмят. Може да обмислиш дали тава е вариант и за вас.

Надявам се да пишеш пак скоро и да споделиш как сте  Peace

# 26
  • Мнения: 4
Momi4eta Marti ot 2-3 dni aka leko kafenikavo , sluzesto i po riadko ako..Samo na karma sme .Tova normalno li e spored vas 4e mnogo se pritesniavam

# 27
  • Мнения: 3 718
ЕлБиЕн, браво на вас! Радвам се, че се чувстваш по уверена, така и звучиш. Чудесна положителна настройка имаш и вероятно сте преодолели една от първите си кризи успешно. Надявам се спокойствието да бъде вече неотменна част от ежедневието ви  Peace

Благодаря за бързия отговор - биба май ще се дава, просто иначе не може да заспи и се мъчим и по час в рев, който не е за разсейване с нещо, не е от глад или мокър памперс, а от дискомфорт от колики или заради пускащи мляко гърди.  ooooh! Дано само съумея да отлича моментите, в които е наистина нужна, защото той доста често в денонощието е неутешимо нервен.  Confused
Имам съмнение, че ме хапе обаче както настървено си суче бибата при колики - притеснявам се да не стане навик, защото в момента зърната доста болят точно където са му венците при сукане. Дали в следствие на това или притискане по време на сън (склонна съм да го елиминирам, защото от доста време спя както сега), или просто не добро изсукване или пък заради направеното няколко дни сутрешно цедене да ми олекне от по 100мл от двете общо- преди беше 50мл). И аз сложих днес компрес от зелев лист и съм с температура 38градуса- предишния път с баткото също ми се случваше често и сега реших да опитам с лецетина (тази бременос вече втори път се запушва каналче, но предния път овладях положението още в началото). Дали е възможно от захапване по-силно с венците да се получава това, или причината е по-скоро в цеденето и нерегулярното сучене (суче на поискване, не по-рядко от 3ч, която пауза е веднъж в началото на вечерта. Колкото приближава сутринта толкова повече са му газовете и връщането на мляко и тогава като че ме хапе. Не знам какъв е точно проблема, ама този път трудно овладявам положението, дано лецитина помогне...  Tired

delilah_qk, как си днес? Спадна ли температурата? Според теб възможно ли е струята кърма от гърдите ти да е по-силна и затова бебето ти да се дърпа, когато иска да посуче просто за удоволствие или успокоение? Дали има вариант газовете и връщането да се дължат на тази силна струя, бебето да разваля доброто си засукване, да притиска гърдата и същевременно да гълта повече въздух? Вариант ли е да опиташ да кърмиш в пози, при които главата на бебето да е над гърдата, а не обратното. Тази поза може да е добър вариант, а можете да откриете и много други вариации, като напремер пози, в които тялото на бебето да е по-скоро вертикално, отколкото хоризонтално:



За много майки е добро решение, когато усетят силната струя или видят, че бебето разваля засукването или се дави и връща, да го отделят от гърдата, да притиснат длан или чиста кърпа към зърното за да спрат рефлекса на потичане и после пак да върнат на гърда.

Ако усещаш гърдите си препълнени и мислиш, че кърмата още не се е регулирала, можеш да опиташ да изцеждаш винаги, когато усещаш напрежение, но само до облекчение, само до леко отпускане. Може да е вариант за теб и да опиташ т.нар. блоково кърмене, в рамките на интервал от 3-4 часа да предлагаш само едната гърда, независимо колко често бебето суче в този период. Ако другата гърда се напрегне, би могла леко да я поизцедиш.

Освен приема на лецитин, който можеш да обсъдиш с лекаря си, ако запушванията са чести, можеш да обмислиш начина си на хранене. Много майки споделят, че когато ограничат максимално продуктите съдържащи транс-мазнини или хидрогенизирани растителни мазнини в менюто си, това има положителен ефект. Има данни, че ако тези мазнини присъстват в големи количества в менюто, а те за жалост се срещат в повечето готови храни, може да спомогнат за по-чести запушвания на каналите и др. подобни проблеми. Ако имаш възможност да приемаш повече пресни плодове и зеленчуци, зърнени и др. храни, които сами да приготвяте, възможно е това да се отрази добре.

# 28
  • Мнения: 10
Момичета, благодаря за милите думи, много се радвам, че ви харесва темата!  Hug
Пак не отделих достатъчно време, затова и коремчетата стоят, но мисля да ги направя в един документ и да има само линк към тях. Пропуснах да сложа и таблицата с мерките на бебоците, която Кати направи, но и това ще стане при първа възможност.

Всеки да се чувства свободен да предлага интересни линкове и да ги включва с НОВИ ЛИНКОВЕ, за да е по-организирано. Скоро ще има и фото изненада към темата и щастието ще е пълно!

Прегръдки на всички малки и големи  Hug

# 29
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Ей, веднъж и аз да имам принос за нещо тук!  Grinning
Момичета, благодаря за поздравленията!  Hug
Да поздравя и аз все пак Диди и Ели за съвместната ни работа!  Grinning   bouquet

e.damyanova , честито!   ura

Общи условия

Активация на акаунт