Вдигни ръка и пресечи!

  • 7 778
  • 134
  •   1
Отговори
# 120
  • при него
  • Мнения: 1 237
Момичета, искам да споделя прясна случка от днес по темата пешеходци-камкадзета.
Предполагам повечето от вас знаят входя на Мол-Цариградско, т.нар "Тунел" или "Проход", който минава под булеварда и в който се влиза по посока от центъра. Въпросният вход е тунел само за коли, който прави десен почти обратен завой. Сега, днес в най-големият обеден дъжд, влизайки в тунела, виждам покрай дясната страна да върви майка с малко детенце, около 4 годишно...  #Crazy
Значи, първо, там при промяната от дневна на изкуствена светлина има около 2-3 секунди в които шофьорът е доста заслепен, второ, при този завой, на мокрия асфалт не е ясно коя кола може да поднесе и на къде и трето.. там няма тротоар... има едно като бордюрче, което не знам дали е и 30 см широко. Майката вървеше, а пред себе си тикаше детето...
Не бива да се подхожда така безотговорно.. има места, които наистина НЕ са предназначени за пешеходци, не мога да го проумея просто... Да не говорим, че за да излезнат точно от там, значи са прекосили цялото -1 ниво на подземния паркинг и хлапето е нагълтало една доста порядъчна порция изгорели газове...

# 121
  • София
  • Мнения: 1 273
Да, там е много опасно - пешеходците изникват изведнъж, особено ако са в тъмната част. Всъщност там май е забранено за пешеходци. Но ми е много чудно - копаха два тунела, толкова ли не можаха да направят през единия тротоар отделен с някакъв параван например  newsm78 Щеше да е удобно и за пешеходците и за шофьорите.

А по темата - не съм съгласна да вдигам ръка. То както е тръгнало след време и нисък старт ще трябва да заемам!

# 122
  • Мнения: 499
Да, там е много опасно - пешеходците изникват изведнъж, особено ако са в тъмната част. Всъщност там май е забранено за пешеходци. Но ми е много чудно - копаха два тунела, толкова ли не можаха да направят през единия тротоар отделен с някакъв параван например  newsm78 Щеше да е удобно и за пешеходците и за шофьорите.

Забранено е..имаше един период,в който спираха пешеходците,но на излизане от МОЛ-а..а тези,които влизат..ми който минал минал Grinning
Аз съм минавала също през тунела,но е кофти..идеята за пешеходна зона е на място-хората трябва да вървят до подлеза на Окръжна,а другият вариант е да се пресича под Цариградско до х-л Метрополитан,което също е опасно.. newsm78

# 123
  • Мнения: 101
Вчера имах случка, която ме убеди, че вдигната ръка може да спаси човешки живот. Само, че - не ръката на пешеходеца, а тази на шофьора.
На един от оживените булеварди в Бургас - "Демокрация", спирам преди пешеходна пътека, за да я пресече бабичка - бавноподвижна, прегърбена, на поне 75-80 години. Докато жената минава, виждам в огледалото, че шофьорът, приближаващ в лявата лента, не само не намаля скоростта, но и забързва. Явно видя другите хора, чакащи на острова на булеварда, и реши, че трябва да мине, преди някой от тях да е стъпал на пътката. В това време бабата беше вече пред моята кола. За щастие, прозорецът ми беше полуотворен /нямам климатик/, изкарах бързо ръката си и я вдигнах напречно на пътя. Посладва свирене на гуми, но колата спря преди зебрата.
Апелът ми към всички е - когато можете - направете го! Действа! Може би, жената щеше да се огледа, може би, другият водач можеше да мине и без да я закачи. Но косата ми настръхва при мъсълта, какво щеше да стане, ако той беше продължил, а бабата - вероятно нечуваща и невиждаща добре, беше направила още само две крачки...
Всъщност, щеше да ми тежи на съвестта цял живот...

# 124
  • на майната си
  • Мнения: 425
Винаги, когато спирам на пътека, поглеждам тези до мен как се движат, ако нямат и идея да спрат - предпочитам да си изям п..ните на пешеходеца, но да остане жив.

# 125
  • Мнения: 5 370
Ох, ще си призная доброволно, че вчера го приложих това, с ръката, на Прага. Там, дето има изрисувана една зебра и знак има, но никой не ги ебава.

Ами заковаха си, такситата, втория малко повече изсвири, щото те по дефолт карат като луди, бакшишите. Първият реагира от доста по-отдалече.

# 126
  • София
  • Мнения: 502
Напълно съм съгласна с идеята за вдигането на ръка. Аз карам кола от 15 години. Всеки ден. Категорична съм, че вдигането на ръката веднага изостря вниманието на шофьора и така той може да реагира адекватно и да спре, вместо унесен в мислите си просто да подмине стоящия на пътеката пешеходец. Защото масово шофьорите блеят докато карат и си мислят за нещо свое си. На мен също ми се е случвало, затова един такъв жест би бил изключително полезен.
А относно дисциплината на пешеходците просто нямам думи да изкажа възмущението си от поведението на повечето. Не разбирам тоталното пренебрегване на светофара и пешеходната пътека и пресичането където им падне. Всичко е въпрос на култура и възпитание явно.

# 127
  • Мнения: 630
По повод темата-винаги ми спират колите на пешеходна пътека,е има и идиоти,но са много рядко-примерно 1-2 ма месец newsm78.Почти винаги им давам знак за поздрав,те също.Тия дни четох една статия,където мъж и възрасната му майка,пресичат на пешеходна пътека.Един не стига че не спира с колата,но след подвикване от страна на пешеходеца,спира и слиза,взема бастуна на бабата и започва бой :crazyeyes:http://www.ekip7.bg/index.php?option=com_content&task=view&id=8089&Itemid=26 Ето тук може да прочетете.Пълно безобразие  според мен.

# 128
  • Варна
  • Мнения: 25 286
А относно дисциплината на пешеходците просто нямам думи да изкажа възмущението си от поведението на повечето. Не разбирам тоталното пренебрегване на светофара и пешеходната пътека и пресичането където им падне. Всичко е въпрос на култура и възпитание явно.

Ами след като нито един шофьор не регистрира наличието на пешеходната пътека и минава през нея като по магистрала какво очакваш? С каква цел точно да търся пешеходна пътека и да пресичам по нея, след като се чувствам също толкова невидима за шофьорите, както и ако пресека на което и да е друго място? И как така се намира за нормално да си караш и да блееш? Ами ти и кола можеш да отнесеш по този начин. Като караш вниманието ти трябва да е на 4, а не да разчиташ на ръкомахания и челни стойки да ти го привлекат. И правилата трябва да се зачитат от всички, не само от пешеходците.

# 129
  • Мнения: 9 905

Ами след като нито един шофьор не регистрира наличието на пешеходната пътека

не си шофьор, така ли? Simple Smile
ти по-добре търси пешеходната пътека, пък и без цел да е.

и ще допълня, че се сетих - за пореден ден виждам семейство, нормално изглеждащо, не са малцинства, не изглеждат малоумни, в следната конфигурация: бащата шофира, майката седи до него и държи в ръце едногодишно или малко по-голямо детенце. Днес в колата имаше столче, но беше празно. В повечето случаи няма. Някоя от тези овци ако се разпознае, да пожали най-сетне детенцето и поне тя самата да седне отзад да го държи.

# 130
  • Варна
  • Мнения: 25 286
Не виждам смисъл. Отивам на пешеходната пътека, заставам на тротоара и стоя. Колите не спират. Решавам, че ще сляза на платното, за да заявя недвусмислено желанието си да пресека. Промяна никаква. Ами в такива случаи започвам да се ядосвам, честно да ти кажа. Освен това пешеходната пътека може да даде измамно чувство за сигурност. По-нагоре писах как един нарочно даде газ докато пресичах на пътека, с цел да ме достигне и заобиколи като на рали. Е, заради такива идиоти не ми се рискува. По-добре да съм наясно, че нямам предимство, отколкото да си пресичам спокойно и някой изрод да ме отнесе.

# 131
  • Мнения: 9 905
ами виж, пак не печелиш ти от ситуацията, освен да си седиш вкъщи. Никога няма всички шофьори да са изрядни, никога няма и всички пешеходци да са. Просто трябва да се стараем и от двете страни.

# 132
  • София
  • Мнения: 1 642
Не виждам защо да съм против. Не е зор да си вдигнеш ръката. Факт, че има дремещи шофьори, факт, че има пешеходци, дето изскачат на пътеката (и не винаги на нея) адски неориентирано и неочаквано. Сега, то вярно, че с ръка или без ръка шофьорите трябва да намаляват на зебра, ама да ме прегазят, докато правя напук - мерси. Всеки допълнителен жест и сигнал е улеснение и за двете страни, така че лошо няма.

# 133
  • Мнения: 2 200
Понеже много негативи има заради неспиращи шофьори, все пак да споделя, че на мен все по-често ми се случва да спират, за да мина.
ПОследният пример е от петък - вървя по една прашна улица между "Горубляне" и "Младост" - от едната страна - няма коли, от другата се задава кола, но преценявам, че скоростта, с която се движа, ще е ОК колата да мине преди мен, без да се налага да намаляваи просто да пресека след нея. Да, ама не! Колата спря, като, обърнете внимание, шофьорът беше жена, и то с джип. Simple Smile

# 134
  • в белята
  • Мнения: 536
Вчера това с вдигнатата ръка при мен не проработи ,при това бях с количката ,на ПП точно пред детската кухня ,за малко да ни отнесат като куцо пиле домат дет се вика.От този ми горчив опит надали пак ще го правя.
Подкрепям мнението ,че само глобите ще стреснат и пешеходците и шофьорите.

Общи условия

Активация на акаунт