Вдигни ръка и пресечи!

  • 7 793
  • 134
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 4 916
И в България пешеходецът като е стъпил на платното, вече трябва да му се даде предимство, няма да го газим напук и след това да го лежим, но това не означава, че той не е в нарушение. Такова нещо често ми се случва в локалното на Плиска - слизат от автобуса, вървят с гръб към движението и изведнъж решително слизат, за да пресекат. По тази причина си има едно нещо, наречено съобразена скорост. Задкормилното устройство също е важно.
Но темата е за пешеходната пътека - просто там няма какво да се разсъждава кой с кого трябва да се съобрази.

# 76
  • Мнения: X
Не прочетох всичко, но ще се изкажа, понеже ми е много прясно, от вчера, сблъскването с що е то да си пешеходец.

Та, вчера пресичам на пешеходна пътека на Раковска - изчаквам чинно на тротоара някой да спре. Спира едно такси, аз му махам, за да благодаря, не за да ме видят другите и тръгвам да пресичам, като преди това съм погледнала дали някой в съседното платно не лети, обръщам се надясно, за да видя дали спират колите и в насрещното движение и в този миг - класика! Чувам свирене на гуми от друго такси, което е се е заковало точно на 2 сантиметра от мен. Направо онемях! Как ми се размина още не знам, не знам и от къде се появи, след като изрично поглеждам за такива, като него, тъй като такива сблъсъци са си наистина класика.
Добре, де.....мисля си, на пешеходна пътека съм, спира ми кола, за да мина, аз и махам, ясно е, пресичам....какво повече трябва да направя, че да не ме отнесе някой идиот, който кара, като на магистрала на оживена улица, в центъра на София, на която има пешеходни пътеки през пет метра!!!!!

И защо да махам да му се не види, нали за това заставам на зебрата?!  Shocked Ако искам да махам, ще застана където ми падне.  И ме е яд, защото винаги пресичам на светофар, много рядко на пътека, защото ме е страх и изобщо не мисля, че ако махам, нещо ще помогне, аз и вчера махнах на таксито, което ми спря. Може би духов оркестър трябва да си водя.....

# 77
  • Мнения: 4 569
Вдигането на ръка за благодарност съм го виждала само между шофьори.

# 78
  • Мнения: 627
На пешеходна пътека е ясно какво се прави и защо пешеходецът се е изправил там.
Накрая ще искат и да се поклони с благодарност на шофьора, който му е спрял.
Аз съм от тези, дето благодарят на спрелите пред пътеката шофьори. След като изчакам да видя дали идващия по-отзад няма да мине пред онзи, който ми е спрял /случвало ми се е... Crazy/, кимвам с благодарност на спрелия и чак тогава тръгвам да пресичам. Въобще, пресичането на улицата е екстремно преживяване, особено когато съм с децата.

# 79
  • Мнения: 499
Аз пък, ако ме "притискат" на зелено спирам и им давам с усмивка път на шофьорите, а наум..аз си знам какво им пожелавам Grinning   smile3508

# 80
  • Мнения: 599
И спирам на пп, и ми спират, когато съм пеша. Сигурно, защото, когато съм пешеходец, пресичам на предназначеното за това място.
Днес ходих напред, назад с колата - ми на един огромен булевард преброих четири самоубийци през 10м., подаващи глави иззад храстите и чакайки да се стрелнат на платното в близост до светофара, но не и на пп там.

# 81
  • Мнения: 4 542
Абсурдна ми е малко тази мярка:) ами ако съм с две торби какво правя, вдигам ръка и махам с торбата:)

Тъкмо ще те видят по-лесно.  Wink Ако си добра в балансирането, може и крак да размахаш. Пак  Wink.
Шегата настрана, но мярката ще е препоръчителна. Много ясно, че ще има определена група хора, за които махането ще е невъзможно. За тях остава вариантът шофьорите да не са малоумни и щом видят, че има човек на ПП, то най-вероятно той желае да мине отсреща.

# 82
  • Мнения: 4 916
Експеримент на в-к "Капитал" по въпроса - http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/obshtestvo/2011/08/02 … mahane/?ref=rcmnd

# 83
  • Мнения: 5 710
вторият успешен опит мисля, че не е резултат от вдигането на ръка  Twisted Evil

# 84
  • Мнения: 4 916
И на мен ми се стори, че е заради девойката, но да не издребняваме.  Mr. Green

# 85
  • Мнения: 4 542
Ама това момче както вдига ръка така колебливо, ще има да си чака. Аз като пресичам, вдигам тази ръка, която е по-близо до посоката, от която ми идват колите. Освен това си обръщам дланта навън към колите, все едно им казвам 'стоп'. Това момче както си вее ръчичката, не знам кой шофьор ще го забележи. Друг е въпросът, разбира се, че стои на ПП и сам по себе си този факт би трябвало да спира колите, но... c'est la vie... en Bulgarie...

# 86
  • Мнения: 5 710
ето, че вече има и отработена техника:) Браво, МкКитти:)

# 87
  • Мнения: 2 237
Цитат
Това момче както си вее ръчичката,
Eй за това говоря - трябва специален инструктаж как да се вдида ръка,
ускорени курсове даже трябва да се организират.

# 88
  • Мнения: 599
Аз съм на мнение, че и пешеходците трябва да минават курсове някакви, че съвсем не знаят какви ги вършат. Едно време от детската градина по веднъж седмично ни извеждаха и учехме как и къде се пресича, що е то светофар, тротоар и т.н.
Сега гледам, че синът ми разнася някакви книжки за безопасност на движението, трябвало да се учат в часа на класния, ама ..... само трябва. Да не говорим, че такъв час се провежда само, когато има да им се чете конско за нещо.

# 89
  • Мнения: 9 912
всеки ден карам по Дондуков и знам къде са пешеходните пътеки между светофарите, но от паркирали коли и спрели на аварийки бусове, пешеходците трудно се виждат. Наистина е утежняващо. Най-често бусове, маршрутки и таксита пречат на видимостта.
другото, което не мога да преглътна - разбирам да няма наблизо пешеходна пътека, ама непрекъснато виждам хора, опитващи се да пресекат на 5-10 метра от такава. Е нагло е.

Общи условия

Активация на акаунт