На 6 месеца не иска никакви пюрета помогнете!!!!

  • 5 268
  • 79
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
Здравейте на всички мами!!!Имам едно запитване към вас и молба за съвет да ми помогнете.Дъщеря ми е на 6 месеца. До началото на 6 месец беше само на кърма, в средата на 4 дадох сок от ябълка и морков а в 5 понякога плодови пюрета.Четох много за захранването а и по съвет на лекарката реших от 6 месец,твърдо съм за късното захранване.Сега в 6 месец започнах да захранвам със зеленчуково пюре.Първо дадох картоф и тиква не искаше повече от няколко лъжици,после опитвах какви ли не освен морков нищо друго не искаше или морков с картоф така бяхме няколко дни на моркови.Постепенно и тях отказа.Сега не иска нищо.Вчера и дадох само картоф повдигна и се и днес го смесих с морков направо щеше да повърне малко остана.Всеки ден опитвам какво ли не и накрая го смесвам с плодово така с голям зор и мрънкане го яде не знам какво да правя иска си сладкото ,опитах със сладка царевица и месо и него не иска . Ще съм ви благодарна ако ме yпътите какво да правя,Благодаря предварително!!! Sad Sad Cry

# 1
  • София
  • Мнения: 679
Готови пюрета ли даваш? Ако "да", препоръчвам ти да започнеш да й вариш ти зеленчуците и да ги смесваш с кърма. Ако пък й готвиш ти, аз постъпих по следния начин (защото и на моето момиче не й хареса предлагания заместител на кърменето) - давах по няколко лъжички и кърмех след това. Така въведох доста продукти до края на 6 месец, макар и в малки количества. Когато си захранила с повечко неща - по-лесно ще откриеш комбинация, която ще й хареса. През 7 -мия месец започнахме и с попарка с масълце и сиренце и така нещата започнаха да стават все по-вкусни.
Успехи ви желая.

# 2
  • Мнения: 9 487
Предвид, че темата е в  "Хранене с млека за кърмачета..", явно не кърмиш...би могла да добавиш към карт. пюре АМ-т.е. при правенето му, да слагаш вместо стандартното прясно мляко-ам Wink
Дай тиква-тя се приема добре, след това пащърнак; броколи; и т.н..
Едва след това се включват месата...

# 3
  • Мнения: 8
първото пюре което дадох беше от тиква но не го хареса , направих сама картофено и него не oдобри,не съм давала месни,просто днес опитах защото зеленчуци не иска но и тях не иска Само на кърма е освен на обяд,когато трябва да яде пюре и се налага да го смесвам с плодово за да го яде,но така ще свикне само на сладко,и пъщарнак пробвах и него не иска,изяде го на другия ден смесен с морков,но вече и моркова отказа

# 4
  • Мнения: 9 487
Изчакай седмица, без да даваш никакви пюрета. После опитай пак.
Това смесване с плодово.. Sick


...но така ще свикне само на сладко,...

Няма такова нещо Peace Така или иначе и кърмата и адаптирано мляко са сладки...

# 5
  • Мнения: 372
Не е готова още за захранване. Моята госпожица прояде на 10 месеца, дотогава давах да опитва готови пюрета, от нашата храна, че и детска кухня дадох да опита. Не искаше нищо.
Сега само да види някой да яде и веднага протяга ръчички да ѝ дадем и на нея  Crazy

# 6
# 7
  • Мнения: 477
Щом не иска и отказва категорично- изчакваш . Simple Smile
Успех!

# 8
  • София
  • Мнения: 2 483
Все едно чета за моя син, но той и плодови не иска. Май трябваше да го захраня по-рано, за да няма съпротива...

# 9
  • Мнения: 9 487
Все едно чета за моя син, но той и плодови не иска. Май трябваше да го захраня по-рано, за да няма съпротива...

Ами тя, Природата си го показва, чрез децата-на този етап сами си искат само мляко, защото от това имат нужда...защо е нужно да вървим насреща ѝ, и ние да сме "съпротивата" дефакто? Laughing

# 10
  • София
  • Мнения: 2 483
Все едно чета за моя син, но той и плодови не иска. Май трябваше да го захраня по-рано, за да няма съпротива...

Ами тя, Природата си го показва, чрез децата-на този етап сами си искат само мляко, защото от това имат нужда...защо е нужно да вървим насреща ѝ, и ние да сме "съпротивата" дефакто? Laughing


Aми не знам, аз си гледам от моята камбанария, майките, които изградиха режим на бебетата си и ги захраниха по-рано, имат спокойни бебета, които приемат леко новите храни. Аз кърмя до поискване, храня и през нощта и в резултат моето дете, макар и физически готово за захранване, ме прави луда и не иска да приема каквото и да е било освен кърма. Мен лично ме изнервя това състояние: непрекъснато пищене, плюене и рев. Направих и пауза от една седмица-  никаква полза. Сроковете ме притискат, защото тръгвам на работа до няколко месеца. В яслите никой няма да се съобразява.

Майка ми и баба ми се чудят /от разстояние/ защо ми е толкова трудно, те не са срещали никакви трудности, защото просто те са били "шефовете" при отглеждането на бебето, респективно майка, мен и сестра ми. И въпросните бебета са били по-спокойни от моето, което уж го гледам по новому.

# 11
  • Мнения: 8
По съвет на лекарката аз спрях пюретата за месец и започнахме с каши тях ги яде като невидяла ама нали са сладки Wink а междудругото ми забрани да смесвам плодово и зеленчуково не го правете и вие защото така децата си объркват вкусовете и губят представа за тях

# 12
  • Мнения: 9 487

Aми не знам, аз си гледам от моята камбанария, ..

Естествено-всеки така прави Peace

Първия ни син (изкл.кърмен на поискване) захраних на 6,5мес..ест. и той като твоето, не ядеше..прояде с някакъв апетит след годинка и нещо (т.е. при излизане на зъбите..). Кърмих го 2г и 9мес.
Втория-също изкл.кърмен на поискване, до 8,5мес друго освен кърма не е виждал; но имаше пред себе си "дразнител" в лицето на батко му...та затова "прояде" по-рано от моите планове (които бяха да захраня към годинката Mr. Green). Към момента (1г и 7мес) яде с променлив апетит..още кърмен разбира се.

На сила няма как да ги накараме да проядат-напротив, ако ги насилваме ефекта ще е обратен.
М/у другото в яслите и градините е по-различно от вкъщи и хапват Wink Защото го има състезателния момент с другите деца, поощряването от госпожата и т.н..


# 13
  • Мнения: 2 272
Kalin4eva, не се притеснявай. Всяко начало е трудно. На детето ще му трябва много време да свикне с новите вкусове. Може да отнеме седмици. Просто приеми, че нещата не се случват мигновено и не се кахъри толкова.
Аз също захраних на 6м, и после се чудех дали не е било по-правило от по-рано, поради същите причини, които изтъкваш ти. От друга страна, ми се струва ужасно да буташ лъжици на бебче, което дори не може да стои само на 45 градуса. Поне след 6м детето не повръща, стои си седнало, никога не съм пасирала гладко....

# 14
  • София
  • Мнения: 44 229
пробвай с каши, явно за сега не иска зеленчукови, изчакай малко.
домашно, чисто картофено пюре е няаква отврат, т.е. за захранване - сварен , не овкусен картоф, бляк... не бих давала чисто такова чудо.някои деца предпочитат готови, по някога и само една марка, други домашни, трети не са придирчиви, трябва да намериш това, което допада на детето. Другият вариант е да пробваш с просто сварени зеленчуци на парченца не на пюре.

# 15
  • София
  • Мнения: 2 483

Aми не знам, аз си гледам от моята камбанария, ..

Естествено-всеки така прави Peace

Първия ни син (изкл.кърмен на поискване) захраних на 6,5мес..ест. и той като твоето, не ядеше..прояде с някакъв апетит след годинка и нещо (т.е. при излизане на зъбите..). Кърмих го 2г и 9мес.
Втория-също изкл.кърмен на поискване, до 8,5мес друго освен кърма не е виждал; но имаше пред себе си "дразнител" в лицето на батко му...та затова "прояде" по-рано от моите планове (които бяха да захраня към годинката Mr. Green). Към момента (1г и 7мес) яде с променлив апетит..още кърмен разбира се.

На сила няма как да ги накараме да проядат-напротив, ако ги насилваме ефекта ще е обратен.
М/у другото в яслите и градините е по-различно от вкъщи и хапват Wink Защото го има състезателния момент с другите деца, поощряването от госпожата и т.н..




Лошото, че искам да го отбия преди да е станал на годинка. Шише не иска, лъжичка не иска, АМ не иска. Нищо не иска, освен кърма. За мен няма начин да ходя на работа и да кърмя.  Нямам и такова желание. Подозирам, че синът ми ще остане доста неприятно изненадан изведнъж като се окаже сред хора, които няма да му предлагат кърма.

# 16
  • Мнения: 361
и аз захраних на 6 месеца- зеленчукови пюрета и каши не искаше изобщо, прояде първо плодови пюрета, бананова каша, мачкан суров банан, плодови сокчета. отвреме навреме пробвах със зеленчуково пюре, но не искаше. след месец включихме месните- тях ги харесва. почнах и смесено да й давам зеленчуково с плодово, месно с плодово и така ги прояде. сега даже има и любимо зеленчуково /като да не повярва човек/. така че пробвай- сменяй вкусове, смесвай, все ще откриеш какво харесва Wink

# 17
  • Мнения: 56
По съвет на лекарката аз спрях пюретата за месец и започнахме с каши тях ги яде като невидяла ама нали са сладки Wink а междудругото ми забрани да смесвам плодово и зеленчуково не го правете и вие защото така децата си объркват вкусовете и губят представа за тях
Точно така!Пюренцата и купешки и домашни,така не овкусени,наистина са гаднички.То да ги помиришеш даже,неволно правиш една физиономия.

# 18
  • Мнения: 65
И ние не щем да ги ядем зеленчуковите пюрета и реших да си направим малка почивка и да опитаме отново след време...  Naughty

# 19
  • Мнения: 56
Щом не иска и отказва категорично- изчакваш . Simple Smile
Успех!
Така е.Изчакай малко.Няма такъв човек,който да яде само каши,нали?

# 20
  • София
  • Мнения: 139
Моята дъщеря също категорично отказва чисти еднокомпонентни зеленчукови пюрета. Не иска и да помирише и каша (а кашите са адски вкусни). Но пък преди 2 дни и дадох заешко със зеленчуци - омете целия буркан за нула време. Обяснявам си го с това, че месното пюре вече имаше вкус и мирис на истинска храна, а не някаква блудкава безвкусна смес. Замислям се даже дали да не я запиша пробно на детска кухня - мисля, че ако и дам истинска храна ще е далеч по-лесно. За съжаление от начитре манджи не мога да и давам, защото аз готвя с много подправки, а тя е още малка.

# 21
  • София
  • Мнения: 44 229
добре де, как ще разбереш ако получи реакция към нещо, към какво е точно, ако направо даваш такива мешавици?

а пюренцата то само първото да е едно компонентно, после стават 2-3  и т.н.

# 22
  • София
  • Мнения: 139

Angel_Dust, а как ще разбера, че има реакция към нещо, което така или иначе не иска да яде?

Аз така или иначе съм въвела някои видове плодове и зеленчуцици, както и жълтък, досега не е дала реакция към нищо, а и няма фамилна обремененост.

Освен това, не вижда, смисъл да чакам месеци да видя дали няма да направи реакция към моркови, щото тя така или иначе не ги яде натюр, вместо да и дам моркови с месо на пюре и да си ги хапне.

# 23
  • Мнения: 2 272
LadyAngel, всеки си знае как да си гледа детето, но за мен лично 7 м е рано за детска кухня. Моето дете е на почти годинка, и пак половината меню на детските кухни ми се вижда неподходящо. Слагат свинско, зеле, прясно мляко, яйце. Поне така пише в сайтовете на частни кухни, които прегледах.
Не е ли по-удачно да слагаш малко подправчица, мъъничко лук (по-добре праз лук) и ти да му готвиш? Моето дете, което и сега си е злоядичко, прояде с желание едва когато започнах да му готвя по този начин.

# 24
  • София
  • Мнения: 44 229

Angel_Dust, а как ще разбера, че има реакция към нещо, което така или иначе не иска да яде?

Аз така или иначе съм въвела някои видове плодове и зеленчуцици, както и жълтък, досега не е дала реакция към нищо, а и няма фамилна обремененост.

Освен това, не вижда, смисъл да чакам месеци да видя дали няма да направи реакция към моркови, щото тя така или иначе не ги яде натюр, вместо да и дам моркови с месо на пюре и да си ги хапне.



ми виж сега, като си въвела някои зеленчуци, въвеждаш с тях месото, като само то да е новият компонент, след това намираш пюре само с познатите зеленчуци и месото, където например моркова да е новото и т.н. т.е. гледаш съдържанието и  даваш по 1 ново нещо...то не е нужно да е  еднокомпонентно пюре, просто трябва да е по 1ново да се въвежда , а не например 3 нови зеленчука и месо.

ДК кухня за София е до колкото помня след 10 месец...ако не и след 12...ма май десети...малко ви е рано.

# 25
  • Мнения: 8
благодаря ви за отговорите,от две седмици спях да я мъча и давам каши,тях много ги харесва и нямам проблем,но все пак са сладки вече е на 7 месеца 4 пъти я кърмя и само наобед яде каша искам и нещо по различно от сладкото да дам но нищо не приема и незнам до кога ще сме така,скоро ще опитам попара и ще видим,някой може ли да каже как я прави?

пропуснах да отбележа че сме 9 кг качила е 6  кг за 6 месеца лекарката казва че е много над нормата а от кашите сега още повече ще качи!! ooooh!

Последна редакция: ср, 31 авг 2011, 00:37 от Boten Mary

# 26
  • Мнения: 2 272
Попарата е особено непопулярна сред злоядите деца. Ако не иска, изобщо не се мъчи, има други заместители

Да допълня, по принцип попара се прави 1-2 сухарчета, сиренце колкото кибритена кутийка(така съм чувала, но аз слагам повече), масло, вряла вода.

Аз намерих една доста добра алтернатива - каша със 7 зърна безмлечна, сирене и масло. Моята дребна я харесва повече от попарата.

Последна редакция: чт, 01 сеп 2011, 16:25 от Giada

# 27
  • София
  • Мнения: 44 229
e може и с някакъв чай, не с чиста вода.
може и като поизстине и АМ да се добави... но кашата си е по-хубав вариант Simple Smile

# 28
  • sofia
  • Мнения: 1 190
Попарата е особено непопулярна сред злоядите деца.
Всъщност много зависи от вкусовите предпочитания на самото дете. Големият ми син беше много злояд като малък и единственото нещо, което ядеше с ентусиазъм и без проблем беше попарата.

# 29
  • София
  • Мнения: 2 483
Днес пробвахме и каша- пълен потрес и отвращение  Confused.

# 30
  • София
  • Мнения: 44 229
Little Evil -а пробвала ли си по метода с чиния с  варени зеленчуци, на лентички и да си взима с ръце и да си хапва детето?
И вие ядете ли пред него...то да сед до вас на масата и да ви гледа как се храните...понякога помага, да подражава просто.

Другото което ми хрумва е като цяло да експериментирате с консистенциа, лъжици и температура.

# 31
  • София
  • Мнения: 2 483
Little Evil -а пробвала ли си по метода с чиния с  варени зеленчуци, на лентички и да си взима с ръце и да си хапва детето?
И вие ядете ли пред него...то да сед до вас на масата и да ви гледа как се храните...понякога помага, да подражава просто.

Другото което ми хрумва е като цяло да експериментирате с консистенциа, лъжици и температура.

Не сме пробвали, защото само като види нещо различно от гърди започва да плаче и е невъзможно човек нито да се храни, нито да говори, нито нищо. Не умее да седи стабилно и на столчето съм го слагала само пробно. Буди се по 100 пъти на нощ да суче и то открай време, нямам вече нерви и мисля за шоково отбиване. Предполагам, че гинеколог трябва да ми изпише нещо. Като стои гладен няколко часа ще пропие и АМ и пюрета ще прояде.

# 32
  • Мнения: 879
Искам и аз да се включа в темата- ние сме още малки, на 4,5 месеца, но преди седмица и нещо започнах със захранването. Първо пробвах с купено картофено пюре, смесено с АМ. Яде по няколко лъжеци, но не го искаше. После и дадох само пюре от морков, от него като че ли повече изяде, но си иска АМ-то...  newsm78 2 дена яде картоф+морков, изяжда по 80 гр... Колко всъщност трябва да е грамажа на пюрето за нейната възраст, но пак пищи и иска АМ... Днес пробвахме картоф+ морков+чушка , изяде си всичко и на останаха 3 лъжици и тя се разпищя за млякото. дадох и вода,  спрях да давам пюрето , поразсеях я малко, тя се поуспокои, доизяде си го, но после рев-рев... и накрая и дадох малко АМ. Просто не знам как ще заместим цяло хранене изцяло с пюре  newsm78 Иначе започнах да и давам сокче- първо с круша, а сега грозде, диня..... Тях си ги пие и много и харесват. Но с пюретата не знам какво ще правим....

# 33
  • BG
  • Мнения: 2 458
Искам и аз да се включа в темата- ние сме още малки, на 4,5 месеца, но преди седмица и нещо започнах със захранването. ....
..... Но с пюретата не знам какво ще правим....

Мисля, че седмица и нещо е твърде кратък период, за да се откаже детенцето от млякото си. И това ще стане, не се тревожи напразно. Пюретата с чушка наистина са много вкусни, моето бебе също ги яде с удоволствие. Пробвай и тиква, много се харесва.


# 34
  • Мнения: 2 272
bebe26, детенцето ти е много малко. Според мен даже избързваш с толкова голямо количество храна, но ти си знаеш как да си гледаш детето. И традиционното българско захранване, което явно следваш, съветва първоначално да се комбинират пюре с мляко, а не да се замества изцяло. Даже първо се почва с мляко, и след това се дава някоя и друга лъжичка за опитване. Впоследствие се сменя последователността на предлагане. Моето дете между 6 и 9 месец не приемаше повече от 100 грама храна на ядене, а ти се оплакваш, че твоето на 4.5 яде "само" 80. Не се кахъри  Laughing, много добре ти върви захранването.

# 35
  • Мнения: 879
Минаха точно 2 седмици и нещо от захранването и ето вече на обед бебка си изяжда цялото пюре. Винаги са домашно приготвени. Сега се чудя, да не би да свикне с домашното и после да не иска купени, защото и това ще се налага  newsm78 Тя е доста лакома и изяжда около 150-160 гр пюре. Да не е много това  newsm78

# 36
  • Мнения: 9 487
Явно  не четеш какво ти пишат...ама пък продължаваш с въпросите... Rolling Eyes

# 37
  • Мнения: 27 524
Явно  не четеш какво ти пишат...ама пък продължаваш с въпросите... Rolling Eyes

Това е доста често срещано явление. Обикновено се чете и отсява това, което с е припокрива с мнението и нагласата на майката, другото се игнорира  Rolling Eyes

# 38
  • Мнения: 3 241
Бебе26, бебето ти е много малко за такива количества храна и определено не е за заместване на хранене. Сокът на тази възраст също е неподходящ.

До 1 година млякото е основната храна, която се предлага. Всичко друго е допълнително за опитване на нови вкусове.

# 39
  • София
  • Мнения: 2 483
Eй, като нападнахте жената. Захранила е, много важно. Явно на детето му харесва и яде с апетит. Защо когато едно бебе отказва да яде- като моето- всички казват- ето, не е готово и бля, бля, а за майките, чиито бебета са готови, има само критика. В крайна сметка всеки си гледа детето както иска, и според бъдещите си планове- за връщане на работа и пр. Не всеки си стои у дома след годинка, не работи почасово и не може да наеме супер компетентна гледачка, която ще научи детето да яде истинска храна.

На въпроса, педиатър беше казал на една майка от нашата отчетна, че на възраст 5 месеца бебето може да хапва около 120-130 грама пюре. Отделно му се предлага мляко. Казвам, с уговорката, че не съм спазвала този съвет, дори и на 7 месеца моят син не яде повече от 50 гр. ако имам късмет.

На въпроса на Angel Dust- бебето ми не се впечатлява от нашата храна. Единствено интерес проявява към шише с минерална вода, и в момента така приема вода- от шише  Shocked.

# 40
  • Мнения: 9 487
Моите уважения, ама не плановете за връщане на работа, бива да са приоритет, а здравето на бебето.
Не мога да се съглася (а и СЗО, АПА както вече и бг-педиатрите) отричат категорично захранване преди 6 навършени месеца-при това с аргументирани доводи и изследвания...не че майките не могат (а и е факт) да си правят експерименти с децата; ама после следват теми като "що ми е алергично бебето"; "от къде се появи АД"; "бебето ми е с гастро проблеми" и т.н.....

То не може седнало да стои, пък дай да му даваме манджи ooooh!-цял живот ще ги яде...сега му е нужно само и единствено МЛЯКО. Peace

# 41
  • София
  • Мнения: 2 483
Никое дете не се е разболяло, защото са го захранили на 4 месеца, и то с пюре. Ако пък не ходя на работа, здравото ми бебе ще го кърмя на палатка, защото няма да има къде да живеем. Много родители са в това положение.

Колкото до СЗО, Бу беше писала за позицията относно пушенето по време на кърмене. Супер четиво, сигурно е спонсорирано от Филип Морис.

Пардон, не е СЗО, а Ла Лече лига http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1417.0

Не виждам никаква връзка между алергиите и АД със захранването. Ако си податлив на алергии, такъв ще и останеш, ако ще и на 5 годинки да те захранят. Не съм сигурна и че разните там гастрити, от които страдаме по-възрастните, са от това, че са ни захранвали със сокчета на 2 месеца. Всичко това е вседствие на боклуците, които ядем и пием цял живот, както и много стрес. Между другото, против сокчетата съм.

Последна редакция: ср, 14 сеп 2011, 16:01 от Little Evil

# 42
  • Мнения: 9 487
Има, има...за съжаление (справка-виж до какво води ранното захранване с глутен..примерно). И е за цял живот...

Не смятам да превръщам темата в "за" и "против"-има факти; има и достатъчно инфо; има и хора които четат и такива, които си теглят от неинформирането на време...избора е персонален-следствията обаче са най-вече на гърба не на експериментаторите, ами на децата им Tired това е жалкото.
А че има пряка, доказана връзка с АД и алергии-прочети маааалко повече Peace

# 43
  • София
  • Мнения: 2 483
Има, има...за съжаление (справка-виж до какво води ранното захранване с глутен..примерно). И е за цял живот...

Не смятам да превръщам темата в "за" и "против"-има факти; има и достатъчно инфо; има и хора които четат и такива, които си теглят от неинформирането на време...избора е персонален-следствията обаче са най-вече на гърба не на експериментаторите, ами на децата им Tired това е жалкото.
А че има пряка, доказана връзка с АД и алергии-прочети маааалко повече Peace


Че кой дава глутен, говорим за зеленчуково пюре.

И все пак си мисля, че човек е склонен към алергии, ще образува таква и от дивана на хола си. Според мен, и да четем, и да не четем, алергиите са следствие от замърсяването и стреса, Чернобил и т.н. Моите родители са захранвани с попара на 2 месеца  Shocked, нещо, което не одобрявам- специално се обадих да питам бабите, такава е била практиката масово- говоря за Пазарджик от 50-те и 60-те години. Не знам за човек от тяхното поколение с алергия към глутен, баба ми пък дори не знае какво е това. Прави впечатление, че алергиите ходят по най-малките, които "щадим" все повече и все повече, за да не хванат нещо. Но ключът е другаде. Децата са ужасно болнави, ако ще и да захранени на годинка.

# 44
  • Мнения: 212
така че пробвай- сменяй вкусове, смесвай, все ще откриеш какво харесва Wink

А колко време трябва да траят тези проби? Докторът, който състави хранителния режим на дъщеря ми ни съветва захранването с един продукт да трае седмица. За два дни малката вобще не изглежда очарована от картофа. Разумно ли ще бъде да продължавам да я мъча още пет дни с него? Или да минаваме направо на морков с надеждата, че може би той ще й хареса повече?

# 45
  • Мнения: 9 487

Че кой дава глутен, говорим за зеленчуково пюре.


Ахам...ама като захрани на 4мес със зеленчук, нали се сещаш кога ще дойде "реда" на глутена...далеч по-рано от нормалното..и хоп, ей го там проблема...
Най-общо казано, проблема с глутена (изкл.семейната обремененост) е липса на ензим, който да го разгради...просто защото организма не е съзрял (т.е. достигнал определена възраст) за да го произведе.

Същото е със ранното захранване.
Органите са незрели, те се развиват извън утробно след раждането на бебето, и хран. с-ма в частност не може да преработи друго освен мляко.(че и с млякото толкова-коликите са чудесния пример).
Тя, природата, затова и така ни е създала (апропо всички бозайници Wink), ама все решаваме да ѝ се бъркаме...тя пък тъпкано ни го връща Whistling

Елементарен друг факт-едно новородено има само слух и обоняние (опссс-и сукателен рефлекс Laughing)-всичко друго НЕ работи; нито периферна нервна с-ма, нито зрение, нито храносмилателна...
То няма зъби, ларингса му е дори физически на по-високо място-за да не се задавя като суче, и "слиза" чак след 6-ия мес Wink (съвсем не случайно), не може да стои седнало (пак до 6-ия мес) за да яде твърда храна и пр.

Да, замърсяването и стреса са фактор, но далеч не основен, както "старта" който даваме на бебета си.

# 46
  • Мнения: 2 197
Без да се заяждам,но искам да попитам с какво днешните деца са по-различни от тези преди 2-3 години,които са захранвани на 4 месеца?И каква е тая "нова мода" след 6 месец да се започва,а до онзи ден нямаше нищо подобно.
Както и да е,за протокола-нито съм захранила още,нито давам сокове,но бебчето ми е изцяло на АМ,а не мисля,че до 6 месец това ще го задоволява напълно.Просто събирам инфо и още не съм решила кога да започна.Нашата лекарка казва 4,5 месеца.Иначе е доста полезно това,което чета тук.

# 47
  • Мнения: 9 487
Без да се заяждам,но искам да попитам с какво днешните деца са по-различни от тези преди 2-3 години,които са захранвани на 4 месеца?И каква е тая "нова мода" след 6 месец да се започва,а до онзи ден нямаше нищо подобно.

Не е нова мода.
Виж "план за хранене" на МЗ от 2005г.
Разликата е че медицината се развива. Изследват се и се отчитат пораженията именно от това ранно захранване-затова и се коригира възрастта. Личното ми мнение, е че близките години ще се стигне до извода, че захранването трябва да стане към/след годинката.
Децата...гоооре-долу са същите (нали отчиташ факта на ранно съзряване-пубертет, който по твое време не е бил в 3-4 клас...примерно, айде не е било преди 2-3 години, ама има същестевена разлика, която бива да се отчита);
Заболеваемостта като цяло е в мн по-голям процент, в ранна възраст, нови болести..и всичко дава отражение..

# 48
  • Мнения: 2 197
Благодаря за отговора.Радвам се,че може без заядлици да се обсъди дадена тема.Наистина медицината се развива и разбирам,че това е причината преди да са захранвали така.Сега има много повече информираност и все пак всеки сам си решава кое как да прави.Нали и ние сме захранени рано.Аз лично да чукна на дърво нямам поражения от ранното захранване.
П.С.Извинявам се,че се олях-не е тази темата,в която трябва да разискваме този въпрос.

# 49
  • Мнения: 879
Ние вече започнахме кашите, давам на бебка около седмица вече... вчера пробвахме и много малко плодово пюре. Днес следобед мисля да и го сложа в кашата, да видим дали ще и хареса. Много е консервативна към новите вкусове, реве, но после си изяжда всичко!

# 50
  • Мнения: 65
Не искаше никакво зеленчуково пюре, даже и плодовите не ги щеше, ядеше само каши, които обаче я запичат много. Докторката на консултацията на 5м. каза да опитам с месни, защото понякога ги харесвали повече и  така и стана. Ядем си тези с месото и това е. Не успях да я захраня с повечето зеленчуци, защото не искаше и да близне, но постепенно и внимателно се захранихме направо с другите и така...  Peace

# 51
  • Мнения: 1 265
Опитах се да захраня бебето си на 7,5месеца, до тогава само на кърма!На 10месеца и нещо сме и сме 95% само на кърма, в чудо се виждам!

# 52
  • Мнения: 1 897
Не е лошо да направеш едно предварително изследване на HB.

 

Последна редакция: пн, 17 окт 2011, 18:41 от mama na hrisi

# 53
  • Мнения: 9 487
Опитах се да захраня бебето си на 7,5месеца, до тогава само на кърма!На 10месеца и нещо сме и сме 95% само на кърма, в чудо се виждам!

Защо, има ли ѝ нещо?

Не е лошо да направеш едно предварително изследване на HB.

Това се прави май само у нас...и то със спорен смисъл Rolling Eyes

# 54
  • Мнения: 1 265
MTV, имаше период, в който въведох доста неща.Тоест, по три дни въвеждах нова храна
Въвела съм някой зеленчуци, плодове , гултен. Ако може да се каже въвеждане- ядеше ...или по точно аз тиках по три лъжички на ден.
Освен кърменето , което е основно, си гризка корички, обожава един ванилов десерт на Нестле и до там.Винаги , когато се опитам да дам друго е плюене...ужас.
Моят педиатър каза, че колкото по-късно е захранването, толкова по-трудно става.Визираше по-късно от шест месеца.
Може би моята грешка е ,че не я оставям достатъчно гладна.Тя е като новородено Grinning , суче по малко ,на два часа.

# 55
  • Мнения: 9 487
Моят педиатър каза, че колкото по-късно е захранването, толкова по-трудно става.Визираше по-късно от шест месеца.

Не съм педиатър, ама като се замислиш, колко ли са децата захранени след 6-7 месец, та да имат такова глобално заключение Rolling Eyes
Отделно, по това време е активното зъбоникнене, при което мнозинството реагират именно така-минават на кърма/АМ...лично за мен, това именно е причината.
Не знам прочете ли темата (да не си повтарям мнението Laughing), но предвид, че и кърмиш, и ако бебето се чувства ок-не мисля че има за какво да се притесняваш Peace-ще прояде, няма къде да ходи Wink а и на сила, няма как да стане Confused

# 56
  • Мнения: 1 265
MTV , благодаря за включването Hug
Ние все още нямаме зъбки, но изглежда , че съвсем скоро ще се появят първите два Simple Smile
Детето наистина е спокойно и весело Hug Ще проявя търпение , когато...тогава Hug

# 57
  • Мнения: 182
Не сме пробвали, защото само като види нещо различно от гърди започва да плаче и е невъзможно човек нито да се храни, нито да говори, нито нищо. Не умее да седи стабилно и на столчето съм го слагала само пробно. Буди се по 100 пъти на нощ да суче и то открай време, нямам вече нерви и мисля 

Ох, все едно чета за моето бебе... Днес пак - цедя кърма за следобедното ядене, смесвам с елда, и като я видя чинийката, като почна един рев, успокои хо с играчки, тръгнах да слагам лигавника, като го видя пак един рев, рев, рев, то беше ясна работата, едвам му дадох 2-3 лъжички и пак се кърмихме. А нощно време направо са ми се сплескали хълбоците от лежане на едната или другата страна, кърмейки... Малко се успокоявам като чета, че не е изолиран моя случай, и че ще му дойде времето... А по въпроса за подкрепата за кърменето, точно преди два дни нашата лекака ме посъветва да отбия бебето, 1 месец преждевременно родено, защото докато кърмя със захранването няма да имам успех. Нямам думи. 

# 58
  • Мнения: 30
А по въпроса за подкрепата за кърменето, точно преди два дни нашата лекака ме посъветва да отбия бебето, 1 месец преждевременно родено, защото докато кърмя със захранването няма да имам успех. Нямам думи. 
Ех тези педиатърки,вместо да помагат,пречат Thinking и аз нямам думи,толкова грозна думичка отбия,все едно го откъсвам от себе си  ooooh!.Трябва да се водим по детето,а не то по на някаква лекарка правилата,няма незахранено дете рано или късно,ноо кърменето е веднъж и този шанс не трябва да се изпуска.

Относно темата за това че бебето не иска зеленчуково пюре на 6м. грешка е че е предложен сок пак по съвет на педи,е естествено,че като е свикнало със сладкият вкус няма да иска друго Naughty

# 59
  • Мнения: 182
ноо кърменето е веднъж и този шанс не трябва да се изпуска

много добре казано.   Hug

не разбирам как лекари дават съвети на майки да почват соковете и пюрета на 3 месеца.

# 60
  • София
  • Мнения: 2 483
А по въпроса за подкрепата за кърменето, точно преди два дни нашата лекака ме посъветва да отбия бебето, 1 месец преждевременно родено, защото докато кърмя със захранването няма да имам успех. Нямам думи. 
Ех тези педиатърки,вместо да помагат,пречат Thinking и аз нямам думи,толкова грозна думичка отбия,все едно го откъсвам от себе си  ooooh!.Трябва да се водим по детето,а не то по на някаква лекарка правилата,няма незахранено дете рано или късно,ноо кърменето е веднъж и този шанс не трябва да се изпуска.

Относно темата за това че бебето не иска зеленчуково пюре на 6м. грешка е че е предложен сок пак по съвет на педи,е естествено,че като е свикнало със сладкият вкус няма да иска друго Naughty

На моето не съм му давала сок и пак не иска пюре.

# 61
  • София
  • Мнения: 92
Моето мишле пък яде без проблем зеленчукови пюрета , но плодови пюрета и сокове не иска и да близне. Пробвала съм с пюрета от ябълка , от круша , от манго , от праскова , но само като ги опита и прави една такава отвратена физиономия и започва да плюе. Дори съм й ги смесвала с каша - пак не ги иска. Знам , че не е проблем , щом яде зеленчукови , но и каката беше така и много трудно прояде плодове - след 3-4 години. Сега е вече на 8 години и яде много малко плодове и то само определени не всички. Щеше ми се поне малката да я науча да яде плодове. Ако можете дайте ми някакви съвети как да я накарам да яде.

# 62
  • Мнения: 30
Моето мишле пък яде без проблем зеленчукови пюрета , но плодови пюрета и сокове не иска и да близне. Пробвала съм с пюрета от ябълка , от круша , от манго , от праскова , но само като ги опита и прави една такава отвратена физиономия и започва да плюе. Дори съм й ги смесвала с каша - пак не ги иска. Знам , че не е проблем , щом яде зеленчукови , но и каката беше така и много трудно прояде плодове - след 3-4 години. Сега е вече на 8 години и яде много малко плодове и то само определени не всички. Щеше ми се поне малката да я науча да яде плодове. Ако можете дайте ми някакви съвети как да я накарам да яде.
То не е за хвалене,но и при нас каката не яде никакви плодове,само ябълка много рядко,ако и я подавам едва ли не в устата...дано с бебчо да не е така,за сега си яде всичко,но него го захранвам по съвсем различен от каката начин  Naughty

# 63
  • Мнения: 273
С моя бебо сега се захранваме,пюрета твърдо отказва,било то купени,боли то домашно приготвени,но кашичките ги обича.А и забелязах ,че от пюретата го боли коремчето нощно време,а от кашичките не Peace

# 64
  • Мнения: 372
С моя бебо сега се захранваме,пюрета твърдо отказва,било то купени,боли то домашно приготвени,но кашичките ги обича.А и забелязах ,че от пюретата го боли коремчето нощно време,а от кашичките не Peace

Детето ти е малко още за захранване, има колики. Изчакай още месец и тогава предложи твърда храна  Peace

# 65
  • София
  • Мнения: 2 483
Не всеки подкрепя късното захранване. Ако/когато имам второ дете, ще го захраня по-рано, изчаках 6 месеца и сбърках.

# 66
  • Мнения: 273
С моя бебо сега се захранваме,пюрета твърдо отказва,било то купени,боли то домашно приготвени,но кашичките ги обича.А и забелязах ,че от пюретата го боли коремчето нощно време,а от кашичките не Peace

Детето ти е малко още за захранване, има колики. Изчакай още месец и тогава предложи твърда храна  Peace

Аз съм за късното захранване,но на малчо не му стига само мляко.Не го засища достатъчно и затова се захранваме.А и на последния преглед беше свалил от теглото си.

# 67
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 879
Не мисля, че апетитът на детето зависи от късното или ранно захранване. По-скоро си е до дете. Имам пред себе си примери за злояди деца, захранени на 2 и на 6 месеца, както и нормално хранещи се деца, захранени на 3 и 6 месеца.

Въпросът е да се водиш по детето, сигналите за готовност за захранване са добър ориентир.

# 68
  • Мнения: 6


моя бебчо е на 5 месеца и му давам па много мъничко кисело мляко с 1-2 бисквитки ако имам и плодово пюренце му слагам и така се облизва и мляска  много му харесва даже търси още но ме е страх да му дам повечко.

Има ме един много голям проблем моя син (Борко) не обича зеленчуци и много се притеснявам
трябваше да ядем картофено пюренце а той не иска и да чуе нито за купено нито за домашно
инече плодовите си ги изяжда без проблем
моля някой ако може да ми даде съвет ще съм благодарна много

# 69
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 879
beloslava93, много деца не харесват вкуса на чистото картофено пюре. Опитай да го разредиш с кърма или АМ, нещо което му е по-познато.

Пробвай с някой друг зеленчук - морков или тиква например. Тя е по-сладка и може да му хареса повече.

Но за кисело мляко и бисквити е много рано.

# 70
  • Мнения: 6
опитах ме тиква с картофи ама това е отврат просто е ужасно на мириз и на вкус мс много за отношението ти по моя въпрос

аз не кърмя бебчо яде нан и смесих картофките с нан но пак не го ще  Sad

# 71
  • София
  • Мнения: 44 229
тиква с картофи е много вкусно и ухае прекрасно. Ти какво си предлагала?
а защо детето трабва да яде точно картофи?
какво си въвела до сега?
какви зеленчуци изобщо?
Може да пробваш с чиста тиква за начало или чист пъщарнак и двете са сладникави...ако приеме някое от тях и свикне да прибавяш вече и други към тези два зеленчука.
Ако не ги иска защото е свикнало на много сладко(четох някакви други неща сладки, които си давала, онова мляко с бисквити, захар и т.н.) може да пробваш към плодово да даваш тиква/ пъщарнак, като за няколко дни намалиш плода, а увеличиш зеленчука докато стигнеш до чист... евентуално да се излъже...
Дргият вариант е да пробваш да въведеш каша например ориз и после да пробваш някакви съчетаващи се с ориз зеленчуци да въвеждаш.
Също може да пробваш с вариращи гъстота и  топлина, моят например предпочиташе средно рядки пюрета и  на стайна Т или много леко притоплени....ама почти да не се усеща, че е топло.

# 72
  • Мнения: 273

аз не кърмя бебчо яде нан и смесих картофките с нан но пак не го ще  Sad

И моя отказва картофи,но не го мъча,давам му какво харесва

# 73
  • Мнения: 1
Как завършва тази сага, яде ли бебенцето сега? Ние сме с подобен проблем и ми стана интересно как се е развила ситуацията

# 74
  • Мнения: 273
Да,храни се нормално.Още тогава се захранихме постепенно и сега е с голям апетит  Simple Smile явно трябваше време,за да свикне с вкуса на новата храна  Peace

# 75
  • Мнения: 274
Моите уважения, ама не плановете за връщане на работа, бива да са приоритет, а здравето на бебето.
Не мога да се съглася (а и СЗО, АПА както вече и бг-педиатрите) отричат категорично захранване преди 6 навършени месеца-при това с аргументирани доводи и изследвания...не че майките не могат (а и е факт) да си правят експерименти с децата; ама после следват теми като "що ми е алергично бебето"; "от къде се появи АД"; "бебето ми е с гастро проблеми" и т.н.....

То не може седнало да стои, пък дай да му даваме манджи ooooh!-цял живот ще ги яде...сега му е нужно само и единствено МЛЯКО. Peace

Напълно съм съгласна и аз така мисля ,! А  и от собствен опит видях колко е трудно да се дава пюре на бебе което не може да седи само-Иска си млякото отваря си устата за биберона и се чуди какво е това чудо лъжица което се насочва към устата му. Пробвах да му дам картофено пюре не иска повече от половин чаена лъжица ще пробвам и морков и ако не иска ще изчакам!

# 76
  • София
  • Мнения: 2 483
Моите уважения, ама не плановете за връщане на работа, бива да са приоритет, а здравето на бебето.
Не мога да се съглася (а и СЗО, АПА както вече и бг-педиатрите) отричат категорично захранване преди 6 навършени месеца-при това с аргументирани доводи и изследвания...не че майките не могат (а и е факт) да си правят експерименти с децата; ама после следват теми като "що ми е алергично бебето"; "от къде се появи АД"; "бебето ми е с гастро проблеми" и т.н.....

То не може седнало да стои, пък дай да му даваме манджи ooooh!-цял живот ще ги яде...сега му е нужно само и единствено МЛЯКО. Peace

Напълно съм съгласна и аз така мисля ,! А  и от собствен опит видях колко е трудно да се дава пюре на бебе което не може да седи само-Иска си млякото отваря си устата за биберона и се чуди какво е това чудо лъжица което се насочва към устата му. Пробвах да му дам картофено пюре не иска повече от половин чаена лъжица ще пробвам и морков и ако не иска ще изчакам!

Moят опит и наблюдения показват, че има и проходили и говорещи деца, които не желаят никакви пюрета, а само кърма. Много сектантски гледате нещата, внушава се някаква вина, все едно всички алергични и болни деца са така, защото майките им рано са ги захранили и/или са тръгнали на работа. Де да беше толкова просто, 6, 8 или 12 месеца мляко и вечно здрави деца. Не всеки може да си позволи да стои години наред у дома-финансово, професионално и чисто човешки, за да спазва препоръките на "загрижените" организации и докторите-фурнаджийски лопати.

# 77
  • Мнения: 9 487
Little Evil, ще връщаме дебата в изходна позиция ли? newsm78

# 78
  • София
  • Мнения: 2 483
Little Evil, ще връщаме дебата в изходна позиция ли? newsm78

Не...няма смисъл да повтаряме едни и същи неща до втръсване...всеки вярва в каквото си иска и действа както намери за добре. Бях провокирана от последния пост и особено от удивителните в него  Wink.

# 79
  • Мнения: 478
Ако ранното захранване е толкова вредно значи аз и брат ми към тоя момент трябваше да сме хронично болни от какво ли не...особено пък аз дето съм кърмена около 2 седмици и след това главно на домашно кисело мляко и някакво подобие на АМ(каквото е съществувало преди 23 години ), което не ми е харесвало и съм го повръщала и в резултат чудо..аз съм наддавала повече от необходимото и на всичкото отгоре са ми давали и сокове...брат ми е хранен по приблизително същия начин само че от 3тия месец защото до тогава е имала майка ми кърма...И двамата сме напълно здрави нямаме нито една хранителна алергия и никакви храносмилателни проблеми...Не всичко е черно и бяло...има случай в които се налага и да се захрани по рано...това си е личен избор и затова всеки си носи отговорността за детето...Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт