Защо донорството е толкова трудно?

  • 4 237
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 107
Много благородно, ама засега си оставам само с добрите намерения... Доста разочароващо. В крайна сметка се оказа, че хубаво заглавие на темата съм подбрал...

# 16
  • София
  • Мнения: 23 164
Кое е разочароващо?

# 17
  • Мнения: 107
Че няма интерес или при проявен такъв липса на последващ контакт, въпреки че самата клиника инициира такъв. Дайте телефон да се свържем и да уговорим среща, давам и после нищо. Не знам защо така се получи с тази клиника. Не ми и отговориха, след като ги питах.
Равносметката е следната - изнамерих 4 клиники в София, които на сайтовете си са написали, че предлагат услугата инсеминация с донорски материал. Може и повече да са, но поне аз за четири съм сигурен. От две нищо не ми отговориха, или поне до този момент не са ми отговорили. От едната към момента не набираха кандидат-донори, а другата е гореспоменатия случай. Това е.
В крайна сметка обаче аз направих каквото можах. Ако стане - ще съм много щастлив, ако не - е, ще има леко разочарование.

# 18
  • Мнения: 107
Ново развитие! Току що ми се обадиха и вече имам насрочена среща. Супер!

# 19
  • Мнения: 6 280
Поздравления,чета те и много ти се радвам за благородството,куража и най-вече за желанието УСПЕХ

# 20
  • Мнения: 107
 Simple Smile

Както нямаше никакви положителни отговори, така се изсипаха два в рамките на един час. От още една клиника ми писаха за среща, само че от чисто етична гледна точка (а може би и законова, не съм сигурен) разбирате, че не мога да бъда донор в повече от една клиника. Държа да отбележа, че и от двете болници, които ми писаха, отношението беше повече от добро, което ми дава надеждата, че все пак донорството не е чак толкова трудно.
Благодаря на всички жени, писали в темата. По едно време бях почнал да се чудя дали пък не правя нещо нередно, но след всички тези мили пожелания - едва ли вече мога да се съмнявам в това.
Ще продължа да ви държа в течение, надявам се да имам възможност да опиша и всички последващи процедури, изследвания и т.н. (ако се стигне до тях, разбира се). Ако всичко бъде наред и се окажа здрав (пък и да не съм) - ще систематизирам всичко дотук, така че пътеката за следващите да е една идея по-отъпкана...

# 21
  • София
  • Мнения: 6 360
Hipocampus, обяснението, според мен, е много просто - клиниките по репродуктивна медицина обикновено почиват през август и първата половина от септември. на работа остава силно намален състав, най-вече сестри или рецепционистки, а тези, които вземат решенията, обикновено са във ваканция.
сега се завръщат и ето ти повишена активност.

# 22
  • Мнения: 107
Аха, точно така е. Едва вчера разбрах тази подробност обаче...  Simple Smile

# 23
  • Мнения: 107
Превратностите на съдбата, както се казва... Исках да помогна на някой от другата страна на барикадата, а самият аз се оказах там.
Отидох на срещата в понеделник, всичко мина отлично, получих много добро отношение. Имах необходимото въздържание, така че можеше още тогава да отделя за изследвания. Междувременно ми обясниха какви документи трябва да извадя, какво се попълва и т.н. Уви, оказа се излишно. Предадох пробата и седнах да чакам резултатите. След не много време ембриоложката се появи и ми каза, че резултатите не са добри - концентрацията ми на сперматозоиди в 1мл. е 1 милион. Съответно и по-нататъшни изследвания за конкретната цел са безсмислени. Тръгнах си покрусен. Тогава още не бях сигурен колко точно е зле тази концентрация, но после като почетох не ми се подобри настроението... Още на следващия ден си записах час за днеска за пълна спермограма, да я имам черно на бяло. Резултатите са също толкова лоши, макар концентрацията да се е покачила двойно - до 2 милиона.  Sad
Ето и останалите стойности:

Период на полово въздържание (дни): 3
Обем на еякулата: 4,2мл. (норма 2.0 - 6.0мл.)
Цвят: нормален
pH: 7,8 (норма 7,2 - 8,0)
Вискозитет: 2 (нормален до 2см)
Време на втечняване (мин.): 20 при стайна температура
Концентрация на сперматозоиди: 2 млн./мл (норма > 20х10^6 в мл.)
Общ брой на сперматозоиди в еякулата: 8,4 млн. (норма > 40х10^6 в мл.)
Обща подвижност на сперматозоиди (%): 45
   %сперматозоиди с нормокинеза: 36 (норма > 50%)
   %сперматозоиди с хипокинеза: 9
   %сперматозоиди с акинеза: 55
Брой нормокинетични сперматозоиди: 720 000 (норма > 10х10^6 в мл.)
Общ брой нормокинетични сперматозоиди: 3 024 000 (норма > 20х10^6 в мл.)
Аглутенация на сперматозоиди: Не
Агрегация на сперматозоиди: Не
Клетъчни елементи различни от сперматозоиди (в зрително поле 10х40):
   Левкоцити: 1 (норма под 1х10^6 в мл.)
   Епителни клетки: <1
   Еритроцити и др.: Не
Желатинови конгломерати: Не
Незрели клетки на спермогенезата: Не

Знаете какво следва оттук нататък - андролог и търсене на причините. Надали и там ме чака нещо кой знае колко добро. При мен има само благоприятни фактори - не употребявам никакъв алкохол, не пуша, живея активно, никога не съм взимал каквито и да е хранителни добавки, стероиди и т.н., гледам да внимавам какво яда, не бих казал и че съм особено стресиран. С две думи - не виждам какво толкова бих могъл да подобря в начина си на живот.

Ами, това е. Разочарованието е голямо, довчера си си мислел, че си здрав като бик, днес всичко се обръща. И то в така деликатна за мъжкото самочувствие и самолюбие сфера...
Все пак се опитвам да го гледам от добрата страна - поне ще спестя болката и разочарованието на някоя жена...

# 24
  • Мнения: 856
Hipocampus, независимо от резултатите, желанието ти е достойно за похвала и дано има повече хора като теб.  Hug
Относно изследванията, аз не съм задълбавала особено в темата, но тук момичетата ще ти кажат, че мъжкият фактор се преодолява сравнително по-лесно при АРТ, така че горе главата. Направи си допълнителните прегледи и изследвания, и успех. Тук мисля, че всички те разбираме, защото всяка една от нас си е мислела, че на нея няма да се случи, но нещата от живота са такива - неочаквани и непредсказуеми. Но в повечето случаи поправими, така че не се отчайвай - по-скоро радвай се, че си открил проблема навреме, за да не се лутате след време с години защо не става бебето. Успех и здраве ти пожелавам!  Hug

# 25
  • София
  • Мнения: 23 164
Изчакай няколко месеца и пак пусни една спермограма, резултата може да те изненада.
Дори и при мъже, които нямат проблеми се случва да видят подобни резултати.
Може пак да се окажеш от другата страна  Simple Smile

# 26
  • Мнения: 107
Да отговоря пак на karelia123 и бамбарадамбара, че модератор е позачистил темата (благодаря за което  Peace ):

@karelia123:

Каквото трябва ще направя, разбира се... Мерси за пожеланията! Всичко най-хубаво и на теб.

@бамбарадамбара:

Дано. При всички положения след няколко месеца пак ще си направя спермограма.

# 27
  • Мнения: 107
Здравейте отново.

Ами, сагата ми завърши, за съжаление без хепи енд, но какво да се прави...
Ходих при д-р Кацаров, гледа ме на ехограф и ми постави диагнозата - хипопластични тестиси или иначе казано - тестиси с намален обем. Каза, че проблемът ми е по рождение и от там идват и лошите резултати на спермограмата. Не е лечимо, каза, че няма и смисъл на този етап да ми изписва някакви медикаменти (предполагам за стимулиране на сперматогенезата), след като не правя опити за зачеване. Препоръча ми все пак да си изследвам хормоните (FSH, TSH, пролактин и свободен тестостерон) да не би случайно там да има проблем, но уви – всичко, с изключение на завишена стойност на пролактина, ми е в граница.
И така, след като окончателно стана ясно, че спермодарител няма как да бъда, е време да оставя малко анонимността настрана. Искам да изкажа огромните си благодарности на д-р Тачева и д-р Владимиров от клиника "София".  Двамата лично поеха всичките ми изследвания (включително тези, които по принцип не се правят в тяхната клиника), макар изобщо да не бяха длъжни да го правят – просто настояха.  Д-р Тачева отдели (и продължава да го прави) немалко от личното си време да се занимава с моя случай и през цялото това време можех да разчитам на пълната и подкрепа за всичко. Мога само да кажа, че се радвам, че има такива лекари у нас.

# 28
  • София
  • Мнения: 6 360
Hipocampus, положителното е, че имаш яснота за състоянието си и когато решиш да имаш деца, няма да губиш излишно време, а ще предприемеш нужните действия.
д-р Владимиров и д-р Тачева са прекрасни хора, радвам се, че и ти си останал с такива впечатления от тях.

# 29
  • Мнения: 856
Hipocampus, и аз като jam смятам, че положителното от цялото упражнение е, че оттук нататък си наясно с проблема си и няма да губите ценно време след години. Пък и непреодолими проблеми няма, стига да има желание.

Общи условия

Активация на акаунт