ХИПЕРИНСУЛЕНЕМИЯ - да я победим заедно! Тема 8

  • 53 423
  • 753
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 856
detelistna.4etirilinka, и аз да се включа с малко идеи.

На първо място, заставам зад мнението на другите, че без изследванията не е добра идея да си самопредписваш метформин поради три причини Simple Smile - 1. трудно ще определиш правилната доза; 2. чернодробното заболяване - в зависимост от състоянието ти там, ендокринолозите може да предложат други варианти за медикаментозно лечение; 3. възможно е да имаш и други съпътстващи проблеми, като например проблеми с щитовидната жлеза, а както го описваш и андрогени, и тогава пак би трябвало да ти изпишат и други съпътстващи лекарства.
Затова според мен е важно да поискаш направление от личния лекар за ендокринолог и той да ти предпише всички необходими изследвания - според мен освен обременяването с глюкоза, минимумът е да се види и щитовидната жлеза.

Като изключим разходките по лекари, изследването може да се направи с едно малко закъснение за работа - първото взимане на кръв е в 7.30-8 (тогава се взима кръв и за останалите изследвания) и до към 10 би трябвало да си приключила. Ако имаш направление от ендокринолог, вероятно би могла да отидеш в произволна лаборатория, а има такива, които работят и в неделя (например Кандиларов). За това последното не съм сигурна доколко е възможно, но си струва да се проучи.

Относно разходите за храна и диетата, наистина оказва се по-лесно отколкото повечето си го мислим в началото. Wink Важно е да се храниш няколко пъти на ден, за да не прегладняваш. Това означава истински закуска, обяд и вечеря и междинно плод или нещо друго. Ето тук има едно много добро описание на правилното хранене в нашия случай:
http://www.medicalcenterlife.bg/blog/2010/08/07/%D0%BF%D1%80%D0% … 0%B1%D0%B5%D1%82/

Не че всички спазваме правилата на 100 %, но е добре в общи линии да се спазват.

И относно движението, опитай се наистина в неделя поне да правиш някакви упражнения, по-силови. Например пилатес е добър вариант. В нета има доста инструкции. Знам, че това също е трудно, защото и аз съм била на такъв натоварен режим и когато се прибереш, се чувстваш като парцал и спортът е последното нещо, която те интересува. А комбинирано с високия инсулин, става направо невъзможно, понеже си изцеден физически, но все пак е важно да започнеш от някъде. Реално само с метформин без ограничение на храната и най-вече движение, няма резултати особено.

И за да не звуча твърде нравоучително Wink , това горе са правилните неща, които трябва да правим, но ние не сме идеални и никой от нас не е супергерой. Всеки си позволява някакви малки отклонения, но е важно поне да се започне от някъде. Аз например си позволявам доста повече плодове от допустимото, понякога и тестени неща, но в такива периоди се старая да се движа повече и да редувам такива периоди с други, в които съм предимно на зеленчуци. След като веднъж започнеш, после ще е по-лесно. И ни дръж в течение.  Simple Smile

Последна редакция: чт, 15 сеп 2011, 12:10 от karelia123

# 76
  • Мнения: 856
Понеже преди малко се зачетох в разни статии, открих още една причина поради която е много важно да си направиш изследвания. Със забележката, че не поставям диагнози и пускам статията само илюстративно и примерно, ето едно рядко срещано заболяване със същите симптоми, които и ние имаме, но изискващо съвсем различно лечение - синдром на Кушинг: http://www.lekar.bg/news-26/info-101/%D0%A1%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D1 … 0%B8%D0%BD%D0%B3/
Не казвам, че имаш такова заболяване, а казвам, че вероятно има и други заболявания (съпътстващи или не) със сходни симптоми и затова е важно ендокринолог да те прегледа и да прецени правилно относно диагностиката и лечението ти.

# 77
  • до едно тепе
  • Мнения: 6 623
Понеже преди малко се зачетох в разни статии, открих още една причина поради която е много важно да си направиш изследвания. Със забележката, че не поставям диагнози и пускам статията само илюстративно и примерно, ето едно рядко срещано заболяване със същите симптоми, които и ние имаме, но изискващо съвсем различно лечение - синдром на Кушинг: http://www.lekar.bg/news-26/info-101/%D0%A1%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D1 … 0%B8%D0%BD%D0%B3/
Не казвам, че имаш такова заболяване, а казвам, че вероятно има и други заболявания (съпътстващи или не) със сходни симптоми и затова е важно ендокринолог да те прегледа и да прецени правилно относно диагностиката и лечението ти.
Мдаа аз затова написах,че най-добрия вариант е да я изследват в ендокринология.На мен ми изписаха метформина чак след като направихме допълнителните изследвания в болницата един месец след обременяването Peace

# 78
  • София
  • Мнения: 2 092
Здравейте, мили момичета! Благодаря, че се притичате на помощ със съвети и препоръки. В предното си писание пропуснах едно важно нещо - тиреоидит на хашимото, за което си зобя ел-тироксин. А що се отнася до стеатозата на черния дроб- ето на какво попаднах,като я гуглих:       "Има данни за благоприятно повлияване на стеатозата чрез употребата на медикаменти, контролиращи инсулиновата резистентност – метформин, розиглитазон (Авандия) и др. от групата." Така че нямам и сянка от съмнение от нуждата ми от медикамента. Аз обаче искам да попитам: как така стана, че при всички мои посещения при гинеколози, не един и двама, през всичките тези години, не се намери никой, който да ми  каже: абе иди си виж инсулина и кръвната захар ooooh!. Ами как да имам вяра, че който и да ме лекува, или каквото и да ми изпише,  ще е онова, от което имам нужда точно? smile3512 При това все съм се тюхкала пред тях, че дебелея твърде "на едро"? Ами ако гинеколозите не знаят или не се сещат, че ПКЯ си вървят в комплект с инсулинова резистентност в 70 % от случаите, то кой тогава? А знаете ли какво си мечтая в моменти на особено разнежване? Мечтая си човечеството да се храни чрез фото синтеза и да се размножава чрез пъпкуване например...

# 79
  • Мнения: 77
detelistna.4etirilinka, искрено ти препоръчвам да посетиш ендокринолог и да ти определи дозата както и конкретния медикамент с метформин, защото тази съставка се съдържа в различни препарати. Аз лично пия метфогама, а моята майка пие сиофор. Аз пия 750 мг дневно, защото така ми ги предписа лекаря, което означава в моя случай, че цепя хапчетата от 500 мг. на две и пия три пъти по половинка. Причината е, че съм сравнително слаба - 55 кг. при 168 ръст. Това не значи, че на двойно тегло дозата ще е 1500 мг! Има ориентировъчни таблици, но лекаря преценява. Все пак ще ти кажа, че обикновено се препоръчва постепенно повишаване на дозата, например отначало на обед с храна (3 дни), после сутрин и на обед с храна (5 дни), после три пъти с храна и така. Това е само пример. А на въпроса защо гинеколозите не насочват при СПКЯ към тест за инсулинова резистентност само ще споделя, че моята гинеколожка от немай къде реши да ми назначи това изследване след няколко месеца без цикъл и при спряни противозачатъчни и каза, че като съм била слаба, едва ли проблема бил в това, а се оказа че проблем има!

# 80
  • до едно тепе
  • Мнения: 6 623
Четирилинка аз също нямаше да си знам тази диагноза,ако не исках бебе и цикъла ми беше редовен.  И честно казано леко подбутнах гинеколога си към решението за обременяването с глюкоза.Първия месец като видя завишен само ДХЕА-с каза хубаво е да се консултираш с ендокринолог,но на следващия месец аз си пуснах на своя глава и 17-ОН прогестерон и като излезе и той завишен тогава направихме останалите изследвания.За СПКЯ се говори доста отскоро и предполагам само някои гинеколози обръщат внимание на оплакванията ни.Все пак от друг гинеколог преди това бях чула репликата е кво като ти е нередовен цикъла ooooh!

# 81
  • Мнения: 856
detelistna.4etirilinka, връзката между СПКЯ и инсулиновата резистентност е сравнително ново откритие и вероятно и затова повечето лекари не назначават обременяване. И както казва pospalancho - ако не целях забременяване и не се мъкнех на доктор всеки месец "за да видим какво става", щяха да си ми изписват ОК и това е. СПКЯ не се лекува, не се знае от какво се причинява и затова и лекарите изписват поддържаща терапия с ОК и това е.
Иначе за теб, ние не казваме че нямаш нужда от метформин, а че е хубаво тази нужда да се диагностицира от лекар и да се изключат и други заболявания.

# 82
  • Vraca
  • Мнения: 133
открика ми ПКЯ и естествено сега съм на лечение с ОК, кажете ми мога ли да си направя обременяване при условие че пия ОК?

# 83
  • Мнения: 856
Мисля, че нямаше проблем, но не съм 100% сигурна. Sad

# 84
  • София
  • Мнения: 4 494
Какво е ОК  Embarassed?

# 85
  • Мнения: 856
Орални контрацептиви. Wink

# 86
  • Мнения: 2 081
доколкото ми е известно няма никакъв проблем да си направиш обременяване, щом си на противозачатъчни.
Аз доста гинеколози смених, но никой не ме прати на ендокринолог. Въпрос на специалисти. Аз сама си назначих изследването, само за медикамента отидох да ми назначат дозата.

# 87
  • София
  • Мнения: 2 092
Здравейте, момичета! Опасявам се, че и да отида на ендокринолог, не е сигурно дали е запознат с лечението с метформин (останах с впечатлението, четейки дотук, че като че ли той най-добре повлиява комплексно проблемите ни) . Защото и по ендокринолози съм ходила и пак никой не се замисли защо е това юнашко дебелеене, камо ли да ме насочи за изследвания на КЗ. Последно на ендокринолог ходих тази пролет, в поликлиника "Хармония". И като стигнах до синдрома на Хашимото, реакцията беше: аха, да, на някои им действа така, много пълнеят, а други си остават нормални. С какво ли не се трових досега, пих даже и Редуктил, изписан от доФторка еВстеВстВеНно, от който още след първото хапче щях да си пукна на място #2gunfire от хипертонична криза. Надявам се метформина най-сетне да повлияе на всичките ми проблеми! Ако трябва и до папата ще ида, само да съм сигурна, че ПО ДЯВОЛИТЕ най-накрая ще ми го изпише! Затова ви моля дайте ми координатите на лекар, който доказано го е предписвал, просто искам да съм сигурна, че ако не го предпише, няма да е защото не познава медикамента. Щом толкова е важно да го изпише лекар, нека и така да е. В края на краищата нали никой в България не бива да умира без лекарска помощ! smile3515

# 88
  • София
  • Мнения: 2 092
P.S. Малко се извинявам за емоционалното изплюване на горенаписаното, но здравеопазването у нас просто ме изважда от обувките!

# 89
  • София
  • Мнения: 2 092
Пак аз, извинявайте. Знае ли някой защо,  ако вечерям дори не обилно, а съвсем нормално, през нощта се събуждам с хипертонична криза? Разбира се, аз се ограничавам с едно пакетче солети или бейкролс или кВото там има подръка, за да спя спокойно, но ми е интересно защо.

Общи условия

Активация на акаунт