Да живееш извън София

  • 75 170
  • 275
  •   1
Отговори
# 15
  • София, център
  • Мнения: 3 455
С деца е сложно, ама много сложно. Не бих се подложила.

Имам познати, които го направиха, но майките не работят и имат на разположение шофьор с автомобил за децата, а частните учители им идват в къщи, пак докарани от същия този шофьор. Само така приемам, но това е свързано с много сериозни средства. Иначе е изтезание, недоспиване и нерви за родителите, ако трябва да ходят на работа и двамата, и паралелно с това да развозват децата нагоре надолу в София.

# 16
  • София
  • Мнения: 145
Живея в Горна баня. За мен мястото е прекрасно, има си рейс през 10 мин., предвижда се метрото да стига до гарата през 2018  Grinning На високо сме, въздухът е чист, климатът приятен - не е някакво супер ветровито, както в някои части на Драгалевци например, малко по-студено е от центъра (в рамките на 2 градуса). Сега прокарват канализация, газифицирани сме. Престъпността е ниска, има полицейско присъствие, малко бездомни кучета. Пътищата...хм...кърпят тук-там улиците, но има и много лоши такива - зависи коя част на квартала се избере. Имаме голяма борова горичка в близост - идеална за разходки, без кучета, наркомани и т.н. Имаме две училища, две детски градини (поне по 2 знам де)... До центъра на София е 30 мин. с кола при горе-долу натоварен трафик, при спокойно движение и при спазване на ограниченията съм стигала за 15 мин. до НДК. С рейса до СУ с прекачване стигам за около 40 мин. - 1 час. Има голям избор на парцели, на къщи, както и на апартаменти в нови кооперации. Не знам обаче цените как вървят...

Последна редакция: чт, 17 ное 2011, 17:17 от BlaCk RoSe

# 17
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Живея в Горна баня.... До центъра на София е 30 мин. с кола при горе-долу натоварен трафик, при спокойно движение и при спазване на ограниченията съм стигала за 15 мин. до НДК. С рейса до СУ с прекачване стигам за около 40 мин. - 1 час.

Стига бе, имам колеги, които от Младост 1 до центъра не могат да се похвалят с такова постижение. Не иронизирам, ама не ми се вярва.

# 18
  • Мнения: 4 668
Живея в Горна баня.... До центъра на София е 30 мин. с кола при горе-долу натоварен трафик, при спокойно движение и при спазване на ограниченията съм стигала за 15 мин. до НДК. С рейса до СУ с прекачване стигам за около 40 мин. - 1 час.

Стига бе, имам колеги, които от Младост 1 до центъра не могат да се похвалят с такова постижение. Не иронизирам, ама не ми се вярва.
Е , как не ти се вярва ? Та в Младост задръстванията са зверски и определено е неприятно да се придвижваш оттам или натам , особено в пиков час .
На мен пътя от нашата къща до центъра ми е падал и на 20 мин . С маршруткае около 30 мин. , но аз съм я ползвала само един път .

# 19
  • Мнения: 4 759
На мен пътя от нашата къща до центъра ми е падал и на 20 мин .

Аз до Метро съм точно за 10 минути. Оттам до Орлов Мост - зависи.

Маршрутката обаче е по-бавна, защото ходи и до Герман.

# 20
  • Мнения: 2 137
На мен пътят до Бистрица не ми харесва. Просто не си представям да го минавам всеки ден по два пъти във всяка посока - особено през зимата.
+ останалите около София.
Няма по-добър вариант от самостоятелна къща,
но зная трудностите около подръжката.

# 21
  • Мнения: 10 547
Живея в Горна баня.... До центъра на София е 30 мин. с кола при горе-долу натоварен трафик, при спокойно движение и при спазване на ограниченията съм стигала за 15 мин. до НДК. С рейса до СУ с прекачване стигам за около 40 мин. - 1 час.

Стига бе, имам колеги, които от Младост 1 до центъра не могат да се похвалят с такова постижение. Не иронизирам, ама не ми се вярва.

Е, като искат да се яхат на автомобил, е така. С метрото е 10-12 минути.


Доста пренебрегвани, но изобщо не лоши са Подгумер и селата около него. Всъщност са квартали.

# 22
  • Мнения: 517
Така е. А и цените в този район май са по-приемливи от тези в Герман, Лозен и Панчарево, например Rolling Eyes

# 23
  • София
  • Мнения: 145
Живея в Горна баня.... До центъра на София е 30 мин. с кола при горе-долу натоварен трафик, при спокойно движение и при спазване на ограниченията съм стигала за 15 мин. до НДК. С рейса до СУ с прекачване стигам за около 40 мин. - 1 час.

Стига бе, имам колеги, които от Младост 1 до центъра не могат да се похвалят с такова постижение. Не иронизирам, ама не ми се вярва.
От:  ул. Дон
До:  ул. Позитано
 

Разстояние: 10.445 км
Общо време за преминаване: 31 мин
Времето е съобразено с трафика в момента
    ul. don
1.   Насочете се на североизток по улица 757 към улица 756   1 мин.
2.   Завийте по 2-ия наляво на улица Гръстниче   
3.   Продължете по улица 759   1 мин.
4.   Завийте наляво на улица Николай Хрелков   1 мин.
5.   Завийте надясно на улица Бойчо Бойчев/Маршрут 18
Продължете по Маршрут 18   10 мин.
6.   Продължете по E871   1 мин.
7.   Завийте наляво на булевард Цар Борис ІІI   12 мин.
8.   Продължете по булевард Ген. Едуард И. Тотлебен   3 мин.
9.   От кръговото движение вземете третия изход към булевард Ген. Михаил Д. Скобелев   3 мин.
10.   Направете обратен завой при булевард Александър Стамболийски
11. Завийте по 1-ия надясно на улица Позитано
   
Току що го проверих в tix.bg - 18.30ч., делничен ден...

# 24
  • Мнения: 15 609
Така е. А и цените в този район май са по-приемливи от тези в Герман, Лозен и Панчарево, например Rolling Eyes

В Панчарево имотите вървят между 60 и 150 евро за кв.м. в зависимост от това дали ще си в центъра на селото или в околностите

# 25
  • Мнения: 8 567
Живея в Горна баня.... До центъра на София е 30 мин. с кола при горе-долу натоварен трафик, при спокойно движение и при спазване на ограниченията съм стигала за 15 мин. до НДК. С рейса до СУ с прекачване стигам за около 40 мин. - 1 час.

Стига бе, имам колеги, които от Младост 1 до центъра не могат да се похвалят с такова постижение. Не иронизирам, ама не ми се вярва.
От:  ул. Дон
До:  ул. Позитано
 

Разстояние: 10.445 км
Общо време за преминаване: 31 мин
Времето е съобразено с трафика в момента
    ul. don
1.   Насочете се на североизток по улица 757 към улица 756   1 мин.
2.   Завийте по 2-ия наляво на улица Гръстниче   
3.   Продължете по улица 759   1 мин.
4.   Завийте наляво на улица Николай Хрелков   1 мин.
5.   Завийте надясно на улица Бойчо Бойчев/Маршрут 18
Продължете по Маршрут 18   10 мин.
6.   Продължете по E871   1 мин.
7.   Завийте наляво на булевард Цар Борис ІІI   12 мин.
8.   Продължете по булевард Ген. Едуард И. Тотлебен   3 мин.
9.   От кръговото движение вземете третия изход към булевард Ген. Михаил Д. Скобелев   3 мин.
10.   Направете обратен завой при булевард Александър Стамболийски
11. Завийте по 1-ия надясно на улица Позитано
   
Току що го проверих в tix.bg - 18.30ч., делничен ден...

По-интересно е в обратна посока как е по това време на деня? Не минават ли по същия път и всички перничани, поне в частта до ооколовръстното?

Аз  също много харесвам Горна Баня, но много малки части от нея. Предимно преки на някоя главна улица, защото и там има доста улички, които са тесни за разминаване на два автомобила.
Много зависи от бюджета, когато почеш да търсиш реален имот, се оказва, че си доста ограничен от предложения, които стават за целогодишно комфортно обитаване.

Зависи и от локацията на работното място, за съжаление не сме сигурни дали ще е същото в следващите 20 години, за да го предвидим. Има значение дали пътуваш от Г.Баня до южната част на центъра, или до друга, например до паметника Левски става двойно повече времето.

# 26
  • София
  • Мнения: 145
Хм... изчислява ми го 30 мин. Обаче ако реално мисля да пътувам оттам към къщи по това време, бих си предвидила около 45 мин. Иначе перничани масово си ползват новата магистрала и бул. Цар Борис III е значително по-свободен. Вариантът, който аз предпочитам е бул. България, но там доста светофари ме хващат. Симеоновско е перфектно, но пък вече значително се заобикаля (ако например тръгвам от Ал. Невски или НДК). Бул. Тодор Александров - Красна поляна - Овча купел също е бърз маршрут, но не и по това време (заради магистралата).
По повод паметника Левски - до гаджето (Хаджи Димитър) ми отнема около 50 мин. максимум в час пик по Симеоновско шосе или даже по-малко време по Борис (избягвам го заради паветата) - 40 мин. ми го изчислява сайта към сегашно време до бул. Дондуков.
Съжалявам за офтопика, няма повече  Embarassed

# 27
  • Мнения: 1 210
Аз живея в София, но имаме къща в Банкя. Огромна е, удобна, с локално парно, камини, басейн и т. н. Намира се в гората, до малко язовирче, прелест. Прекарваме там 3-4 месеца годишно.
Плюсовете- тишина, спокойствие, кристален въздух, вода, слънце, уют, страшен кеф. Ако нямах деца, там щях да живея целогодишно.
Минуси- без СУВ зимата си загубен, липсват забавления (тинейджърски), правя доставка от и до училище, ранен час на ставане и лично в моя случай- лоши съседи. И да, поддръжката е скъпа.
Банкя е прекрасно, много зелено и кокетно градче, с изключителен въздух, полезен за сърцето. Магазини каквито искаш, комуникация също. Имотите са скъпи.

# 28
  • Мнения: 3 479
Това за мен е пенсионерска мечта Laughing
С деца може и да е възможно, но в много индивидуални случаи, не и като общо правило.
Да, в крайградските квартали има училища, но колко от родителите ги предпочитат? Много са критериите при избора на училище и близоста е бонус, а не правило. Поне не и в София.
Когато детето е едно, положението е поносимо - двама възрастни обслужват едно дете. Когато са две става леко тегаво, три деца в ученическа възраст с всичките им допълнителни нужди - това е доста екстремно за родителите. Laughing
Загубата на време и разходите за транспорт в София въобще не са за подценяване. Ако пари за гориво се изкарват, то деня няма как да разтегнем. И слава Богу за това!
Освен това от една възраст нататък децата искат и могат да са самостоятелни. Аз не бих пуснала 10-12 годишното си дете в маршрутка например, но няма проблем да пътува с градския транспорт, за няколко спирки в светлата част на деня.
Цените на крайградските имоти в София са силно надценени - лоша комуникация, често липса на канализация, а цените по-високи от средно-европейските.

# 29
  • Мнения: 4 759
Това за мен е пенсионерска мечта Laughing
С деца може и да е възможно, но в много индивидуални случаи, не и като общо правило.
Да, в крайградските квартали има училища, но колко от родителите ги предпочитат? Много са критериите при избора на училище и близоста е бонус, а не правило. Поне не и в София.


Именно - ако живееш в Надежда, а училището на детето е в Лозенец - не е ли тегаво?

Общи условия

Активация на акаунт