Да живееш извън София

  • 75 319
  • 275
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 479
Това за мен е пенсионерска мечта Laughing
С деца може и да е възможно, но в много индивидуални случаи, не и като общо правило.
Да, в крайградските квартали има училища, но колко от родителите ги предпочитат? Много са критериите при избора на училище и близоста е бонус, а не правило. Поне не и в София.


Именно - ако живееш в Надежда, а училището на детето е в Лозенец - не е ли тегаво?

Ако живеех в Надежда, никога не бих избрала училище в Лозенец, може би някакво в идеален център, до което се стига с директен транспорт без смяна.
Сега училището ни е на такова разстояние, че второкласникът не мога да го пусна сам, но според развитието му в края на 3ти или началото на 4ти клас ще може да стане самостоятелен в светлата част на деня.

# 31
  • Мнения: 4 771
Това за мен е пенсионерска мечта Laughing
С деца може и да е възможно, но в много индивидуални случаи, не и като общо правило.
Да, в крайградските квартали има училища, но колко от родителите ги предпочитат? Много са критериите при избора на училище и близоста е бонус, а не правило. Поне не и в София.


Именно - ако живееш в Надежда, а училището на детето е в Лозенец - не е ли тегаво?

Ако живеех в Надежда, никога не бих избрала училище в Лозенец...

Е, нали близостта е бонус, а не правило? Simple Smile

Все едно де - зависи от конкретната семейна ситуация. Ние сме още далеч от мисли за училище - докато дойде време, всичко може да е различно.

Иначе двете основни селски училища май имат достатъчно деца, но и много ученици пътуват с автобуса - поне ги виждам по спирките.

Едни съседи пък са избрали някакво целодневно училище, което има собствен транспорт, но е доста скъпо.

# 32
  • Мнения: 6
Да ви кажа много добре е примерно във Волуяк. Близо е до центъра, дори и с градски транспорт е сравнително бързо придвижването.
Бяхме в на едни приятели жилището, което е там и мога да кажа че е отлично място за живеене, приятно, инфраструктурата е добра.  Hug
А и както се знае София ще се разширява на север и северозапад, така че е дори добра инвестиция, защото в бъдеще имотите ще се вдигат още. Селата Требич и Мировяне също са изгодни. Вече и с наличието на метро - положението с придвижването е много добро. Става по-бързо от някои квартали. Peace
За момента не изглеждат много добре, но според плановете за развитие на столицата ще станат едни от ключовите места. Божурище също е добре, но там е по-скъпо.
A и с последните земетресения на всички стана ясно че Север е Посоката
Защото никой не може да даде гаранция че няма да се активизира Пернишкия, Лозенския или Витошкия разлом. newsm43

Последна редакция: пт, 22 юни 2012, 14:15 от katiaG

# 33
  • Мнения: 1 050
Една поправка Требич не е село, а квартал в Надежда!

# 34
  • Мнения: 6
Благодаря за поправката  Party
Вярно е било квартал, за мен си е било селце, поради отдалечеността му (макар и с мъничко) и наличието на къщи и домашни животни.

# 35
  • при късмета
  • Мнения: 24 090
Благодаря за поправката  Party
Вярно е било квартал, за мен си е било селце, поради отдалечеността му (макар и с мъничко) и наличието на къщи и домашни животни.

Требич е квартал от около 50та година.Домашни животни по улиците няма повече от 10г.
Гледат се едно стадо овце и едно крави на частни собственици, но те са така или иначе откъм полето най-накрая и си излизат направо натам.Най-много някоя кокошка по дворовете.
Имат дву футболни игрища(вече само едното за свободно ползване), чисто нова детска площадка, минерална вода.Училище и ДГ също.Две маршрутки и около 3 автобусни линии.На 1 км. от Илиенци, преди околовръстното.
Само цени не мога да дам, но в последните 5 години де що имаше свободен парцел, се застрои и хората са там целогодишно.

# 36
  • Мнения: 4 569
И на мен ми е мечта да живея извън София.
Моите фаворити са с. Мрамор, гр. Божурище, гр. Нови Искър /кв. Курило най - вече; транспорта до кв. Гниляне е  ooooh!/.
За мен е важно да имат транспорт до София, а не да разчитам на кола. Също и да има магазини, училище, кафета.

Има едно умиращо село - Голяновци, намира се малко след Мрамор и Житен. Казвали са ми че няма училище, няма детска градина - малко били децата там и ги закрили. Имало било само кръчма и смесен магазин на площада.

# 37
  • Мнения: 6
То точно това е хубавото, че човек може сега да си купи имот/къща там, когато изглежда изоставено, но според новите планове на София между Божурище, Костинброд и Нови искър ще има нови квартали. Които няма да са в типичния сегашен вариант, а ще са спокойни квартали с къщи.

Ще бъде изградена нова инфраструктура и някъде в южните склонове на Стара Планина е планирана реализацията на так. нар. Българска силиконова долина, Плевенлиев вече покани Гугъл и други големи компании за инвеститори. Това ще е стратегическо място, удобно и тихо за живот.  Което означава организираност, спокойствие, близки магазини, учебни заведения, инфраструктура, бърз транспорт до другия край на столицата, а спокоен живот като на село. Какво повече му трябва на човек?

 Аз самата в момента се оглеждам за имот в тези ширини и в момента сме на режим избиране според предложенията.  Смятаме след някоя друга година да се заселим в тези ширини. А после - когато цените станат космически не смятам че ще е рентабилно. Или може би само за богаташи.

А и няма да е като в много от южните квартали - със септичните ями, липсата на канализация и тн. А там така или иначе е пренаселено, което няма да се случи в северните квартали, защото според новите планове няма да има възможност столицата да расте повече от 1,8 -1,9 млн. Което означава че няма да бъде така гъсто заселено като в преселените южни квартали. Където от елит става като в циганско гето.
Благодарение на кризата нещата се уталожиха и цените са още надолу, но скоро ще тръгнат нагоре. Ето примерна новина от 2008г. - http://news.expert.bg/n172477
Аз мисля че за всички мами е важно децата им да израстнат в една спокойна и игрива атмосфера сред природата, а не като затворници на обетования град!

Мъжът ми е радостен от идеята, че ще може на двора да си направим местенце за почивка, барбекю, място за басейн и тн. Което си е хубаво от където и да го погледнеш. Party

И накой да не си помисли че говоря просто така - да се намирам на приказка.
http://www.investinsofia.eu/AssociationHorizonti/pdf/Sofia_Prese … tion_Final1BG.pdf

http://aimoti.com/r.php?id=836
сега е моментът в който трябва да се действа и да се върви в тая посока, после цените ще са огромни.

Според мен е къде - къде по-изгодно къща там от апартамент в центъра, но всеки има право на собствен избор. Аз съобщавам това което знам и това, което ще е значимо за цялото ни общество. Защото всички заслужаваме едно по-добро място за живот!

Цитат
Цените на крайградските имоти в София са силно надценени - лоша комуникация, често липса на канализация, а цените по-високи от средно-европейските.
A това мнение от по-нагоре, без да се засяга собственикът му, въобще не е вярно, нека първо провери как са цените около която и да е европейска столица и да каже тогава.

Последна редакция: сб, 23 юни 2012, 02:05 от katiaG

# 38
  • В най - голямото село
  • Мнения: 1 809
katiaG    bouquet
Много полезна информация.

# 39
  • Мнения: 371
Не отричам , че изън града е спокойно, но да имаш вила и да си почиваш през уикенда или за живеене през лятото. И въпреки предимствата не бих живяла в софийско село. В момента съм в етап смяна на жилището и макар да имаме възможност да вземем голяма къща в затворен комплекс, не се махам от идеален център за нищо на света. Не бих могла да пътувам по час докато стигна до работа.

# 40
  • Мнения: 1 296
Е аз като съм в идеален център пък офиса ми е в друга посока, пътуването пак ми е от 20-30-40 минути, в зависимост в колко часа излизам от нас. Разстоянията вече са относителни, защото столицата е презадръстена с коли.

# 41
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Идеалният вариант за мен е тук апартамент и къщата, която имаме на около 50 км.

Детето ни е вече самостоятелен мъж, така, че винаги, когато поискаме можем да се усамотим в къщата.

Даже едната сме я обявили за продажба, защото не можем да поддържаме толкова много имот... ooooh!

# 42
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 261
Баща ми вече се махна от Софето и си живее на Ярема - вилна зона, ...

Леля ми има там къщЕ.

# 43
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 995

A и с последните земетресения на всички стана ясно че Север е Посоката
Защото никой не може да даде гаранция че няма да се активизира Пернишкия, Лозенския или Витошкия разлом. newsm43

Кой ви каза, че на север няма разломи.  Rolling Eyes Един от най-опасните разломи е точно около селата Мрамор, Мировяне и Доброславци.  Peace 

По темата: отраснала съм в къща и животът в апартамент не ми понася особено. Доста време търсихме да си купим къща в селата около София, но за жалост без успех, времето и финансите ни бяха ограничени и в крайна сметка се сдобихме с апартамент в София. Мечтата ми за къщЕ на село обаче все още е жива. Надявам се един ден да успея да я сбъдна. Иначе си мисля, че идеалният вариант е зимата в града, топлите месеци в къща извън града.  Peace
Ние също сме с малки деца, без помощ от близки в отглеждането им. Недостатъците са ми ясни, но пък предимствата също не са малко. Вярно, налага се постоянно да се пътува, да се става по-рано, да се извозват децата до ДГ или училище, но пък си имаш двор, в който да си играят, не като сега да се моткаме по площадките навън до 21.30 вечер и да не мога нищо да свърша вкъщи. Тишина, спокойствие, зеленина. Отраснала съм в малко градче и съм свикнала наоколо да няма денонощни магазини, много забавления и т.н. Отоплението е голям проблем зимата, поддръжката на имота е по-скъпа.
Магазините не ме притесняват - и без това пазаруваме ударно един път в седмицата, после купуваме само текущи продукти като мляко и хляб. Виж достъпът до денонощна аптека е по-притеснителен.

# 44
  • Мнения: 6

Цитат
Кой ви каза, че на север няма разломи.   Един от най-опасните разломи е точно около селата Мрамор, Мировяне и Доброславци.


To има разломи, но колко опасни са те сравнени с тези от южната страна...  Peace
http://www.slideshare.net/nikmik/ss-4376688

Общи условия

Активация на акаунт