МАШИНА ЗА ХЛЯБ-44 тема

  • 64 297
  • 749
  •   1
Отговори
# 720
  • София
  • Мнения: 15 486
   А аз си мечтаех за Мулинекс, само заради багетите.А защо е нужно предварително подгряване или аз нещо не съм доразбрала? Аз като сложа топла вода и ми прелива и превтасва тестото.

# 721
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
Ох, чувствам се длъжна да кажа една- две хубави думи за моя Мулинекс  Embarassed.Ами много хубав хляб си прави машинката, и кексове прави, и козунак ( него го пекох във фурната де, машинката само го замеси и втаса първият път;)).Исках машинка с две бъркалки, защото не ми допада формата на хляба в тези с една бъркалка Rolling Eyes.Единствената такава в магазина беше моята и я взех - оттогава си работи почти всеки ден и нямам никакви забележки;-).

# 722
  • Paris, France
  • Мнения: 14 143
Gali D, тук съм писала:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=371019.msg14649903#msg14649903

Може да има и нови.

Програмируема машина на мене лично не ми е необходима. Хляб със закваска замесвам на програма само месене (с уговорката, че всичко е на стайна температура и в кухнята ми е поне 25° винаги.), слагам в хладилник и след 12-24ч премесвам, чакам на стайна температура и печа в машината. Но си струва за по-засукани рецепти като тези на Ердинч.

Над сто лева бих дала само за безшумна машина с отделение за ядки. Безшумна, не да буди целия блок сутрин като моята и да писука като хахава. Има модели, на които може да се изключи звуковия сигнал.

За едната бъркалка: не меси по лошо, никак даже. Просто формата е по-специфична - като куб. Ако не те интересува формата, вземи си такава! Ако държиш на формата и искаш повече от 800 гр хляб мисля, че е по-добре да вземеш с 2 бъркалки. Машините за хляб на Горение са технологиите на Кенууд. Хубави са. По-добри са от тези на Мулинекс.

Тайна, това с багетите си е игра. Трябва да вадиш казана, да ги оформяш, да ги слагаш във формата и да ги връщаш обратно в машината и стават къси. Във фурната е по-лесно.

# 723
  • Мнения: X
Ох, чувствам се длъжна да кажа една- две хубави думи за моя Мулинекс  Embarassed.Ами много хубав хляб си прави машинката, и кексове прави, и козунак ( него го пекох във фурната де, машинката само го замеси и втаса първият път;)).Исках машинка с две бъркалки, защото не ми допада формата на хляба в тези с една бъркалка Rolling Eyes.Единствената такава в магазина беше моята и я взех - оттогава си работи почти всеки ден и нямам никакви забележки;-).

Ааа, и аз бях на седмото небе от щастие, когато си купихме машинка (та макар и Мулинекс). В сравнение с купешкия хляб, този от машина е много, много, ама много хубав. Да, обаче има разлика от хляб в едната и хляб в другата машина. Лесно е да се сравни вкусът. Мулинекс, която ползвам в провинцията я затварям някъде, където няма да чувам тракането, докато меси и си я ползвам, какво да правя.  Wink Формата на хляба не е от значение (за мене). Винаги може да се разреже на прилични филийки.

Тайна, не знам за другите, но Панасоник има едно време от 25 до 60 мин., през което изравнява температурата на продуктите и май на околната среда. Няма такъв момент с превтасване (ако не се прекали с маята). Сипвам вода с температура около 17-18 градуса, а понякога директно от крана. Явно има значение този престой на продуктите.

Последна редакция: вт, 07 фев 2012, 11:46 от Анонимен

# 724
  • София
  • Мнения: 15 486
  Само един път не наблюдавах замесването, да си добавям брашънце или течност, сложих всичко по грамаж, по някаква рецепта и хляба ми хлътна. И аз досега отложено не съм ползвала, защото не мога да го наблюдавам. Правя хляба късно вечер и хем има за сутринта (не,че някой яде преди 12 ч) хем е изстинал и не се мачка, като се реже.Меся и денем, когато е за пици, мекици и фокачи.Доволна съм от машинката,за месене и втасване, но не ми харесва хляба печен в нея.

# 725
  • Мнения: X
 Само един път не наблюдавах замесването, да си добавям брашънце или течност, сложих всичко по грамаж, по някаква рецепта и хляба ми хлътна. И аз досега отложено не съм ползвала, защото не мога да го наблюдавам. Правя хляба късно вечер и хем има за сутринта (не,че някой яде преди 12 ч) хем е изстинал и не се мачка, като се реже.Меся и денем, когато е за пици, мекици и фокачи.Доволна съм от машинката,за месене и втасване, но не ми харесва хляба печен в нея.

Рецептата трябва да е подходяща за твоята машинка. За Панасоник имам едни рецепти, за Мулинекс ползвам други и няма провали. Мама Тин наскоро беше дала едни много добри съотношения между продуктите - и като ги знаеш, няма нужда да търсиш и изпробваш разни рецепти.


Принципа е следния - на 100 гр брашно - 60 мл вода
маята, захарта, солта 1-1,5% от теглото на брашното
може с олио, може и без него
Така че една проста рецепта включва
500 гр брашно
300мл вода
1-2 сл олио
1 каф лъж захар
1 чл сол
6-7 гр жива мая

Последна редакция: вт, 07 фев 2012, 11:53 от Анонимен

# 726
  • София
  • Мнения: 15 486
    alys, аз не ползвам готови рецепти, меся си на око, както правех и преди машинката.Три пъти съм опитвала чужди рецепти за тесто , две още преди машинката(виенски кифли),  и всичките пъти нищо не стана, камък.Само сладкия хляб от рецептурната тема опитах, като за първи опит и ставаше за ядене, но не ми хареса ,че е плътен и повече там не влязох. Може би рецептите  са много хубави, но  просто не обичам рецепти с мерки. Свикнала съм си да меся на око.

# 727
  • Мнения: X
    alys, аз не ползвам готови рецепти, меся си на око, както правех и преди машинката.Три пъти съм опитвала чужди рецепти за тесто , две още преди машинката(виенски кифли),  и всичките пъти нищо не стана, камък.Само сладкия хляб от рецептурната тема опитах, като за първи опит и ставаше за ядене, но не ми хареса ,че е плътен и повече там не влязох. Може би рецептите  са много хубави, но  просто не обичам рецепти с мерки. Свикнала съм си да меся на око.

Тайна, това е ясно. Какво ти пречи да премериш количеството на течностите и брашното, които си заложила един (два, три) пъти? Леко затормозяващо е първия път, но после е песен. Мериш колко течност и брашно имаш преди месенето и след това мериш колко ти е останало. Втория път замесваш с продуктите, употребени първия път и не бързаш да добавяш течност или брашно, а следиш за топката до последните 5 мин. от замесването.
След това имаш свои рецепти (във вид на съотношение, ако щеш). Само си разсъждавам, ползвай си машинката, както ти е удобно.  Simple Smile

# 728
  • София
  • Мнения: 15 486
     Ооо, това  е голяма играчка.Аз например си имам една мъничка каничка, за сметана и си знам,че две такива ми е водата, олиото с шишето, няколко кръгчета отгоре, брашно винаги меря 500 грама, но после винаги добавям 1-2-3 лъжици, малки или големи, всеки път различно.
 А електронния ми кантар мери как му падне, сипвам едно и също количество , с мерителната лъжичка, първия път показва 2 грама, сипвам пак вече е 6 грама, сипвам пак става 12 грама, а съм сипала само 6 грама.

# 729
  • Мнения: X
   
 А електронния ми кантар мери как му падне

Моите са Soehnle и Бош, като и двата мерят добре. На малките грамажи внимавам, но успявам да отмеря 4, 6, 7 г и това ми трябва само за прясната мая. Сухата сипвам с лъжици. Обаче половинката прави хляб и бях принудена да му продиктувам рецепта в грамове (е, уби ме! - вместо да си мери с лъжичката, той предпочете всичко да мери с везната, но направи хляб, де).

# 730
  • София
  • Мнения: 15 486
  Това е моят.

# 731
  • Paris, France
  • Мнения: 14 143
Незалепващото покритие на бъркалката и казанчето също са голям плюс.  Simple Smile

А не са ли всички машини с незалепващо? Аз не съм виждала казан и бъркалки без тефлоноподобно незалепващо покритие.

Тайна, това е ясно. Какво ти пречи да премериш количеството на течностите и брашното, които си заложила един (два, три) пъти? Леко затормозяващо е първия път, но после е песен. Мериш колко течност и брашно имаш преди месенето и след това мериш колко ти е останало.

Абсолютно! За мене теглилката е повече от задължителна и тегля всичко. Може и с мерителна чаша, но не е толкова точно.

С тези пропорции:
Цитат
500 гр брашно /300мл вода
е изключено да ми се получи топка и да не остане брашно. По моята книжка е 350мл вода към 500 гр брашно и винаги доливам течност и никога не добавям брашно. Моята машинка май е с едно от най-високите хидратационни пропорции. А аз на първото замесване винаги оставям да маже под бъркалките, после брашното си го попива.

# 732
  • Мнения: 3 410
Nevena, 500/300 е пропорция за бяло брашно. Ако се прави пълнозърнест хляб естествено че течността трябва да е повечеи да се остави леко да маже под бъркалките Peace

# 733
  • Мнения: X
От моят опит с хлебопекарната/над година,всекидневно ползване,понякога и по-няколко пъти  в един ден се е случвало/,аз лично стигнах до извода,че важните екстри за мен са голям контайнер/просто много се яде вкъщи/,подгряване/защото ми е по-лесно да сложа всичко директно от хладилника/,разнообразието от програми...и качествено покритие на казанчето и бъркалките/и опция за бърза и не много скъпа замяна в случай на проблем/,свестен сервиз,както и не високата цена на машинката,че ако се прецака да не се ядосвам много.Затова Silvercrest-а от Лидл ми е тамън/и аз като Невена,не мога да и се нарадвам/......и мога да кажа,че надмина очакванията ми.Да,вярно е малко шумна.....ама аз не седя до нея,докато работи/веднъж,като замеси и докарам консистенцията на тестото,я оставям да се оправя сама/и не спя през това време,че да ми пречи тракането и писукането/по съображения за сигурност....а и нещо с отложения старт не се разбираме-там или ми превтасва,или не ми втасва както трябва хляба,та не ми е проблем и да го няма/.И,да пече добре,щото като не ми се занимава да прехвърлям и оформям във фурната,да имам добре изпечен хляб.И тук съм доволна-досега издънка с печене-няма...само ако залепне на капака,допичам за 5 минутки,както си е с казачето ....
Везна си купих,но не я ползвам......защото се убедих,че спазването на основните пропорции и хвърлянето на едно око при първото замесване са напълно достатъчни.............пък и обичам импровизациите/и всеки път изненадвам домочадието с различен вкус/.

Дописвам,да не пускам нов пост:И аз не съм виждала машина с не тефлоно подобно покритие на казанчето и бъркалките,май  Thinking?Ако има-ще се радвам някой да даде линк-щото това е едно от нещата,които бих предпочела,ако сменям  някога Silvercrest-а.

# 734
  • Мнения: X
Невена, покритието на бъркалките при Панасоник е такова, че изобщо не залепва хляб по тях, само остава малко тесто върху оста и попада мъничко в отворчето на бъркалката (но съвсем малко), а когато направя хляб в Мулинекс, после накисвам бъркалките, чистя, бъркам с клечка за зъби в отворчето на бъркалката, изобщо се занимавам...  #Cussing out Казанчетата са с различни покрития, но там нямам забележки.
Панасоник също работи с по-меко тесто, т.е. на 100 г брашно слагам около 63-65 (до 70) мл вода независимо дали брашното е бяло, типово, ръжено, но точно това ми беше идеята - всеки да си прецени и да улови съотношението, което го устройва. При хляб с 600 г брашно мога да варирам с цели 60 мл вода, т.е. слагам от 360 до 420, което напълно ме устройва. Вярно, че не става топка, а маже, но това изобщо не ме притеснява, защото знам, че резултатът ще е добър. По-скоро се притеснявам, ако е много стегната топка, граничеща със суха.

Общи условия

Активация на акаунт