Отговори
# 45
  • Мнения: 239
Марету, аз имах същият проблем. Казаха ми да слагам компреси с риванол след кърмене, топли компреси преди кърмене (колкото може по-топли) за да разшири каналчетата и при напрежение изцеждане с много нежен масаж по посока от основата на гърдата към ареолата, но пак подчертавам без натиск, много нежно и внимателно. Разбира се, бебчо най-добре ще се справи със ситуацията. Wink
Атадарче, ЧРД! Всичко най-хубаво!   bouquet

За погачата аз също знам, че се прави в неделята преди 40 ден. На 40 ден се ходи с бебче на църква за чиста молитва и след това е хубаво да отидат мама и бебо на гости на жена, която иска да забременее.

# 46
  • Мнения: 5 401
Привет, момичета!

Аз май се разболявам от вчерашните няколко разходки и мокри крака, та днес мисля да скипна излизането и да стоя на топличко. Покрай мен ще е арестувано и бебето. Аман от тия болести, дано ме подмине.  Praynig

Григ, страхотен аватар! Прекрасни кукли си имаш и един малък мъж да ги пази.  Hug

... Иначе    за сега всичко е наред,искам да благодаря на Бръмбазела...преди време ми даде много кураж за кърменето,имах много страхове,дори мислех да не кърмя Crazy ,но сега всичко е минало и се кърмим успешно,от 3150 за 2 седмици сме 3700,без вода и др добавки и съм много щастлива newsm10...

Много, много се радвам!  Heart Eyes Все така щастливо да ви е!  Hug

... Аз уж съм гърмян заек, а през нощта се събудих от запушване на едната гърда. Има червено петно и боли ужасно, иначе е мека и видимо по-малка от другата. Идея нямам какво да правя - грешно ли е да давам на малкото да суче само от запушената гърда с надеждата, че ще я отпуши? При цедене почти нищо не излиза, а бебето си яде спокойно от нея. Какъв компрес е подходящ в случая?...

Марету, възможно ли е да си била с по-стегнато бельо или блузка, които да са притиснали гърдата? Или пък не е била изпразнена добре преди това?

Можеш да направиш топъл компрес - да речем с памперс, защото задържа горещата вода по-дълго време или пък с шише, напълнено с гореща вода, с което да си правиш масаж на зачервеното място и на цялата гърда. Под душа също може да се загрееш и да си направиш масаж с изцеждане. След като хубаво се напари гърдата, бебето може да посуче от нея. Ако след кърмене, не получиш облекчение, можеш да си наложиш студен компрес, който ще намали усещането за болка. Би трябвало след няколко такива процедури да се почувстваш по-добре.


Стискам палци на бременлийките за лесно, бързо и естествено раждане!  Heart Eyes

# 47
  • Мнения: 2 483
Шаманката, благодаря за "наставленията"!  Grinning  bouquet
Във връзка с тях - гледам максимално да релаксирам когато бебетата сучат, но ако заспя в този момент, не успявам  да проследя колко време са сукали ефективно  Blush

Казваш "Всичко отминава..." Кога?  Laughing

И още един въпрос. ЛЛЛ сте специалисти по кърменето, но надявам се и с това което излиза след кърмене  Crazy Laughing В памперса на едната бебка тази сутрин и обяд намирам нещо като "жилки", които определено са различни от консистенцията на останалото съдържимо в памперса, което пък си е нормалното от раждането насам - жълтеникавото с нещо като семенца вътре.
Имате ли идея тези жилки от какво може да са и притеснителни ли са?  newsm78


Атадарче, ЧРД
   bouquet Hug

# 48
  • Мнения: 1 732
Честита ни нова тема!Все с хубави новини да се пълни и леко раждане на мамите,които са все още 2 в 1!

# 49
  • Бургас
  • Мнения: 1 202
 Здравейте и от нас в новата темичка!:bouquet:
Ние сме си вкъщи от вчера следобед и аз само като някой търтей лежа, че от доста места изпитвам болка и чакам бебче да се събуди и яде.Лъчезар е с жълтеница.Вчера преди да ни изпишат от болницата, му назначиха лампа за 3 часа за жълтеницата и глюкоза за вкъщи.
Кърмим се, но положението както и с първото дете с моите зърна е отчайващо - разранени са, позата е правилна, в която поставям бебето, но зърната са ми такива явно.Опитвам различни пози, няма разлика в болката, все си е до припадък  Crazy
И сега въпроси към ЛЛЛ:

1.Днес Лъчезар не е акал, в пампите има само пишкано, снощи за 6 часа даже и 1 път не се беше изпишкал.Та значи ли това, че нямам достатъчно кърма и кога да очаквам да започне да ака по-често?Още от родилно си ака по 1-2 пъти на ден, не повече.Не знам дали е нормално или не.
2.Разранени са ми зърната, въпреки че поставям бебето правилно на гърда.Ползваме различни пози, но болката е еднаква и много силна.Направо лошо ми става като засуче първоначално.Гладен е на всеки 2 часа или 2.5 часа и с нищо не мога да го залъжа, а е нужно да давам и глюкоза, че очите са доста жълти, нослето - също.
Използвам кремовете "Гармастан", "Лансинох", оставям гърдите с кърма по тях на открито, за да изсъхне така и да не ме дразни.Не знам какво друго бих могла да опитам.Има ли и друг метод за обезболяване или търпение и стискане на зъби му е майката./С първото дете плаках така месец и нещо, докато привикнат гърдите/.

3.Възможно ли е да не му стига кърмата, понеже когато е буден и след кърмене, като се посъбуди отново, все мрънка и се извърта да суче отново и отново, въпреки, че съм го накърмила и че е сукал активно минутки преди това?
Някой от вас да знаят ефикасно мазило срещу външен хемороид - голям и много болезнен?
Ами това е от нас засега.Желаем лек ден на всички!

# 50
  • Варна
  • Мнения: 117
Здравейте, и аз да се запиша в тази може би последна тук темичка Simple Smile Направо шапка свалям на създателката /и на всички преди нея/ как намират време да правят такива хубави темички   bouquet

В кръга на майтапа, а може би не, за всички мами все още 2 в 1, салсата също помага. Аз родих 26 дни преди термин и може би една от причините беше, че отидохме за един час на салса парти /рожден ден на една приятелка/ и на сутринта бебчо реши, че ще излиза да танцува извън корема  Crazy При нас естествено не беше търсено, ама подейства /незнам дали за съжаление или за щастие, важното е че вече всичко ни се нареди/.... На един от курсовете за родители ни казаха, че движенията на салсата много помагали за слизането на бебчо, така че хващайте мъжете и действайте Simple Smile

# 51
  • Мнения: X
Някой от вас да знаят ефикасно мазило срещу външен хемороид - голям и много болезнен?

Шоки, добре завърнала се Hug. Купи си анални свещички Cicatridina. Вълшебни са и всичко се прибира и успокоява до няколко дни. Аз бях трагичен случай след раждането, но за седмица забравих за гадните хемороиди.

# 52
  • Мнения: 4
Здравейте на всички, аз най-после се появих.. Ние от доста време сме си вкъщи (в Братислава), че майката на мм нещо и превключи и реши, че ще дирижира отглеждането на беб, че и се сърди като не я слуша човек.. не знам какво и стана ама преди да сме си развалили отношенията по спешност се прибрахме. И се справям доста добре, мм е много горд с мен - той беше подготвен за много повече задължения прехвърлени на негов гръб. Въпреки това не ми е останало време да се включа, от време на време поглеждам кои са новите мами и толкова..
Ами да кажа и за раждането..ние имахме мерак за вана ама за добро или лошо не ни пуснаха заради стрептококи. Пуснаха ми антибиотик преди раждането, за да не се зарази беб. Контракциите ми почнаха около 4 сутринта и бая им се чудих. Не бяха много болезнени, ама бяха много на често. Взех душ, изпих си чайчето и към 6:30 ме закараха до болницата - установиха ми минимално разкритие и ме оставиха докато дойде сутрешната смяна да ме погледнат и пуснаха запис на тоновете. След часове наред с топли душове, разхождане, подскачане на топка за фитнес и т.н. бях се отворила едва на 4,5 а вече беше след обяд. Пуснаха ми малко окситоцин и доста бързо бяхме на финалната права. Беб излезе за десетина минути след 3 напъна. Малко ме резнаха, но шевовете вече зарастнаха и почти не ги усещам, само с остатъците от хемароидите се боря още. Дадоха ми я венага да я гушна и да и предложа гърда а после я взеха да я измият измерят и каквото там правят. Донесоха ми я отново за малко и после чак когато ме заведоха в стаята. Първата нощ я оставих за няколко часа при сестрите от неонатология - повръщала е доста околоплодни води чак до сутринта. Лактационните сестри ми помогнаха много. В началото имах разранени зърна, трудно ми беше да сложа правилно бебка на гърда, но кърменето е факт и наддаваме добре. В този ред на мисли искам да благодаря на консултантките от ЛЛЛ - благодарение на тях бях уверена, че ще се справя.  Hug И веднага въпрос за тях:
От снощи имам болезнена област на едната гърда а отвън е леко зачервена. Вътре напипвам леко втвърдяване. Вече прочетох нещо подобно - възможно ли е да имам запушване? Как да действам? Беб суче на поискване и с голям апетит - пълни пелените като за световно  Laughing тати вече се научи да я мие на мивката и много се забавляват.
И завършвам фермана - честито на всички с родени вече бебчета, нека са здрави, щастливи, по-малко колики и много хубави моменти ви желая! И леко бременеене до финала на малкото останали!  Hug Hug Hug

# 53
  • Мнения: 25
Здравейте и от нас!

Шоки, добре завърнала се! Липсват ми твоите сутрешни кафенца. Пожелавам ти нещата с бебчо Лъчезар да потръгнат така гладко, че да ти остава време и за нас! Сигурна съм, че ЛЛЛ скоро ще ти отговорят, но ще ги изпреваря с линка към статията за жълтеницата http://www.bg-mamma.com/index.php?action=article;id=4329 Все още не мога да проумея защо всички толкова я препоръчват тази вода с глюкоза. Не знам за друг бозайник, който когато бебето му е гладно да му дава вода вместо кърма. А за това че бебо търси гърда непрекъснато - и моя мънък понякога го прави. Но това не означава, че е гладен непрекъснато - просто понякога търси близост, друг път го мъчи коремчето. А често май просто му е скучно и му е по-приятно до мама, отколкото сам в креватчето. По това е можеш да съдиш за това колко кърма имаш.

Иначе ние с бебо сме си супер - пак спи  в скута ми докато пиша. Разбра се, че ще ни се разминат всякакви посещения на баби и дядовци, така че от утре, когато ММ се връща на работа ще се оправяме по цял ден сами.

Хубав ден на всички!

# 54
  • Мнения: 1
Привет дами,
Реших първо да пиша, а после ще чета. Обратното не работи, бебка все ме привиква и не остава време  Simple Smile
Вчера бях на контролен преглед при АГ - всичко ми е наред след раждането. Предната неделя правихме питка на бебка и беше много хубаво. Само дето всички гости носиха шоколад, сега има половин кило вкъщи а педиатърката го е забранила. Доста е трудно да го заобикаляш  Laughing
Сега за одисеята с кърменето. Първия месец пробвах само на кърма да е (след като 7 дни в болницата беше на шише). Получи се един ужасен цикъл - яде по малко и на често, повръща постоянно от колики, от което е гладна и иска да яде често, но може по малко. Падна под минималната линия за тегло. Започнахме дохранване с малко АМ и взе да бухва. Навакса каквото трябваше. ВЪПРОСЪТ МИ Е: как да отхвърля дохранването? Как да разбера до кога има нужда от него, без да я държа гладна? Понякога като се задави при сучене и спира да яде докато не й дам шише, притеснява ме да не откаже сученето.
На последните бременилки тук желая спокойствие и леко раждане а на мамите с розови въпроси  Wink стискам палци да се справим. Успех и много радост с малките бонбонки.
Много много много благодаря на ЛЛЛ, страхотни сте   bouquet

# 55
  • Мнения: 35
На 19.01 станах майка на момиченце на име Яна с перфектните мерки 3,200 кг и 50 см.
Все още се опитваме с таткото да сме по-организирани към режима на малката. Другата седмица мисля че нещата вече ще са по-добре и ще имам време да ви чета.
Честито на всички мами. Да са ни живи и здрави децата и да имат едно прекрасно детство.

# 56
  • Мнения: 120
Здравейте мамчета и бебчета   bouquet
На мен време не ми остава от грижите за бебо и домакинството. Честно казано не вярвах че ще ни е толкова трудно само на двамата с мъжа ми. Някой беше питал за следродилната депресия- аз май попреживях нещо такова и то точно заради липсата на кърма, което пък от своя страна още утежни проблема. Два- три дни ходех и от няма нищо почвах да рева като магаре! Сега вече приех мисълта, че кърма няма но това не ме прави лоша майка. по скоро за собствено успокоение давам на малкия да суче преди всяко хранене но той изсуква максимум 10-15 мл. а и повече няма!
Шоки, Венуш ти е препоръчала моя фаворит- Цикатридината а също така има едно кремче хомеопатично Пайлекс. По време на бременността се лекувах с тях.
За питката и молитвата и на мен не ми е ясно и ако някой вече го е направил, моля да даде разяснения на непросветените  Embarassed

Момичета аз се зачетох в програмата"Майчино счетоводство" на НЗОК и там ми направиха впечатление две неща.
1-во Общо практикуващия лекар (моя не на бебето) трябвало да дойде в къщи до 7 и след 32 но до 40 ден в къщи, както и да ми пусне изследвания на урината и пълни кръвни. На някоя от вас правиха ли й посещение и минавала ли е някакви изследвания?
2-ро Ако си родила преди термина си разликата в дните се добавя към третия болничен, който се издава от личния на детето- Правилно ли съм разбрала?!
И друго ми е чудно- някой доктор въобще трябва ли да провери как са ни шевовете и как зарастват?
Май много въпроси станаха ама другите другия път да не ставам нагла  Grinning
Стискам палци на очакващите мамчета за едно леко и прекрасно раждане   bouquet

 

# 57
  • Across the Multiverse
  • Мнения: 1 104
Здравейте и от нас!
Първо успех и стиснати палчета на останалите няколко бременелки!   bouquet
Аз да споделя, че се кърмим, надявам се успешно, и да се включа с въпроси към някой от златните ни ЛЛЛ консултанти:
1. До скоро зърната ми бяха меки и бебка много лесно засукваше- веднага и безболезнено и точно като на картинките  Wink но от 2-3 дни зърната ми са почти постоянно настръхнали и твърди и когато сложа бебка на гърда докато засуче добре болката е ужасна! На какво би могло да се дължи тази промяна, че нещо аз не мога да го измисля...?  Thinking
2. Нашия ритъм на кърмене е горе-долу на 3 часа, като не съм се опитвала да го наложа, а бебка си го създаде сама. През нощта понякога има и по-дълга пауза, а през деня понякога се събужда по-рано. Всеки памперс е наакан и напишкан. Не давам никакви други течности. Суче по 15 мин горе-долу като опитвам да доизцеждам след това, но рядко пуска или е само 10 мл. Редувам гърдите. След като суче 10-15 мин от едната съм опитвала няколко пъти да предлагам и втората, но спи дълбоко и не мога да я накарам да си отвори широко устата- само успява да лапне върха на зърното и суче "на празно" все едно. Въпроса ми е добре ли звучи тази система или бъркам някъде? Не знам колко е наддала от изписването, само педиатър я е преглеждал вкъщи и ми каза, че е "добре оформена". Дали и стига кърмата? (изчетох предишните линкове по въпроса)
3. Какво може да се направи за увеличаване на кърмата, освен честото поставяне на гърда и приема на много вода/ течности? Диета? Масаж? Компреси?


Благодаря ви предварително!

# 58
  • На Дунава
  • Мнения: 268
И аз се нареждам на опашката с лилавите въпроси:
Или сме най-големите късметлийки с нашата бебка, или имам сериозен повод за притеснение. Откакто сме се прибрали вкъщи вече трети ден, имаме по 6 хранения на ден. Мила прави доста големи паузи и е на практика неразбудима междинно. Когато все пак някак успея да я разбутам, най-многото, което тя прави, е да започне да ми джвака зърното, без намерение да засуче - дори и не се опитва. Същевременно, ако сама се е събудила, първо пръцка, ака - има и болчици през това време, и иска бибата или пръстче, за да смуче, гърда отказва с нервен писък. Когато приключи с чревните дейности, е готова за кърменето, налапва гърдата що годе прилично и се напапква (предполагам) за 30 до 50 минути. Мила изглежда в добра кондиция, доколкото мога да преценя - държи главичката си стабилно, катери се по мен, когато съм я гушнала, плаче мощно, когато е недоволна. Имаме по 4-5 наакани пампи на денонощие, всички от тях и пишнати, но малко като количество, плюс още 1-2 само напишкани пампи. Ако не беше голямото отстояние между храненията, не бих се сетила да се притеснявам. Понеже си записвам кога се храни и пишка/ака, което правех и със сина ни, сега отворих неговите бележки, и видях, че и той през първият месец се хранеше на 4-5 часа с поне една още по-дълга почивка на ден. Той се роди 3700 гр, а Мила - 4200. Най-ниското й тегло в болницата беше 3970 гр, като на третия ден започна да качва - с 90 гр. Откакто се прибрахме вкъщи в сряда, не съм я мерила повече. Та, както си личи, въпросът ми е да се притеснявам ли много за неяденето на бебето си, или просто да я наблюдавам внимателно и опитвам да я храня по-често? Знам, че е нужно много по-често да суче, но дечкото просто отказва. Пробвахме да се гушкаме цял ден голички, смяна на пампа, люшкане, светла стая, тъмна стая, шум - детенцето просто си спинка или пък започва да целува и ближе зърното и пак заспива. Благодаря!

# 59
  • На морето!
  • Мнения: 5 769
Момичета, това са и моите притеснения- аз не се цедя, Вери си съкрати времето на ядене от 1 час на половин, понякога  15-20 мин., видимо е пораснала, според кантара вкъщи (качвам се първо без нея  после с нея и гледам разликата) е качила около 1кг. от рожденото тегло, но аз не спирам да чудя всеки път дали се наяде или след 10 мин. ще се събуди гладна или ще си остане гладна ( което считам за малко вероятно). Как разбирате кога  гърдата е вече празна? Аз не предлагам втората, тъй като си мисля че така ограничавам силно шансът да стигне до задното мляко.

Общи условия

Активация на акаунт