Великобритания - тема 40 Зимно-Пролетна

  • 52 254
  • 737
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 38
Момичета, трябва ми малко помощ. Детенцето ми се роди с малформация на едната ръчичка. Ще ходим на преглед и в Great Ormond Street Hospital (London) - живот и здраве в края на април.
Ще отидем като частни пациенти за прегледа. За сега е ясно, че ще има няколко операции. Шу е много доволна от болницата и професионализма на хирурга. Те са отишли с направление от личния им лекар и операцията е била безплатна. Имаме познати в Лондон, при които можем да си направим адресна регистрация. Не е проблеми някаква сметка да бъде на мое име, за доказване, че живеем там. Знаете ли дали можем да си плащаме здравни осигуровки там, за да ползваме безплатно лечение? Страх ме е да си помисля колко би струвала операцията...
И още нещо. Детето ще е на 5 мес. Някоя от вас пътувала ли е с бебе? Понеже сме на адаптирано мляко трябва да нося дозичките в ръчния багаж. Как се обяснява какъв е този бял прах?  Laughing Дали да нося цялата кутия или може и отделните дозички? Столчето за кола- задължително ли е децата да са в такова, когато са в кола? За Германия знам, че е. А то като ръчен багаж ли е или се пуска с другия?
ох, много дълго стана, извинявайте

# 61
  • Лондон
  • Мнения: 449
Шу, и аз мисля, че трябва да говориш първо с общината. Моите впечатления са, че много подкрепят братя и сестри да са в едно училище. В училищата, където ходихме на тестове изрично казаха, че въпреки, че искат да изберат децата, при еднакви резултати ще приемат дете, което има сестра,която вече учи в училището. Ти според мен трябва да кажеш, че Яна има нужда от помощта на брат си и не мисля, че някой ще ти създаде проблем. Иначе да обикаляш и да ги прибираш от различни части на града ще ти е кошмар...

Разходите за частни училища извън таксите са за униформа, обяд и след 2 година, за извънкласни занимания. Обиколих доста училища тази година и не видях никъде толкова специални родители, за които се говори тук. Всички, които видях, бяха работеща средна класа...вярно, че аз май бях единствената работеща майка, или една от малкото, но това си е мой проблем  Wink 2 много близки деца на българи също учат в 2 от тези училища и дори не са споменали за проблеми с лайф стила им... Освен това много съм любопитна да видя кой ще обясни на моето дете къде да ходи на почивка, обикновено тя казва на останалите деца какво трябва да правят.. .дано да е така и занапред Grinning  

Чувала съм за boarding schools, където обикновено ходят деца на аристократи, новобогаташи и др. от този род, но те се знаят кои са, и ние  не бихме записали детето ни в такова училище.

trollipen,  образователните игри ги купуваме от apple store, официалният сайт, където има библиотека с игри, цените са много достъпни

candy4ka, успех на дъщеря ти и по-малко притеснения на теб Hug

# 62
  • Мнения: 0
Zlatna Tolumba,
mojata julta karta e self - employed, suprugut mi e joining i e sus sinjata karta.
Schetovoditelkata ni objasni, che kogato podadem za dve sini karti ot Home Office moje da ni cancelirat tezi, koito imame sega. / sluchilo se na drugo semeistvo/.
Blagodarja predvaritelno.

# 63
  • След завоя в дясно
  • Мнения: 1 353
mama_mishe - за млякото нямаш проблем карат те да го опиташ , на дози най добре, ако е в ръчния багаж. Кутията я слагах в големия куфар. Столчето е задължително.
Относно регистрацията при GP имай предвид, че след като се (ако) регистрирате ще трябва Health visitor да дойде да провери къде живее детето т.е. дали живее в нормални условия, също така има профилактични  прегледи(при вас заради проблема, може и по начесто) да се следи как се развива детето.
В БГ няма ли алтернатива с някоя здравна пътека newsm78
Няма нужда да се извиняваш, всяка майка иска най-доброто за детенцето си Hug
tzvetak - благодаря, че сподели.
Толумби - не го мисли толкова   bouquet

# 64
  • Мнения: 38
Ell, благодаря ти за отговора. В Бг и да има клинични пътеки всичко се плаща. Лекарите си искат. Дори те карат да минеш преглед през частния им кабинет. Имам чувството, че ме гледат като банкнота и разликата между отделните лекари е на колко те оценяват. Истинска рядкост са тези, които си вършат работата съвестно и не са загубили човечността си.
Разбира се и в България ще направим всичко възможно. Аз започнах да звъня на ортопеди 10-тина дни след изписването ни опт родилното (около средата на ноември) и те ме съветваха да не разнасям бебчо насам атам. На пролет като порасне малко и като се постопли времето. Писала съм и до една клиника в Хамбург- те искат рентгенова снимка, за да кажат какво би могло да се направи и кога. Просто от лондонската болница поставиха друга диагноза, други възможности за корекции на ръчичката и предложиха да идем на преглед, та за това дейставаме паралелно. Страх ме е, че Мишо е много мъничък, но предпочитам каквото може да се прави възможно най- рано докато все още не осъзнава нещата. Мисля си, че по- лесно ще преодолее страха и стреса от болниците, операциите и болката.

# 65
  • Мнения: 8
GI мисля че главния ни учител каза ,че ще биде 1/2year и ще наблюдават как напредва.Аз намерих тука едни книжки от серията I can learn ще се занимаваме с тях докато чакам да ми кажат как напредва.Момичета да ви споделя че на паспортна служба като влизах в Манчестер ми направиха проблем че фамилиите ни с дъщеря ми са различни.Искаха да видят нейния акт за раждане както и декларацията на таткото.Питаха къде бил тои ,за колко време я пуска и добре че беше написал на английски адреса в декларацията,защото не я бях превела нея.Никога не ни бяха питали нищо ,а сега голям разпит ми направиха и се смутих малко от цялата ситуация.Дали защото затегнаха нещата с имиграцията ,не знам...
Относно темата да работим някъде като доброволци,днеска се опитах да обясня че искам и като отговор получих че е необходимо да имаме референции от преден местен работодател.Така че може би ще потърся и в други магазини,няма да е лесно дори безплатно да се впиша някъде Wink
Хубав ден Simple Smile

# 66
  • Мнения: 175
mama_mishe  много мъчно ми стана за детенце, с инфо не мога да ти помогна, но се моля бързо да успеете да намерите решение на вашите тревоги и всичко да се разреши по най-благоприятния за вас  и детенце начин  Praynig
От мен силна прегръдка  Hug бъди силна!  bouquet
Мога само да си представя болката ти в момента  Confused

# 67
  • Лондон
  • Мнения: 449
Candy4ka, преди доста време обсъждахме въпросът с различните фамилии и минаването на паспортния контрол... Моят случай е същият като твоя и от миналото лято на всяко пътуване ми искат документ да докажа каква съм на детето... преведен акт за раждане. Не носех такъв преди, а ние доста пътуваме, но след първият проблем си го нося. Тук също има трафик на деца и предполагам, че мерките са в тази посока...

# 68
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
mama_mishe не е мъничък за пътуване Мишо. Дано да имате успех с прегледите. Пътувала съм с малки деца, по-лесно се пътува отколкото с ходещи такива  Simple Smile.

Ще отидем като частни пациенти за прегледа. За сега е ясно, че ще има няколко операции. Шу е много доволна от болницата и професионализма на хирурга. Те са отишли с направление от личния им лекар и операцията е била безплатна. Имаме познати в Лондон, при които можем да си направим адресна регистрация. Не е проблеми някаква сметка да бъде на мое име, за доказване, че живеем там. Знаете ли дали можем да си плащаме здравни осигуровки там, за да ползваме безплатно лечение? Страх ме е да си помисля колко би струвала операцията...
...Столчето за кола- задължително ли е децата да са в такова, когато са в кола? За Германия знам, че е. А то като ръчен багаж ли е или се пуска с другия?

За столчето може да си го вземеш като ръчен багаж, и да сложиш бебето вътре така да го носиш. Не знам дали ще можеш да вземеш и количка. Обади се на авиолиниите за да питаш..

Няма специални здравни застраховки, тъй като здравната система е безплатна за хора постоянно живеещи тук. Ако постоянно живеете тук, детето трябва да се запише към ДП и да има картон, да посещава консултации и тн...

# 69
  • Мнения: 645
В подкрепа на mama_mishe ще кажа, че каквито и пътеки да има, дори и да трябва да е безплатно си искат и то не малко.  Скоро на една позната и искаха за безплатна операция 2000, като питала какво евро или лева и казали, каквото прецени #Crazy Минах по този път, а сме докторска рода. Ужасно е, обидно е, а знаейки че ще дадеш мило и драго за детето си стават още по-нагли. А възможностите им за съжаление са доста ограничени, нито апаратура нито познания. Бяха казали, че на Яна ще и слагат сухожилия за да си мърда пръста, но тя си го мърда, а като няма става за какво са и сухожилия???
 mama_mishe чети, питай, много добре трябва да провериш всичко, дано успеете да намерите решение. Знам какво ти е, много кураж ти пожелавам!

# 70
  • Мнения: 3 200
Здравейте,
От началото на годината се преместихме в Англия. Мъжа ми почна работа още Юни, но ние чак сега успяхме. Искам да ви попитам дали имам право на майчинство след като не съм живяла до сега там. Малкия е на 18 месеца и не знам къде да проверя как да спра майчинството в българия и да се регистрирам по майчинство в Англия.
Благодаря предварително на всички отзовали се.
Поздрави

# 71
  • Мнения: 175
Здравейте,
От началото на годината се преместихме в Англия. Мъжа ми почна работа още Юни, но ние чак сега успяхме. Искам да ви попитам дали имам право на майчинство след като не съм живяла до сега там. Малкия е на 18 месеца и не знам къде да проверя как да спра майчинството в българия и да се регистрирам по майчинство в Англия.
Благодаря предварително на всички отзовали се.
Поздрави
Нямаш право на майчинство тук в Англия! Трябва да си работила и да си си плащала нужните данъци и осигуровки.

# 72
  • Мнения: 153
evpraksia майчинството е само една година, но мисля че имаш право на детски.

mama_mishe и аз да кажа, че проблем с пътуването няма да имаш, лесно е. Провери в авиокомпанията какво позволяват да вземеш за ръчен багаж, аз винаги съм носила количка. Мисля, че може само едното, столчето или количката. Успех с прегледа Hug

За училищата явно най големия разход е таксата. Разходи за униформа и храна си ги има и в държавното.

# 73
  • Мнения: 1 959
Just Mama,

Принципно имате право.
Съпругът ти е бил твой дипендънт. Упражнявал е 12 месеца работа и
сега може да подаде отново, а ти вече като негов дипендънт.
Идея си нямам на какво основание са канселирали на някого картите.
Може да са ги хванали в някаква измама, може и да няма никаква логика.
Аз бих се обадила на Home office да попитам, какви права имам.
Бих си записала с кого разговарям, ден и час. И ако ми каже, че имам право-подавам.
Ако ли пък после ги канселират, имаш записки, на които да се позовеш за обжалване.
Честно казано, като знам какви пишман счетоводители има, от една страна,
пък от друга, колко недоизяснени истории се носят, не бих разчитала на достоверно инфо
нито от тях, а да си кажа и от тук. Има си Home office за тази работа. Успех.


На мен лично, казусът с регистрирането на адрес в УК, за да се получи не една,
а няколко операции ми се вижда сложно за изпълнение.
Първо е регистрирането на дадения адрес. Тук няма адресни регистрации като в БГ.
В съответната практика може и да не им поискат доказателство за адрес,
а може и да им поискат. За такова дълго и сложно лечение, може да им искат дори
доказателство за поне 12 месеца назад... Какво ще е то?
После комуникацията с личния лекар и с болницата, как точно ще се осъществява.
Чсове не се вземат ей-така. А като се насрочват разни тестове и изследвания...
Нали искат и телефон за връзка. На мен за едните алергии, колко ми звъняха..
Цялата тази организация ми се вижда някак твърде сложна, да не кажа невъзможна.
Бих се притеснявала постоянно да не ме разкрият, не е за мен това решение.

На ваше място, mama_mishe,
бих помолила и потърсила съвет от болницата в Лондон.
Има варианти да не се заплаща лечението като граждани на страна от ЕС.
Не знам подробности и до колко в БГ ще ви съдействат.
Но поне от тук може да получиш информацията, къде и какви документи да уреждаш.
На нас ни е много лесно да умуваме зад мониторите, но се мъчим да сме поне малко полезни..




# 74
  • Мнения: 38
Благодаря на всички ви момичета и за съветите и за подкрепата.
Позволих си да ви питам, защото вие сте там и имате пряко наблюдение дали би могло да стане това, което ми хрумна. Така или наче ще ходим на преглед. Там вече ще стане ясно кокаво точно ни има, какво и кога би могло да се направи, колко ще ни струва и възможните варианти.
Вече имаме един голям кредит- за жилище и сега в тази криза и с малко дете едва ли ще успеем да предоговим по- голям кредит, за да рефинансираме стария и ни остане някой лев. Не ме разбирайте погрешно, не се опитвам да "прецакам" английската система. Просто искам да направя най- доброто, което мога за детето си. А тази идея ми звучеше някак си разумно...

Общи условия

Активация на акаунт