Щъркелче с добро сърце МАРТенички ще ни донесе! - 11

  • 38 939
  • 641
  •   1
Отговори
# 600
  • София
  • Мнения: 1 635
Здравейте,

Писах, писах и накрая малката мина ми забърса всичко.
За водата - нашата педиатърка препоръча подсладена вода, за да се преодолее по-бързо жълтеницата, но като цяло предпочитам да не давам, защото ми разтройва нормалния ритъм на кърмене. Имам приготвена доза, но малката я пие само, ако не съм наоколо да предложа гърда в момента или съм решила, че й е дошло твърде много млякото, а тя търси активно. Иначе, изглежда, че това моето момиче би погълнало всичко, което му предложиш. Колко пъти вече ми връща мляко от преяждане. ooooh! Четох вчера в кърмаческия една статия за предлагането на вода при кърмачетата на поискване и като цяло доводите са против, но щом лекар е препоръчал, може би трябва да се помисли по въпроса.

За кожата - и на Ния е сухичка, особено на местата, където се трие повечко (около пелената), мажа с млякото за тяло или кремче, като забележа и се оправя.

Колики - още няма и не съм се ограничила в храненето (гледам да не ям само бобови), пия мляко с какао, ям шоколад. Ако/като се появят коликите ще огранича менюто и ще видим дали има някакъв ефект.

rosinka_k, insane - каква степен ви казаха за шума в сърчицето? Питам от любопитство, за да сравня. При Ния беше 2 от 6.

# 601
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
ЛЛЛ
моля за съвет....наложи се да спра кърмата си с хапчета..защото се оказа, че съм алергична към собствената си кърма...доста се измъчих с прекрасните обриви ,които се разхождаха по цялото ми тяло и накрая установиха,че получавам кожен дерматит заради нея. Изпих двете въпросни малки хапченца, които имаха потресаващи странични ефекти, но положението е стабилизирано вече. Та проблема ми е трябва ли да се цедя през това време...вече не усещам напрежение, но като си стисна леко гърдата и излизат капки кърма...Какво да правя?
Съжалявам, че се наложило спиране на кърмата поради такива причини. Щом не усещаш напрежение в гърдите, не би следвало да се изцеждаш, тъй като изцеждането ще поддържа определена лактация.

Последна редакция: пт, 30 мар 2012, 18:53 от deni_k

# 602
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Здравейте мами Simple Smile

Искам да питам давате ли на бебетата вода? Вчера бяхме на преглед и док каза, че фонтанелата е хлътнала и бебка щяла да се обезводни. Трябвало, освен че суче, да пие и по 200 мл. вода на ден. Но е мисията невъзможна да й набутам вода - плюе, мръщи се, реве ... Отделно, че няма кога - доста често между кърменията повръща по малко и ми се струва нелогично веднага след повръщане да и товаря стомахчето с вода. А по-късно реве, че е гладна, пак не е нормано преди хранене да й давам вода.
Интересно ми е и мнението на ЛЛЛ по въпроса с водата.
Синът ми също не искаше да пие вода, до 9-месечна възраст е пил точно 2 пъти вода, но беше зима и не се притеснявах за хлътнала фонтанела.

Изключително кърмените бебета, които сучат на поискване, и чиито нужди от течности се задоволяват при първите признаци на глад или жажда чрез предлагане на гърда, не биха имали нужда от допълнителни течности преди стартиране на захранването след навършени 6 месеца. През летните месеци, когато е много топло, съставът на  кърмата се адаптира спрямо ситуация, за да оводнява добре организма на бебето. Много често се случва бебетата да реагират на жегите с повишено търсене: обикновено тогава дръпват само няколко пъти, колкото да изсучат предното мляко, което е по-бедно на мазнини, задоволявайки по този начин жаждата си. Би било добре да се  предлага гърда винаги, когато има интерес от страна на бебето, което ще е напълно достатъчно, без да се предлага вода.
Решението за предлагане на вода отново е единствено от компетенциите на майката. Предлагането на вода би могло да е предпоставка за удължаване на времето между кърменията и съответно за евентуални проблеми с наддаването.

# 603
  • Стара Загора
  • Мнения: 81
rosinka_k, insane - каква степен ви казаха за шума в сърчицето? Питам от любопитство, за да сравня. При Ния беше 2 от 6.
[/quote]

Сега се загледах в епикризата и при нас пише 2 от 6. Пише че е 1,5 мм

# 604
  • Мнения: 38
Благодаря за отговора на ЛЛЛ.
Чайче на Хипп давам за успокояване с лайка,анасон и копър. Добре му действа...вече изпива ме по 60-70мл. на ден и му се услажда, но винаги трябва да е леко топличък иначе не го иска и се муси.
В момента малчо си изгради сам режим и вече правим по 6 -хранения за 24 часа- вече сме на 45 дена и дозата ни е 130мл-Изцяло АМ.
Водичка не иска да пие, за това разчитам изцяло на чая на Хипп, пък нали е течност, не мисля ,че е нужно и двете.

Май повечето бебечета издават звуци насън....та моя дори плачка понякогам интересно ее да го слушам-грухти, пъшка, смърка....киха, кашля, приказва нещо. Особено като се събужда започва един ритуал от 5мин преди да отвори очички

# 605
  • под дъгата
  • Мнения: 89
Martisunny и ние сме с колики от няколко дни.Но тази вечер направо ми разказа играта-рев,свива крачета,юмручета,пръцка, почервенява...до преди малко! Давам Еспумизан,но тази нощ нямаше сякаш особен ефект-явно докато не си преминат нищо не помага,облекчава донякъде само...
За водата нашият педиатър нищо не ни е препоръчал,но Чавдара не е фенка на водата-предпочита кърмата Laughing И аз не я насилвам.Предлагам от време на време,но...не и харесва.И не я подслаждам!
Кожата много се лющеше ooooh! Особено реъцете и краката като се роди ooooh! И всички питаха преносена  ли е, а тя се роди 1 ден след термина Joy Сега вече се е позагладила и няма помен от лющене,а какво люспесто гущерче беше...
Ей сега четох 2 статии и ги споделям-дано са ви полезни Simple Smile
http://club.biberonbg.com/read.php?10,614260
http://www.biberonbg.com/info/nedostig_na_karma.htm
Аз бягам да спя,че кой знае кога ще завие сирената
Спокойна нощ мамчета Simple Smile

# 606
  • Мнения: 1 722
Въпрос към ЛЛЛ: Мога ли да консумирам компот от сливи ... имаме множко, тъй като преди пиех предимно газирано ... има ли опасност бебчо да получи разстройство от приема му?

# 607
  • Стара Загора
  • Мнения: 81
Мамчета незнам дали сте попадали на тази статия, но на мен ми се видя много забавна и реших да споделя част от нея :

"Как да депресираме родителите си

И така - всичко се постига с рев, когато не може с малко, може с много.
Ревът е онази форма на невербална комуникация, която природата ни е дала от раждането. Това е шум, който подлудява баща ти, защото е бил цял ден на работа и иска да спи, подлудява майка ти, която и без това не бива да бъде оставяна да спи и най-хубавото кара баба ти да те вземе на ръце. Не е нужно да можеш да говориш, за да можеш да ревеш. Ревеш, че си гладен или че искаш да спиш, или че не искаш да спиш. Важното е да се научиш да го направиш по следния начин - винаги започваш да ревеш когато майка ти е най-изморена или най-изнервена. Тя е безсилна, вдига те с надеждата да спреш, но ти не го прави. Тя ще те люлее, ще те вози в количката, ще се опита да ти дава вода, храна, играчки - ти отказвай всичко. Просто си реви. Моментът да спреш е този, който е най-неподходящ за майка ти - например, когато е права и те разхожда на ръце. Млъкваш за малко, щом седне-започваш отново. Тя става ти млъкваш, тя сяда ти ревеш - купон. Ако номерът не мине добре с майка ти и баща ти, прицели се в баба и дядо. Баба и дядо се депресират най-лесно. На един акъл сте си, те имат време да те дундуркат, хич не им пука дали майка ти и баща ти са изморени и ще имат време за това, когато се върнат. А когато не изпълняват упражнението като баба и дядо - ти ревеш, а те искат спокойствие, ти ревеш и печелиш двубоя."

# 608
  • Мнения: 6
Въпрос към ЛЛЛ :
Здравейте, накратко за ситуацията при мен : Родих на 21.03.2012 г и веднага сложих бебка на гърдата, засука добре и смятах, че всичко е наред до момента в който след кърмене тя ревеше - гладна.Започнах да се цедя, без преди това да съм я кърмила и се оказа , че общото количество кърма от двете гърди е около 30 мл и това продължава и до днес 10 дни след раждането.Пия чай на Hipp за кърмачки, ям ядки, мляко, жито цедя се на около 2 часа, но нищо от тези неща не спомага за увеличаване на лактацията.Пробвах и с горещи кърми преди цедене, 2 пъти слагах за по няколко часа и зелеви листа, за отпушване на канали, тъй като започнаха да се образуват бучки в гърдите ми. Гърдите ми не стават твърди,когато дойде момента за цедене, а просто болезнени, усещам режеща болка, като след цедене самите гърди омекват.Една акушерка ми каза: "Каквото и да правиш просто има жени който си нямат кърма и това е." Искам да ви попитам, така ли е наистина и евентуално за съвет, какво друго мога да направя за да започна да имам достатъчно кърма.Само да добавя , че имам Хашимото и някъде четох , че проблем с щитовидната жлеза може да доведе до малко производство на кърма.

# 609
  • Мнения: 4 199
nataliza  все едно аз съм го писала Tired

# 610
  • Мнения: 0
Въпрос към ЛЛЛ
 
Мога ли да кърмя когато съм болна?От вчера се чувствам зле,а точно сега успях от 4 дни да стимулирам кърмата и да го храня само с нея.Смятам да му изчеждам и таткото да го храни в неговата стап ,а аз да се изолирам.Благодаря за отговора предварително

# 611
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Въпрос към ЛЛЛ: Мога ли да консумирам компот от сливи ... имаме множко, тъй като преди пиех предимно газирано ... има ли опасност бебчо да получи разстройство от приема му?
Здравей,
Проучванията показват, че храненето на майката има минимално отражение върху състава и количеството на млякото, което тялото й прави. Няма определени диетични правила, които да е необходимо да се следват по време на кърмене.   Можете да се яде почти всичко – включително шоколад, бобови храни, зеле, газирани напитки. Храните, които се смятат за газообразуващи, също са добри за консумация – дори да се образуват газове, те се образуват в стомаха на майката и не преминават в кърмата, нито преминават самите съставки на газообразуващите храни.
Много специалисти по лактация смятат, че вкусовете на храната, която майката консумира, преминават в кърмата – която мени състава си, вкуса и цвета си по време на растежа на бебето. Така, както вкусовете на консумираната от майката храна преминават отчасти през плацентата и придават различен вкус на околоплодните води, вкусовете на храните преминават донякъде и в кърмата. Това позволява на бебето да продължи запознанството си с традиционната за храненето на майка си кухня, което е започнало още в утробата и го подготвя за захранването.
В заключение, би могла да консумираш в умерени количества компот от сливи.

# 612
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Въпрос към ЛЛЛ :
Здравейте, накратко за ситуацията при мен : Родих на 21.03.2012 г и веднага сложих бебка на гърдата, засука добре и смятах, че всичко е наред до момента в който след кърмене тя ревеше - гладна.Започнах да се цедя, без преди това да съм я кърмила и се оказа , че общото количество кърма от двете гърди е около 30 мл и това продължава и до днес 10 дни след раждането.Пия чай на Hipp за кърмачки, ям ядки, мляко, жито цедя се на около 2 часа, но нищо от тези неща не спомага за увеличаване на лактацията.Пробвах и с горещи кърми преди цедене, 2 пъти слагах за по няколко часа и зелеви листа, за отпушване на канали, тъй като започнаха да се образуват бучки в гърдите ми. Гърдите ми не стават твърди,когато дойде момента за цедене, а просто болезнени, усещам режеща болка, като след цедене самите гърди омекват.Една акушерка ми каза: "Каквото и да правиш просто има жени който си нямат кърма и това е." Искам да ви попитам, така ли е наистина и евентуално за съвет, какво друго мога да направя за да започна да имам достатъчно кърма.Само да добавя , че имам Хашимото и някъде четох , че проблем с щитовидната жлеза може да доведе до малко производство на кърма.


Здравей,
Най- важният фактор за увеличаване на кърмата е кърменето на поискване, при първи признаци на глад или интерес към гърдата. Колкото по-често се предлага гърда и се кърми бебето, толкова повече гърдите биват стимулирани да образуват мляко. Би било добре за 24 часа да са налице поне 10-12 кърмения, да не се спазва режим и паузите между кърменията да не са големи. По този начин бебето би получило по-голямо количество кърма за 24 часа, като в същото време стимулацията на гърдите ще бъде по-добра. Кърмата се образува и при самото кърмене и колкото по- често бебето суче, толкова повече кърма произвеждат гърдите. Количеството изцедена кърма не е показател за количеството кърма, налично в гърдите. Сучейки и обхващайки по-голяма част от ареолата на гърдата, бебето стимулира нейното изсукване и производството на мляко.
Би могла да подпомогнеш процеса на кърмене чрез компресия на гърдата. Целта на компресията на гърдата е да се продължи притока на мляко към бебето, след като то спре да гълта (сучене от типа: отваря широко уста – пауза - затваря уста) от само себе си и така то да продължи да приема мляко. Кoмпресията на гърдата стимулира рефлекса на потичане и често стимулира ново естествено потичане на млякото.  Eто линк с видео за компресията на гърдата http://www.youtube.com/watch?v=Wj9tLgYn-bA
Оттук може да видиш и описание на български: http://missby.wordpress.com/2007/12/04/compression/
Опитай да си почиваш активно след раждането- да спиш, когато бебето спи, да консумираш балансирани храни и  достатъчно количество течности на ден. Като вариант би било добре да предлагаш и двете гърди на всяко кърмене, като при следващото кърмене започнеш от последно предлаганата гърда.  Би могла да стимулираш гърдите и с доизцеждане след кърмене или между кърменията. Вариант ли е да продължиш да предлагаш често гърда, да се опиташ да приложиш всички работещи за теб техники за да си осигуриш максимално усещане за спокойствие и приятни емоции? Чаша чай или друга любима топла напитка преди кърмене, топъл душ или просто гушкане на бебето може да са такъв помощник за отпускане и приятни емоции. Честото гушкане и контакт кожа до кожа , тоест разсъблечени или с минимално количество дрехи мама и бебе, гушнати и завити под  топло одеалце в тиха и притъмнена стая също биха спомогнали за твоето спокойствие и това на бебето.
Хашимото е най-често срещаната форма на понижена функция на щитовидната жлеза. Ниските тироидни нива биха могли да са причина за намалено произвеждане на кърма. При повечето майки, са налице изписани лекарства за регулиране на тези нива, които  са съвместими с кърменето.

# 613
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Въпрос към ЛЛЛ
 
Мога ли да кърмя когато съм болна?От вчера се чувствам зле,а точно сега успях от 4 дни да стимулирам кърмата и да го храня само с нея.Смятам да му изчеждам и таткото да го храни в неговата стап ,а аз да се изолирам.Благодаря за отговора предварително


Би могла да продължиш да кърмиш бебето, като предлагаш гърда.  По този начин, образуваните от теб антитела преминават с кърмата и са от полза за него. Приемът на лекарства следва да бъде ограничен и след консултация с лекар.

# 614
  • Мнения: 52
Има още една щъркелова новина! Вчера на 30.03 в 21:15,  ilki- Виктория, стана за втори път горда мама на едно бебе рекордьор. Големия мъж Мартин е с мерките- 4900гр. и 53 см. Едно голямо браво на мама Вики, защото геройски без упойка е родила своят малък принц.
Искам да и пожелая, бързо възстановяване и нека Марти изпълни домът и с много лщбов , топлина и семейна сплотеност.
Вики целуваме те  Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт