Лека и безаварийна на тези, които карат ШОФЬОРСКИТЕ - 9

  • 65 086
  • 748
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 360
Ето личния ми опит от курса на БЧК, който е задължителен съгласно разпоредбите на Европейския съюз. Сертификатът, който се издава е за срок от 5 години. При плащането ви дават една книжка, в която са обяснени основните неща свързани с оказване на първа помощ В книжката на места текстовете бяха неясни. Може да се запишете и по телефона. В деня на курса отивате в зала 1 или зала 2 в 8 часа сутринта, в коя зала ще бъдете го пише на касовата бележка. Носите лична карта, касовата бележка и химикалка. Лекцията се изнася от лекар. На проектор ви показват най-важните неща при Пътнотранспортни произшествия(ПТП) представени сбито в писмен вид – осигуряване на безопасност, установяване наличието на съзнание, сърдечна и дихателна дейност на пострадали участници в ПТП, оповестяване на „Бърза помощ” (тлф.112), оказване на първа помощ. В стаите (зала 1 и 2) има  кукли, на които ще правите сърдечен масаж. После ви се показват различни видове превръзки. Лекцията продължава с обяснения за установяване на изкълчвания, счупване, контузии, травми, изгаряне при ПТП и мерките за оказване на първа помощ. Освен това ще бъдат използвани различни схеми и карти на човешкото тяло за онагледяване на материала. Следва 30 минутен филм и тест от 15 въпроса, които не са трудни. Между отделните части на обучението има две почивки по 15 минути. Накрая ви раздават сертификатите.

# 16
  • Мнения: 8 995
Lana26 , благодаря за споделената информация!

След триседмична пауза се оказа, че не съм забравила да шофирам!  Laughing Даже се справям по-добре от преди, което малко ме озадачава.  Rolling Eyes Имам подозрения, че се дължи на факта, че инструктора за тези три седмици е забравил как нон-стоп ни дърдореше и ни надуваше главите при шофиране и сега е доста по-кротък.  Crazy
Днес най-сетне се наканих да се върна към листовките. И там установих, че ги помня нещата.

Има надежда! Останаха ми още 8 часа. Трябва да се стягам в най-скоро време за изпит на листовки.

# 17
  • Мнения: 360
Относно подаването на документи в КАТ за издаване на книжка трябва да подготвите лична карта, медицинско, удостоверения – 2 бр за завършен шофоьорски курс, диплома (оригинал и копие) и сертификат от БЧК.
Къде се намира КАТ – Дървеница (отнася се за жители на София-град). От метростанция Г.М. Димитров вървите по бул.”Драган Цанков” в посока към автогара Юг, стигате  до първото кръстовище.  Там има три стъклени бизнес-сгради приличат на небостъргачи, завивате вдясно. На кръстовището има табела бул.”Драган Цанков”31А. Адресът на КАТ – Дървеница се води на ”Драган Цанков”, а всъщност улицата, която ви води дотам е „Лъчезар Станчев”. На някои карти е означена като улица 170.


http://metropolitan.bg/data//uploads/gallery/16/B_26bfdc8178b82c … 627ded46bb7d4.jpg
На ул.„Лъчезар Станчев” има техническа проверка на автомобили („Пътна полиция”) и след това е КАТ за книжки. Във всички павилиони пред „Пътна полиция” има ксерокс-услуги.
Работно време на КАТ – Дървеница: 7.30-17.00 ч. След входа в сградата има машина за вземане на номера. Трябва да натиснете С, което означава за издаване на книжка,т.е. подаване на документи за СУМПС (Свидетелство на управление на МПС). Излиза ви номера и той се изписва на бележка. Отивате в чакалнята и трябва да следите светлинното табло, където има информация във следния вид: С – 015 – 26. Ако сте 15 номер по ред, таблото ви насочва че трябва да отидете пред  кабина 26. Влизате, подавате документите, после излизате в чакалнята където в заявлението попълвате лични данни и плащате на касата. За обикновена поръчка е 28,30лв, а за бърза – 56,30 лв. Връщате се и без ред влизате в кабина 26. Правят ви снимки и се подписвате. Дават ви талонче с входящ номер и дата за получаване на книжката. Вземането на книжки става с натискане на бутон А от машината за вземане на номера.
За издаване на книжка за жители на София – област, КАТ е в „Гео Милев”.

# 18
  • Мнения: 24
utro77 , и аз съм така. Когато правя пауза между кормуванията шофирам далеч по-добре отколкото  ако съм карала вчера. Явно не се забравя шофирането Simple Smile
Другия петък 13ти! съм на изпит отново. За тази цел ще имам две кормувания вторник и четвъртък по 2 уч. часа. Като заключение - 140 лв отгоре заедно с таксата за изпит #2gunfire

# 19
  • Мнения: 8 995
Моят инструктор като чу опасенията ми да не съм забравила да шофирам, веднага компетентно заяви, че шофирането било като правенето на любов - не се забравяло!!!  Crazy Шегуваме си се, да минава по-леко часа.

# 20
  • Мнения: 99
И аз съм на шофьорски курсове.
Теорията мина, на 9-ти са листовките. От този понеделник започнах кормуването.
За хубави тестове за самоподготовка с две ръце ви препоръчвам сайта по долу, който ще напиша. На нас инструкторката ни го каза. Регистрирах се. Реших да пусна смс за достъп от три дни на тестовете. ....като преди това чух, че вместо три дни получаваш 21 дни достъп. Това е време напълно достатъчно за подготовка. Иначе инструкторката има диск, който е инсталирала на компютъра си и каза, че е от Лукойл- ако не греша. Има и 3D материали които са като филче с обяснения защо нещо е вярно или грешно. А самата програма ви говори.....за мързеливите чете въпроса и после чете обясненията Simple Smile
Пробвайте.
Ето сайта: http://www.autobuhal.bg/

Успех на всички Peace

# 21
  • Мнения: 719
Здравейте на всички! От доста време чета темите за кормуване и днес просто нямаше как да не се регистрирам и включа  Simple Smile
След успешно взети листовки без нито една грешка, днес на кормуването се изложих както никога в живота си  Confused
Минах на червен световар  Embarassed И ако някой ме пита как...отговор нямам. Толкова много се притесних след като чаках до 4 следобед за моя ред (бях последна), че като седнах на волана не си чувствах ръцете, краката ми трепереха и изобщо не усещах колата. Не знам как карах през тези 2 минути до светофара, всичко ми е мъгла. А най-лошото е, че аз единствена от всичките ми колеги нямах никакви проблеми с кормуването. Инструктора не можа да повярва на случилото се  Shocked
Просто не мога да спра да се самообвинявам и умирам от страх, че следващият път (което ще е чак след месец) може да ми се случи същото. Моля ви дайте съвети как да успокоя тези нерви и да не изпитвам такъв страх от изпита  Praynig

# 22
  • Кърджали
  • Мнения: 10 380
bebsolina, нормално е да се чувстваш сега зле. Притеснението ти е дошло в повече.И аз първия път на изпита карах по същия начин, сякаш друг беше седнал вместо мен да кара, не минах на червен светофар, ама съм отнемала предимства, накрая при паркиране назад качих колата на тротоара... Абе кошмар.... Накрая се чувствах като пълен дебил, в къщи заявих, че няма да карам повече... Мъжа ми ме успокои, че никой не се е родил научен, че няма да се предавам...
За себе си разбрах, че това чакане, ако съм сред последните, ме убива...В главата ми почват да се въртят всякакви мисли и притеснения, умората от самото чакане, несигурността... И резултата беше налице.
По едно време взех да мисля и друго - че от една страна, да късаха ме два пъти, дадох доста пари, но тези часове корумване в повече ми дадоха доста увереност. Която по време на кормуването не я усещах някак си, но се проявява сега, когато няма никой, който да ми казва какво да правя.За късмет пък, точно когато получих книжката, в нашия град решили да правят ремонт на едно възлово кръстовище и част от много натоварен път и е една суматоха. Трафика се отклонява през нашия квартал, светофарите или не работят, или като работят се образуват едни задръствания ,че ум да ти зайде...А аз, учудващо дори и за себе си, се оправям сравнително добре в тази лудница, спокойна съм. Обаче пък, изобщо не искам да съм на мястото на тези, които сега карат курсовете в града и им предстоят изпити в тази лудница...Изобщо не искам да съм на тяхно място...
Та, след лирическото отклонение, изживей си яда един - два дена... Ако искаш, дай си почивка от кормувания няколко дни, да се поуспокоиш. И след тов ас нови сили, и без мисли, че няма да се справиш. Защото, ако се предадеш предварително, отиде коня в реката Simple Smile Ще видиш, че следващия път ще се похвалиш тук

# 23
  • Варна
  • Мнения: 407
bebsolina, стискам палци следващия път да вземеш изпита! Наистина притеснението може повече да ни навреди, отколкото да ни помогне. Но и аз не знам рецепта срещу него.
На мен вчера ми свърши теорията и мисля следващата събота да се явя на вътрешен изпит. А в понеделник започвам да карам. Тези от вас, които карат вече, кажете много ли се притеснявахте когато се качвахте първите пъти да кормувате? Аз само като си помисля и почвам да се притеснявам. Но пък от друга страна и нямам търпение  Grinning

# 24
  • Варна
  • Мнения: 16
Здравейте!
bebsolina, кофти се е получило, но станалото станало...Гледай сладващият път да си по-концентрирана и съсредоточена във всеки един момент от изпита, тъй като нещата за които трябва да следим са много и са все важни. Притеснението не помага, а пречи. Бъди уверена в себе си и покажи на изпитващия какво си научила.
Rosi79, да,притеснявах се, защото не бях сядала зад волана преди това, не знаех как се потегля дори, но инструктора ти ще те научи на всичко и ще следи да не направиш някоя беля.
Аз пък във вторник съм на изпит пред ДАИ практика и много се надявам да успея да го взема. Дано се справя...  Praynig

# 25
  • Мнения: 99
bebsolina много кофти се е получило. Стискам палци на следващото явяване всичко да е ок.
Ох, аз утре съм на листовки пред ДАИ......леле че ми се свива отвътре.
Като си решавам в учебния център и вкъщи листовките се справям....и дано и утре успея Praynig
Didka82 стискам силно палци за вторника и после ще чакам да разкажеш как е протекъл самия изпит Peace
Rosi79 и аз доста се бях притеснила за първото кормуване. Първия ден се бях толкова много сковала на волана, че не е за вярване. А на пътя всичко ми беше като в мъгла. Вече минаха 4 дни с кормуване и съм значително по-спокойна. Вече успявам да следя доста неща на пътя и около него........е, имам още доста за учене Simple Smile Но пък нямам търпение за часът си по кормуване сутрин.

# 26
  • Мнения: 99
Здравейте!
Влизам да се похваля.
Взех си днес листовките пред ДАИ Flutter
Didka82 успех утре и после да пишеш как е минало Peace

# 27
  • Мнения: 549
Браво.А честито   bouquet
Коя листовка ти се падна?С кой номер?

# 28
  • София
  • Мнения: 1 691
Lana26, много изчерпателно, браво и благодарим Simple Smile
Аз вчера започнах официално курса с първата ни лекция (теорията ни е задължителна и се провежда заедно с целия курс в учебния център всеки ден с един много симпатичен инжинер и мултимедия)
Обясниха ни колко отговорно е да си шофьор, запознаха ни с планът за обучение. След като си вземем теорията ще имаме вътрешен изпит (теглим въпроси от системата на ДАИ на компютъра и решаваме и за да сме преминали успешно трябва да успеем да направим 92 точки от верни 97 - малко са качили критериите, за да сме по-подготвени за изпита пред ДАИ за който ни трябват 87т от мах. 97т.)
След като навлезем малко в теорията тази седмица от средата на другата ще имаме среща с инструкторите и кормуване.
Първите дни ще се запознаем с колата, управлението, овладяването и, след това ще караме междуградско, за да можем да се научим да държим колата в прав ход и ще се учим да изпреварваме. След междуградското ще започнем да караме в града и то само през седмицата, защото през уикендите няма трафик и било безсмислено, само загуба на часове, дори пред ДАИ няма изпити по кормуване в уикенда. След градското ще караме на магистрала и ще се учим да паркираме, да правим по-сложни маневри и т.н.
Не трябва да взимаме повече от 2-3 дни в седмицата кормуване, защото трябва да отмине време за да можем да възприемем многото информация.
Та така общо взето, в курса сме само дами, всички са готини, забавляваме се, дискутираме и всички стискаме палци да си махаме през прозорците на колите си след някой друг месец Simple Smile
Иначе аз съм карала до сега, на един участък 2-3 километра междуселски път край София. Всъщност категорично отказвах да шофирам, защото било много сложно, но приятелят ми всеки път ме навиваше и ме накара да се кача да пробвам. Така вече почти всяка седмица, когато ходим към вилата по този самотен път се качвам аз и карам, поне се научих да сменям скорости (е... под това разбирайте да тръгна на първа, после втора и най-много трета, ако няма дупки и после да изключа от скорост, да вдигна ръчната и да спра). Та първите 10 качвания беше кошмарно, всеки път треперех, ВСЕКИ път се чудех кой педал за какво е Grinning Трагедия, но се свиква и наистина не се забравя, защото не бях карала от миналото лято и тази година сякаш нищо не бях забравила. Е още не разбирам защо не трябва или трябва да пусна съединителя рязко и т.н., но това оставям на моя инструктор. Та така, моето каране е нищо, но все пак ми вдъхва някакъв шанс, трудно ми е да преценя разтоянието на колата (особено от дясно) с нещата с които се разминавам и т.н. Но според моя приятел ще се науча едва, след като карам 1-2 месеца всекидневно.
Didka82, успех днес Simple Smile
bebsolina, разпределят ли ви по ред или вие си избирате. Аз винаги на изпит на който се притеснявам, минавам втора-трета. Ще го изкараш, не се притеснявай.
Aлекcандрa, браво, че вече се справяш в града сама, аз много се плаша как ще карам сама и особено как ще успея да зауча пътищата в града, защото съм доста зле с ориентацията Grinning

# 29
  • Варна
  • Мнения: 407
Didka82, успех на изпита днес!
janeta*, браво за листовките!
Аз в събота ще ходя на вътрешен изпит теория. Ще ми се падне да решавам една от листовките. Вярвам, че ще го взема изпита от раз  Simple Smile
Вчера бяха първите ми два часа кормуване. Докато отивах на уговореното с инструктора ми място, се притеснявах много, мислех си: "Боже, сега как ще седна да карам, няма да мога да се справя". После обаче малко се успокоих, инструктора ми беше много внимателен и търпелив, а аз като се познавам, ми трябва такова отношение, не някой да ми вика. И много ми хареса Simple Smile Карахме извънградско, на магистралата и за малко в града. За сега въобще не се сещам да погледна знаците, добре че е инструктора да ме направлява. Но да се надявам, че ще почна лека полека да свиквам. В петък пак съм на кормуване и вече нямам търпение  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт