Консултация с логопед - тема 4

  • 228 478
  • 860
  •   1
Отговори
# 780
  • Мнения: 88
Здравейте! Имам нужда от консултация с логопед за сина си. На 1г. и 8 месеца е. За момента, казва единствено "мама", "ало" (взима телефон и го слага на ушенцето, т.е. осъзнато казва думичката), "хайде" и "оп". Всички думи ги казва съзнателно, като "мама" - казва буквално на всичко... Сочи с пръстче, ходи самостоятелно от 12-тия месец, качва се по стълби и слиза, много е любопитен и наблюдателен, има добра памет (запомня къде е скрит предмет, който представлява интерес за него и дни по-късно го търси на мястото, на което е видял, че е "скрит"). Но закъснението в проговарянето му, много ме тревожи.

Бяхме септември месец при психолог-логопед в София и му направиха оценка на развитието, която беше нормална за възрастта, но ни посъветваха да се обърнем към логопед, ако не проговори до 2-3 месеца. Проблемът е, че живеем в Германия, а тук няма практикуващи българи (немците пък казват, че трябва да е консултация с логопед, говорещ майчиния език) и се надявам да можем да направим онлайн консултация. Много съм разтревожена и ще ви бъда благодарна за мнения и препоръки!

# 781
  • Мнения: 2 826
Без да имам познания дали е добре или не в развитието детето, се включвам със съвет да опитате онлайн консултация евентуално с логопед в България. Това е единственото, което ми идва на ум. Другото е да попитате в групите с родители живеещи там, може да знаят за български логопеди там (който да практикуват друго в страната, но да имат знанията и уменията да помогнат поне с консултация).

# 782
  • Мнения: 1
Привет на всички!Опитвам се да открия някакъв телефон за контакт на Мария Пеева логопед от Ботевград в интернет не излиза никакъв телефон за връзка с нея.Моля ако някой има информация да ме насочи как да се свържа с нея. Благодаря предварително!

# 783
  • Мнения: 827
Търся логопед за консултация онлайн ако може.
Детето е почти на две години и половина, смуче палец и ни смущава нивото на развитието на говора му.
Ще съм благодарна за отзивите ви.

# 784
  • Мнения: 11 970
Здравейте. Не мисля, че онлайн консултация би могла да помогне, нужен е контакт с детето на живо. А и нещата не се случват с една консултация. Препоръчвам Ви да потърсите център, в който има екип от психолог, логопед и детски психиатър, които да направят подходящо за възрастта на детето обследване. Първата среща е с детски психиатър, след това се правят по две срещи с всеки специалист. Всеки специалист дава заключение в неговата се област, а детският психиатър - епикриза с окончателното становище или диагноза, както и препоръки за работа, ако са необходими.
П.п - дъщеря ми е на 10г и все още заспива с палец в устата. През другото време - не. Проговори фразеологично на 3г и 9м, от тогава работи и с логопед. На 7г й поставиха диагноза "Смесено специфично разстройство на развитието". Една аптекарка ми каза веднъж по повод палеца -"От биберон(залъгалка) отказване има, а от палец - не." Тя не е ползвала залъгалка, синът ми ползва основно за заспиване и активно след годината, когато го мъчиха зъбите повече. На 2 години лесно отказа биберона.

# 785
  • Мнения: 1 162
Ако няма нещо притеснително в поведението, Не препоръчваме самоцелно консултация с детски психиатър. Може би като за начало с психолог. А това за онлайн консултация... Ами, за мен е неприложимо и който Ви го предложи, само ще Ви вземе парите. На място на детето биха се дали множество и различни задачи, за диагностика, които няма как да се случат онлайн. Още по-малко при толкова малко дете.

# 786
  • Мнения: 374
Здравейте, трябва ли да се изчакаме да израстат вторите горни и долни зъби на дете  , за да се работи със звуци "с" и "з"?

# 787
  • Мнения: 3 531
Аз май съм позабравила, но вторите зъби не израстват ли към 1 годишна възраст? Вие на колко искате да го заведете на логопед?

# 788
  • Мнения: 827
Благодаря ви за отговорите.
Забелязваме, че във времето развива говора, разбира всичко, изпълнява молба, или каквото му се каже да направи, освен когато не иска, но не защото неразбира.
Имитира звуци, думи.  Има речник, не е голям, но не прави изречения например. Общителен е. Много обича книгите и да му се чете например. Чета и разказвам по книги, пея, говоря му, задавам въпроси за да го провокирам за прост отговор.

По отношение на палеца също има успех. Разбира повече, като му се обяснява защо не бива да се смуче.  Поразреди смученето, но има още какво да се желае.
Но се позамислихме и за консултация.

# 789
  • Мнения: 374
Аз май съм позабравила, но вторите зъби не израстват ли към 1 годишна възраст? Вие на колко искате да го заведете на логопед?
Детето ми е на 7 години

# 790
  • Мнения: 1 162
Явно става дума за постоянни зъби. А, да, сега видях, че сте писали.
Не би трябвало да пречат вторите, но все пак, има и изключения. Ако зъбните редици са ок и няма ортодонтски проблем, а просто смяна на зъбите, не би трябвало да пречи. Освен това, докато се автоматизират звуковете, най-вероятно зъбите ще са поизраснали.

# 791
  • Мнения: 3 531
Аз май съм позабравила, но вторите зъби не израстват ли към 1 годишна възраст? Вие на колко искате да го заведете на логопед?
Детето ми е на 7 години
Пак нещо не разбирам, та децата говорят и с млечни зъби. Не е проблем, ако детето е с млечни зъби да ходи на логопед. Моето с ортодонтски проблем, с млечни зъби си ходеше на логопед и научи "с" и "з" по онова време. И още много други звуци научи с млечните си зъбки и с ортодонтския си проблем. Още преди 7 г. е трябвало да го заведете на логопед, за да извади и автоматизира с и з.

# 792
  • Мнения: 374
Аз май съм позабравила, но вторите зъби не израстват ли към 1 годишна възраст? Вие на колко искате да го заведете на логопед?
Детето ми е на 7 години
Пак нещо не разбирам, та децата говорят и с млечни зъби. Не е проблем, ако детето е с млечни зъби да ходи на логопед. Моето с ортодонтски проблем, с млечни зъби си ходеше на логопед и научи "с" и "з" по онова време. И още много други звуци научи с млечните си зъбки и с ортодонтския си проблем. Още преди 7 г. е трябвало да го заведете на логопед, за да извади и автоматизира с и з.
Благодаря за мнението Ви.

# 793
  • пловдив
  • Мнения: 300
Здравейте, бихте ли ми препоръчали логопед и психолог в Пловдив, които наистина да си разбират от работата?

# 794
  • Мнения: 1 162
Здравейте, бихте ли ми препоръчали логопед и психолог в Пловдив, които наистина да си разбират от работата?
Гергана Бейчева или Гергана Димова. И двете са логопеди. За психолог не мога да кажа.

Общи условия

Активация на акаунт