За консервирането...или как да си приготвим зимнина!

  • 101 065
  • 739
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 10 547
Баба ми правеше преди една туршия, която стана традиция и за мен, със 100 печени, белени чушки, като редеше между тях и моркови /около килограм за това количество чушки/, чесън, чер пипер, листа от магданоз.
Чушките се изпичат без семето и дръжките, морковите се нарязват на кръгчета. Объркват се със студена марината от 1 чаша олио, 1 чаша захар, 1 чаша оцет, 1/2 чаша сол. Престояват така около 12-14 часа. Пълнят се плътно в буркани, заливат се с маринатата, в която са престояли и се стерилизират около 10-12 минути.
Чушките може да са цели или нарязани.

# 721
  • Мнения: 6 814
Баба ми правеше преди една туршия, която стана традиция и за мен, със 100 печени, белени чушки, като редеше между тях и моркови /около килограм за това количество чушки/, чесън, чер пипер, листа от магданоз.
Чушките се изпичат без семето и дръжките, морковите се нарязват на кръгчета. Объркват се със студена марината от 1 чаша олио, 1 чаша захар, 1 чаша оцет, 1/2 чаша сол. Престояват така около 12-14 часа. Пълнят се плътно в буркани, заливат се с маринатата, в която са престояли и се стерилизират около 10-12 минути.
Чушките може да са цели или нарязани.

Много я харесвам тази туршия, но не се сетих, че за нея става въпрос. Благодаря!

# 722
  • София
  • Мнения: 715
Баба ми правеше преди една туршия, която стана традиция и за мен, със 100 печени, белени чушки, като редеше между тях и моркови /около килограм за това количество чушки/, чесън, чер пипер, листа от магданоз.
Чушките се изпичат без семето и дръжките, морковите се нарязват на кръгчета. Объркват се със студена марината от 1 чаша олио, 1 чаша захар, 1 чаша оцет, 1/2 чаша сол. Престояват така около 12-14 часа. Пълнят се плътно в буркани, заливат се с маринатата, в която са престояли и се стерилизират около 10-12 минути.
Чушките може да са цели или нарязани.

Точно това е 'моята' туршийка! Запретвам ръкави, благодаря ти!   bouquet

# 723
  • Мнения: 482
Момичета, аз съм правила малко зимнина и то много отдавна. Да ме упътите по следния въпрос - как да стерилизирам, като съм в апартамент, имам една по-голяма тенджера, но не е много висока. Помня, че някои едно време варяха бурканите в леген ли, в нещо друго ли беше, с бързовар. Аз самата съм правила - за лютеница става въпрос- в малки бурканчета, слагах ги легнали и ей такива простотии. Ако някоя знае някой пиниз, дайте го насам!

# 724
  • София
  • Мнения: 715
Момичета, аз съм правила малко зимнина и то много отдавна. Да ме упътите по следния въпрос - как да стерилизирам, като съм в апартамент, имам една по-голяма тенджера, но не е много висока. Помня, че някои едно време варяха бурканите в леген ли, в нещо друго ли беше, с бързовар. Аз самата съм правила - за лютеница става въпрос- в малки бурканчета, слагах ги легнали и ей такива простотии. Ако някоя знае някой пиниз, дайте го насам!
И аз съм чувала за това с кофата и бързовара, но не знам легнали как става номера... дали ще хлътне капачката после... знам, че слад като се извадят от стерилизиране не трябва да се разклащат бурканите докато не престоят на капачка няколко часа...
Не ти трябва огромна тенджера, ако водата покрива капачките на два пръста отгоре си ок в тенджерата... Аз съм на село дето се вика, но пак стерилизирам на газовия котлон на печката, няма кой да се занимава да пали огън и тем подобни... За по-големите количества имаме един огромен казан и на външен газов котлон.

# 725
  • Мнения: 2 069
Аз нямам тенджера и затова си намерих тенекия от сирене  Peace
Побира 8 компотени буркана. Варя ги на газовия котлон.

# 726
  • Мнения: 6 814
Аз когато съм заварявала бурканчета със сладко, ги обръщам с капачката надолу и не съм имала проблем. Peace
Иначе моя позната вари компоти в тенекия от сирене с бързовар и няма проблеми.

# 727
  • Мнения: 5 001
...в тенекия от сирене с бързовар и няма проблеми.

 newsm10

И аз така,когато се наложи.....За краткотрайните стерилизации де.....На котлон в голяма тенджера също съм правила,но обръщам буркана с капачката надолу(целта е уплътнението да се размекне и после след изваждането на буркана да "захапе" ,та да няма въздух в консервата)

Когато се правят буркани с месо,зелен боб и тям подобни консерви дето изискват повече варене - НА ВИЛАТА!!! (на огнището!).....Не са за апартамент тия неща....

# 728
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Момичета, аз съм правила малко зимнина и то много отдавна. Да ме упътите по следния въпрос - как да стерилизирам, като съм в апартамент, имам една по-голяма тенджера, но не е много висока. Помня, че някои едно време варяха бурканите в леген ли, в нещо друго ли беше, с бързовар. Аз самата съм правила - за лютеница става въпрос- в малки бурканчета, слагах ги легнали и ей такива простотии. Ако някоя знае някой пиниз, дайте го насам!

Във фурната. Peace Колежката ми каза,че ги слага на решетката. на сухо и когато започнат да излизат мехурчета нагоре отчиташ времето за варене. Аз обаче слагам в тава с вода- както крем-карамела, така пише в моята фурна, с нагряване само отдолу+ вентилатор.

# 729
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Днес направих царската туршия:

# 730
  • Под звездите
  • Мнения: 1 304
Дами, може ли да ми дадете рецепта на трушия за бидон?
Имам продукти като: камби,карфиол,зеле,моркови и корнишони.

# 731
  • София
  • Мнения: 2 435
Много хубава тема! Аз като начинаеща в консервирането искам съвет как да си направя туршия от рязани камби, карфиол и моркови в три-литрови буркани. Всъщност въпросът ми е колко сол, захар, оцет, олио и аспирин се слагат на един буркан? Без да варя марината, после само да ги обръщам нагоре надолу.

Аз лично на око и вкус... Ето тук 3 теми за царска туршия, всеки я прави различно и не се съмнявам, че на всички е хубава... При всички положения аспирин няма да слагам,  а ще стерилизирам 2-3 мин...

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=125866.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=234264.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=331815.0


Изчетох ги и трите, но не видях рецепта за тази царска туршия, на която марината се кипва и се заливат бурканите /без аспирин/ или разликата е само в това, че марината се кипва и след това се заливат бурканите, иначе пропорциите на съставките са едни и същи  newsm78

Тази е парена.

Тук я има рецептата, последния пост
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=38885
Благодаря, но не е тази, четох я, мойте буркани са от 2.5 литка и няма къде да ги варя.

Джемма, точно тази рецепта търсих, но моля те напиши от колко ml е чашата ти, мойте буркати са от 2.5 L но ще пресмятам по-късно пропорциите.

# 732
  • Мнения: 482
Много ви благодаря за отговорите! Това за фурната го чувам за пръв път. Днес ми донесоха голяма тенджера. Сега изниква въпросът, че котлонът е с доста по-малък диаметър. Но тая нощ ще се пробвам ( с лютеница). А колко време се стерилизира тя, понеже тук чета 5 минути, а една роднина ми каза 20.

# 733
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
О, тази доза марината ми отиде за буркан и половина, варих на 2 пъти, като втория път направих доза и половина. А чашата ми е водна, не знам колко, приблизително 250-300мл

# 734
  • Мнения: 2 069
Дами, може ли да ми дадете рецепта на трушия за бидон?
Имам продукти като: камби,карфиол,зеле,моркови и корнишони.

Утре ще напиша рецептата  Peace

Общи условия

Активация на акаунт