За консервирането...или как да си приготвим зимнина!

  • 101 147
  • 739
  •   1
Отговори
# 645
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Не я знам за стоте чушки. Blush

"Кулинар" използвам аз. Peace

# 646
  • Мнения: 2 826
Марѝ, благодаря  Hug, ще търся от него.

# 647
  • Мнения: 9 144
Аз съм замразявала пържен патладжан, но не знам дали става и с пържени тиквички. Замразявала съм сурови и после наистина не ставаха за пържене.



и тиквички стават изпържени - замразени.
Или си ги запичате на кръгчета, после замразявате по на един ред във фризера. След като замръзнат вече в торбичка прибирате. Така са по-лесни за употреба, когато потрябват. И патладжана, и тиквичките.

# 648
  • Мнения: 332
Божеееее, какви количества обработвате....
Мен чак ме е срам тая година-досега почти нищо, ама смятам и така да си остане, защото се уверих, че и от много слагане после и много остава и язък за труда най-вече.
Сложилъ съм 10-на пакета за гювеч във фризера-нарязани патладжан, тиквичка, морков, чушки и бамя, блънширани за по 2-3 минути. Другото е смляни домати в бутилки от бира-без варене. Обелвам ги, смилам ги в блендер, защото нямам мелачка, прибавям разтворена предварително салицилова киселина-по грам на килограм домати, наливам в бутилките, изчаквам 2-3 часа хубаво да се утаят и ги запечатвам после с малко олио отгоре. Това си мирише на пресен домат и става и за готвене и за салатка с праз лук и люта чушка.
Люти чушлета вече не слагам изобщо в буркани, ама през сезона взимам по 200 грама на няколко пъти, изпуквам леко на котлона и колкото за една порция (по 6-7) ги завивам с прозрачното фолио и във фризера. После вадя-малко оцет, олио, чесън и магданоз или копър-пак замразен и воала.
Предстои ми любимата ни туршия и парените гамби без сол, мисля, че бяха на Селма?, ама ще изчакам за тях да стане по-студенко.

# 649
  • Мнения: 51
здравейте,

търся рецепта за традиционния твърд ябълков мармалад, оня дето се продаваше в кашон и се режеше.

има ли някой изпитана рецепта, или идея,  да сподели моля.

 Hug

Последна редакция: вт, 18 сеп 2012, 14:00 от Ердинч

# 650
  • Мнения: 87
Мисля да направя и още малко мариновани чорбаджийски чушки и зелен фасул, ако стане.
   как ги правиш.
Чушките са по рецепта на Джемма:
1/2 бутилка оцет от 750 мл.
1/2 бутилка вода от 750 мл.
75 гр. сол
1 чаена лъжичка мед - сложих малко повече, може би непълна супена
олио - не помня колко, защото аз не сложих.

Всичко без меда /слага се директно в буркана при чушките/ се завира на котлона и се заливат наредените в буркана чушки. На мен ми стигна за два буркана от тези тесните и високи. Стерилизирам само за капачката - 5 минути.
Зеленият фасул го прави майка ми по следната рецепта:
Сварява го във вода до пълно омекване с малко сол. Слага фасулчетата в буркани и залива със сока, в който се е варил, до горното ръбче. Стерилизираме 15 минути след завиране на водата.


И аз напривех такива чорбаджийски чушки, но не ги стерилизирах, дали сбърках  newsm78
Ще ме е много яд ако се развалят  #Cussing out

# 651
  • Мнения: 87
Момичета, дайте идея за люти чушки. Майка ми донесе една торба с позачервена вече шипка. Иска да ги сложа в бурканчета  без да ги стерилизирам и без да се слага аспирин. Нещо лесно да е  Hug

Ето ти две лесни рецепти:
1. Редят се чушките в буркан(какъвто ти е удобно). Слага се сол според големината на бурката(, аз на средно голям буркан(375гр-410гр) слагам една чаена лъжица сол. Пълна до половината от буркана с оцет и до горе с вода. затварям и слагам в мазето.
2. Чушките леко печени. В буркан се редят чушки, магданоз, листа целина(ако обичаш), чесън. Слага се една лъжица(като по-горе) сол, по желание малка щипка захар, половината от буркана оцет, а другата половина, т.е. да горе или вода или олио. Аз слагам вода, с олио са ни тежки и не ги харесваме.
Дано да съм обяснила разбираемо, ако не - питай.

# 652
  • София
  • Мнения: 715
Аз временно ви изпуснах, но последните 10-тина дни беше лудница вкъщи - зимнини, ремонт, сватба и първи учебен ден Simple Smile+
Но пък успях да понапълня мазето с всякакви вкусотии... градината ни се оказа съкровищница - открих, че имаме две разкошни диви круши в горния край... 12 години живея там и не ги знаех Simple Smile Компотеца от такива ми напомня за детството... спретнах 20 буркана... Направих сладко от бяло грозде с печени орехи - страхотно стана. Понеже имаме мнооого отел, а аз го обожавам, та пробвах и сладко от него - 2 бурканчета, да видя става ли - пак с печени орехи, направо е страхотно, ще правя сериозно количество.

Освен това 37 бурканчета лютеница от тази с червения пипер, още една доза компот от къпини, още една доза сос от сини сливи, още една доза кетчуп, салата Ропотамо 20 бурканчета и кьополу 15 бурканчета...

Междувременно оженихме на мъжа ми брат му на страхотна еднодневна церемония из дъждовна София в неделя, в понеделник, с не особено свежа крачка открихме и учебната година, сега е ред на чушките Simple Smile
Вчера взех от борсата 15 кг. камби и 15 кг. червени чушки, 4 кг. моркови, целина и карфиолец... Камбите отиват за мариноване /по рецептата на Селма/, чушките половината за пълнене във фризера, другата половина + част от камбите за царска туршийка...

И така мили ми дами... тази година съм доволна не толкова от себе си, колкото от ентусиазма, който ме е обзел Simple Smile И май вие сте виновни...
Спорен и усмихнат ден на всички...

# 653
  • Мнения: 15
Много хубава тема! Аз като начинаеща в консервирането искам съвет как да си направя туршия от рязани камби, карфиол и моркови в три-литрови буркани. Всъщност въпросът ми е колко сол, захар, оцет, олио и аспирин се слагат на един буркан? Без да варя марината, после само да ги обръщам нагоре надолу.

# 654
  • София
  • Мнения: 715
Много хубава тема! Аз като начинаеща в консервирането искам съвет как да си направя туршия от рязани камби, карфиол и моркови в три-литрови буркани. Всъщност въпросът ми е колко сол, захар, оцет, олио и аспирин се слагат на един буркан? Без да варя марината, после само да ги обръщам нагоре надолу.

Аз лично на око и вкус... Ето тук 3 теми за царска туршия, всеки я прави различно и не се съмнявам, че на всички е хубава... При всички положения аспирин няма да слагам,  а ще стерилизирам 2-3 мин...

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=125866.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=234264.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=331815.0

# 655
  • Мнения: 9 144
Много хубава тема! Аз като начинаеща в консервирането искам съвет как да си направя туршия от рязани камби, карфиол и моркови в три-литрови буркани. Всъщност въпросът ми е колко сол, захар, оцет, олио и аспирин се слагат на един буркан? Без да варя марината, после само да ги обръщам нагоре надолу.

не е царска, но е с горните продукти и правя в буркани. Дозата е на компотен буркан, за 3л. буркан - умножено по 3.5 пъти

http://pep-4o.blogspot.com/2010/09/blog-post_06.html

Последна редакция: вт, 18 сеп 2012, 17:00 от пеп-4o

# 656
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 870
Мисля да направя и още малко мариновани чорбаджийски чушки и зелен фасул, ако стане.
   как ги правиш.
Чушките са по рецепта на Джемма:
1/2 бутилка оцет от 750 мл.
1/2 бутилка вода от 750 мл.
75 гр. сол
1 чаена лъжичка мед - сложих малко повече, може би непълна супена
олио - не помня колко, защото аз не сложих.

Всичко без меда /слага се директно в буркана при чушките/ се завира на котлона и се заливат наредените в буркана чушки. На мен ми стигна за два буркана от тези тесните и високи. Стерилизирам само за капачката - 5 минути.
Зеленият фасул го прави майка ми по следната рецепта:
Сварява го във вода до пълно омекване с малко сол. Слага фасулчетата в буркани и залива със сока, в който се е варил, до горното ръбче. Стерилизираме 15 минути след завиране на водата.


И аз напривех такива чорбаджийски чушки, но не ги стерилизирах, дали сбърках  newsm78
Ще ме е много яд ако се развалят  #Cussing out
Ако си заляла с вряла марината и си обърнала бурканите на на капачка, за да се вакуумират, няма да се развалят.

# 657
  • София
  • Мнения: 715
Много хубава тема! Аз като начинаеща в консервирането искам съвет как да си направя туршия от рязани камби, карфиол и моркови в три-литрови буркани. Всъщност въпросът ми е колко сол, захар, оцет, олио и аспирин се слагат на един буркан? Без да варя марината, после само да ги обръщам нагоре надолу.

не е царска, но е с горните продукти и правя в буркани. Дозата е на компотен буркан, за 3л. буркан - умножено по 3.5 пъти

Мдам... тя жената е написала, ама аз нали съм на фаза царска... Simple Smile

# 658
  • Бургас
  • Мнения: 1 989
здравейте,

търся рецепта за традиционния твърд ябълков мармалад, оня дето се продаваше в кашон и се режеше.

има ли някой изпитана рецепта, или идея,  да сподели моля.

 Hug
Аз ,без да се каня, направих такъв мармалад, но от сливи с малко ябълки. Имах желание да направя пестил и разполагах с много дребни джанки. Сварих ги и с миксера ги завъртях, за да паднат костилките на дъното. Сетих се, че имах в буркани затворени сварени ябълки, дето миналата година са падали недоозрели  , бях си ги приготвила да ги слагам в лютеницата, но ми бяха много. Сложих и един буркан от тези ябълки. Бяха небелени и с онази твърда люспа около семките, но -нищо. Захарта беше на око. То какво ли беше мерено. Варих  в тавата, докато ми се стори, че може и да започне да загаря, затова я изсипах в тава върху хартия за печене и се канех да я държа на слънце, за да се доизсуши. Но сместа явно е била повече и беше на 2 см дебелина, и като разбрах че няма да изсъхне като пестил, нарязах съдържанието на парчета, заедно с хартията и ги наслагах в кутия едно върху друго. И в хладилника. Да си режем парченца е много приятно за хапване-все едно си вземам парченце локум. Слагах и в курабии, които се правят иначе с локум , и в банички с готови кори.Обикновено в сладката се слага колкото плод, толкова и захар/ изключение правят много дребните плодове, където захарта е два пъти повече от плода/, а в мармаладите захарта е наполовина на плода.

# 659
  • Бургас
  • Мнения: 1 989
А може ли някоя друга идея за съхраняване на тиквички?
За мен тиквичките са капpизен зеленчук. Опитите ми да стерилизирам тиквички само се провалиха-бързо се развалят. Затова като ги сложа на кубчета в буркана, запълвам празнотите с доматен сок. Той е консерванта. Използвам ги за супа, за мусака. Правила съм мариновани тиквички, както се правят краставичките, вкусни са, но винаги краставичките са предпочитани и тиквичките ми остават, а след време си променят цвета и нямат "търговски вид". И пак остават. Разбира се-сурови тиквички на кубчета във фризера-това е класика, но колко може да постави човек-2-3 торбички.

Общи условия

Активация на акаунт