ВМ НВХ - част 51

  • 48 968
  • 743
  •   1
Отговори
# 720
  • SA
  • Мнения: 3 196
О, да, много правилно го е описал този шведски хирург!  Simple Smile От цялото ми обучение по медицина , за хранене  се е говорило единствено във връзка с официално приетите диети в болниците - има там разни такива номерирани - първа, втора... и всяка е за отделна група заболявания- например чернодробни, стомашно-чревни, диабет... И другото място е как се захранват бебетата в кърмаческа възраст. Оттам нататък, ако някой лекар проявява интерес и чете из нета, ще научи повече, ако не - остава си с тези "познания" . Витамин Д пък се споменаваше основно във връзка с рахита в детска възраст.  Simple Smile Аз също съм разговаряла с доста мои колеги и все още не съм срещала някой да е информиран за разностранните му ефекти върху тялото. Обмяната на глюкозата и фруктозата наистина се изучават по биохимия във 2 курс, но по това време студентите още не са започнали да изучават клинични дисциплини и всичко, което им остава в главата са разни сложни формули, цикли, ензими, които всячески се опитват да запаметят за изпита, но за съжаление под формата на суха теория.

# 721
  • Мнения: 23
"Няма да се уморя да повтарям, че природата наистина ни е осигурила всичко, от което се нуждаем. Още преди появата на селското стопанство милиони години това животно - човекът, си е оставало силно и здраво, и то често при жестоки лишения, като се е хранило с животните и рибите, с плодовете и зеленчуците около него. Оцелели сме без медицина, без опит, без удобни къщи и надеждно отопление.
От огромна полза ни е било, че първобитният човек се е хранел изключително здравословно.
Докато в съвременния живот с всичките му удобства ние се храним изключително нездравословно.
Сигурен съм, че ще прогледнете за простичката истина, че прясната храна - храната, която не е рафинирана, консервирана, преработена, "подобрена", "обогатена" - е най-добра за вас."
Аткинс

Не, че е нещо, което не знаем, ама като го прочетох снощи - ми се прииска, да го споделя.

Rain*
Изглежда, че четеш същата книга, която и аз чета. coolcool За съжаление тя е дефектна и нямам стр.  99-102. Ако не те затруднява да ги снимаш и качиш.

За качване на снимки става http://www.picvalley.net/, но ако не могат да се четат, тъй като сайта ги преоразмерява, може на лични да се разберем за поща, скайп ...

# 722
  • В Балкана
  • Мнения: 672
Прикачи.ком не ми работи, а ми е толкова удобен.  #Cussing out

Направих си регистрация в снимка.бг и уж направих албума видим - http://rain9.snimka.bg/other/atkins.704752

Това са разрешените храни от Аткинс, за въвеждащата му диета.
Разрешава и някои подсладители, което аз не одобрявам и което вероятно също Дюкан от него е копирал.

Бобе, още никъде не съм срещала да споменава нещо кокосово, ама аз съм в началото.  Blush Когато се появи, ще пиша.
Камелот и аз предвкусвам мотивиращия ефект да е видим още в края на седмицата.  Laughing Подуванията и последните качени да ги няма. За сега уж двете седмици ще спазват до 20 гр. въглени. Но да видим сметките от реалното хранене, какво ще покажат.

Kinks, от сутринта това се опитвам да направя. Провери дали стана.

# 723
  • Мнения: 23
Rain*,
Станали са и много ти благодаря.  bouquet
Ами това се оказва центъра на цялата книга. Добре че беше тази тема във форума, та не знам какъв Аткинс съм щяла да правя.

# 724
  • В Балкана
  • Мнения: 672
Качила съм едни изследвания, на мъж, ако може да ги коментирате.   Hug - http://rain9.snimka.bg/other/izsledvaniya.704767.28617623.big

Първата снимка е кръвна картина. Тя изглежда добре, поне всички стойности са в допустимите граници.
Глюкозата е високата!
Втората снимка - урина, не мога да разбера зле ли е или не е!?
И третата - холестерол, много зле.  Laughing Т.е. зле са триглицеридите.. От това, което съм чела от вас -  сметките на Шоки по 39 и 89 няма смисъл да ги правя, защото то нищо не е както трябва да е. Поне аз така го виждам..
Камелот беше писала, че HDL е добре да бъде поне 20-25% от общия холестерол. Тук в случая той е по-малко.. Завишеният LDL, съм склонна да вярвам, че е защото тъканите искат по-високи стойности на холестерол, за да се поправят. Т.е. на мнение съм, че тялото на човека е болно и иска да се излекува.  Grinning
На лекар няма да се ходи с тези изследвания, т.е. само аз и вие ще ги тълкуваме. То пък аз колко ги разбирам.  ooooh!
Човекът е пиел Омега 3, свършило е някога си, сега пак ще си вземе да пие. Това е.

Kinks, радвам се, че го виждаш!

# 725
  • София
  • Мнения: 1 047
"Няма да се уморя да повтарям, че природата наистина ни е осигурила всичко, от което се нуждаем. Още преди появата на селското стопанство милиони години това животно - човекът, си е оставало силно и здраво, и то често при жестоки лишения, като се е хранило с животните и рибите, с плодовете и зеленчуците около него. Оцелели сме без медицина, без опит, без удобни къщи и надеждно отопление.
От огромна полза ни е било, че първобитният човек се е хранел изключително здравословно.
Докато в съвременния живот с всичките му удобства ние се храним изключително нездравословно.
Сигурен съм, че ще прогледнете за простичката истина, че прясната храна - храната, която не е рафинирана, консервирана, преработена, "подобрена", "обогатена" - е най-добра за вас."
Аткинс

Не, че е нещо, което не знаем, ама като го прочетох снощи - ми се прииска, да го споделя.

Как обясняват тези "специалисти" факта, че в мига в който човека е започнал термично да обработва храната са изчезнали доста болести и продължителността на живата се е увеличила? Докато не е имало селско стопанство населението на планетата е било 1 шепа, а сега е пренаселена, въпреки ужасната вредна храна и тенденцията е към увеличаване. Ако тогава е била 25 години, сега е 80  newsm78
Аз също се опитвам да си набавям пресни и домашни продукти, безспорно са по-добри, но и са труднодостъпни....
Много интересни неща научавам от вас, момичета, страхотни рецепти   bouquet

# 726
  • Мнения: 6 347
The Baroness, с готвенето са отпаднали част от инфекциите, предполагам. Никой не е против готвенето. "Преработката", която се има предвид, е тази в промишлени условия, а не обикновеното готвене у дома. При силно преработените храни има често хидрогенирани мазнини (трансмазнини), има добавени консерванти, оцветители и подобни подобрители, често има добавена захар, мононатриев глутамат и подобни, които не са полезни за човека.

За земеделието - да, дало е възможност на хората да се задържат на едно място, да имат малко или много подсигурена храна и така да могат да имат повече деца. Но от друга страна съм чела, че с консумацията на зърнени храни дебелината на черепа намалява и съответно възможността за фрактури се увеличава. Също започват да намират скелети с кариеси, което преди това не се срещало. Освен това ръстът намалял, което не е признак за добро здраве. Да, получават възможност да живеят по-дълго време, но то не е само и единствено благодарение на консумацията на зърнени храни, а защото препитанието вече е подсигурено - не разчитат само на лов и на каквито треви и корени намерят, а имат култура, която отглеждат и после събират реколтата и я съхраняват, но това все пак не е била единствената храна. А продължителността на живота не мисля, че се е увеличила толкова много по онова време, а по-скоро през последните векове.

Още нещо: Уилям Дейвис (той е кардиолог, автор е на книгата Wheat Belly: Lose the Wheat, Lose the Weight) пише в книгата си, че съвременната пшеница не е това, което е била пшеницата преди един век или повече. Съвременната е получена вследствие на химични и други модификации, вкл. добавяне на глутен.

Рейн, тези изследвания не са никак добри и нещата са свързани Embarassed Глюкозата е на горната граница или дори леко отгоре (на много места горната е 6,1). На фона на тази висока кръвна захар не изглежда толкова странно, че триглицеридите са толкова високи, а ХДЛ е нисък. Триглицеридите и ХДЛ имат много висока прогнозна стойност и колкото по-висок е ХДЛ и по-ниски триглицеридите, толкова по-добре. В случая не са никак добри стойностите. И цялото нещо мисля, че сочи към метаболитен синдром. Човекът с наднормено тегло ли е? kameloth ще каже повече. Рибеното масло е ОК, дори много, но не е достатъчно. Направо да минава заедно с теб на ВМ-НВХ Hug

Рейн, кажи му също на човека да не си дава парите за ленено масло, а да си купи рибено - то е по-добър източник на омега 3.

Ох, като ще редактирам, айде поне да се доизкажа Embarassed Повишените триглицериди и пониженият ХДЛ се свързват с консумация на високовъглехидратна и нискомазнинна храна, особено тестено и сладко. Съответно, когато се ограничат тестено, нишестени храни, сладко, а се увеличат зеленчуци, месо, яйца, наситени мазнини, ХДЛ се повишава, а триглицеридите намаляват. Специално консумацията на тестено Дейвис в своята практика е установил, че се свързва пряко с високи стойности на триглицеридите и нисък ХДЛ.

Също фруктозата, особено ако идва не от един-два пъти плод на ден, а от безалкохолни напитки с фруктоза, усложнява положението и води и до повишаване на триглицеридите.

Последна редакция: вт, 02 окт 2012, 16:01 от Cioccolata

# 727
  • SA
  • Мнения: 3 196
Rain* , разгледах изследванията на този мъж. Кръвна картина и урина - нормални. От биохимичните изследвания- промените са такива, че само те са достатъчни да се каже, че вероятно има метаболитен синдром - другите симптоми са клинични- затлъстяване особено в коремната област и повишено кръвно налягане. Ако си изследва и пикочната киселина, не е изключено и тя да е завишена.
Моят съвет е да се ориентира към нашия режим, или ако не е склонен, то поне да ограничи значително всякакви въглехидрати от захар, брашно, картофи, ориз, да спре алкохола/ ако пие такъв/ и да започне отново рибено масло поне по 3 грама дневно. Месец след това изследванията му ще бъдат коренно различни.  Simple Smile
The Baroness, Аткинс под прясна храна има предвид не толкова тази, която не е подложена на никаква термична обработка, а по-скоро тази, която е необработена от хранителната индустрия- например добре е човек да яде месо, а не някакви пакетирани филета, които са минали през дълга обработка с различни разтвори, консерванти, подобрители... Преди доста време си купувах редовно едно пуешко филе, пакетирано. И един ден си ям и случайно поглеждам етикета на опаковката и виждам ,че пише - свинско филе.  Joy Объркала съм пакетчетата в магазина, които иначе си приличаха, но интересно е, че вкуса бе абсолютно еднакъв, а пък къде е свинско, къде пуешко...
За удължаването на човешкия живот - много фактори имат значение, не е само храната. Всъщност, кои болести са изчезнали след започване на термичната й обработка - някои паразитни и може би са намалели някои инфекциозни. 
Писали сме заедно с Cioccolata, но май сме на едно и също мнение.

# 728
  • Мнения: 564
Rain*, благодаря за инфото. Шоки е коментирала вече кръвните изследвания, което напълно съвпада и с моята скромна преценка (дотолкова, доколкото изчетох, докато търсех инфо относно моя висок холестерол) Peace
Влязох да попитам нещо по темата изследвания, а то вие вече сте я зачекнали  Mr. Green
Как се казваше точно изследването, което е по-лекия вариант на обременяването с глюкоза,т.е. с което би могло да се установи евентуална ИР?

# 729
  • В Балкана
  • Мнения: 672
Шоки, Камелот, благодаря момичета!   bouquet  Hug

Да, с наднормено тегло е и с видимо коремно затлъстяване.  Blush Пие някакви лекарства за високо кръвно.
Омегата, която пие е тази, изписана от лекар - http://www.borola.com/img/upload/content/lrg1342441257.jpg
Шоки, ако живеехме заедно можеше и да пробвам да режимуваме дружно..  Laughing
Ще му предам или направо копирам, каквото сте казали и вярвам, че след съветите от вас ще намали алкохола, захарта и другите боклуци. Щото нали аз си приказвам, ама друго е, когато друг го каже.
Не знам дали правилно виждам, но аз нещата ги виждам обратими.  Blush Та при добро желание, всичко може да се случи.

Благодаря ви, отново!   bouquet

п.п. За голямото население на планетата, голяма вина имат и удобствата. А и може би предцитени, са били по-рационални. За смисъла на преработената храна, стана ясно какво има предвид Аткинс.
Иначе аз съм на мнение, че ГМО-то, подобрителите, консервантите и всички химии са виновни за не здравия живот, който водим днес. Едно е си хапнеш пражени домашни картофки в свинска мас,  Laughing друго е да си купиш от магазина бланширани картофи, които да метнеш във фритюрника, пълен с олио. И едно е да ядеш кървавица от домашното прасе, друго е да си купиш такава.  Laughing
п.п.2 Много съм смотана. Днес ми остана време да напиша рецептите на онова, което правих, и днес не мога да си намеря листа, на който писах.  #Cussing out Сега трябва да карам по спомени.

Последна редакция: вт, 02 окт 2012, 16:29 от Rain*

# 730
  • Мнения: 6 347
Със сигурност са обратими Hug Омегата е ОК, рибена е, но наистина да взима по 3 дневно, както пише Камелот.

# 731
  • Мнения: 0
http://www.youtube.com/watch?v=M6vpFV6Wkl4
Не знам дали някой го е гледал, на английски е. На мен ми се стори изключително интересно, поне това, което успях да разбера.
 Не пиша много ама ви чета и съм плътно с вас, да знаете  Wink

# 732
  • SA
  • Мнения: 3 196
Rain*, нещата са обратими без никакво съмнение! Дано се навие да направи промени в храненето си!
Bobeto , не се сещам за кое изследване точно питаш. Може би подходящо е да се изследва нивото на инсулина на гладно. Това не би изключило по-леки форми на ИР, но ако е завишено, то със сигурност такава е налице.

# 733
  • Мнения: 6 347
Отново интересна статия на тема калории и доколко начинът за изчисляването им е правилен: http://blogs.scientificamerican.com/guest-blog/2012/08/27/the-hi … id=SA_emailfriend

Накратко:
1. Всеки картоф ще съдържа различен брой калории, защото самият картоф е различен и защото обработката му се различава всеки път, дори и привидно да е еднаква, напр. варене.
2. Ако продуктът е по-труден за разграждане, по-малко от калориите се усвояват. Така е установено, че когато се ядат бадеми, вместо посочените 170 калории на порция, се усвояват реално 128.
3. Тялото изразходва различно количество енергия за храносмилане на различните храни. За белтъчините се изразходва повече отколкото за мазнините например.
4. Храни, които се храносмилат в тънките черва (меда например), отдават по-голяма част от калориите си от храни, които се храносмилат в дебелото черво - там се намесват бактериите, които подпомагат процеса, но и усвояват част от веществата в храната, т.е. открадват си полезни вещества от нас. Това също не се отчита при изчисляване на калории.
5. Имунната система също изразходва немалко калории в своя сблъсък с потенциално опасни храни.
6. Готвените храни отдават повече от калориите си отколкото суровите.
7. От сурови сладки картофи мишките отслабват, а от готвени напълняват. От месо също отслабват, като от сурово месо отслабват двойно повече отколкото от готвено. А при хората за храносмилане на пълнозърнест хляб се изразходва повече енергия отколкото за смилане на бял хляб.
8. Хората извличат различен брой калории от една и съща, приготвена еднакво храна, защото имат различни по дължина дебели черва и различен брой ензими.
9. Имаме различни микроби, което също влияе върху усвояването.

# 734
  • Мнения: 10 304
  bouquet  bouquet  bouquet  Heart Eyes Heart EyesА някой знае ли какава част от водата която изпиваме отива към храната която поемаме през деня? Питам понеже нали тук все си говорим за двата литра вода на ден. И аз я изпивам с триста зора, обаче имам чувството че каквото изпия и след 5 мин съм го изпишкала. То ако е така, каква част от изпитата вода отива за "голямата" работа. Имам чувството че нищо. Как по принцип трябва да се пие та да отива и за там? Търсих из нета но нещо не мога да си формулирам въпроса правилно и нищо не намерих.

Общи условия

Активация на акаунт