Имат ли българите хранителна култура?

  • 68 171
  • 2 085
  •   1
Отговори
# 45
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Айде първо да се спрем на "какво и колко", а подир да си мерим "как".
С покривки или щипки да е на втори план.

# 46
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Все още е живо поколението, отгледано в недоимък и за което храната сама по себе си е ценност - от там и културата - култура на бедност.
Днес много хора определят желанието за качествена храна и съответно подбора на такава за гевезелък.
Отделно превенцията никога да не ни е била силна страна.

# 47
  • Мнения: 5 710
Изобщо не съм съгласна

Не случайно споменах умереността по-назад.
По-старите българи, са се хранили доста умерено. Дядо ми си носеше ДЕТСКИТЕ навици на умереност в храненето до деня в който почина на 92
Идеята за изобилното хранене като символ на имането е по-нова, мисля че у нас от 70тте години
Старите поколения са се хранили по-семпло и по-малко с/у повече движение.
Дори да са ядяли пръжки с лук и бял хляб  не е имало значение. А сега има.

# 48
  • Мнения: 12 674
Умереността и за мен е най-важното. И като се говори за българина - аз имам навика винаги да започваме със салата , никъде по света го няма това. И дори във великата френска кухня ми липсват зеленчуците.   

# 49
  • Мнения: 41 377
Здравословното хранене е главно в умереността. Няма проблем и с чипсовете, и с кока-колата, и с пърженото, и с хамбургерите, ако се случват 1 път в месеца. Полуфабрикатите са измислени заради липсата на време (не на пари). Като се върнеш от работа между 19.00 и 20.00 какво и за кога да готвиш? А и вредата от "лошите" храни е преувеличена, ако не се прекалява с тях.
Според мен е по-добре да се наблегне на спорта, отколкото да се вманиачаваме в храненето.

# 50
  • Мнения: 275
Трещерица, покривката може да е съвсем обикновена,това не важно. Акцентирах на ритуала.
Иначе салатите и при нас са задължителни. Многостепенното меню като цяло.

# 51
  • Мнения: 14 654
Българската кухня е здравословна според моето виждане по въпроса.
Сега, ако за някои това са ястията на бедността - т.е. яхнии с малко продукти и със запръжки от брашно и олио, е друг въпрос.
Калорично не е непременно вредно.

# 52
  • Мнения: 10 547
Разбира се, че калорично не е непременно вредно, още повече че зависи кой поглъща калоричната порция.

Айде първо да се спрем на "какво и колко", а подир да си мерим "как".
С покривки или щипки да е на втори план.

"Какво и колко" зависи от приемащия го, както казах. В настолната "Книга за домакинята" съветите към последната бяха да храни себе си и мъжа си според това дали работят физически или умствен труд. Защо ли сега не се издават такива? Полезни са.

# 53
  • Мнения: 4 300
10цс, може би не съм те разбрала.
Исках да кажа, че българската кухня сама по себе си не е нездравословна, или поне не повече от другите около нас.
Макар че като се замисля сигурно всеки влага нещо различно в понятието, за мен например ние имаме и използваме разнообразие от зеленчуци.

# 54
  • Варна
  • Мнения: 2 768
Преди 25-30г. в къщи месо се ядеше веднъж -два пъти седмично на вечеря. Около Нова година малко по-често, `щот колехме прасето. А лятото пък съвсем  не ядяхме месо. Сега е ..ooooh:
Чак се чудя какво ядяхме Rolling Eyes

# 55
  • Мнения: 1 310
Българската кухня е здравословна според моето виждане по въпроса.
Сега, ако за някои това са ястията на бедността - т.е. яхнии с малко продукти и със запръжки от брашно и олио, е друг въпрос.
Калорично не е непременно вредно.
Да. И аз се учидих на някои твърдения, че националната ни кухня не е здравословна.
Като почнем от киселото мляко, сиренето, кашкавалът, мешаната салата, боб в гърне, сирене в гювече, симидите /някога едва ли са ги правели от бяло брашно/ и т.н. Това със запръжките и аз не знам що за измислица е, но прабабите ми много мърмореха на бабите ми като слагаха някаква запръжка на качамака. Crazy

# 56
  • Мнения: 4 300
Ще ме извините за офтопика, но имаше преди време в Капитал Лайт статия, посветена на унгарската кухня. Та там единият от интервюираните казваше, че унгарската баба ставала, сипвала мазнина в тигана, хвърляла две лъжици червен пипер и чак тогава се питала 'абе аз какво ще готвя днес'.
Та и нашата работа  такава:) Баща ми, да е жив и здрав, в една манджа няма ли лук не я признава.

# 57
  • Мнения: 10 547
Само преди червения пипер сложи брашното, Рокси. Това за българската баба.

# 58
  • Мнения: 4 300
Не знам, аз освен фрикасе друга манджа със запържено брашно не се сещам, а и колко точно е българско сгъстяването с брашно можем да спорим.

# 59
  • Мнения: 9 785
Българската кухня е здравословна според моето виждане по въпроса.
Сега, ако за някои това са ястията на бедността - т.е. яхнии с малко продукти и със запръжки от брашно и олио, е друг въпрос.
Калорично не е непременно вредно.
Моето мнение е, че българските ястия може да се готвят и в здравословен вариант. Това го казвам, тъй като не намирам запръжките за полезни. Поне аз, открих, че ми става лошо от запръжки и пържено, след като няколко години ядем предимно вкъщи, горе-долу здравословно.
А каква е храната на богатите?

Културата на храненето се възпитава от раждането, ако не и отпреди това Simple Smile. Много е трудно, обаче, да изолираш детето от всички боклуци. В старанието си ги превръщаш в забранения плод. Затова понякога купувам по нещо, но само при условие, че първо се вечеря. В 90% от случаите пакетчето остава неотворено.

п.п. Ястията в гърне и гювече може би ги смятат за нездравословни, заради глазурата с която покриват керамиката, но ако се правят в стъклен съд или от новите съдове с керамично покритие, аз също не бих могла да си представя защо да не са здравословни.  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт