Парфюмни размисли и страсти - 163

  • 40 165
  • 724
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 5 656


К А Ф Е?   К А Ф Е!



Кафето е варена напитка, приготвена от печените зърна на растението кафе. То е една от най-консумираните напитки в света, известна с тонизиращия си ефект върху тялото и ума. Кафеените зърна се добиват от няколко вида вечнозелени храсти от рода Coffea, но двата най-често отглеждани вида са Coffea Arabica и Coffea canephora. Когато плодовете узреят, те се берат, преработват и изсушават, след това се пекат, докато се получи желания аромат. Зърната се смилат и се варят, за да се получи напитката.

Кафето е открито за консумация в Етиопия. Всички знаем легендата за козаря, който забелязал, че козите му пасат едни дребни червеникави плодове, а след това стават енергични и игриви. Скоро след това на Арабския полуостров започнали да култивират това растение.  По-късно растението достигнало до Индия, Ява, Суматра, Гвиана, Бразилия, Ямайка, Куба, Гватемала, Коста Рика. Днес Колумбия, Виетнам, Индонезия, Мексико, Перу и Хондурас играят основна роля в производството на кафе в света. Кафето е една от най-ценните и най-широко търгуваните култури в света и е важен продукт за износ. То е една от най-широко консумираните напитки в света.

Над 60 сорта (предимно от видове Coffea Robusta и Coffea Arabica) се отглеждат по целия свят. Красивото растение кафе е вечнозелено цъфтящо дърво (или храст) от семейство Брошови (гарденията също е част от това семейство) и произхожда от Африка и тропическите райони на Азия. Несправедливо е, че когато говорим за аромата на кафето, ние напълно забравяме за цветовете на това дърво. Тези малки бели звезди миришат невероятно!

Когато се отглеждат в тропическите региони, кафеените дървета обикновено растат до 3-3.5 m на височина. Най-често култивираните видове кафе виреят най-добре на висока надморска височина. Дърветата от вида Coffea Arabica връзват  плодове след три до пет години и след това плододават около 50 до 100 години. За да узрее плодът, са необходими около 9 месеца.

Зърната на кафето всъщност са семена, тъй като те зреят във вътрешността на плода, който прилича на миниатюрни ябълки. Когато плодовете са събрани, меките части се отстраняват и семената, които неопечени са светлозелени, се почистват и се оставят да изсъхнат. Съдържание на кофеин в тях ги прави толкова ободрителни и стимулиращи. В миналото хората са използвали растението, включително листата, заради лечебните му свойства.

Ароматът на кафето е несравним. Той се използва в немалко парфюми, за да придаде несравнимо очарование, за да повдигне настроението ни и да ни направи неустоими. Много от нас започват деня си с чаша вкусно и ухаещо кафе. Някои го предпочитат чисто и черно, други – меко, пухкаво, с дебела млечна пяна, трети подкрепят аромата му с подправки и допълнителни ухания– кардамон, канела, ванилия, лешник. Харесвате ли тази съставка в парфюмите? Има ли място кафето в парфюмния ви гардероб, освен в чашата ви енергия сутрин?




Лекциите на Натали Никол за начинаещи и не толкова начинаещи парфюмани:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=630784.270 пост №278

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=630784.msg20742366#msg20742366 пост №554

Данни за теглото на пълни и празни флакони.

Формула на Бижу за съотношението мл - грам: 1мл. парфюм = 0,73 гр.

Предишната тема.

# 1
  • София
  • Мнения: 849
пу първа  Party За бързата реакция е отговорно сутрешното кафе, съвсем в крак с темата  Laughing Атти  Hug

По темата - определено харесвам аромата на кафе  Heart Eyes Вероятно дори повече от вкуса му. В парфюм също би ми харесал, но все пак всичко е относително - зависи от комбинацията. От посочените от Атти любими са ми нощите на Лаура Мерсие  Heart Eyes

Последна редакция: чт, 04 окт 2012, 13:01 от Elitsa_z

# 2
  • Чукарландия
  • Мнения: 4 511
Поздравления за новата тема, Аттиbouquet

Нямала съм досега парфюм с аромат на кафе, не познавам и много такива, единствено L`Or de Torrente, но мога да кажа, че не е много мой. Hug

# 3
  • Варна
  • Мнения: 1 423
Обожавам силно, изключително късо еспресо (както го правят в Италия Heart Eyes), без захар и всякакви други добавки. Винаги и само така го пия. Страхувам се обаче, че не харесвам особено много аромат на кафе в парфюми или поне не съм попадала на такъв, който да ме грабне. Имах L'or de Торенте, но бързо ми омръзна, кафето в Балмия ме дразни (само съм го пробвала). В сладкиши и бонбони също не обичам кафе. Значи, ясно - при мен кафето е само за пиене.
Може би, ако успеят да сътворят парфюм, който да мирише автентично на моето еспресо, ароматът на което изпълва дома ми всяка сутрин, ще съм удовлетворена. И пак не съм сигурна дали бих искала да мириша така, но може би щях да ароматизирам въздуха у нас с нещо подобно  Simple Smile

Атти,   bouquet

Последна редакция: чт, 04 окт 2012, 13:09 от Mims*

# 4
  • София
  • Мнения: 1 210
Обичам кафе - по всяко време Hug
Харесвам и нося във L'Eau du Navigateur на Лартизан.

Атти,  bouquet

# 5
  • Мнения: X
Момичета,ще си позволя да ви отклоня от темата за кафето с молба да обясните каква е разликата между Eau de Parfum Natural Spray  и парфюмна вода.
Гледах ето това Дейзи:
http://www.escentual.com/marc-jacobs/marcjacobsdaisy006/
но се чудя дали не е нещо безалкохолно,например,така че ароматът да е съвсем нетраен.
И ако познавате парфюма,бихте ли споделили за трайността му?Аз се запалих за него по тоалетната вода,която,за съжаление,е много нетрайна върху мен.

# 6
  • Мнения: 31 159
Кафе само за пиене! В парфюми не, дори и в Торенте. В Лаура Мерсие не го усещам или много слабо, та се понася.
Атти, благодаря за темата!  bouquet

# 7
  • виртуално
  • Мнения: 2 861
обожавам този аромат, но го консумирам само така:

# 8
  • Мнения: 35 961
кафе в парфюма? не, благодаря!  Naughty

# 9
  • Мнения: 64
Атти,  Hug!
И аз обожавам аромата на кафе сутрин- пия го черно без захар, обожавам и вкуса му! Но в парфюми не си падам по аромата. Фрапин 1270 харесвам, но там не усетих кафе, по спомени от малка пробичка.
Днес разносвам Ноар де Ноар, много е красив. Но 10-те мл, които си имам ще са ми достатъчни да му се порадвам.

# 10
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
Аз досега не съм имала парфюм с нотки на кафе Wink, но бих тествала някой Peace
Атти   bouquet

# 11
  • Мнения: 75
Аз по-скоро бих искала да открия парфюм с аромат на капучино, но досега не съм попадала на такъв.

Иначе от показаните в началото на темата имам Муск Маори, но точно кафето в него ме дразни, бих предпочела ако беше без тази съставка. Montale Chocolate Greedy също би бил по-хубав ако го нямаше кафето, поне според мен  Simple Smile

Моля ако някой има Tilleul D`Orsay да го донесе на срещата в неделя Praynig

Последна редакция: чт, 04 окт 2012, 14:25 от Ronita

# 12
  • София
  • Мнения: 5 562
Новата тема е прекрасна, както винаги! Атти, благодаря!   bouquet  Прочетох с любопитство и дори научих някои неща за кафето.  Embarassed  Laughing

Иначе аромат на кафе в парфюм не е за мен. И то ми идва по-подходящо за мъже. Представям си го в комбинация с кожа и нещо анималистично. Например Фаренхайт с кафе  Mr. Green Нещо такова може да ми хареса за мъж.

# 13
  • София
  • Мнения: 295
Обичам кафе  Heart Eyes
Носила съм и харесвам Trussardi Inside, но не бих го повторила.
Благодаря за темата   bouquet

# 14
  • Мнения: 813
Тъкмо сядам  с чаша кафе и ха тема за кафе LaughingАтти, браво Hug
Връщам се да чета, май аромат с кафе няма да ми хареса да нося знам за едно Трусарди, в други съм го мирисала като комбинация. Кафе без захар чисто за вътрешно пиене ми е достатъчно май. Ако има и нещо сладичко покрай кафето , но не в самото кафе тогава съм най-добре. Grinning

Общи условия

Активация на акаунт